Viitoare mamici de septembrie-octombrie 2010 (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crina-s spune:

Nu stiu ce sa mai mananc. Greturile astea ma omoara. Sunt foarte multe din mancarurile pe care le adoram inainte si acum nu le mai suport, imi vine sa vomit numai cand le vad.
Cu toate astea am 8 saptamani (marti noua)si m-am ingrasat deja 2,5kg (am ajuns la 55,5kg) si nu stiu din ce........mananc aproape numai iaurt simplu si supa acrita cu multa lamaie, portocale si cam atat

8+

crina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria_80 spune:

Maya, eu am ramas prima data insarcinata la 8 luni dupa ce am renuntat la anticonceptionale, iar acum dupa 7 luni. Un doctor ginecolog la care am mers mi-a zis ca daca am ramas insarcinata o data inseamna ca voi ramane insarcinata si a doua oara. Eu mi-am facut teste de ovulatie, dar chiar in ziua ovulatiei m-am suparat pe-al meu ca s-a dus sa joace fotbal in loc sa vina repede acasa sa lucram. Si n-am mai facut nimic 6 zile de suparata ce eram. Se pare insa ca ramasesera din zilele anterioare ce trebuia ca sa fecundeze ovulul.
...si dupa o saptamana de la ovulatie au aparut greturile si sanii au luat-o razna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crina-s spune:

astept cu nerabdare ziua de miercuri cand ma duc la eco.
mi-e atat de dor de bebe. Deabia astept sa-l vad din nou.
Cred ca a mai crescut.

8+

crina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crina-s spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamaria_80

Maya, eu am ramas prima data insarcinata la 8 luni dupa ce am renuntat la anticonceptionale, iar acum dupa 7 luni. Un doctor ginecolog la care am mers mi-a zis ca daca am ramas insarcinata o data inseamna ca voi ramane insarcinata si a doua oara. Eu mi-am facut teste de ovulatie, dar chiar in ziua ovulatiei m-am suparat pe-al meu ca s-a dus sa joace fotbal in loc sa vina repede acasa sa lucram. Si n-am mai facut nimic 6 zile de suparata ce eram. Se pare insa ca ramasesera din zilele anterioare ce trebuia ca sa fecundeze ovulul.
...si dupa o saptamana de la ovulatie au aparut greturile si sanii au luat-o razna.


la celelalte sarcini am facut si eu teste de ovulatie, luat temperatura in fiecare dimineata....
De data asta s-a intamplat pur si simplu, fara nici un fel de calcule


8+

crina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crina-s spune:

cred ca am inceput sa vorbesc cam mult
sorry!

8+

crina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria_80 spune:

crina, multumesc de informatii.marti merg la medicul de familie, o doctoritza foarte dragutza la care m-am inscris dupa sarcina oprita in evolutie. Ea mi-a dat mai multe informatii decat orice alt doctor ginecolog. A avut rabdare cu mine. Sper sa imi spuna ea mai multe marti.

Nu stiu la ce ginecolog sa merg. Nu m-am hotarat inca. Vroiam sa merg la badea stefan, dar nu mai raspunde nimeni la numerele de telefon de la cabinet, desi am fost acolo acum 4 luni.

Cu pastilele nu stiu ce sa zic. Eu de fel nu iau pastile decat daca simt ca lesin de la durere. Dar daca pentru sarcina trebuie sa iau, iau oricat de multe.

Imi doresc mult de tot un bebe.

Am avut si o saptamana grea. Am pierdut pe cineva drag care s-a dus si prea devreme si prea brusc. Am plans mult si noptile n-au fost linistite.

Sper sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Zozela, ai incredere in puiul tau luptator, eu cred ca el a simtit cumva lupta asta a ta si a facut asa incat sa iti fie mai usor ... ramai pe valul lui, de atatea ori ei ne invata foarte multe despre viata, pentru ca inca nu au pierdut gustul puritatii si naturaletii ei, o simt prin fiecare fibra si nu incearca sa o compuna ca pe un puzzle, cum ajungem de multe ori noi sa o facem ...
Ai incredere si in tine, si tu esti o luptatoare, doar puiul tau a invatat si el de la tine asta, o sa fie bine, asa trebuie sa fie!

Otilia, imi poti spune, mai exact, despre ce analiza la tiroida este vorba? Nici eu nu am stiut ce sunt contractiile pana la nastere, dar atunci le-am simtit din plin! Si eu am vrut sa nasc natural si, cel putin prima oara, mi-a iesit. Acum, sa vedem, ca am mai inaintat in venerabila varsta, posibil sa mi se propuna cezariana, dar e o decizie de luat in functie de mai multi factori.
Nu stiu ce sa fac cu amniocenteza, daca sa o fac oricum, indiferent de rezultatele de la DT si TT, am 36 ani ..
Progesteron iau si eu, e drept ca intravaginal, dar nu pare sa fi ajuns in lapte sau, daca a ajuns, a fost numai de bine

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui crina-s

Nu stiu ce sa mai mananc. Greturile astea ma omoara. Sunt foarte multe din mancarurile pe care le adoram inainte si acum nu le mai suport, imi vine sa vomit numai cand le vad.
Cu toate astea am 8 saptamani (marti noua)si m-am ingrasat deja 2,5kg (am ajuns la 55,5kg) si nu stiu din ce........mananc aproape numai iaurt simplu si supa acrita cu multa lamaie, portocale si cam atat

8+

crina


Asa si eu, nu ma pot atinge de prea multe ...
Posibil sa retii apa, de asta sa iei kg, evita sa mananci sarat.

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Anamaria, posibil sa fie intepaturi de la implantare sau de la expandarea uterului, le mai simt si eu uneori. Neaparat ia no-spa, este ff sigur in sarcina si protejeaza uterul foarte bine.

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crina-s spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Citat:
citat din mesajul lui crina-s

Nu stiu ce sa mai mananc. Greturile astea ma omoara. Sunt foarte multe din mancarurile pe care le adoram inainte si acum nu le mai suport, imi vine sa vomit numai cand le vad.
Cu toate astea am 8 saptamani (marti noua)si m-am ingrasat deja 2,5kg (am ajuns la 55,5kg) si nu stiu din ce........mananc aproape numai iaurt simplu si supa acrita cu multa lamaie, portocale si cam atat

8+

crina


Asa si eu, nu ma pot atinge de prea multe ...
Posibil sa retii apa, de asta sa iei kg, evita sa mananci sarat.

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si 6+





Nu mananc foarte sarat. Poate ca beau si f multa apa 4l/zi
multumesc pentru informatii


8+

crina

Mergi la inceput