Mostenirea mesianica (2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Daca mai vorbiti de pian, frumos ar fi s-o chemam pe Sabina. Un-doi ne rezolva.
In alta ordine de idei, ce e asa greu de inteles ce vrea sa spuna AkaManah? Oamenii se opun organic la o idee fortat inculcata, acceptarea se face natural, nu sa-mi puna unul pusca in gura (adica amenintari: daca negi Holocaustul -nici vorba de asa ceva) te dau in judecata, iti iau boii de la bicicleta etc. Nu mai exista un om intreg azi care sa nu stie de Holocaust (foarte bine ca a fost mediatizat, dar ce nu se stie/spune e ca nu era necunoscut pe parcursul razboiului, papa stia, stiau americanii, englezii..mda) si care sa nu-l condamne. Ideea e sa nu te forteze, imi place grozav tortul de ciocolata dar cand ma ameninta ca mi-l vara pe gat...intelegeti ideea.
Nu pricep de ce nu se vorbeste la egalitate cu Holodomorul, wtf? Nu-i tot genocid? In Auschwitz-Birkenau erau gazati, aici au trecut luni intregi pana au murit de foame, copii, copii, copii, femei, batrani...s-au mancat intre ei, dar ssst, nu e asa important.
LadyJ, nu te-am uitat, explicase Viviana foarte bine, de ce evreii au inceput sa dea cu camata si de ce erau impinsi spre aceasta meserie (biserica nu putea), confirmand ca averile lor aveau o baza, nu erau picate din cer. Se stia dealtfel ca erau buni negustori, cand spui evreu, spui comert, nu?
Pentru ca erau ca o casta inchisa si refuzau sa se converteasca la crestinism, li s-au impus de catre autoritatile bisericesti tot felul de taxe, conditii, erau perceputi ca paria.
Dar analiza mea ar merge mult mai jos, mai in adancuri, cam de cand crestinii doreau sa se diferentieze de evreii necrestinati ce tineau de traditiile lor...de atunci a inceput totul.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Comunismul a fost adus in romania de evrei si maghiari, ca doar Marx era din familie de rabini, nu? si ungurilor trebuia cumva sa le punem ceva in carca! Asta nu am mai auzit-o de mult. Si eu care ii uram pe rusi!



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Ingrid, tocmai asta este ca aceptarea NU se putea face natural atata timp cat exista si existau voci care negau o realitate, sau atata timp cat existau carti care culmea, gaseau cele mai abjecte scuze pentru genocid.
Sigur ca orice genocid este tot genocid, a zis cineva altfel? Dar spune-mi te rog ce frecventa a negarii exista referitor la alte crime in masa? Spune-mi cati, cum si unde neaga existenta inchisorilor comuniste in care se torturau oameni. Intelegi ideea?Sau cati oameni exista azi care vaneaza la propriu fostii detinuti(´´chiaburii´´) pentru a le aplica ´´dreptatea´´ ?


Cat despre bani, religie si interdictii, chiar ca ar fi interesant daca vrei sa mergem mai jos, in adancuri.Te intrebasem direct pentru ca am crezut ca ai alta opinie si eram curioasa sa o aud.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

AkaManah, nu-s guru de niciun fel; guru semantician nici atat.
Sunt lingvist sintactician si (oleaca de) antropolog.

Si chiar de-as fi, de ce sa nu te pui cu mine? Eu nu sunt istoric si m-am pus cu tine!

Multumesc pentru raspunsuri. Astept si eu dezbaterea propusa de beren.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Sau cati oameni exista azi care vaneaza la propriu fostii detinuti(´´chiaburii´´) pentru a le aplica ´´dreptatea´´ ?




Acu vin si eu sa intreb "adica cum?" La ce te referi? (O fi clar si limpede, dar eu nu ma prind)



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Comunismul a fost adus in romania de evrei si maghiari, ca doar Marx era din familie de rabini, nu? si ungurilor trebuia cumva sa le punem ceva in carca! Asta nu am mai auzit-o de mult. Si eu care ii uram pe rusi!



