L.M.A.Ghiocei de Martie-Aprilie 2009-*157*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Olishka, dar de cand se intampla asta? Si daca-i sustragi finutz tzitzi simte? Hmm, inseamna ca nu doarme profund...Si Phiphi mai adoarme cu tzitzi-n gura, cateodata cand a adormit pot s-o scot lejer, altatada o prinde si reincepe sa suga, iar adoarme, iar nu ma lasa sa plec si se reapuca constiincios de supt...dar asta dureaza maximum 4-5 minute.
Eu mai nou ziua o adorm leganata, adica suge un pic si dupa aia o iau in bratze la leganat, in maximum 5 minute e asa adormita ca pot s-o "depozitez" in patutz si nu zice nimic...ti-as sugera sa incerci si tu asa cu David, dar nu indraznesc, stiu ca nu-i fulgusor ca Phiphi...dar daca ar adormi rapid macar ai suferi cateva minute si l-ai sti adormit.
Noaptea nu stiu ce sa zic, nu m-am confruntat cu asa ceva decat la puseele de crestere, cand vroia sa suga nonstop, dar sugea, nu doar statea...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
9luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Isabella tot la san adoarme dar pot sa-i scot "sursa de alimentare" din gurita daca nu cumva o lasa ea sa-i cada...eu sunt happi ca am reusit de 2 ori(la rand) seara sa o adorm fara tzitzi in gura...sper sa nu ramana doar aceste 2 dati
Oli rabdare si incearca orice varianta iti trece prin cap



Blogul www.bogdan-andrei-speranta-moare-ultima.blogspot.com/" target="_blank">Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri,BazarBogdan,Varsta lui Donu' Bodo,Varsta Isabella-Elena
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenada spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Petrean sa va faceti repede bine

Eu sunt f obosita. M-a termina alaptatl noaptea. NU mai suport. Daca ar fi fost cum era inainte, era parfum, sa se trezeasca la 2 ore, sa manance un pic apoi sa se culce, dar acum vrea sa suga in continuu. Si macar de ar suge...Nu vrea sa doarma decat cu sanul in gura, pe post de suzeta. Daca ii scot sanul urla si se trezeste. Cateodata nici nu suge, doar sta asa cu gura stransa tare si cu sfarcul in gura. Am amortit toata, caci dorm ore intregi intr-o pozitie Nu mai pot, am ajuns sa urasc alaptatul, desi o faceam cu mare drag inainte. Si ziua la fel: dupa ce adoarme sta cu sanul in gura si nu-i da drumul. Daca trag eu, se trezeste si urla si nu pot sa-l linistesc....decat cu sanul Asa ca dupa ce adoarme mai stau vreo 30 min langa el si ma uit pe pereti. nici macar nu suge Si bineinteles nici nu doarme mai mult de 1 ora, asa ca nu mai apuc sa fac nimic. Am incercat sa-l pacalesc cu suzeta, dar nu vrea...Sunt f stresata, nervoasa si obosita si incerc cat pot eu de mult sa ma abtin sa nu rabufnesc. Aveti vreo solutie?

Olga, mamica lui David iepurasul


Am trecut si eu prin asta... si eram gata gata sa renunt la alaptat. La noi a functionat asa:
1. cand ii scoteam tzitzi ii dadeam suzeta, mataia putin dar o plimbam sau o tineam pe piept pana adormea II mai dadeam nurofen la culcare in zilele in care era foarte agitata.. eu banuiesc ca din cauza dintilor a avut perioada aia superagitata
2. o noapte dormita departe de Ina(am dat-o la mama care sta in acelasi bloc la alta scara). In afara de sentimentul de vinovatie ca eram prima data departe de ea, m-am simtit mult mult mai bine a doua zi dupa o noapte in care am dormit bine. A doua zi am avut mai multa rabdare cu ea si am fost mult mai calma. Surprinzator Ina a dormit tare bine, decat cu 2 treziri, a adormit la biberon si apoi cu suzeta.
Sotul sau mama sau cineva cu care David este obisnuit nu ar putea sa incerce sa te inlocuiasca o noapte? Macar sa incerci sa dormi in alta camera si sa intervii numai daca este nevoie.


Carmen mamica fericita de elefantica Ina Gabriela (16.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenada spune:

LA MULTI ANI ILEANA sa fii sanatoasa, norocoasa si fericita

Carmen mamica fericita de elefantica Ina Gabriela (16.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

La multi ani, Galushcutza! Sa te faci galushca mare si frumoasa si sa fii fericita!

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Petrean sa va faceti repede bine

Eu sunt f obosita. M-a termina alaptatl noaptea. NU mai suport. Daca ar fi fost cum era inainte, era parfum, sa se trezeasca la 2 ore, sa manance un pic apoi sa se culce, dar acum vrea sa suga in continuu. Si macar de ar suge...Nu vrea sa doarma decat cu sanul in gura, pe post de suzeta. Daca ii scot sanul urla si se trezeste. Cateodata nici nu suge, doar sta asa cu gura stransa tare si cu sfarcul in gura. Am amortit toata, caci dorm ore intregi intr-o pozitie Nu mai pot, am ajuns sa urasc alaptatul, desi o faceam cu mare drag inainte. Si ziua la fel: dupa ce adoarme sta cu sanul in gura si nu-i da drumul. Daca trag eu, se trezeste si urla si nu pot sa-l linistesc....decat cu sanul Asa ca dupa ce adoarme mai stau vreo 30 min langa el si ma uit pe pereti. nici macar nu suge Si bineinteles nici nu doarme mai mult de 1 ora, asa ca nu mai apuc sa fac nimic. Am incercat sa-l pacalesc cu suzeta, dar nu vrea...Sunt f stresata, nervoasa si obosita si incerc cat pot eu de mult sa ma abtin sa nu rabufnesc. Aveti vreo solutie?

Olga, mamica lui David iepurasul


Am avut si noi o perioada asa. Trece!

Ilinca, nu imi fac probleme existentiale, sunt doar in pana. Ceream pareri.Nu ma deranjeaza ca ma trezeste noaptea atat timp cat nu o face la fiecare juma de ora. Laptele nu mai e in cantitati suficiente unei mese, la noi e mai mult de sete si somnifer.

Eu de asta intrebam, ca pana la urma setea o rezolv cu apa, dar somniferul/alintul/atasamentul/nevoia de mine sau ce e exact...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenada spune:

Acuma am vazut ca zicea m_monique de carucior ... uitasem... daca ii place poate reusesti sa aduci carutul in casa... la un moment dat noi am facut niste ture prin sufragerie in carut si chiar a adormit. O lasam in carut 30 minute sa intre in faza de somn profund apoi o extrageam si puneam in pat. offffff Doamne nu mai tin minte nimic nimic

Carmen mamica fericita de elefantica Ina Gabriela (16.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Carmenada, multam de poze.Se vede ok; o sa ma puc de cetit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:


La multi ani ILEANA!!! La multi ani si mamicii ei care a adus-o pe lume acum 1 an!

Gia, mama lui Briseis, 16 aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Nicoleta nu vrea nici cum suzeta, daac sinte doar ca incerc sa-i bag altceva in gura urla ca din gura de sarpe. Si am descoperit deja forma care ii place, cea de la Avent, dar f rar o mai primeste.

Georgiana si eu ma gandesc des la intarcat, mai ales cand simt ca nu mai pot, dar David este foarte atasat de san si parac mi-e cam mila de el. Il mai lasa pana la un an, dar sper sa rezist pana atunci.

Ilinca asa doarme el. Si acum cand m-am apropiat de el, am vazut ca tage de suzeta. Dar chestia asa cu nelasatul sanului este de vreo 2 sapt. Dupa ce ma chinui sa-l adorm (scot si bag de vreo 20 de ori tata) si sunt si eu relaxata, peste 10 min iar urla sa vin sa-i dau tata si nu mai pot de nervi atunci , caci iar o luam de la capat. Nu pot sa-i scot usor sanul, caci tine tare de el. Daca trag mai repede, tresare si incepe sa urle si iar trebuie sa-l alaptez. Daca trag incet, se opune si incepe sa suga si tot asa

Carmenada in nici un caz n-as putea sa plec de-acasa. Seara trebuie sa fiu neaparat langa el, caci altfel e jale mare. Toate iesirile noastre (fara el) trebuie sa fie pana in ora opt, daca intarzii mare scandal. Ultima tentativa a fost cand am iesit la ziua unei prietene si-l lasasem cu mama, matusa, sora-mea, vara-mea (persoane f dragi lui) dar a urlaaaaaaat de nu mai stiau ce sa-i faca. Cm am ajuns eu acasa, s-a linistit. Si oricum, n-ar avea ce sa faca cu el noaptea caci el se trezeste des si suge.

Dodo
Va multumesc pt sfaturi

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput