Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (39)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elybub spune:

Neatza fetele, mai intru si eu pe aici, cu timpul stau mai prost...si in general scrieti atat de mult cat lipsesc eu ca nici nu am timp sa le citesc pe toate, ma straduiesc insa..
vroiam sa va intreb daca va pricepeti sau v-ati gandit la carucioare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Neata scumpele

Zguby bine ai venit! Sarcina usoara!
Nico daaa, ne-am hotarat cu casele, sper sa iasa totul cum vrem, acum incepem formalitati, casa inca nu e gata, deci asteptam cu creditul pana o termina, destul de stresant. Sper sa se concretizeze ca am 1000 de vise! MA bucur ca esti mai bine cu tensiunea pe artere.
Cu mormonii...eu una nu suport abordarile astea. Intru in polemica imediat.

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si 28+ Ilinca Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Neatza burtici!

Hai la o cu mult lapte, impreuna cu mine!

Sa avem o saptamana cat mai frumoasa toate, fara griji si probleme mari.

NicoletaB, felicitari! Si eu am simtit-o pe Maria ieri pt prima data foarte clar
Adica nu doar fluturari sau "gaze", ci lovituri de toata frumusetea
Si acum de dim la birou am tresarit de cateva ori cand m-a ghiontit, asa de neobisnuita e senzatia...



Corina 19s+ cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Laura- daca decizia e luata o sa faceti latfel fata la eventualele placeri/neplaceri care se vor ivi.
V-ati facut un calcul daca va incadrati la suma pe care o doriti sa o obtineti ca si credit? Sa nu aveti surprize cand va e lumea mai draga!

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Neata fetelor !
Zguby : bine ai venit si sarcina usoara !
Arturicii : tot iti doreai tu sa ninga si sa iti trimitem "surplusul" din Romania ; l-ai primit ieri ?
Madamar : fantezii cu totii avem dar nu oricine poate trece granita care desparte "visul" de realitate ... eu una nu as putea, am prea mult egoism in mine sau poate frica de a prinde gustul !
Corinasmile si Nicoleta_b : felicitari pentru miscarile puternice a bebeilor ; si a mea a fost agitata in weekend , mai nou si noaptea ( cred ca nu ii plac intoarcerile de pe stanga pe dreapta si asa de dese cum le fac ca sa nu intepenesc ca m-a atentionat la fiecare intoarcere, nu a ratat una ), ma si gandesc de unde atata energie !!!
Nati : sper ca fetita ti-e mai bine , multa sanatate


R_ocsy 24 + Ana Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamanati

Softurela, am si eu o intrebare. Dianei la spital ce i-au facut?! M-ai pus pe ganduri cu mesajul tau, mai ales de cand Cami imi zice ca tot o doare capul. Si parca nuci siropelele care i le dau nu vad sa-si faca efectul. Tot febra mai mare de 39 are. Mama in tura la urgenta azi, cred ca mai fac o solicitare, sa vina cu un pediatru mai cu experienta. Eu, deocamdata sunt ok, am luat o doza de osscilocc.... Sper sa fim Ok cat mai repede.


Scuze de intarziere, aseara a pus maica-mea monopol pe laptop.
Noi am ajuns la spital pentru ca in a treia zi mi s-a parut o agravare a starii ei. Incepuse o tuse (se ineca cu secretiile) si atunci nu am stat pe ganduri si am cerut monitorizare. Diana are astm, prin urmare la primul semn de tuse mai neobisnuita ... fug la spital.
La Diana s-a declansat duminica, luni pediatra a ascultat-o si diagnosticul a fost bronsita. Ne-a prescris antibiotic (5 zile).
Marti noaptea am ajuns la Medlife, medicul de garda a ascultat-o. Intr-adevar se agravase, era pneumonie interstitiala.
Ne-au internat .. in 5 minute au recolatat sange..in 3 ore au venit rezultatele. Analize foarte bune ...STOP antibiotic.
Am ramas doar pe aerosoli, nu doze maxime.
Vineri din nou la control, alta pediatra de data asta. Diana deja nu mai primea antibiotic. Si asa ca fapt divers, asta insista sa-i dau antibiotic 10 zile comparat cu colega ai care imi daduse doar 5 :)
In fine, am continuat doar cu aerosoli si duminica la control, la Medlife, plamanii curati. Stop tratament.
Deci fix o saptamana, doar cu aerosoli am rezolvat pneumonia.

La 2 saptamani dupa gripa, am ajuns si la pneumoloaga ei, care m-a certat ca i-am dat cele 3 zile, antibiotic. A zis ca in sezonul asta...a avut multi copii la Marie Curie cu suprainfectii pulmonare pe tratament cu antibiotic. Antibioticul a selectat germenii rezistenti si a dus la complicatii.

Sanatate! si am activat mesaje private.
Later edit: La Diana nu s-a suprainfectat, poate si pentru ca am inceput schema de aerosoli imediat, la primul semn de raceala. Deja, fiind la a treia raceala stiam schema de tratament.
Febra a tinut-o 3 zile, ceda foarte greu la antitermice.

Eu zic ca ar trebui facuta diferenta intre o febra de debut care poate fi data de o gripa sau viroza puternica, prin urmare nu e necesar antibiotic si o febra care apare mai tarziu (cateva zile, saptamani) de la debutul virozei, aici fiind cazul de o suprainfectie bacteriana si da, e nevoie de antibiotic.
Dar intotdeauna trebuiesc facute analize.

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Softurela : frumoasa povestea nasterii micutului tau "miracol" , stresanta dar cu happy end , m-a emotionat ! Sa ai parte de o nastere la fel de usoara si la cel de al doilea bebe

R_ocsy 24 + Ana Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui r_ocsy

Softurela : frumoasa povestea nasterii micutului tau "miracol" , stresanta dar cu happy end , m-a emotionat ! Sa ai parte de o nastere la fel de usoara si la cel de al doilea bebe

R_ocsy 24 + Ana Sofia


Multumesc!
Si o nastere cel putin la fel de usoara va doresc si voua!

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si 22+

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zguby77 spune:

Multumesc de primire fetelor. Eu sunt din Sibiu, am 32 de ani, sunt mama unui baietel de 4 ani Matei si urmeaza un alt nazdravan, (termenul dat de doctor e: 20 mai)
Vreua sa va intreb daca cunoasteti clinica Eva din Brasov, si ce parere aveti despre ea. Pe mine ma tenteaza mult sa merg acolo sa nasc, dealtfel mi-am si facut programarea in caz ca ma hotarasc.
O zi placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zguby77 spune:

@ Cristina_26

ahahah ...vad ca suntem foarte apropiate cu sarcina, si mai e o coincidenta, imi doresc mult sa pun numele la bebeu Luca Stefan , nu e inca 100% sigur, pentru ca sotul si baietelul mai vin si cu alte variante, dar 90% asta ramane.

Un pupic si sarcina usoara tie si la toate fetele care asteapta bebelusi, Bunul Dumnezeu sa ne ajute sa nastem cu bine copilasi sanatosi, destepti si frumosi.

Mergi la inceput