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


“Poporul evreu în întregime va fi propriul sau Mesia. Acesta va realiza dominatia lumii prin dizolvarea altor rase … si prin stabilirea unei republici mondiale în care a evreii de pretutindeni vor exercita privilegiul de cetateni. În acesta Noua Ordine Mondiala; copiii lui Israel … vor furniza toti liderii fara a întâlni opozitie… “ (Karl Marx intr-o scrisoare catre Baruch Levy, citata in Review de Paris, June 1, 1928, p. 574)
Asa ca sa te sprijin.

Vivi...mi-am schimbat semnatura...astept reactia.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.


Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Sau cati oameni exista azi care vaneaza la propriu fostii detinuti(´´chiaburii´´) pentru a le aplica ´´dreptatea´´ ?




Acu vin si eu sa intreb "adica cum?" La ce te referi? (O fi clar si limpede, dar eu nu ma prind)



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me




Bine Laura, dar am mai zis..
Cati cetateni , ce organizatii, ce grupuri exista care sa spuna:
´´comunismul din Romania este in imaginatia romanilor, inchisorile n-au existat, torturile n-au existat, incetati cu victimizarea. Marea Rusie n-are a face cu crimele comunismului, Stalin a fost un strateg bun, nu mai puneti asa sentimente cand vorbim de istorie, da´´?

Mai clar acum ce-am vrut sa zic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Sau cati oameni exista azi care vaneaza la propriu fostii detinuti(´´chiaburii´´) pentru a le aplica ´´dreptatea´´ ?




Acu vin si eu sa intreb "adica cum?" La ce te referi? (O fi clar si limpede, dar eu nu ma prind)



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me




Bine Laura, dar am mai zis..
Cati cetateni , ce organizatii, ce grupuri exista care sa spuna:
´´comunismul din Romania este in imaginatia romanilor, inchisorile n-au existat, torturile n-au existat, incetati cu victimizarea. Marea Rusie n-are a face cu crimele comunismului, Stalin a fost un strateg bun, nu mai puneti asa sentimente cand vorbim de istorie, da´´?

Mai clar acum ce-am vrut sa zic?


Intervin eu daca nu se supara Laura. Sunt destui care neaga atrocitaitle din inchisori. Chiar si prin indiferenta. Am mai intalnit si atitudinea, chiar la tineri, "ce dreq le-a trebuit sa faca gura? nu au putut sta in banca lor?!". De asemenea am intalnit la Aiud cativa fosti gardieni care vor sa probeze cu dovezi ca nu a fost ata de rau. In spiritul dreptului la replica m-am oferit sa lucrez cu ei. Din motive subversive evident.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.


Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Aka, Super semnatura! Imi place. Ti se potriveste mai bine. Te face mai barbat.

Da, stii, poate daca cugetam prea mult nu mai apucam sa scriem nicio opinie.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Nu pricep de ce nu se vorbeste la egalitate cu Holodomorul, wtf? Nu-i tot genocid? In Auschwitz-Birkenau erau gazati, aici au trecut luni intregi pana au murit de foame, copii, copii, copii, femei, batrani...s-au mancat intre ei, dar ssst, nu e asa important.



Pai vad ca Parlamentul European a adoptat o rezolutie in 2008 care recunoaste ca Holodomor e crima impotriva umanitatii.

Vorbeai mai sus despre 'bagatul pustii in gura' in legatura cu negarea Holocaustului. Inseamna ca, la randul meu, pot nega linistita Holodomorul; nu poti sa-mi spui ce sa gandesc, nu, Ingrid?

In Auschwitz, Birkenau, Maidanek, Dachau + altele pana la 1200 de lagare de concentare si/sau exterminare, de gazat ii gazau dar numai dupa ce storceau de la ei ultima picatura de vlaga. Asa ca si aici treceau uneori ani intregi pana mureau de epuizare sau pana ii bagau la dusurile finale.

Mergi la inceput