cum sa-l fac sa se hotarasca

cum sa-l fac sa se hotarasca | Autor: ann1907

Link direct la acest mesaj

Am nevoie de un sfat.. desi ceea ce vreau s-ar putea sa fie imposibil..

povestea suna cam asa.. ne-am cunoscut pe net, locuim la cateva mii de km departare unul de altul.. ne-am vizitat de 3 ori, el petrecand la mine sarbatorile de iarna, dupa care am hotarat sa ne mutam impreuna (eu urma sa ma mut la el in oras din motive destul de intemeiate).. precizez ca el e despartit de un an de zile si eu cam de un an jumate... hotararea de a ma muta acolo a fost a mea dar luata la insistentele lui pentru ca lui ii era aproape imposibil sa vina aici.. problema a fost ca timp de o luna ne-am zbatut fiecare sa aranjam tot ce trebuie pentru mutarea asta, el fiind tot timpul langa mine cu gandul si chiar cu faptele.. dupa care, el a venit la mine sa ma ajute sa impachetez, si cand s-a intors inapoi, bomba bombelor.. mi-a spus ca crede ca ne-am pripit si ar fi bine sa o lasam balta.. ce sa va mai spun, ca mi s-a facut rau, deja vandusem lucruri din casa, aranjasem cu serviciul, cu aproape totul.. mi-a spus ca ii pare rau dar nu e refacut dupa divort.. dupa ce mi-am revenit din soc, am luat-o ca atare, dar in schimb el imi spune ca ma vrea acolo, eu pe de alta parte nu mai pot crede in el... o zi imi spune ca ma vrea acolo iar urmatoarea ca vrea sa stam asa pana la vara sa vedem cum ne e separati..

acum ce intrebare am eu catre voi... stiu ca exista posibilitatea sa nu mai fim impreuna, ca ceea ce a facut este destul de greu de trecut peste, dar eu simt ca asta este omul pentru mine, si orice ar fi, as vrea sa incerc sa fim impreuna... deci ce sa fac sa-l determin sa nu mai astepte, sa-l fac sa se hotarasca sa fim impreuna.. in alte cuvinte, ce as putea sa-i spun (nu putem fi impreuna deci numai pe conversatie pot sa ma bazez)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Tu iti dai seama in ce te bagi, cu un om asa nehotarat? In viata se pot intampla fel de fel de chestii, ce te fac cand azi e alba, maine e neagra? Eu nu m-as pripi, ar trebui sa ma roage cu cerul si pamantul sa ma mai duc pe acolo si nici asa nu m-as mai duce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Renunta, chiar daca simti tu asa nu e suficient daca nu simte si el. Cum poate sa fie nehotarat dupa ce ati luat o decizie, ai aranjat cu serviciul, cu casa...Iti dai seama daca ar apare un copil si el ar fi tot nehotarat. Parerea mea e ca nu merita sa tii la el.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Gresesti. Nu e deloc Ok. Parerea mea desigur. Nu te agata de paie.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

of of..imi pare rau!
totul s-a intamplat prea repede, probabil nici nu ati avut timp sa va cunoasteti destul. Faptul ca a insistat sa va mutati impreuna atat de rapid, arata ca a fost extrem de indragostit de tine. Indragosteala aia care te duce cu gandul la celebra sintagma "e prea frumos ca sa fie adevarat".
O fi avut un back to reality moment cand s-a intors acasa si si-a dat seama ca va pripiti cu mutatul si toata relatia asta. poveste clasica. sau o persoana din viata lui l-a influentat, cine stie..

Nu e corect ce face acum, ca te tot amageste cu promisiuni dupa ce ti-a zis sa o lasati balta. te vreau aici, stai ca de fapt azi nu te mai vreau ca la vara... te tine pe spini.
Tu in timpul asta nu stii ce faci cu jobul -demisionezi sau nu, vinzi mobila (sper sa nu dormi pe saltea) si totul e incert :((( El e acolo la viata lui linistita pe care nu si-o compromite in nici un fel.

