sarcina si vopsitul parului

sarcina si vopsitul parului | Autor: arana_ar

Link direct la acest mesaj

buna fetelor,sunt noua pe forum si abia astept sa va cunosc pentru ca va citesc de mult.as avea atatea intrebari sa va pun.eu am 16 saptamani si cu toate ca am mai auzit pareri as vrea sa va intreb si pe voi burticutelor daca v-ati vopsit parul in timpul sarcinii si cu ce?eu nu m-am incumetat inca.astept raspuns de la voi.va pup,sunteti niste dragute

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Eu m-am vopsit de mai multe ori. Cu casting de la l'oreal dar nu e o regula.

_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enik83 spune:

eu lucrez la un salon..d-ealungul anilor...am prins multe mamici..dar care nu au prea rarit treaba cu vopsitul cat au fost insarcinate... si sunt ok si ele si bebeii.. acuma cum decizi..eu una ma vopsesc dar nu la fel de des...

15+ cu o minune de
poze

[url=http://lilypie.com][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Pe mine m-a sfatuit doctorul sa nu ma vopsesc, e: drept ca l-am intrebat la inceputul sarcinii, cand organele copilului erau in plina dezvoltare si a zis ca nu (prin scalp pot trece in circulatie chimicalele din vopsea)
Acum,la 34 de saptamani de sarcina , m-am decis sa ma vopsesc totusi.Am o gramada de par alb in cap si vreau sa fiu si eu cat de cat prezentabila, ca oricum a trebuit sa stau la pat si a trebui sa ma neglijez.
Acuma eu ma intreb: cat alaptezi ai voie sa te vopsesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arana_ar spune:

mersi pentru raspunsuri.voi incerca si eu cu vopsea fara amoniac atunci.oricum il voi intreba si pe ginecolog sa vad ce zice.va pup si sa aveti o sarcina usoara!

Raluca16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dada2009 spune:

buna,
am o fetita de 1 an si o luna si sunt din nou insarcinata in 15 saptamani.
la prima sarcina m-am vopsit cu vopsea fara amoniac, ce-i drept am incercat sa ma vopsesc dupa primul trimestru de sarcina.
din ce am citit, vopseaua este daunatoare doar daca o uiti pe cap si ajunge in contact cu pielea mai mult de cateva ore (sa aiba timp compusii chimici sa intre in fluxul sanguin).
asa ca, in mod normal, nu ar trebui sa poata dauna in doar 10-30 min.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

In primul trim. de sarcina , cand se formeaza toate organele copilului, nu e indicat sa te vopsesti, pt. ca acei compusi chimici trec prin placenta la bebe, prin fluxul sanguin.

O parte dintr-un articol de pe DC.
"Pentru o marja de siguranta, medicii sugereaza ca femeia insarcinata sa astepte macar trecerea primului trimestru de sarcina - fara vopsit chimic al parului, dupa aceea este la aprecierea fiecarei viitoare mamici cum va face.

Nu exista suficienta informatie care sa garanteze ca folosirea vopselurilor chimice pe par in perioada sarcinii este absolut sigura. Dar, de asemenea, nu exista nici o dovada ca folosirea acestor vopseluri, lunar sau la cateva luni, poate cauza malformatii bebelusului."

Pentru evitarea oricaror neplaceri care pot aparea secundar folosirii vopselei de par la gravide (iritatii locale, alergii, absorbtie locala), se recomanda folosirea produselor cosmetice naturale, obtinute din plante si fara adaos de alte substante chimice potential toxice.

Vopseaua de tip Henna este cea mai buna optiune de acest fel deoarece este obtinuta din plante (vopsea vegetala) are o gama larga de culori si este accesibila ca pret.

Vopselele de par care contin p-fenillenediamina, dihidroxibenzen sau aminofenol, nu sunt naturale, aceste substante fiind deseori gasite in compozitia produselor cosmetice de tipul vopselelor permanente. Acestea pot fi toxice in cantitati mari, insa nu prezinta un pericol major ca si excipienti a a cestor produse.

Nu este recomandata folosirea excesiva a altor produse cosmetice care pot afecta mama de durata sarcinii. Spray-urile fixative, lacurile, acetona pot dauna daca sunt folosite excesiv (zilnic).



Eu zic ca-i mai important sa ai un bebe sanatos, decat sa ai un par vopsit, chiar daca e pe toata perioada sarcinii.

Sarcina usoara in continuare.


[teal]

BAZAR GENERAL - hainute, jucarii
Sa-l ajutam pe BOGDAN
Sa salvam un inger - ALINA DONESCU
ROBI- o minune de copil, sa-l ajutam
Sa ajutam la terapia pentru EMMA
www.soringologan.com/" target="_blank">Ajutati un suflet - SORIN GOLOGAN

www.curcubeucuochialbastri.blogspot.com/" target="_blank">[teal]curcubeu cu ochi albastri - blog
Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput