Pepenasi de iulie - august 2008 (174)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

IRDA,si de mult ati trecut pe Humex? Mie d-rita mi-a mai zis de ala si de Prospan. Eu ma gandeam sa trec pe Prospan, ca Eurespalul nici la noi n-a functionat niciodata. Doar ca Prospanul fiind din plante cred ca are actiune mai inceata, scrie pe el ca minim o sapt. sa-l dai. Bromhexinul e si pt. copilasi asa mici? Multa sanatate si voua!

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si 25+ cu Alexandru Matei
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Sa ma trezesc in fiece dimineata luminat de raza unui zambet; sa fac o reverenta zilei, pentru tot ce-mi va oferi; cu mintea curata sa-mi incep munca; sa am clar in gand, chiar si atunci cand fac lucruri marunte, scopul ultim al muncii mele; sa-mi intampin semenii cu zambetul pe buze si iubire in inima; sa fiu bland, amabil si curtenitor in fiece clipa; sa adorm mangaiat de satisfactia lucrului bine facut - asa mi-as dori sa decurga mereu zilele mele." (Thomas Dekker)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Irda bafta in afacere! Superba munca voastra...adicaaa rezultatele

Capri eu nu ma pricep, sunt amatoare, imi plac asa, Irda cred ca ti-a raspuns pe masura!

Vigantol si eu am sarit, el nascandu-se cu fontanela foarte mica.
S-a uitat la el la ultimul control si ii e teama sa nu cada in extrema cealalta...i se pare ca i se adanceste sternul....cert e ca a mai primit calciu si D3 in eruptia dentara....

Ma lasa neuronul, am citit tot, sunt cam nervoasa....mi-a dat directoarea gradinitei peste nas....luandu-l la 13 pe Alex i se da gustarea acasa (2 piscoturi facute de bucatarese si un iaurt) el nemancand orice se repede la el.
Nu au voie sa manance gustarea in gradinita daca pleaca!

Educatoarea mi l-a adus cand deja mancase jumate din piscot si taman atunci iese si directoarea

Eu sa ma scuz ca na' copilu' incalca regula gradinitii, i-am zis ca el e mofturos si nu mananca orice si ii e foame.

La care ea imi zice ca sa-l duc la alta gradinita la 4 ore sa nu mai platesc mancarea!!!

Da a pomenit cineva ca dau banii pe mancare degeaba??? sunt banii mei nu?
Am ramas masca! Nu am mai avut ce zice!

Apoi se intoarce si ma intreaba de ce nu mananca? cuma adica nu mananca? .... ca ea a spus la inceputul anului (septembrie) ca nu primeste copii care nu mananca singuri si care nu fac la toaleta singuri!

Eu i-am zis ca nu mananca orice!

Apoi imi spune raspicat ca asa ii crestem noi, nu e ea de vina!

Si nu e singurul, de aceea il mai iau la pranz, ca el in genere mananca gustarile,, micul dejun si anumite mancaruri de la pranz, acum ce sa-i fac? am incercat de toate, pana si infometarea..asta e, o manca si el cat de cat normal pana s-o insura...

Mda... scuzati "iesirea" !


_

Are mama 2 baieti: un fulguletz si un pepenash!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Moni, ......e de vreo 3 zile pe Humex...si in afara de accese de tuse crancene...in care intr-adevar elimina secretii, dar zici ca-si da afara si plamanii....alta schimbare n-am observat

Cu Bromhexinul....habar n-am stiu ca erau picaturi....si era dozajul in functie de kg....


Flo....multumesc de urare...deocamdata e mai mult un hobby in care pun mult suflet si cunostinte....mamicesti!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Moni si Ioana a luat Bromhexin si a functionat, asta dupa ce cu eurespal nu aveam nici un rezultat, ea avea tuse productiva, cu multe secretii, de la care se ineca. Multa sanatate!



Am pus poze noi pe picasa.

Anna si Ioana (11.07.2008)
asa creste Ioana
povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Ma bucur ca v-au placut bancurile. Adevarul e ca actorul asta e enervant rau de tot, se bate cu toti, cu orice, conduce si avioane, si masini si submarine...

Irda, sanatate mandrelor. Le pescuiti si voi ceva de speriat.

Sun, am inteles ce e cu brataricile. Si, ia zi, chiar isi face singura de mancare?

