Bobocei de sept-oct 2008 (260)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Alessia nu e cu banat dar cat lapte a analizat omul ala??? Si cine i- finantat studiile, Nestle sau Milupa? Adica laptele praf e bun pana la 3 ani si in curand o sa aud de 5 anil, ofera chia imunitate ca are nu stiu ce mama lor de bifiusi, dar laptele meu plin de enzime care usureaza digestia chiar a laptelui si imunoglobuline A si celule albe cam un bulion intr-o picatura ... ala nu e bun.

Se incadreaza cumva intr-una din categoria asta

Din pcate sunt multi ca el!

Hai sa-ti dau eu un exemplu pe fatza ca laptele matern are valoare nutritiva: eu si fi-mea. Anda mananca in felul in care majoritatea copiilor de 6-7 luni mananca. Rar 3 mese de solide pe zi (nu includ gustarile de cateva linguri), aproape niciodata pesste 100g per masa indiferent cum si ce as incerca sas ii dau, bine, ciorba e alta mancare de peste ca sa zic asa, acolo depasete dar e zeama cu bucati de cate ceva. Ei bine copilul asta s-a dezvoltat armonios si e... grasuta (cand nu creste brusc in inaltime mai ales). Chiar e. Si nu are niciun fel de retard sau carente. Ma ofer cobai pentru minunea aia de doctor in sensul ca ma poate veda/observa mnu sa experimenteze naiba stie ce cu mine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia2005 spune:

Da 300 asa e...nu stiu..dar sa vezi..ca pe Humana..scrie pana la 6 ani...auzi tu..pana la 6 ani...Doamne...nici nu stii cesa auzi...na..eu am scris..nu ca as crede sau ca voi credeti in asa ceva..insa...am vrut sa vedeti..asa un punct de vedere al unui..nutritionist...iti dai seama..nutritionist..nu gluma...off...cine stie..unde-om mai ajunge...

Mami de doua printese ALESSIA (10.08.2005) si SERENA (28.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia2005 spune:

Esti simpatica..cu experienta..pai..eu nu alaptez inca acum..?..asa cum am spus...si eu cred ca daca ai lapte poti alapta..doamne..dar..cine sa se opreasca din alaptat?...cand eu ma rugam mereu sa am lapte ptr Serena...caci..asa am facut la Alessia prostia si am trecut fata pe lapte praf..tot la indicatia unui medic..ca nu lua in greutate cum trebuia..in sensul ca ..in prima luna a luat 800 de grame..si apoi cate 700-600...si am trecut saraca fata pe Humana...si tot asa a luat in greutate...de..cel mai mare regtret al meu..dar..acum..ce sa faci..nu mai pot da timpul inapoi...La Serena..de frica..luam pastile..beam ceaiuri..2 l.../ zi..si ma rugam sa am lapte...nu stiam daca papa cat trebuia..abia asteptam sa se faca 1 luna sa merg cu ea la cantarit..si...Surpriza...serena ..luase in prima luna 2 kg...am fost super fericita...

Mami de doua printese ALESSIA (10.08.2005) si SERENA (28.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia2005 spune:

Asta se intampla..daca nu stii la inceput..ala Serena..n-am mai stat pe ganduri..am facut ce-am stiut eu mai bine ca trebuie sa fac..si uite c-am avut si lapte..si Serena e foarte bine acum...adica asa zic eu...inca are tot 11 kg..si in inaltime..nu stiu sigur..dar cred c-a mai crescut..oricum avea 80..eu zic ca e bine...

Mami de doua printese ALESSIA (10.08.2005) si SERENA (28.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia2005 spune:

Aoleoo..acum am vazut cat e ceasul...gata plec..Noapte buna tuturor!

Mami de doua printese ALESSIA (10.08.2005) si SERENA (28.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Nerantula, bafta (azi ) la eco!


Oana, poti si asa Eu de la primele propozitii am inclus-o si pe asta "mami, vleau o sulioala!!!!" (bine, cum eu nici acu nu-l pot pronunta pe R de fapt era "mami, veau o suioaaaaa")
Din pacate au trecut 6 ani pana a ramas mama gravi, ca vezi, eu vroiam, dar ea nu ... si cand a ramas, tot neamul plus doctorii se jurau ca o sa vina un fratior.
Dar eu stiam ce stiam, MAMI, ACOLO E SORA MEA!!!... si asa a fost.
Mafalda mica, v-am zis ca si levitam... nu?!


July, sa fie totul super bine!
Si eu am avut la ambele sarcini tensiunea pe arterele laterale crescuta, tratamentul a constat in magneziu, mai putin stress (asta s-a facut asa: dr a scris pe hartie FARA STRESS!!!! si eu citeam din cand in cand hartia, ca o aveam in poseta, si mai luam un pliculetz de magneziu...) multe lichide si masurarea lui bebe la 2 sapt odata ca sa verificam ca nu sunt intarzieri de crestere.
Cheer up! (no stress, remember?)


Lumi, Nikole
Si noi ne-am inscris la gradi. Desi stau acasa pana in septembrie, sunt mai multe motive. In primul rand Teo trebuie sa mearga. Eu nu pot acoperi acasa "programa" si nici nu am atata rabdare/pricepere. Si la el se vede clar ca poate, si are nevoie de provocari noi.
Apoi, nu m-a lasat inima sa-l dau numai pe Teo si sa se gandeasca tot timpul ca eu stau cu Radu acasa si el e la gradi...
In septembrie cand incep munca, oricum nu are cine sta cu Radu acasa, deci trebuie si el integrat. Asa ca am zis sa incepem incet incet, cat de repede sau incet vor dicta ei, sa ne integram intr-o colectivitate.
Sper din suflet ca nu gresesc.
Si nu m-am gandit deloc ca sunt o mama denaturata. Din contra. Platim/muncim pentru asta/ ca sa le oferim si un mediu structurat, bogat in informatii, care sa-i provoace si sa-i tina in priza. Pe langa dragostea materna/paterna/buniceasca.
Cand spun "sper sa nu gresesc" ma refer la alegerea acelei gradinite in defavoarea altora, sper sa le fie bine si sa fie bucurosi ca petrec timp acolo.
Normal ca sunt ingrijorata...se vor adapta? se vor imbolnavi? vom reusi sa facem fata? si tot asa. Dar sa stau acasa cu ei (pana cand? pana la scoala?) nu e solutia la intrebarile acestea.

Si acum fug la nani ca maine la 7 iar ma vait ca-s obosita rau. Si cand colo copiii se pregateau de gradi...

Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

BUNA DIMINEATA, BOBOCIME!!

HAIDETI LA CAFEA MULTA, MULTA, CU LAPTE SI SCORTISOARA!!
... treziri multe, multe, dar eu tot am o stare de biiiine, asa ca Nocom ...

Fugim la gradi!
Sa fiti cuminti si vesele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Neatza, haideti la si

am avut trezirea finala pe la 07.00 insa s-a foit si plans de la 06.00, asa ca dam multa cafea

eu nici nu stiu ce sa fac cu cresa...pe langa mine nu am nici una...singura mai aproape ar fi langa soacra'mea... ceea ce nu ma incanta deloc...uffff


iar ca sa fie totul bine...telefonul nu mai merge...


Nocom please drogheaza-ma

de Crina Alexandra www.onetruemedia.com/shared?p=6c29da1dcaea711431a9cb&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Din boboc in CRIN
Bobocelul este o floricica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Clau ce ai facut la examene? ici multi multi

Babymom deja ati inceput gradinita? si multa cafea


,
Nerantula


de Crina Alexandra www.onetruemedia.com/shared?p=6c29da1dcaea711431a9cb&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Din boboc in CRIN
Bobocelul este o floricica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Neata mamici

Lavinia multam de cafea

July o sa fie totul bine cu bebelina No stres Si eu am avut IR marite rau pana la nastere si in afara faptului ca am nascut o matza mica, nu au fost alte probleme

Ramo mare dreptate ai avut doamna. E mai bine cu acelasi fel decat deloc. Ieri pentru ca am indraznit sa il incerc cu niste peste, mi-a refuzat si meniul lunii dupa ce pe ala cu peste mi l-a refuzat politicos scotand si limba sa i-o sterg

Angelyna asa e cu pastilutele , a ajuns comanda in Romania, sa vedem in cat timp ajunge la mine Dar ciudat de repede a ajuns, intr-o saptamana .... Mai sa fie

O zi buna tuturor

Babytza si puiiValentina David

Mergi la inceput