Bobocei de sept-oct 2008 (260)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Oana eu imi pun si acum intrebarea "cat de mult rau i-am facut de fapt lui Alexei cand am decis ca mai vreau un copil", sunt surprinsa sa observ ca odata cu trecerea timpului i-am facut mai mult bine decat rau. Si eu cred ca un copil nu are dreptul sa fie factor decisiv in ceea ce priveste un alt frate. Sau bine cel putin nu la varste asa fragede cand nu are cum sa inteleaga ce inseamna un frate. E drept ca eu sunt o egoista de felul meu si vreau sa cred ca e dreptul meu sa decid acest lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Lumi, iti multumesc mult, esti extraordinara! Da, maine am ecografia
Cat despre sentimentul tau, insusi faptul ca-ti pui atatea intrebari si ai atatea temeri sunt dovada ca esti o mama foarte buna, mamele foarte bune nu au toate raspunsurile, nu au cele mai bune raspunsuri, dar sigur se straduiesc cel putin atat cat tine
La cresa sunt sigura ca hunii se vor simti foarte bine, gandeste-te ca ei au ceea ce majoritatea copiilor care pleaca de langa parinti in comunitatea nu au: apropierea permanenta a cuiva drag, se au unul pe celalalt!

Gruia, farama de steluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Laura
Oana, si eu mi-am tot zis ca poate ar fi trebuit sa astept sa aiba si Gruia ceva de spus in ce priveste aparitia unui frate sau o sora insa, cel putin pentru mine, timpul trece mult prea repede acum, varsta e inaintata, apoi ma gandesc ca diferenta va creste prea mult intre ei si nu mai pot savura atat de mult compania celuilalt .. uite, Gruia mai are o surioara vitrega, tot timpul intreaba cat mai e pana creste el sa se joace impreuna, cat mai e pana .. pana .. pana .. insa si ea creste si isi va dori tot timpul altceva de la el .. Si da, am pregnant sentimentul descris de Miruna, pe care nici nu indraznesc sa-l mai rostesc, pentru ca si asa ma simt vinovata ca pierderea sarcinii anterioare poate fi si pentru ca nu am fost pregatita sa-l 'impart' si sa-l pun pe Gruia sa ma 'imparta' ...

Gruia, farama de steluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Buna seara,

Oana daca astepti sa-ti spuna feciorul tau ca vrea sau nu vrea un frate, atunci diferenta de varsta dintre ei va fi atat de mare incat cal putin in copilarie nu vor avea prea multe lucruri in comun, nu se vor bucura de o joaca impreuna.... Si eu am facut la fel, in primii 3 ani de viata ai lui Matei nu suportam ideea ca cineva, fie el si al doilea copil sa-mi fure din timpul pe acre il petrec cu Matei, simteam ca nu am loc in inima mea de inca un copil! Apoi cand Matei a crescut si se vedea din actiunile lui ca isi doreste sa aiba aproape copii nu numai la gradi, ne-a gandit ca cel mai bine pentru el ar fi sa aiba o sora/un frate si nu un parinte (pe mine). Numai ca astfel am ajuns la diferenta de varsta intre ei de 4 ani, care se simte al naibii de rau de cate ori vrem sa facem ceva, chiar si joaca, pentru ca Matei se plictiseste repede de joaca prosteasca a Dariei, iar daria ii strica toate aranjamentele lui Matei ca nu stie altfel sa le foloseasca.

Stiu ca cu timpul aceasta diferenta nu se va mai resimti atat de mult, insa ar fi fost muuuult mai bine pentru TOTI, daca Daria venea mai devreme cu un an, doi, trei....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:



Nerantula



Babytza si puiiValentina David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Xor spune:

Hei...capul sus...toate suntem si trebuie sa fim cele mai bune mamici pentru ca avem niste copii minunati, pentru ca ne dorim sa fim mame bune, pentru ca ne dam tot interesul pentru asta....mai schiopatam uneori in cate o decizie sau vorba, asta face parte din natura umana dar cu siguranta dregem treaba pana la urma....
Gradinita e un subiect greu si pt mine dar ma incurajez gandind ca acolo va avea parteneri de joaca cu care se va simti bine...(eu imi dau tot interesul dar nu cred ca sunt mereu pe gustul lui), ca va fi o educatoare care isi va dedica tot timpul lui (si celorlalti copii), le va explica, ii va invata, nu ii va pune reclame sau desene ca sa poata face ordine prin casa, nu ii va da jucarii sa se joace singur ca sa poata face ceva de mancare...s.a. asa cum fac eu de multe ori....si NU pt ca sunt o mama rea, pt ca nu vreau sa cred asta, ci pt ca toate trebuie facute si multe chiar pt binele lui...
Lumi - eu sunt contravocea care iti spune...dormi linistita esti 2x mamica superrr
Nerantula - stiu sigur ca maine vei veni cu vesti minunate, asa incat, fara emotii mergi si asculta cum pulseaza o noua viata in burtica ta
tuturor si o noapte cat mai linistita, fara ganduri negre, pt ca viata e frumoasa si asta in primul rand pentru ca avem minunile astea langa noi....(chiar acum ma uit la el cum doarme ca un ingeras....Doamne cat il iubesc................)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

lumi draga ti-au spus deja fetele cam ce gandesc si eu, ca sunt momente in care cedezi (fizic si psihic) si ai tot felul de ganduri negre,cum ca n-ai fi o mama indeajuns de buna pentru copiii tai

Eu insa am permanent in minte imaginea ta mereu vesela si binedispusa, mereu gata sa se joace cu copiii, mereu cu o vorba buna, mereu cu griji pentru copiii tai, mereu cu dorinta de a le oferi cat mai multe. Toate acestea imi spun exact ce fel de mama esti, si nu am nici o indoiala ca esti o SUPER MAMA!! Te imbratisez cu drag si abia astept ca gandurile acestea negre sa nu te mai incolteasca!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kllemi spune:

baby-boy am prestat si eu gogosicile puse de tine pe blog......mmmmmmm.. yamiiii ...foarte bune

nerantula mult succes maine..iti tin pumnii, te asteptam cu sufletul ala gura cu vesti

fericita de AMALIA-ANDREEA (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Nerantula tinem pumnii maine,

Oana au dreptate fetele, cel mai bine simt eu diferenta dintre mine si sor'mea...la fel simte si ea...

de Crina Alexandra www.onetruemedia.com/shared?p=6c29da1dcaea711431a9cb&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Din boboc in CRIN
Bobocelul este o floricica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

july iti tin pumnii sa ai o sarcina frumoasa in continuare, fara probleme, si fara ganduri negre, ok?! Sti doar cums e spune, prima oara e mai greu..., iar tu ai deja o minune de fetitza!!!

nerantula si eu iti tin pumnii pentru maine la eco, Doamne ajuta sa vi cu vesti bune si abia stept sa te vad in listuta cu mamici cu burtica!!

nikolici am impresia ca tu tot dai tarcoale butoiului aluia de cateva zile..... Ce mama masii, asa sti tu sa-ti traiesti viata?!?! We asta va fi vreme frumoasa, cald afara, ia gaseste tu timp sa te relaxezi si in acelasi timp sa te odihnesti cat timp tati o scoate pe K la o plimbarica, doua.... ha? ce zici? Sau poate in we in 3 pe undeva la munte, ar fi solutia?

Aaaa, si cand vei merge sa vizitezi crese, du-te si cu K, asa o sa vezi daca ii place sa socializeze cu alti copii, cat de dependenta de tine este de fapt, cat de mult ii place educatoarea....

va doresc tuturor o noapte linistita, copii cumintei, si ganduri bune!

Eu ma intreb daca nu cumva este ceva in neregula cu mine, de ceva vreme sa simt asa bine, optimista, toate zilele mi se par superbe, tot ce facem mi se pare deosebit, parca toate probleme de pe lumea asta au disparut, parca si-a intors Dumnezeu fata catre noi...

Oare ma drogheaza barbatu fara sa stiu?!?!
As vrea sa pot imparti din starea mea cate putin cu fiecare dintre voi, serios, poate cand vine caldura ne intalnim in parc si ne mai destindem un pic. Va pup!



Mergi la inceput