Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (41)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Buna fetelor,
Am fost si noi la plimbarici, cu masina ce-i drept, sa-mi iau lentile noi si solutie ca ramasesem cu 2 picaturi cred. Cami era super fericita, ca mai schimbam ceva in rutina noastra, sarmanica n-a iesit zile bune din casa cat a fost bolnavioara.

Nicolette, foarte dragut carutul. Merge si la fetita! SI noi il avem inca pe ala de la Cami, tot cu 3 roti mari de cauciuc, dar pentru ca nu are landou, vreau altul, iar pe asta vechi sper sa-l vand.
Sabina, spor la treaba dar nu te obosi prea tare.
Maribell, vorba fetelor, mai bine mergi la urgenta, ca sa fii tu linistita. Apoi te asteptam cu vesti bune si ca e totul ok.

Eu abia astept sa merg iar la sport. Dar cred ca o mai tin o saptamana pe Cami acasa. Hai ca va pup, si incep iar sa mai caut carucioare pe net.

www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de minunea Camelia-Nicole si 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Fetelor, am mai gasit un magazin online cu haine pt gravide, cu preturi rezonabile: aici
Si un site cu carucioare la reducere (cica), desi preturile mi se par tot cam piperate, dar poate gasiti ceva bun: www.babywelt.ro/" target="_blank">aici


Corina 20s+ cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

se pare ca preocuparea zilei sunt carucioarele :-)

si eu tot dupa asta m-am uitat pana acum

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

corinasmile caruciorul l-am cumparat di Cehia de la un magazin Chicco,a costat aproximativ 350 euro cu tot cu husa pt ploaie valabila si pt landou si pt varianta sport

Mi-am comandat ceaiuri de la fares pt alaptat, diuretic pt gravide, la pliculete chimeon, anason, nu am gasit fenicul,separat la cutie ,nu vreau la pliculete de aproximativ 60 ron le primesc prin posta + reducere de 9 procente,aproximativ 20 cuti,vreau sa am productie,sotul nu cred ca se va descurca sa mi le cumpere

fetita mamei
NIKOL26+ ANTONIA si DAVID (15 MAI 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinasmile

Fetelor, am mai gasit un magazin online cu haine pt gravide, cu preturi rezonabile: aici
Si un site cu carucioare la reducere (cica), desi preturile mi se par tot cam piperate, dar poate gasiti ceva bun: www.babywelt.ro/" target="_blank">aici


Corina 20s+ cu Maria


Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 28+



Uite,
www.babywelt.ro/carucioare-moon-2009/cross-3xs" target="_blank">asta mi se pare dragut;

Eu m-am gandit, nu vreau cu landou; o sa vina vara si mi se pare ca e prea cald in landou; oricum nici la baieti nu am avut; chestia e sa se lase pe spate complet spatarul;

Am si eu stoc de ceai ptr ptr alaptat de la Fares, am primit din Ro; dupa nastere stiu ca am baut la galactogil de-am ametit...

Trebe sa ma apuc de gatit ca vin musafiri dupa-amiaza....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maribell spune:

BUNA FETELE....MULTUMESC PT SFATURI...SUNTETI NISTE DULCI
DE PETE AM SCAPAT, DE AZI DIMINNEATA NU MAI AM NIMIK....
AM LUAT NOSPA SI AM STAT IN PAT...
PANIKATA INCA SUNT , SI INCA PT ORICE FAC URAT, ASTA DE CAND IN FEBRUARIE ANUL TRECUT AM PIERDUT O SARCINA DE 9 SAPTAMANI, SI AM RAMAS CU SECHELE
OARE M-AM PATAT PT CA AM LUAT CATE 2 PARACETAMOL IN DOUA SERI PT CA SUNT RACITA????????
SAU POATE SA CURATAT CEVA INFECTIE NEDETECTATA?
LUNI ORICUM AJUNG LA DR SI O SA-L INTREB....
PUP BURTICILE SI BEBEII SI VA UREZ UN WEEK-END SUPERB
APROPO SUPER SITE-UL NEMTESC, OARE IN SPANIA LIVREAZA?


MARIA 24 SAPTAMANI CU ANTONIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Bun gasit dragele mele!

Vin si eu cu vesti dupa 2-3 zile cu absente motivate: am fost joi si vineri la un seminar pe teme profesionale, iar azi va scriu.
Tot vineri am fost si la doctori: medicul curant si la un imagist pt. morfologie fetala.

Sunt bineinteles fericita ca l=am vz pe bebe in 4D, are 813g la 25 saptamini, toate masuratorile sunt ok, insa exista ceva ce-mi umbreste linistea si ma intriga cumva: imagistul, desi mi=a spus ca ar vedea o usoara dilatatie pielocaliceala la rinichiul drept (adik 8mm), pe raportul echografiei apar 6mm... Mi-a spus ca nu se poate pronunta daca sunt probleme, ca este mai curind posibil sa fiu o dilatatie functionala precum trecerea prin rinichiut a urinei, care sa modifice dimensiunile si ca e prematur sa se pronunte, este "de urmarit" insa repet: pe foaie imi scrie 6 mm, nu 8. La concluzii nu scrie nimic despre rinichiutz, ci numai circulara de cordon pericervicala (este o problema in privinta nasterii naturale, nu? Ne decisesem insa pt cezariana si din alte motive...) si cam atit. Iar la recomandari: reevaluare peste 6 saptamini! Imi miroase a mod de a produce banutzi si cam atit! POate nu ma certati insa eu asa am simtit, asta de vreme ce mai ales nu=mi trece in raport! Insa poavestea cu raportul am citit-o in masina... nu pe loc, sa il pun sa se mai uite o data atunci, sa stim o treaba cu rinichiul lui bebe dragalas! Mi se pare prea crud ca o asa mica minune asteptata de noi sa se afle intr-o suferinta, oricit de mica ar fi ea, asa ca refuz sa ma inarmez cu frica pina peste 6 saptamini! Voi decide pina atunci daca merg sau nu la o reevaluare si in functie de cum priviti voi lucrurile...si cum ati face in locul meu!

Acum sa vorbim despre cea mai frumoasa parte a echografiei acesteia: "spectacolul 4D" pe care dl dr... nu s=a obosit sa il ridice la rangul meritat si mai ales la rangul emotiilor mele, insa asta e: nu toti medicii pot fi aproape de pacienti si nu toti pot fi buni comunicatori! Sa nu ma mai lamentez in legatura cu medicul imi propun, insa s-a purtat ca un robot si bebe pe masura: i-a dat de furca initial pentru ca isi dusese la nivelul fetei lui scumpe si dragi si miinile si picioarele: se purta cu noi de parca ar fi jucat "tzii - bau" sauu "kuku - bau" (fiecare din noi stie jocul in felul lui...insa ati inteles ideeea, nu? ). I-a vazut restul corpului, l-a masurat si voia sa incheie cind eu l-am rugat sa revina putin la nivelul fetei, sa ii putem vedea si noi trasaturile. De fier cum mi-a parut, nu a schitat nici un gest si a revenit la fatza lui bebe, a mai luat citeva imagini si ce m-a suparat, cum spuneam este ca mi-a inselat asteptarile si nu a facut (asa cum ar fi facut medicul curant) din prima intilnire cu bebe o feerie! Doamne, ce ma bucur ca nu am parte de asa un medic ciudat, ca si ginecolog! Cred ca ma intelegeti in off-ul meu!
Ca sa ma laud cu progenitura din burtica o sa pun poze si pe webshots sa le vada si ochisorii vostri!

pentru ca suntem cu putzica (baietel) rog fetele responsabile sa "opereze" acolo modificarea de cuviintza: carucior albastru!

Pupici si astept si parerea voastra despre rinichiutz (desi stiu ca s-a mai discutat pe forum la un moment dat).

pentru toate fetele si bebitzii lor! Daca nu reusesc sa nominalizez sau sa raspund tuturor, sa stiti ca sunt foarte aproape de voi insa am si eu f mult de lucru pina in jur de 7-15 martie, cind voi intra in prenatal.

Mary 25+

evolutia lui bebe

„Mama este singura fiinta capabila sa-si imparta iubirea între cei zece copii ai ei si totusi sa i-o dea fiecaruia întreaga”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Mary, in ciuda vestii un pic ingrijoratoare (totusi iti dau dreptate in privinta variantei ca e un mod bun de a face bani) si in ciuda dr care nu a reusit sa faca un mic "spectacol" din echo, eu m-am amuzat ca ai povestit tare fain;

In rest, medici de tot felul; a, la mine la echo, la fel ca si data trecuta, intai a facut echo complet o tipa (as numi-o eu tehnician) apoi a venit si dr, care spre sfarsit de-abia a zis ca e si ea romanca si cand eu, amuzata, i-am zis ca mai bine zicea de la inceput ca sa vorbim ro, ea a raspuns "in spital nu vorbesc ro" . Asa ca vezi, fiecare cu ciudateniile lui....

Sa ne bucuram ca-s ok bebeii si ca ai nostri raman (teoretic desigur, pana pe la 18 ani cand isi cam muta cuibul) dupa nastere nu ai doctorilor.

Am gatit un pilaf, un cuscus, pulpe la cuptor; urmeaza ciupercile la cuptor, branza cu ceapa, ciupercile cu maioneza, tarta cu fructe; asezonate cu o iesire afara cu baietii la ceva carnaval.

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maribell

BUNA FETELE....MULTUMESC PT SFATURI...SUNTETI NISTE DULCI
DE PETE AM SCAPAT, DE AZI DIMINNEATA NU MAI AM NIMIK....
AM LUAT NOSPA SI AM STAT IN PAT...
PANIKATA INCA SUNT , SI INCA PT ORICE FAC URAT, ASTA DE CAND IN FEBRUARIE ANUL TRECUT AM PIERDUT O SARCINA DE 9 SAPTAMANI, SI AM RAMAS CU SECHELE
OARE M-AM PATAT PT CA AM LUAT CATE 2 PARACETAMOL IN DOUA SERI PT CA SUNT RACITA????????
SAU POATE SA CURATAT CEVA INFECTIE NEDETECTATA?
LUNI ORICUM AJUNG LA DR SI O SA-L INTREB....
PUP BURTICILE SI BEBEII SI VA UREZ UN WEEK-END SUPERB
APROPO SUPER SITE-UL NEMTESC, OARE IN SPANIA LIVREAZA?


MARIA 24 SAPTAMANI CU ANTONIA


mi se pare mult 2 pastile de paracetamol,mai ales daca aveau concentratie de 500 mg,probabil de la asta sa fie,sau de la raceala,eu am evitat paracetamolul cand am fost racita ,nu am luat mai mult de o pastila seara inainte de culcare ,pt dureri musculare si stare un pic febrila
sanatate multa

fetita mamei
NIKOL26+ ANTONIA si DAVID (15 MAI 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cusa spune:

Seara buna burtici!

Vad ca e liniste pe aici asa ca in weekend.

Nana ma bucur ca sunteti bine tu si Adelina, aveti grija de voi!

Madutza esti de acord sa ne schimbam nr de tel printr-un PM ca noi suntem in zona?

Am vazut pozele cu burticile toate foarte frumusele si am pus si eu cu burtica. Rocsy apropo sa vezi si eu ce m-am implinit la fata !

Va doresc petrecere frumoasa pt maine de ziua indragostitilor si sa petreceti toate la maxim.
Noi avem pentru maine plimbare programata la Oxford sa vizitam orasul si universitatea. Speram sa fie vreme buna cu toate ca e cam frigut!
Va pup si o seara frumoasa!

Cornelia
25+ cu Emma

Mergi la inceput