Mare help.... real, daca se poate

Mare help.... real, daca se poate | Autor: Morgano

Link direct la acest mesaj

Este decizia mea exclusiva, nu i-am cerut Noideei permisiunea de a deschide acest topic, daca va dori sa il inchid, imi poate cere pe mess asta oricand.

Cred ca merita sfaturi si ganduri bune, pozitive, merita sa fie incurajata.
Cred ca poate razbate prin aceste situatii care aparent o depasesc.
Cred ca poate fi mai echilibrata si o mama buna. Mama mai buna cred ca a devenit.
Cred ca poate face pace cu trecutul si privi intr-o zi doar spre viitor.
Cred ca in fragilitatea si deruta ei aparenta este destul de puternica si poate fi extrem de puternica.
Cred ca are nevoie de ajutor moral, si inclusiv, neaparat, al unui psiholog, dar nu cred ca are nimeni dreptul sa o diagnosticheze pe forum. Nu cred ca are nimeni dreptul sa-i spuna ca e nebuna sau sa se sterilizeze.
Eu cred ca exista persoane care au ajuns sa tina la ea chiar daca nu sunt de acord cu ea.
Exista persoane care CHIAR vor sa stie ce se intampla cu ea, nu doar sa mai frunzareasca un topic de "succes" cu multe citiri.
Exista persoane care pot da sfaturi concrete, care pot ajuta concret cu o pila la ANL, la gradinita din zona ei, cu sfaturi juridice pentru a-i asigura o situatie financiara mai buna in viitor, pentru ca ea a investit in apartamentul ex-ului, merita sa plece cu mai mult decat hainele ei si ale copiilor de acolo.
Cred ca acele "doamne" care le stiu pe toate si judeca prin prisma propriilor lor situatii care sunt total diferite merita sa spuna ceea ce gandesc astfel incat sa aduca ceva bun, sa dea sfaturi nu sa puna la zid.
Nu suntem niciunul perfecti, nu cred ca avem vreunul relatia perfecta, nu vad de ce, oricat de gresit si nefiresc ni se poate parea noua drumul ei din viata nu am putea sa gasim in noi acel dram de omenie si intelegere care sa aduca o raza de speranta in viata unei MAME DE 2 COPII CU MARI PROBLEME DE TOATE FELURILE. Nu inteleg de ce e atat de greu sa intinzi virtual o mana unui om caruia ii este greu.
Nu am fost si nu sunt "adepta" Dianei, am dat si eu cu bulion la greu in anii astia, dar totusi am reusit sa o vad situatia EI ca fiind a ei EI, nu a MEA. Nu ma pot pune in locul ei, nu o inteleg de fapt pentru ca toata istoria ei nu seamana cu nimic din ce as putea macar concepe, dar PUR SI SIMPLU IMI PASA.
Daca ii pasa si altcuiva, aici e locul lui :)
Mai cred ca greseli in viata facem cu totii, ca suntem mai buni sau mai putin buni, este perceptia noastra in primul rand, in definitiv.

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hilde spune:

Consider ca este foarte generos si de apreciat ca oamenii vor sa-si ajute semenii in nevoie - care sunt in nevoie din motive obiective de vointa lor: pierd jobul, accident, boala...lucruri din astea pe care ti le da viata pur si simplu.
Dar cand bati pe spate si spui ca e ok unui om care-si face probleme cu mana lui, il incurajezi sa aiba aceeasi atitudine iresponsabila.

If something walks like a duck, quacks like a duck and talks like a duck it is probably a duck. Voi incercati sa o convingeti forumul ca ea de fapt este o lebada. O faceti si pe ea sa creada ca este o lebada.

Sau ca in "hainele noi ale imparatului". "Imparatul" e dezbracat clar in situatia asta, cred ca e timpul sa afle si el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hilde spune:

Asa ca parerea mea e ca un sprijin real este sa n-o mai incurajati in ceea ce face. Ea o sa poata sa-si rezolve problemele numai dupa ce realizeaza si accepta ca are probleme. Majoritatea problemelor ei nu sunt aduse de o entitate supra-naturala ci sunt aduse de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Hilde

Asa ca parerea mea e ca un sprijin real este sa n-o mai incurajati in ceea ce face. Ea o sa poata sa-si rezolve problemele numai dupa ce realizeaza si accepta ca are probleme. Majoritatea problemelor ei nu sunt aduse de o entitate supra-naturala ci sunt aduse de ea.


De acord cu tine!

Personal cred ca e o atitudine gresita in bunele intentzii a unor membri!Si eu cred ca a o incuraja,a-i spune ca e ok ce face(cele care o fac ar trebui sa-si raspunda singure unde e ok in atitudinea si comportamentul ei,ce e ok in ceea ce face,)este o mare,foarte mare greseala!

Acest gen d esfaturi sunt bune pentru persoane echilibrate,cu un picior macar in realitate!

Eu inca sunt socata de intorsura asta a situatziei!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Nu o bate nimeni pe spate, felicitari a primit foarte putine si pentru sarcina si pentru altele.

Eu nu o laud deloc, am spus ca sunt in dezacord cu multe, majoritatea dintre deciziile ei, dar CRED ca poate fi ajutata cu sfaturi bune pentru a iesi in situatia in care este ACUM. Putem, la nesfarsit sa-i tot reprosam diverse, sa o certam sau jignim, sau putem sa ii sugeram cai de a-si remedia problemele si a face din TRECUT un lung episod care isi pierde importanta pe masura ce viitorul isi face loc. Ce s-a intamplat nu poate fi schimbat, din pacate, dar poate fi analizat cu decenta.

Pentru mine pericolul in care este ea il reprezinta acum riscul de a pierde sarcina, riscul de a face o depresie urata dupa nastere, riscul de a lua ex-ul unul din copii, sau pe ambii, sau pe ea cu tot cu copii in masina si de nervi sau alcool sa faca un accident.

Iar astea pot fi prevenite prin sugestii cu buna intentie.

E usor sa spui: esti o nebuna complet, ai stat 5 ani batuta, umilita, ti-ai crescut fata in pumni si palme, ati fost ambele abuzate psihic si fizic, nu esti in stare de nimic, darmite sa mai torni un plod... undeva dincolo de aceste chestii reale sau potentiale, exista o femeie care se lupta sa iasa la suprafata si isi sustine deciziile alea pe care noi poate le consideram idioate, ea poate le considera noua ei sansa in viata.

Eu nu m-am gandit decat la decenta in postari si la sfaturi pentru acum si viitor care sa o ajute. Ca a ajuns aici "sub ochii nostri", iar eu personal prefer sa fac un bine, daca pot, decat sa dau mai tare intr-un om lovit si dezorientat. Sau desigur, pot sa tac.

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ripley, esti grozava!

Pai si eu tot socata sunt de intorsatura asta a situatiei, dar oricat de socate suntem Diana tot 2 copii va avea. Daca cineva poate sa ajute cu ceva, e ok, daca nu poate sa ajute...aia e. De aia m-am si abtinut pana acum, n-am avut prea multe cuvinte frumoase la dispozitie de oferit. Si daca nu suntem de acord cu deciziile ei ce se intampla, dispare sarcina cumva?

Totusi Ripley are dreptate cu subiectul asta, putem ajuta cu ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hilde spune:

Off topic total.
In ceea ce priveste "pila" la ANL.
De ce incurajati cultura asta a pilelor? De ce trebuie sa ia Noideea casa inaintea altora? De ce trebuie pedepsiti cei care stau la coada si care au si ei dreptul?
Mi se pare nedrept si injositor pt cei care o fac. Pt indiferent cine o fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Acest topic nu va ramane deschis dar tin sa precizez faptul ca:
1. Noideea a cerut sa fie inchis topicul ei. Deci decizia ii apartine 100%
2. Nu cred ca este firesc sa se deschida subiecte asemanatoare cu atat mai mult cu cat NU ai cerut permisiunea destinatarei in acest sens deci asa cred ca ar fi fost firesc cum dealtfel ai sesizat chiar tu de la bun inceput.
3. In cazul in care noideea va dori sa intervii in viata ei probabil isi va da acordul in acest sens. Fiind insa chestiuni private prin Regulamentul de utilizare va trebui sa folositi comunicarea privata deoarece spatiul public este dedicat tuturor.

Multumesc pentru intelegere.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput