Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (44)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Cris, ce fain de tine! Mie in afara de mami nu mi-a luat nimeni nimic inca :(

Nana 27+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dunemaire spune:

Eu am apucat sa cumpar o salopeta si niste bodyuri de baietei pana sa se faca conversia de la puta la pasa .. asa teoretic refolosesc ce am de la Timi, ca practic parca ma vad nerezistand diverselor tentatii mici si roz/ galbene / bleu ciel din magazine

A, si fie-va mila, dati cu ceva siteuri cu nume daca stiti, ca e grav rau la noi cu numele de fata. O sa ajunga altfel sa o cheme pe a'mica Vasilica Gumercinda, dupa cum imi amenint eu consortul

Andrea, mama de Timea Christiane (6 ani 1/2) si o de 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui n_a_n_a

Cris, ce fain de tine! Mie in afara de mami nu mi-a luat nimeni nimic inca :(

Nana 27+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana
Mi-au luat..si din lipsa de spatiu mi le-au adus deja..Zilele trecute m-a sunat si socrela ca vrea sa ne cumpere cadita de bebe..dar la partea asta mi-e cam frica ce o sa aleaga..cred ca o sa-i zic mai pe ocolite ca vreau sa o achzitionam impreuna
Lasa Nana ca nu e timpul pierdut...si decat sa vina ca la Nati cu zorzoane sclipicioase..mai bine lipsa

poze
Cristina cu Seby 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dunemaire

Eu am apucat sa cumpar o salopeta si niste bodyuri de baietei pana sa se faca conversia de la puta la pasa .. asa teoretic refolosesc ce am de la Timi, ca practic parca ma vad nerezistand diverselor tentatii mici si roz/ galbene / bleu ciel din magazine

A, si fie-va mila, dati cu ceva siteuri cu nume daca stiti, ca e grav rau la noi cu numele de fata. O sa ajunga altfel sa o cheme pe a'mica Vasilica Gumercinda, dupa cum imi amenint eu consortul

Andrea, mama de Timea Christiane (6 ani 1/2) si o de 26+
www.copiii.ro/articole.php?art=364" target="_blank">nume de fetite ~sper sa-ti fie de folos.La noi variantele erau:Daria,Melania,Larisa,Maria,Andra si Miruna

poze
Cristina cu Seby 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dunemaire spune:

Cris

Andrea, mama de Timea Christiane (6 ani 1/2) si o de 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Andrea, daca dai search pe google dupa nume copii, o sa iti returneze o gramada se site-uri, toate cu aceleasi nume, over and over again... Si eu am cautat in disperare pana m-am tampit! Apoi tati a tinut mortis sa-i zicem Ioana, si eu am ales Adelina, de frica sa nu monopolizeze el si al doilea nume . In listuta mea erau, dupa zile intregi de cautari erau:
ADELINA – germanic; nobil
AMELIA – germanic, munca
IRINA – grec, pace
MARA – ebraic, amar
NATALIA – latin, ziua de Craciun
SONIA – grec, intelepciune
Poate te ajuta ... Si aici pe DC au o baza de date cu nume.

Cris , ai dreptate cu alegerile "nepotrivite" ale celorlalti. Dar totusi... Ar trebui sa distribui liste de genul produs - firma producatoare - model, ca sa nimereasca ce vreau eu

Nana 27+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Dragelor, am sa scriu mai jos o lista primita de mine de la spital, cu "Recomandari" ale dr. neonatolog. Desigur, ele pot fi doar orientative; mie chiar mi-au folosit unele dintre ele, de fapt cam toate:

