Burtici cu delfinasi de iulie-august 2010 (26)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tanti spune:

LA MULTI ANI ISA

Andrei 11.02.2006 si 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Citat:
citat din mesajul lui aelita

linkul de la sfarsitul capitolului trecut nu duce aici,duce la pagina generala de forum,daca puteti sa modificati acolo,ca sa avem continuitate cand cautam ceva.
acum vad ca e subiect inchis,daca vrea cineva sa ceara moderatorilor sa modifice.
sau e doar la mine ?la voi merge linkul aici?


azi am fost la eco,am 13 saptamni+1 ,si a zis ca e prea devreme sa se vada sexul
as fi vrut sa stiu,ca sunt nerabdatoare..dar asta e.eu zic ca e fata.
urmatoarea eco e tocmai in mai,adica la 6 luni

mi-a spus ca analizele de sange de data trecuta sunt bune,ca riscul de defecte cromozomiale e scazut, 1/10.000 ,si ca nu ar fi nevoie de amniocenteza dar a specificat ca bineinteles ca importanta e decizia mea.
ca nu am facut toxoplasmoza pana acum si ca sa fiu in continuare precauta cu ce mananc,carnea si legumele bine facute.


12+
Sofía (2ian2007) ,Andrés(22mai2008)



si la mine a fost la fel cu linkul de Capitol nou..


Nu poti face o ecografie la cerere, peste vreo 2-3 saptamani? Atunci ar trebui sa se vada sexul bebelului...


Elena 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Aelita, medicul tau nu pare prea interesat.. pai daca nu ai risc de afectiuni cromozomiale, de ce ti-ai mai putea dori sa faci amniocenteza, cand stim cu totii ca e o interventie riscanta....



Elena 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

Cris stai linistita, testul e posibil sa fie gresit (am auzit din ce in ce mai multe rezultate de analize gresite, nici nu stii unde sa mai mergi ca sa ai incredere) si chiar daca nu e gresit, e doar un virus, nu e unul periculos si nu e musai sa se manifeste, eu am avut herpes bucal, deci clar sunt purtatoare, dar nu mi s-a recomandat niciun test special in sarcina
in caz de herpes genital cred ca dr tau observa, ca doar n-o fi ca a mea de mi-a facut un sg consult in 4 luni
sa ne spi maine ce iti zice

Analizele de sarcina, nu numai ca nu au ce face cu ele la munca, dar sunt si confidentiale, de ce ar trebui sa stie tot poporul care treaba cu fofo a mea

cu bobinache 18s
Mami de Mikul Robert Constantin (19.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Puiut-ei in general vorbesc impersonal aici,sa nu te influenteze,adica riscul scazut reiesea din triplu test,dar unii nu prea cred in el..
ecografiile mi le programeaza ei 3 pe sarcina.
doar sa ma duc sa platesc aparte la un particular,daca nu o sa am rabdare pana atunci.



sa schimb semnatura,ca am 13+1

12+
Sofía (2ian2007) ,Andrés(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Citat:
citat din mesajul lui CD27

de ce ar trebui sa stie tot poporul care treaba cu fofo a mea


12+
Sofía (2ian2007) ,Andrés(22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Analiza pentru virusul herpetic este concludenta pentru cele care vor sa nasca natural. Astfel daca infectia este activa nu vor putea naste natural ci doar prin cezariana. Eu de exemplu am imunitate si sincera sa fiu am tot avut herpes la buze si cred ca astfel mi-am creat imunitate. Pentru mine e important caci vreau sa nasc natural. Asa ca pentru cine opteaza la cezariana aceasta analiza nu e importanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deveghe spune:

Paula, bine ai venit!

Cris_ales, repeta analizele inainte sa intri in panica. Sunt de multe ori gresite.

Lia 73, eu, la sfarsitul lui 2008, am dat 300 de euro medicului cu care am nascut si 300 de lei anestezistei.

Carla 2008, imi pare rau pentru ce s-a intamplat. Sa stai linistita si sa fii puternica! Sanatate amandurora

puiutz_mic, eu la prima sarcina am simtit prima falfaire la 18 saptamani, la a doua pe la 16, iar acum am asa niste mici falfaieli, dar inca nu e ce trebuie. Cam devreme totusi 3 luni jumate, da' fiecare cu corpul sau.

Isa Cris, la multi ani!

Ilinca (17.03.2001) & Petru (24.11.2008) & 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angharad spune:

Buna dimineata delfinariu!
Sunt treaza de la 5 si pt ca nu am reusit sa mai adorm m-am gandit la voi.
La multi ani, Isa-Cris! Un pic mai tarziu, dar un gand bun e binevenit oricand.
Bun venit noilor colege si sarcini usoare si la termen.
Nu stiu daca s-a discutat pana acum despre acest subiect, dar sunt curioasa daca la voi a aparut deja ”linea nigra”, acea pigmentatie de pe abdomen ce se face vizibila in timpul sarcinii. La prima sarcina am avut-o si era chiar foarte colorata. Mi-a disparut cam la 6 luni dupa nastere. Acum se vede un firicel discret, dar nu-s sigura daca nu e de la sarcina precedenta. Cat priveste melasma, ”masca gravidei” o am de la prima sarcina. Am fost la dermatolog dupa nastere si mi-a prescris o crema pentru depigmentare, care avea inclusa si protectie solara. Dar pentru ca nu era sigura daca e ok pe perioada alaptarii, am amanat tratamentul. Oricum nu ma streseaza tare mult...aveam pistrui si inainte, acuma doar s-au mai arhivat si ei.
Va doresc o zi minunata tuturor si sa veniti cu vesti bune!

15+ si mami de pitzigoi Ioana-Miruna (28.01.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angharad spune:

A, inca ceva, daca tot am abordat un subiect dermatologic...Vorbeati mai devreme despre acele semne din nastere, care ar aparea urmare a unui act furacios al mamei, in perioada sarcinii (superstitie pentru mine, si nu cred in asa ceva).
Ei bine, eu am un astfel de semn, in forma de floare de liliac (asa pare), discret, pe coapsa, aproape de zona inghinala. Sotul meu, are o pata sub barbie, ca o bulinuta, camuflata de barba din dotare. Primul nostru bebe are bulinuta lui tati exact in aceeasi pozitie si pe acelasi picior ca mami, iar floricica a emigrat pe gamba piciorului opus. Nu am nici o explicatie rationala (dermatologul mi-a spus ca nu se transmit genetic), e pura coincidenta. Oricum, abia astept sa iesim la plaja, noi gagicile, la bikinei, sa ne etalam tatuajele naturale.
Si pentru ca e deja o ora rezonabila, va invit la un fresh de portocale. Eu deja am halit doua ... portocale, freshul e la bebele din burtica.

P.S. As putea primi si eu parola de la contul comun? Vreau sa-mi etalez si eu burtica din dotare, dupa ce fac poze noi.


15+ si mami de pitzigoi Ioana-Miruna (28.01.2009)

Mergi la inceput