Bobocei de sept-oct 2008 (260)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Neata,

va multumesc mult pentru parerile voastre legate de bb2.Eu v-am zis ca invat multe de la voi si tin minte si acum cand Miruna explica cum dragostea nu se divide ci se multiplica.Si eu mai cu cifrele asa de formatie am inteles exact despre ce e vorba si am retinut asta, dar pana cand ma voi hotari o sa mai treaca probabil ceva timp....din fericire nu sunt considerente materiale, nici medicale si de aia cand o sa ma impac eu cu ideea de bb2 o sa purcedem la "lucru".
Va multumesc oricum inca o data pentru toate cuvintele voastre

Lumi, cum mai esti azi?

Nerantula, bafta la eco si sa vii numai cu vesti bune

Ange, daca gasesc cresa/gradinita pe aici ii bagam pe amandoi?


Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Oana ma bag si eu da' sa nu fie una particulara duamna ca suiera prin buzunare rau

de Crina Alexandra www.onetruemedia.com/shared?p=6c29da1dcaea711431a9cb&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Din boboc in CRIN
Bobocelul este o floricica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Buna dimineata..ne-am trezit la 8...daca tot ne-am trezit,am aspirat,pus supica sus ,bagat masina de spalat...harnica daaa? si modesta

Fuug ca gaza s-a plictisit..o scot afara,avem 8 grade si soare

O zi frumoasa tuturor

Laura , Alexia (14.09.2008)
Andrei(07.04.2002)

"Oamenii mari nu pricep niciodata nimic si este obositor pentru copii sa le dea intruna explicatii"
(Micul Print)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Laura wow, 8 grade...la noi e 1grad si cam frig

de Crina Alexandra www.onetruemedia.com/shared?p=6c29da1dcaea711431a9cb&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Din boboc in CRIN
Bobocelul este o floricica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Citat:
citat din mesajul lui alessia2005

Citat:
citat din mesajul lui nikolici

Mai ce are lumea cu mine mai, ma duc la dr pentru mine, sa-mi dea trimitere pt. niste analize si ma trezesc ca ma "cearta" ca inca alaptez la 1 an si 4 luni.
Ca vezi tu doamne, laptele nu mai e bun si ca totusi imi da o bulina rosie ca am alaptat pana acum dar ar fi cazul sa ma opresc ca na e copilul mare...
Ma rog, am plecat va dati seama cum...nu-mi sta in caracter sa ma cert pe acest subiect, dar fiecare gandeste cum vrea si aceasta dr asa gandeste COMUNIST!Prefer sa ma plang la voi



Yo Miss www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=813a99ff4d721e97009477" target="_blank"> Karinutza(14.10.2008)





Da...acum..eu stiu de la un medic nutritionist..cu acte care dovedesc..este vorba de analiza laptelui matern...intr-adevar ..laptele matern..contine tot cecea ce este necas copilului pana la varsta de 3 luni....apoi..incepe sa scada...este bine sa se opreasca alaptatul la varsta de 6 luni..dupa aceasta varsta se pare ca laptele nu mai are niciun aport caloric...

Acum...na..si eu inca alaptez..cine poate sa nu alapteze daca simte totusi ca are lapte?...Acumm...sper ca n-a fost cu banat ca am scris si eu aceasta parere..nu este a mea..repet..este a unui medic nutritionist...acum...eu stiu...eu zic totusi ca pana la 10-11 luni e ok...

Mami de doua printese: ALESSIA(10.08.2005) si SERENA(28.10.2008)



Eu vreau doar sa stiu unde anume a reusit acest medic sa faca analiza laptelui matern. E in Romania? Eu am cautat de mi-au sarit capacele un laborator sa faca asta si nu il testam pentru calitatile nutritionale ci pentru a vedea daca am vreo infectie si vreau sa cred ca inca mai am suficiente cunostiinte cat sa nu ma fii mintit ca nu exista un asemenea loc in Romania. Si inca ceva, nu ma iau de tine doar tin sa precizez ca Organizatia Mondiala a Sanatatii recomanda alaptare exclusiva pana la 6 luni apoi continuare pana la 2 ani. Vreau sa cred ca stiu ei ce zic, muuulllt mai bine decat orice medic de prin Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

eu nu inteleg scopul acestei discutii intre medic (daca se poate numi asa...) si pacienta.
1) un copil de 1,5 - 2 ani mananca de toate, bea de toate, nu e hranit exclusiv la san... si atunci discutia e irelevanta, ce conteaza ca mai bea sau nu mai bea si de la san.

2) daca acel copil e hranit majoritar de la san... cum a ajus la varsta aceea intreg? O fi laptele bun... huh...? Si atunci discutia e mai rau decat irelevanta, e tampita.

Ma scuzati daca nu-s prea coerenta la aceasta ora.

Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Ada, sa stii ca exact la aia ma gandeam si eu acum...
Adica ce mai conteaza ca nu si-ar lua din lapte tot ce ii trebuie daca oricum mai mananca si altele..dar cred ca se pune accentul pe vitamine etc de le ia din laptele praf...adica de ex David nu bea alt lapte decat al meu.Si ca atare daca al meu nu ii mai ofera vitamine, minerale etc el de unde le ia....
Desi atata timp cat intr-adevar copilul arata si se simte bine nu ar mai trebui sa conteze....


Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Neatza! Multumesc mult pentru suport!

Noapte cu 8 treziri ... uof .. nu-mi explic ce se intampla, de ce nu poate dormi ca lumea, se chinuie si pe el si pe mine ..
Babymom, te-am mai intrebat, dar cred ca nu ai vazut, cum e Dragos dupa prima parte a tratamentului? Mananca mai bine? Doarme mai bine?
Gruia cred ca e empatic, nu mai mananca nici el de cand nu mai am eu pofta de mancare .. dar cred ca nici laptic in tzitzi nu prea mai e, ca pampersul de dimineata e cam pe jumatate cat era altadata

Am o stare asa ... de zacut .. nu am putere nici sa-i dau sa manance copilului ... astept sa vina buni ..

Gruia, farama de steluta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Si mie mi se pare aiurea...copilul daca sesizeaza ca laptele nu e bun nu il bea...dc dr apeleaza fff des la LP in loc de al mamei, care automat este mult mai bun, dc un dr recomanda sa il intarci din moment ce a facut 1an???care-i faza???

de Crina Alexandra www.onetruemedia.com/shared?p=6c29da1dcaea711431a9cb&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Din boboc in CRIN
Bobocelul este o floricica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Nerantula,evident ca nu sunt parere avizata dar pampersul de dimineata la noi nu e deloc un indicator a cat mananca/bea.
Pentru ca cel putin David nu mai face deloc pishu noaptea.Umple pampersul in maxim jumatate de ora de cand se trezeste dar dimineata la prima ora e aproape uscat..as zice chiar uscat de tot daca ma iau dupa ce pipai eu din exterior.
Cred ca e doar pentru ca incep sa nu mai faca pishu noaptea...eu nu m-am sesizat la treaba asta pentru ca am presupus ca e normal.Eu ca adult nu ma trezesc noaptea sa merge la pishu si incet incet nici ei nu o sa mai faca noaptea, nu?


Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput