despre deochi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kj74 spune:

e de plans ca mai exista mama care pun pe seama deochiului plansetele copilului ingnorand afectiuni uneori foarte grave
am un exemplu destul de apropiat cand abia dupa cinci zile de diaree si nemancat nebaut s a hotarat sa si duca baiatul la medic afland ca defapt era enterocolita cauza tot pe seama de deochi a fost normal .....si e o femeie educata profa de mate...la fel deochi a fost si cand s a inecat fii mea cu un cips imediat incepe a mormai in barba si scuipa in stanga si in dreapta

multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana88 spune:

Ochiul rau sau deochiul este un fenomen real , mentionat in multe culturi.O persoana cu o mare forta mentala , ii poate face rau unui copil, intentionat sau fara sa vrea , daca priveste copilul rauvoitor sau cu o prea mare dorinta. Preventiv, copii mici ar trebui sa poarte o ata rosie la manuta.

FARA RECLAMA SAU CONTUL TAU SE INCHIDE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

La ce se facea reclama, la ata rosie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

La ce se facea reclama, la ata rosie?


da, din aia rasucita in trei

eu sunt interesata cum s-a stabilit ca este deocheat copilul? ca e o linie foarte subtire intre deochi si boala.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Radeti voi dar deochiul a fost demonstrat stiintific ca exista. Ma rog,nu e atat de mistic pe cat ar fi unii tentati sa creada,nu are legatura cu "intorsul de la tzatza",cu ochii albastri sau verzi,ori mai stiu eu ce chestii legate de aspect,ci strict de subconstient. Iar faza cu descantecul ,zic eu,este autosugestie.

Lali,mami+ Paul-Iuliansi+ Vali,tatiin devenire = NOI,o familie care vrea sa fie fericita !!
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Noi trei...un inceput de viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monika22

ce se face cand copilul este deocheat ajutatima va rog


draga monika22, am avut noroc sa gasesc o doamna psiholog al carui timp este foarte pretios,si a carei mama stie descantecul de deochi pe care l-a aplicat de cate ori a avut nevoie copiilor ei, si altora.

ii multumesc domniei sale pentru generozitatea cu care mi-a raspuns, din dorinta de a impartasi o realitate ca deochiul. iti voi scrie ritualul de deochi asa cum mi-a fost transmis, ritual de care si eu am beneficiat in timpul studentiei, si mi-am revenit miraculos.


ce este deochiul? sunt forme energetice gand prinse in aura.




Pentru deochi se spune de trei ori:
PIEI DEOCHI DINTRE OCHI / ACOLO UNDE A-I ALERGA,ACOLO A-I CRAPA / SA RAMANA ..... (numele persoanei careia i se face) CA MAICA PRECURATA,ASA CUM A FACUT-O MAICA SA!
Se zice de trei ori in timp ce cu degetele mari se freaca fruntea de sus in jos pe zona ochiului 3 (ochiul spiritual-zona dintre sprancene). Se sufla peste capul celui careia i se face. La sfarsit se ard doua chibrite. Se sting intr-un pahar cu apa, din care se sorb cateva picaturi. Cu carbunele sau cu chibriturile arse se face semnul crucii pe fata, pe frunte, barbita si obraji.

deochiul sunt forme gand prinse. cand esti cu''garda''jos, adica ai fisuri in aura; dar la un copil? cum poate fi cu garda jos? la fel si la copil. cand un copil este laudat, sau injuriat de o persoana matura i se ''sparge''aura si este supt sau incarcat de ceea ce nu trebuie; copii sunt in formare pe toate campurile; de aceea trebuie sa poarte ceva rosu asupra lor, sau o cruciulita, iar mama/tatal copilului sa-l binecuvanteze cu TN special pt protectie :ii mai poate spune "NU DAI SI NU PRIMESTI NIMIC NEGATIV".

bineinteles, daca nu i se face de deochi, campul energetic al aurei perturbat de forme energetice straine, declanseaza o reactie de rau rapida in corpul biologic. orice rau biologic este forma ultima de manifestare a unei dereglari energetice.

copii sunt in formare din punct de vedere energetic. "inradacinarea" se face prin chakra1, a carei energie este rosu. forma gand care perturba aura, patrunde din energetic prin "radacina pomului vietii", si se manifesta in biologic. daca se poarta rosu, se genereaza o bariera de protectie la nivel de radacina energetica. cand se pune rosu, persoana de fapt mentalizeaza (genereaza mental un camp de protectie si pentru aura) pentru ce este destinat.de aceea se spune, sa s poarte rosu ca sa tina deochiul departe de copil.daca se face TATAL NOSTRU copilului pentru protectie, nu va mai fi necesar purtarea de rosu. ritualul este doar un ajutor in materie, fizic, pantru antrenarea mentalului intr-un proces de management al gratiei divine pentru protectie echilibru, sanatate.

sper ca raspunsul sa te ajute, si sa ajuta toate mamicile sau taticii a carei dorinta de protectie strabate materia si limitele ei, pentru a gasi ultima forma de protectie, protectia divina.


monika22, iti admir deschiderea pe care o arati cu simplitate si sinceritate pe forum privind credinta ta in deochi. ai libertatea si dreptul de a crede, ca si libertatea la cuvant. fiecare raspuns pe acest subiect nu este decat o forma de a exprima credinte individuale in raport cu subiectul deschis. aceste puncte de vedere au acelasi drept ca si tine. calitatea lor exprima pozitia fiecarui individ fata subiect, si in ultima instanta credinta lor in deochi. fac comentariul acesta pentru a nu lua personal raspunsurile care te pot rani, ele doar exista ca replici oglinda a realitatii fiecaruia, care trebuie respectata asa cum este, si ca atare, luata asa cum este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria58 spune:

la fel ca voi tinara fiind,nu credeam in deochi,dar va garantez ca exista din experienta personala:in urma unor analize medicii m-au diagnosticat cu cancer col uterin,veste care s-a raspindit repede in tot neamul!Ma simteam bine mersi nu aveam nici un fel de simtome,imi duceam viata mai departe,ca si cum nimic nu s-ar fi schimbat,inconstienta tineretii probabil,toata lumea era speriata,numai eu nu!Era inainte de Craciun ,parintii mei taiasera porcul si cum se aduna neamurile la taiatul porcului(atunci se adunasera parca mai multe)un frate al tatalui meu cind a dat cu ochii de mine m-a privit si mirat a zis -ooo,ce bine arati!probabil asteptindu-se sa vada o muribunda!instantaneu m-a luat o durere de cap si-o stare de lesin de la stomac de-am simtit ca pic din picioare!o sora a tatalui meu a cerut un pahar cu apa citeva bete de chibrit a inceput sa bodogane ceva ,a stins betele de chibrit in apa mi-a dat sa beau din acea apa si tot insantaneu mi-a trecut acea stare!nu,nu mincasem carne de porc,daca asta ar fi intrebarea scepticilor!Mai tirziu peste ani,o colega de a mea care are o fetita frumoasa foc,genul acela de copil ingeras,cu bucle aurii cu ochii albstri ca cerul,a venit sa ma ia cu masina sa mergem pina la sediul institutiei unde lucram.Fetita era lungita pe bancheta din spate a masinii alba la fata ca varul.Mi-a spus ca nu stie ce are ca afost bine pina cu putin timp in urma dar acum se vaita de cap si-i vine sa vomite!Am stat pe bancheta din spate linga ea,si cind am ajuns in dreptul unei biserici i-am pus mina pe frunte si am inceput sa spun TATAL NOSTRU!Culoarea a inceput sa-i revina instantaneu in obraji si si-a revenit!Noi nu suntem numai corpuri biologice suntem si corpuri energetice(vezi fotografia KIRILLAN)si probabil orice interferenta energetica accidentala sau voita ne afecteaza.A nu se intelege din asta ca orice durere de cap sau rau de la stomac este deochi dar nu strica cu nimic daca unui copil sanatos i se face brusc rau sa-i spui TATAL NOSTRU si evident daca nu-i trece sa consulti medicul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Si eu cred ca exista, desi nu pun orice rau al meu sau copilului pe seama asta, ci,merg daca si cand e cazul, la medic.
Dar...uite ca se intampla sa fii clinic sanatos tun(sau insuficient investigat) si totusi sa nu te poti tine pe picoare...si-apoi vrei nu vrei, te gandesti si la...deochi.
Cand eram copil, nu-s cum se facea, dar numai la petreceri mi se facea rau, si mereu ma plangeam doar de durere de cap, stare de voma, sfarseala in corp.
S-a intamplat de nenumarate ori, eram bine merci, ma jucam cu copiii invitatilor, deodata mi se facea rau.

Dar asta mai putin conteaza.
Mai rau e ca mi s-a intamplat cu Luana de curand ceva ce eu chiar nu pot explica.
Copilul meu e un inger , nu plange, doarme toata noaptea,este un copil f calm, zambaret, jucaus.
Am mers la rudele sotului in vizita, asta insemnand vreo 5 familii in casa carora am intrat, fiecare mirandu-se de cel mai nou membru al familiei.

Dupa ce am plecat, nu va spun, doua zile la rand copilul tipa, dar efectiv tipa de mi se rupea inima, nu mai stiam ce sa-i fac!
M-am speriat, in toiul noptii, m-am imbracat sa merg cu ea la urgente, insa intre timp draga de ea, a adormit dupa vreo 2 ore de plans , in bratele soacrei.
A doua zi eram la medic, dupa un prim si de rutina control, medicul ne-a spus ca este totul perfect!
Cred ca in toata viata mea, nu m-am rugat atat, cat am facut-o in acele doua zile...
si-a revenit, de atunci nu a mai avut nici un episod, insa va spun drept, ca eram in stare sa o descant sa-i spun orice, numai sa o vad linistita, nu doresc asa un show nici unei mame

si va spun ca in disperare, am sunat-o si pe bunica-mea sa-mi zica descantecul 'al de mi-l spunea cand eram copil, si raul...trecea
Mi l-a spus biata femeie, nu am descantat-o astfel, am preferat sa-i spun Tatal Nostru,si sa o tin in brate cu orele, pana cand incet incet si-a revenit, uffff



Nikole, mami deAlbastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si Albastrica/Luana Maria(1.04.2010)


SA-L AJUTAM PE ANGELO

www.tlig.org/ro/ro3pryrs.html" target="_blank">CELE TREI RUGACIUNI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Da,exista deochi dar,atunci cind copilul/omul se simte rau,e de mers la medic sau preot sau preot si medic,dar in nici un caz nu e nevoie de "descintec",de ata rosie,carbuni aprinsi sau alte bazaconii.

Nici macar Tatal nostru nu se spune pe post de "descintec",una e sa te rogi la Domnul sa te-ajute spunind Tatal nostru si alta e sa spui Tatal nostru sub forma de descintec.Daca chiar medicul nu are ce-i face copilului,mergi la preot si stie el ce rugaciune sa-i citeasca.

Draga 3x3,descintecul tau cu piei deochi dintre ochi n-are nici o legatura cu Maica Domnului,dar nici una,dimpotriva,orice forma de descintec si farmece si vraji sint lucrari ale diavolului.Cind spui ptiu sa nu te deochi,scuipi chipul Domnului prezent in fiecare fiinta,cind faci anumite invocatii,lucrezi cu diavolul.Semnul crucii se face cu cele 3 degete,nu cu carbuni pe frunte,nu stiu ce zici tu de chakre si aure,nu stiu ce religie ai,dar din cele 3 crestine cite exista,eu n-am auzit de asa elemente,iar cind vad ca zici de Tatal nostru,de Maica Sa si de cruciulita alaturi de ata rosie si carbuni aprinsi si baut apa respectiva,mi se pare magie alba,nu alta.

Nikole,de fapt eu am intrat aici ca am vazut ca ai postat tu,bine ca fetitei i-a trecut fara sa fi zis descintecul bunicii,ai facut bine..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Hehe, Katya, eu am intrat ptr ca ai intrat tu...

Eu consider ca omul spune ''deochi'' unui lucru caruia nu ii gaseste explicatie imediata. In timp aceasta explicatie poate sa apara sau nu.
Sunt multe lucruri care pot duce la manifestarie puse pe seama ''deochiului'': o cadere de calciu, o scadere a glicemiei, o alergie la debut, o enterocolita (cum zicea cineva mai sus), etc

Si eu cred ca tarie ca trebuie mers la medic si nu trebuie apelat nu stiu ce descantece, ''vraji'' in fapt, care mai au tupeul sa fie facute in numele credintei, batjocorind in fapt credinta si pe cei credinciosi.

In zilele noastre cand informatia abunda, cand e mai usor ca oricand sa mergem la medic, cand avem acces pretutindeni, carti de pediatrie, psihologie etc, eu zic ca e deplasat sa spunem whatever ca sa ne linistim noi constiinta ca am facut ceva.

La medic si gata.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput