Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *68*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Liliacuto taberele se refera la gust gluma/nu gust gluma, oricum, a fost o gluma insa plina de subintelesuri care pe mine nu m-au interesat defel, precum nu ma intereseaza nici polemica cu ce si cat sa le luam copiilor, eu clar le iau mai multe decat trebuie pentru ca ma entuziasmez pe loc, dau saci de jucarii pentru ca ma enerveaza ca sunt prea multe si sigur ar vrea si alti copii sa se joace si nicicum nu vad ca asta fac pentru ca inlocuiesc dragostea enorma pe care o demonstrez si o dovedesc in fiecare secunda pentru copiii mei. Si da, nu iau toate cele doar pt ca au aparut, stii si tu la fel de bine ca mie ca vom tot cumpara pe masura ce anii trec si cu cele de bebelushi chiar ca nu ai ce face, un echilibru si o balanta sa nu fie chiar cel mai ne-avut copil din cartier precum si nici cel mai ingroopat in gadgeturi si jucarii incerc sa pastrez.

Iar despre diversificare nu are nimeni reteta absoluta si nici adevarul absolut. Sunt atatea controverse, sunt atatea pareri de medici care se bat cap in cap, putem sa spunem ca cei din x tara sunt mai buni ca in Ro, dar cand se contrazic cu cele din Europa sau de peste ocean ce ne facem? Atatea bordeie atatea obiceie si nu cred ca sunt ff gresite nici unele.

Si stiti ceva? Oricum vom lua cu noi un bagaj de indoieli si de griji ca nu am facut 100% corect, incat daca stam sa ne mai framantam chiar si pentru cel mai mic lucru numai in stres am sta. Eu zic asa, ma documentez foarte foarte bine, trec prin filtru gandirii mele de om matur si logic, iau decizia si gata. Nu mai second guess de 10 ori (adica tenth guess ) ca nu ajung nicaieri. asa ca nu ma simt cand fiecare isi da cu parerea sustinuta de medicii dintr-o anumita zona, e dreptul fiecaruia.

Insa da, daca vreti sa dati un muschiulet de porc sau ulei prajit ma revolt si ma agit. Ca asta cu copiii care poftesc (desi nu stiu ce mananci tu acolo, poti sa le dai lapte si sa zici, uite asta manca mami ) mi se pare o prostie.

ah, si inca ceva: nu sunt sigura ca portocala ajunsa in stomacel e tot acida. Mai studiez cum se transforma. De ex, rosia ajunsa in stomac se face acida, alte acrituri se transforma in baze. Mai studiez pe net ca nu am studii de specialitate...dar am sora, numai ca am sora cu pacienti cu cu chef de raspuns surorii care citeste tot felul de bazdaganii pe net
pupici tuturor

Clau, mami fericita de printese: Alessia Maria 13 iulie 2007 si Elisa Andreea 03 septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

unombun iti mai spun inca odata: nu o sa primesti decizie in 2010!!! Poate ca acum e mai clar. Cand am scris explicatii cu "de ce" poate n-am fost suficient de clara!
Pentru trimiterea la ORL intr-adevar ai nevoie de cele hartii pentru a se justifica statutul tau acum. Logic.
Adeverinta de salariata sau orice statut ai fi avut inainte este valabila fix 3 luni. Daca nu ai dus-o si nu te-a inregistrat in vreun fel pana acum...din pacate n-ai ce face si trebuie sa te zbati pentru hartii .


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Cristina ai o papusica de fetitza, are nistre trasaturi de iti vine sa o mananci si iti seamana foarte bine, SA ITI TRAIASCA, nu mai pot dupa ea! Iar tu arati de nota 10.

-------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

claucia sunt perfect de acord cu tine
La fel ca si tine, stiam ca putine alimente raman acide in stomac. Acum...am si eu de studiu la capitolul asta.
Eu recunosc ca am inceput diversificarea fetei cu portocala. De ce?? La sfatul pediatrei. Era fff constipata de la 3 sapt de viata. Nu reusea sa faca cu nimic si plangea zi si noapte pana ne umplea un scutec. Doamne, ce chinuitor a mai fost. Ei, in disperare de cauza m-am dus la nasa care lucra la maternitate (in alt oras) si i-am zis tarasenia si ca eu nu vreau sa-i bag supozitor ca da dependenta. M-a prezentat dr neonatolog care m-a luat de manuta sa-mi arate la ce ar putea duce constipatia: ruptura de rect la bebelusi. Nu va puteti imagina ce priveliste groaznica si ce durere psihica are o mama in acel moment iar puiul este terminat. Atunci, instant m-am luminat. Aveam convingerea ca fac un lucru rau dar fara repercursiuni majore. Din aceste motive am fost sfatuita sa incep cu zeama de citrice: portocala, mandarina. Mi s-a clatinat toata stiinta si tot ceea ce citisem pana atunci. Va jur ca fata mea s-a reglat intre timp si nici n-a mai fost nevoie de supozitor. Poate am fost un caz fericit unde nu se instalase dependenta.
Nu stiu de ce va scriu toate lucrurile astea... Poate ca e o noua justificare...inca nu stiu...


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Acum cand am si eu timp de scris merge forumul ceva de groaza.
Am sunat-o azi pe doctorita si i-am zis de sangerarile mele. Nu a fost deloc incantata, mi-a zis ca nu e normal si ca ma asteapta miercuri la o ecografie. (mai devreme nu poate). Pana atunci mi-a zis sa iau antiinflamatoare. A spus ca ori e pozitionat steriletul gresit, ori nu il accepta corpul meu. Nasol, ce sa zic, asta inseamna o noua interventie, ori sa-l puna cum trebuie, ori sa-l scoata! Astazi e si mai rau cu sangerarile, sper sa nu ajung la urgenta cu vreo hemoragie. Incerc sa stau cat mai mult in pat.
Mada, si eu sunt de aceeasi parere cu fetele. Sa nu te superi pe noi, toate iti vrem binele, dar povestea asta, privita din afara nu pare deloc in regula. Stiu ca repet ce au spus si fetele, dar daca tipul respectiv iti spunea ca te-a vazut la televizor si s-a indragostit de tine ca estin frumoasa, si ai un suflet deosebit, era OK. Dar sa iti spuna ca asta cauta, o fata fara picioare, nu e deloc in regula. Cu alte cuvinte nu conteaza cum esti tu in rest, lipsa pizioarelor il atrage pe el. Tu esti sigura ca el chiar a avut accidentul acesta? Poate te minte ca sa se apropie din nou de tine. Ai mare, mare grija, si te rog mult, nu te supara pe noi.
Lali_mete, iti urez si eu bun venit! Am vazut frumusetile de ochisori albastri!
Suede, deja isi fac efectul fiolele? Super! Nu stiu cat ar trebui sa le folosesti, dar macar 2 luni eu tot mi-as da cu ele.
Claucia, eu cu anticonceptionalele nu m-am impacat deloc bine. Pana acum am luat Cerazette si aveam ciclul total aiurea. Ba nu venea deloc, ba venea la 15 zile. Mirena am auzit si eu ca e mult mai bine tolerat, dar mi-a fost frica de hormoni. Nu stiu nici eu ce o sa fac, probabil ca o sa mi-l scot pe asta de abia l-am pus si ma gandesc sa folosesc teste de ovulatie ca sa stiu sa evit perioada. Ca naiba!
Techiluto, ce aventuri ati avut voi! Eu cred ca muream acolo de frica, in masina! Ce-as veni si eu la un Monopoly (desi nu stiu sa joc, dar banuiesc ca nu e greu), dar eu nu pot iesi cu masina nici macar din parcare. Astept vremuri mai bune si te vizitez eu, stai linistita!
Eu fac pariu cu voi ca Dana se intalneste cu Andre! Ce lasagnia or papa ele acum, mama, mama!
Mi-am amintit de patania Ellenutei si a Moniqai! Mai, credeam ca doar eu poti fi asa de aiurita, dar acum m-am linistit, ca se intampla si la case mai mari!
Ce o fi facand AndraIulia? Cred ca se reface dupa distractie!
Liliana, eu mi-am dus baiatul la cresa (de fapt sotul). Mi-a zis ca erau doar 4 copilasi veniti, dar nu puteam sa il tin acasa din cauza ca ma simt tare rau cu sangerarile astea.

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Mami,ce bine arati
Iar Emma este o papusica

Citat:
citat din mesajul lui cristina_ana

Saluti!
Am pus cateva poze de la botez la semnatura. Acum sunt cu tzatza in gura. Astept sa adoarma asta mica si intru sa va mai zic si eu doua vorbe.

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE



Laura fericita de puiut scump norocos Mihnea Costin 12.10.2009

IANUARIE:
http://family.webshots.com/album/576379395JnSKPu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

UNOMBUN, eu in decembrie am facut otita,depusesem dosarul doar cu cateva zile inainte,cred ca de acolo mi se tragea si otita,decizia am primit-o abea la sf lui ianuarie,imi cadea naibi urecehea pana atunci...Dr mea poate o fi mai buna la suflet,nu stiu,ca mi-a dat trimitere la orl la o clinica,nu m-a intrebat de nici o decizie. Tot atunci mi-a dat trimitere si cu baietelul la clinica de la spital,ca nu era sigura daca ce are bebelul e rosu in gat,sau e de la candidoza...

Lali Lacra de
Paul-Iulian
http://picasaweb.google.com/Lali.mete/Paul#

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146916 Nasterea lui Paul_Iulian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Alex, multumesc frumos de complimente! Lasa, ca nici papusica ta nu e mai prejos!

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mama_si_pisa spune:

Salutare, dragele mele!

Azi e rāndul meu sa va cinstesc cu gustari, prajiturele sau tort si cu , cu si cu . Īn fundal punem , iar dupa ce papati puteti īncinge si un dans mai saltaret .

Eu īnsami poate beau un pic de suc, din ala mai acru, pentru ca de sāmbata ma lupt cu un nou episod de gripa . Si habar n-am cum am reusit aceasta performanta, caci mai mult īn casa am stat si numai eu sunt "lovita".
Va multumesc mult pentru urari si va doresc si voua sa aveti o zi si o saptamāna buna .



Danangi, te pup (asa, de la distanta) si-ti doresc tot binele din lume!


Cānd ma voi simti īn stare sa stau pe scaun, voi citi ce ati scris voi de sāmbata si īmi voi mai da si eu cu parerea.
Va sarut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

La multi ani Diana si Danangie!!!!!!!!
Va doresc toata fericirea si iubirea din lume alaturi de familiile voastre frumoase!


Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

Mergi la inceput