Pentru toaleta zilnica:
- sapun, sampon, ulei pt bb (Sanosan sau Nivea);
- spray pt. toaleta nazala (Sterimar/Marimer);
- comprese sterile;
- ser fizilogic pt toaleta oculara si nazala;
- pompita pt. aspiratia nazala;
- forfecuta cu varf bont pt unghii;
- unguent pt regiunea fesiera (Sanosan sau unguent cu galbenele);
Contra rahitismului:
- vigantol (administrat din ziua a 14-a cate 2 pic. pe zi)
- calciu gluconic (10% - 5 ml/zi, 10 zile/luna);
Colici:
- cald pe burtica;
- Sab Simplex - cate 15 pic. de 3 ori /zi inainte de masa;
- Bonisan : 10 pic. de 3 ori/zi;
- Baby calm - ceai fara zahar;
Febra(adica > 37,5 rectal):
- paracetamol 0,125 g - supozitoare;
Afte in gurita:
- glicerina cu nistatin - badijonaj bucal dupa mese;
Iritatie pe piele, ingrijirea bontului ombilical:
- baneocin pudra;
Iritatie fesiera"
- creme cu oxid de zinc (Sanosan, Cutaden);
- Bepanthen;
Cantarire: se face saptamanal (crestere > 200 gr)

Mami de Matei nazdravan si 26 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dunemaire spune:

Nana, si tie. Imi plac Teodora si Eliana din ce am vazut eu pana acum, mai ramane sa le fac publicitate la jumatatea-mi .

Andrea, mama de Timea Christiane (6 ani 1/2) si o de 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Am sa mai adaug si o lista cu bagajul pt spital gasita de mine tot aici pe forum si care mi s-a parut realista. Pentru cele aflate la prima experienta poate fi chiar ff utila:am sa-i dau un copy/paste din fisierul salvat la mine pe computer:
PARTEA I
"Eu am sa comentez listuta asta din punctul de vedere al unei mame care a nascut acum 3 luni :-).
1. Eu as spune ca bagajul trebuie sa fie cat mai ergonomic organizat, in asa fel incat sa nu ocupe mult loc, iar lucrurile din bagaj sa fie usor accesibile.
La internare:
- papuci
- camasa de noapte cu deschidere in fata (pe care e bine s-o schimbi cu cea a spitalului, odata ajunsa in sala de travaliu, pt ca se poate murdari, pata etc.)
- halat (optional, as spune)
- lenjerie de corp (la Carrefour, la raionul de bebei, se gaseste lenjerie de unica folosinta, set de 3-4 bucati. Costa cam 15 lei si mie mi-au fost foarte utili. 3 seturi va vor fi de ajuns pt spital)
- vata + comprese sterile. Vata Sensiblu e f buna, e gata "portionata" in tampoane. 2 pachete cred ca sunt suficiente. E mai bine sa aveti comprese sterile, decat sul de tifon, pt ca asta trebuie taiat. Exista comprese sterile de dimensiuni mai mari, pliate in 4. Sunt vreo 5 in pachet, deci va trebuie cateva pachete. Cele pe care le-am avut eu sunt produse de firma Cara, ca sa va fie mai usor sa cereti la farmacie. Tampoanele tip Always, Libresse etc. nu sunt o idee buna: au plastic, nu lasa corpul sa respire, retin mai mult microbii si vindecarea e mai lenta. Asistentele de la CF 2 (unde am nascut eu) erau total impotriva!

In sala de travaliu:
- apa plata
- telefon + incarcator
- servetele

In spital, dupa nastere:
- hartie igienica
- o a doua camasa de noapte, pt schimb
- sapun (eu nu m-am complicat cu gel de dus, sampon etc. Sapunul a fost unul emolient, sa nu usuce pielea, pe cap nu m-am spalat 2 nopti cat am stat acolo, iar gelul de dus e inutil).
- periuta de dinti
- pasta de dinti
- dischete demachiante + apa termala
- crema de fata + corp (am ales sa folosesc crema de fata si pt corp tot din motive ergonomice; am avut o crema care se preteaza si la ingrijirea fetei, si a corpului, Ictyane)
- prosop
- spirt medicinal
- pieptan
- deodorant
- elastic de par
- bustiera
- Garmastan pt sani (e f bun, singurul care m-a ajutat pe mine; glicerina boraxata, recomandta de o dr, am avut senzatia ca ma arde)

Nu mi-au folosit: sosetele, sutienele de alaptat(mi se par o prostie, nu am purtat decat de vreo 3 ori si mai tare m-am enervat), cartea pt citit, a doua pereche de papuci (nu s-a intamplat nimic iremediabil cu cea folosita in sala de nasteri).
Nu am luat cu mine: aparat foto (mi-a adus familia si am facut poze cu bebe, dupa care l=am dat inapoi, poze cu mine nu-mi trebuia :D), lapte de corp, crema de maini (am spus mai sus), colac de plaja (nici nu m-am gandit ca as avea nevoie si n-am avut, slava Domnului!), tacamuri (mi-au adus familia, cand am avut nevoie), irigator (n-am avut nevoie, nu se face clisma decat pt cezariana), cronometru, medicamente. "


Mami de Matei nazdravan si 26 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

PARTEA a -II-a:

"Pt bebe:
- scutece (eu am avut Pampers 1 si am trecut la 2 fara sa fi crescut, pt ca 1 erau facute dintr-un material care se lipea de piele)
- servetele umede, pt cele care sunt la primul bebe si le e greu sa il spele la chiuveta
- body cat mai micut, pt nou-nascuti (mie dr. pediatru mi-a spus ca e mai bine sa poarte body+pantalonasi decat salopeta pe pielea goala)
- pantalonasi cu labute (ca mai sus), sau pantalonasi fara labute, dar cu sosete, pt ca pierd multa energie pe la picioare
- caciulita
- prosop mare si moale
- sampon
- lotiune de corp
- ar mai fi utile si manusile pana ajungeti acasa si le taiati unghiile. Insa e posibil sa nu le prea tina in manute.
- paturica
- crema de galbenele (eu am folosit Bepanthen si in a doua saptamana a facut o iritatie urata, cu micoza)
Hainutele le schimba la fiecare baie. Daca nu aveti de schimb, nu e nici un bai.

Iar acasa, acasa trebuie un intreg arsenal :-)). Daca n-aveti patut, nu e bai, il puteti culca la inceput in landou, sau in patul matrimonial. Daca n-aveti cadita, il puteti imbaia in cada: unul dintre soti sta cu bebe in cada, in apa, celalalt il spala. Poate fi foarte haioasa experienta.
Mameloanele de silicon pot fi foarte utile. La Avent gasiti mai multe marimi si sunt f bune. Pompa de san este si ea un accesoriu indispensabil, eu am avut tot Avent, foarte buna.
Buricul se curata cam cand scimbati scutecul, cu Betadine solutie si Baneocin apoi. Dupa ce cade buricul, il puteti baga in cadita cu apa, sa-l spalati.
In nasuc puneti ser fiziologic si nu va speriati daca fornaie un pic, nu e nici un pericol. Ca sa-i puneti ser in nas, il culcati pe partea dreapta (daca sunteti dreptace) si, cu mana dreapta, ii picurati in nas 1-2 picaturi.
E bine ca acasa sa va faceti o trusa medicala, pe cat posibil:
- pt colici la noi a mers Infacol (comandat de pe net)
- pt febra: Panadol
- Vigantol/ Vit D3 pt prevenirea rahitismului
- Baneocin pudra
- Btadine
- Termometru (noi am optat pt unul auricular, e cel mai fidel si mai simplu de folosit; costa cam mult - 170 de lei)
- comprese sterile individuale
- dischete demachiante
- apa termala
- ser fiziologic
- crema pt prevenirea iritatiilor de scutec (folosesc acum crema de galbenele; cand bebe a avut prb serioase, a scapat cu pasta Petrini, iar dr dermatolog mi-a recomandat Ichtamol sau Vitella)
"


Mami de Matei nazdravan si 26 s

Mergi la inceput