Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici20

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Am reusit sa aduc fisierul in cele din urma, dar il aveam deja
Multumesc oricum, Dalma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Buna seara am reusit sa mai intru si eu in sfarsit...sa va zic ca sunt racita cobza imi e tare frica sa nu ia si Luca de la mine.
Mikaela noi avem mesele asa:
dimineata 6.30 cand pleaca tati la munca 150 lapte cu o lingurita cereale el ar vrea si mai mult dar nui dau ca alfel nu mai mananca mai tarziu
la 10 avem paste cu lapte,cu gris,cu branza,fructe,crenvusti,branza topita,almete,pateu alternativ (stiu ca nus prea recomandate dar i-am dat) ca de la un timp imi cam refuza mancarea pasata isi face sila de la ea
apoi dormim de la 11 pana pe la 12.30
la 14.30 avem mancarea gatita,chiveci,ciorba,tocana,ostropel cu piure,etc...
apoi iara somn la 16.30 tot cam o ora jumate
la 18-19 mai avem un iaurt in meniu s-au branzica cu mamaliguta,cu smantana in general lactate
ultima masa e la 21.30 cand dam stingerea adica 260 lapte tot cu cereale.
Cam asta-i programul nostru de masa nu stiu cat de bine este s-au nu dar...a si nu ii mai gatesc aparte de ceva timp doar atunci cand nu am nimica bun pt el ii gatesc cu sare,acreala adica normal ca si pentru noi.
Intre mese ciuguleste de pot zice asa pufuleti si rar biscuiti,bem apa cam 250ml pe zi un bidonas(din ala cu pai)si peste cate o data.
Gata m-am intins cat pentru toata saptamana poate reusesc sa mai intru maine.

Luca Daniel

aici cu mine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Din ce am vazut ce ati scris, inteleg ca trebuie sa-i dau mesele mai consistente. Eu am insistat cu cerealele pt ca ma gandeam ca sunt consistente si in plus mai bea laptele, ca oricum nu isi ia cat trebuie pe zi. Voi cum ii convingeti sa bea atata lapte sau apa, ca eu nu reusesc nicicum mai mult de 120ml lapte sau 30 ml apa.
Azi i-am trimis supa de fidea pe care a refuzat-o , plus cartofi pireu cu carnita din care a mancat putin, in rest lapte si iaurt, ca doar n-a mai stiut ce sa-i dea.
Nu mai intra nimeni pe aici?sau a venit primavara si ati iesit la soare?
Apropo, azi am iesit la plimbare cu Dennis in jurul casei pe jos(a fost prima iesire de acest gen)
Merg la culcare ca e tarziu si maine am o noua zi la munca.
si o zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Mihaela, o sa dureze putin pana o sa il inveti sa manance altfel decat e el deja obisnuit. Trebuie sa o iei gradat. In supa crema cu care e obisnuit strecori si bucatele mai mari si tot asa....
Vad ca vorbiti mult de lichide. Nici Karla nu bea foarte multe dar nici semne de dezhidratare nu are. Nu cred ca ii putem convinge sa bea mai mult, dar eu sunt linistita ca isi ia lichide si din fructele pe care le mananca cu drag si din supe, ciorbe care iarasi ii plac mult.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Buna dimi tuturor, ma pregatesc de munca dar am vrut sa va intreb supele ce "inseamna" lichid tare sau mai cremos. Intreb asta pt ca la mine supa e mai cremos si ma gandesc ca daca-i dau si felul 2 acesta tot mai cremos e.
Am sa incerc ,Jo, sa vedem ce-o iesi, de fapt am sa o intreb pe babysiter ce le gateste celorlalti copii si am s-o las pe ea sa-i faca, ca oricum mi-a zis de cateva ori sa-i dea ea de mancare.
Plec, intru mai pe seara.
O zi frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

La mine supe, ciorbe inseamna lichide asa cum le facea mama cand eram copil. Cat era Karla la inceputul diversificarii dadeam tot prin blender si iesea o pasta (crema). Cu timpul am inceput sa o fac tot mai lichida si zarzavaturile si carnita tot mai maricele. Acum ii tai carnita bucatele mici, zarzavatul il pisez cu furculita si ii pun lichid cat incape. E drept ca dupa ce mancam aratam ca "purcelusii" ca din lingurita mai curge in stanga si in dreapta dar important e ca ne place.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Merci mult de raspuns, Jo
I-am mai dat si eu mai "gros"dar tine mancarea in gurita, probabil ca nu e confortabil....nu stiu.
Azi i-am facut progamare pt testul de auz, care se face la 12 luni corectate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns foxy_lady spune:

programul nostru de masa incepe la 9:30 am cu o portie zdravana de cereale si 125ml de lapte, apoi la 12 are masa de pranz la gradinita (supa, paste, carnita, legume), inainte de somnul de amiaza un biberon cu lapte, pe la 3-4 la gradinita mai primeste o gustare (fructe taiate in bucatele mici sau piure de mere, biscuiti) iar la masa de seara, la 6p.m. paine cu branza topita, snitel sau alt fel de carnita fiarta,o banana sau un piure de fructe. La culcare, la 8:30 bea un biberon mare de lapte. De 2 saptamani nu se mai trezeste in miez de noapte sa ceara un biberon.
La un moment dat cineva a avut o intrebare despre laptele de capra vs cel de vaca. Eu l-am trecut pe fi-miu de la fix un an pe lapte de capra care are un adaos de vit D si acid folic. Spre deosebire de laptele de vaca, cel de capra se pare ca are moleculele de grasime cam de 8 ori mai mici si ca urmare este mult mai usor de digerat. Doar ca e un gust pe care trebuie sa-l agreeze. Am avut noroc ca fi-miu n-a protestat :)
In meniul zilnic incerc sa evit prajelile, carnea de porc, dulciurile si sucurile. La gradinita a invatat sa manace cu manutele, asa ca acasa am constat ca mananca mult mai bine daca il las sa-si bage singur in gura bucatelele. E o purceleala de zile mari, dar macar mananca singurel. Imaginati-va cum e cand mananca cu manutele pastele fierte in supa de pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Foxy,felicitari pentru mancacios
As vrea sa ma pot lauda si eu cu asa mancacioasa, dar totusi pune pe ea 200 gr/luna, nu stiu din ce, dar pune

Eu sunt cea cu lapte de capra vs lapte de vaca si daca Daria va accepta o sa-i dau cu siguranta. Acum ii dau completare 50-100 ml formula pe langa laptele meu.

Dar daca ajuta D-zeu si ajungem in Ca o sa incerc sa-i dau.Poti te rog sa ne spui ce folositi voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns foxy_lady spune:

eu sunt in Toronto acum; laptele de capra nu e o prezenta constanta in rafturile supermarketurilor, asa ca eu am ales sa pun o comanda saptamanala la un magazin mic de produse naturiste/organice. Din ce-am vazut, pe piata locala sunt cam 3 producatori mari de lapte de capra. Eu ii iau lui fi-miu atat 3,5% cat si 2% grasime de la Liberty (ambele au adaos de vit D si acid folic). Andrei bea laptele de capra de 10 luni si vad ca e OK. Am vazut ca voi le dati copiilor iaurturi. Intre 8-12 luni, in Rom, i-am dat iaurturile pt copii de la Humana si a fost f bine, dar cum i-am dat iaurt obisnuit, fara fructe si nu special pt bebelusi s-a stricat rau la burtica. I-am rugat si pe cei de la gradinita sa nu-l mai incerce cu iaurt o vreme. Ma gandesc ca poate flora lui intestinala nu-i pregatita pt atatea bacterii cate sunt in iaurturi. Cat despre luatul in greutate, observatia mea e ca ritmul acela de acumulare pe care l-au avut piticii nostri pana-ntr-un an n-o sa-l mai vedem! Dupa ce a trecut de un an Andrei si-a incetinit ritmul de luat in geutate (la un an avea 9,5 kg, acum la 20 de luni are 12kg), in schimb e uimitor cat de repede se lungesc si cum isi perfectioneaza echilibrul si miscarile. Ultima noutate, de care nu sunt chiar fericita, a inceput sa se catere si daca nu are nimic pozitionat sa se catere, isi trage singurel ba un scaun, ba cutii sau jucarii pe care se cocoata sa ajunga la chestiile puse sus (tocmai ca sa nu ajunga la ele)

Mergi la inceput