Aseara m-am uitat si eu la pozele noi. L-am vazut pe Victor harnicut si serios, impreuna cu fratiorii , pe David si catelusul lui , Thea care isi gateste singura cartofi si reamenajeaza casa dupa ultima moda , Ioana cu sosetele-manusi-zebra , Alexandra care nu e deloc grasuta , comorile din Irlanda si din UK (despre care am crezut initial ca i-au pictat scarile lui mami cu ciocolata ), Victor si surioara , Andreea, mare amatoare de baschet , Xenia care isi da examenul de condus...olita , Alexandra, pictorita de renume , Matei cu falcutele lui , pe Luca fericit in noua lui camera , i-am plans de mila Filipanului ca nu-si gaseste serviciu si-l culca parintii in cadita .
Si am ramas tablou cand am vazut-o pe frumusetea Katalynei. Mami, ti-am zis si acolo, iti zic si aici: daca vreodata te saturi de Ioana, da-mi-o mie , imi doresc tare mult inca o fetita si, cum nu pot sa mai fac, am pus ochii pe a ta. M-a terminat poza cu codite in sus!


Diana, mami de Alexandru (16.01.2010), Andrei (23.06.2008) si Iulia (15.07.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

moni la Ralu a fost bun Bronhexim.Sanatate multa!
Irda mi-a placut sit-ul tau.Bafta!
flo am ramas fara cuvinte.Cum poate o directoare de gradinita sa fie atat de dura?
Eu am o durere groaznica de gat,am mancat aseara o portocala rece cu pofta si azi nu mai pot vorbi de durere.Acum mi-am pus cartofi cu otet si spirt....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

Ce vitozomane suntetzi fetelor!


Multumesc din suflet fetelor ptr sfaturi si pt voturi


VIO29 si eu am incercat brusc astavara dupa un episod groaznic de migrena dar spre dimineatza am fortzat fata sa suga k plangeam si ma zvarcoleam k un sarpe de durere si facusem si febra
Acum imi pare rau k am intorso la tzatzi dar atunci imi facuse bine pt k nu eram pregatita.
Deci am sa o iau treptat dar cum oare pt k ea vrea din ce in ce mai mult si nu vrea nici biberon nici suzeta. Noaptea sta cu tzatzi in gura pe post de biberon dar si de suzeta...vai de viatza mea! in ce hal dorm? daca asta e somn


MADA MAXIM daca imi amintesc eu bine spuneai k mama ta are migrene dar poti da mai multe info? cum si unde se maseaza? ce medicamente si naturiste lua?
Eu dupa ziua de marti cea cu episodul de migrena( mai rau ca innainte) am ramas cu dureri in partea stanga la ceafa si cand ating e tare sensibil si mai ales locul unde eu am o umflatura de cand ma stiu iar la stres se umfla si se lasa si pe coloana(se umfla si la coloana. am observat de cand am nascut. a facut anestezia in coloana k am nascut prin cezariana,oare sa aive legatura cu anestezia?



_
MIKYCRIS Album de familie
MAMI DE PRINTESE DELIA SI DILARA

Ne votati in fiecare zi? cate 10 stelute la http://fotostars.eu/user.php?id=452




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

neata

ziceati ca nu ingrasa fisticul...deci juma de kil de inghetata de fistic nu se pune, nu?

didi multumesc pt info...nasol ca io n-am aburitor si inca ma gandesc cum sa il fierb ca dureaza vreo 3 ore si alea in cuptor...videm

moni eurespal e cam cax max. la baby au functionat f bine aerosolii cu ACC pt tuse. chiar daca vrea, chiar daca nu vrea mucii trebuie scosi f bine pt ca risca otita. eu i-am scos mai cu chiu cu vai vreo 2 zile dar dupa aia venea de buna voie pt ca observase ca se simte mai bine fara ei. i-am mai pus atunci 2 carti sub pat in dreptul capului ca sa stea mai sus si am dormit pe jos la ea in camera ca sa o aud daca se ineaca noaptea cu muci. sanatate multa!

eu is bagata in bagaje asa ca nu stiu ce vroiam sa mai spun...da' cu siguranta gasca!

-----

Are mami o MINUNE DE LA DOAMNE-DOAMNE

-----

Ruby eekyaa.
Ehla xana, ehla xana kondamou
Ehla bruwee, maydeenabee
Seesu samee ahkeeraa
Ruby ruby kree

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

Flo1980 dar de ce il injuri pe ALMANAHE???
Las k nu numai in sect 5 e asa ceva,sa vezi si in sect 1 ce e!

_
MIKYCRIS Album de familie
MAMI DE PRINTESE DELIA SI DILARA

Ne votati in fiecare zi? cate 10 stelute la http://fotostars.eu/user.php?id=452




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Miki exact acolo ma doare si pe mine. E de la coloana, daca stai mult la birou asa patesti. Pe mine ma ajuta masajul cu antiinflamatoare si exercitiile de rasucire a capului. Din cauza pozitiei incorecte a coloanei se suprima un nerv. Ai cumva spondiloza cervicala?

bujo mami de Filip

Mergi la inceput