Ce poti sa faci tu sa il determini sa se hotarasca? Eu l-as lasa in pace si as sta deoparte pana se maturizeaza si stie ce vrea. As disparea complet din peisaj. Stiu ca ti-e greu, ti-ai facut vise, te vezi cu el, dar nu e corect sa se joace asa cu sentimentele tale.
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Daca il vrei, cel mai destept lucru ar fi sa nu fii asa disponibila.Am inteles ca tu ai fost dispusa sa te muti ,in conditiile in care gaseai mai usor de lucru,dar acum deja e prea mult. Daca o fi sa fie ,va fi ,daca nu ....nu.Insa tu te oferi 101% iar el inca studiaza problema,circumstantele,analizeaza,poate,poate,etc.E dreptul lui si e corect ca a spus ,ca sa nu te anunte dupa 2 luni de la mutare.Gata! Trebuie sa-ti impui sa nu accepti orice,ca transmiti semnale proaste.Chiar daca ti-e greu, stabileste si tu niste limite de bun simt si daca e...pai te mai hotarasti si tu,nu el,ca poate nici tu nu mai vrei si apoi, dragoste cu sila nu se poate.S-ar putea sa fie tot raul spre bine,ca nimic nu e intimplator i univers,in sensul ca in citeva luni apare "el, the only one",adevaratul barbat si il pupi de la mare distanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Raspund fiindca si eu am facut o mutare de-asta pentru omul vietii mele la 6000 mile distanta, din Canada in Germania, lasind totul, cariera, tot ... ba chiar mai rau, nu stiam nici limba.

Si mie mi-a titiit fundul o vreme, nestiind cum va fi si daca nu cumva dupa citeva luni vom constata ca nu putem fi impreuna si va trebui sa fac drum intors. Dar am venit pregatita pentru scenariul asta (bine, la noi nu era cu divort). Cind faci asa ceva pentru o relatie la mare distanta in care comunicarea a fost mai mult pe net, telefon, videofon si mai stiu eu ce alta tehnologie, trebuie sa iti asumi riscul ca nu va fi ok, ca vei descoperi un alt om in viata de toate zilele (altul de cit imaginea oferita sporadic pe net, tel, sms etc) si ca nu va merge.

In fine. Mie nu mi se pare ok ce iti face el tie acum. Adica nu ok de dat inca o sansa. Insa, pune in balanta ce ai de pierdut si de cistigat din asta. Esti intr-un oras cu posibilitati mai bune pentru job etc.? Iesi in avantaj daca ramai acolo si vei fi singura? Atunci ramai.

Acum depinde cum ati discutat, cum a pus el problema si ce simti tu. Daca tu simti ca vrei sa ii mai dai o sansa ... fa-o, dar constientizeaza faptul ca s-ar putea totusi sa te dezamageasca si asuma-ti lucrul asta. Daca ii mai dai o sansa ia hotarirea sa nu regreti asta orice s-ar intimpla.

PS: Mai cred ca e foarte gresita miscarea de a va muta impreuna inainte de finalizarea divortului. Nu stiu daca sunt implicati si copii, dar pina la finalizarea divortului a avea o alta relatie se numeste adulter si da prost in ochii judecatorului. Ca sa nu mai zic de restul lumii. Ca sa nu mai zic ca voi sunteti unul pentru celalalt "rebound relationship". In fine, cintareste minusurile si plusurile si vezi cit mai esti pregatita sa pierzi in jocul asta si hotaraste daca mai risti sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ann1907 spune:

Multumesc mult fetelor pentru raspunsuri... sunt intr-o situatie dificila si nu-mi pot permite sa risc din cauza ca eu trebuie sa ma mut acolo cu fetita mea.. deci de viata ei nu-mi pot bate joc..

El mi-a scris astazi un mesaj in care recunoaste ca e instabil, si imi spune sa nu ma marit ca vrea sa vada daca suntem intra-devar facuti unul pentru altul, daca ne dorim mult, daca ne ducem lipsa... si ca asta trebuia sa fi facut inainte de a ne muta impreuna... acum eu intreb cum e posibil sa tii flacara aprinsa (dorinta, etc) cand esti la mii de km departare.. ca sa nu mai zic ca el nu poate sta fara sex deci e clar ca se va duce cu altele... acum imi spune sa ii dau un an, apoi zice ca pana in vara... mi-e clar ca nu stie ce vrea.. da, aveti dreptate, cred ca cea mai inteleapta decizie e sa dispar din peisaj, asta ma va ajuta si pe mine sa ma detasez si pe el sa vada daca intr-adevar ma vrea... eu ma gandeam sa incerc strategia in care sa-l fac sa se simta prost (sa-i descriu situatia in care am ajuns din cauza lui, aproape cu casa goala cu cateva kile in minus din cauza socului) - va dati seama ca eram pe picior de plecare, vorbisem la servici, la banca, la asigurare, la scoala la fiica-mea peste tot... dar cred ca strategia asta nu ar starni decat ceva pareri de rau (deja exprimate de el) si mila... ceea ce nu vreau.. am atata demnitate incat sa ma ridic si sa ma scutur singura de noroi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ann1907 spune:

deci variantele care le luasem eu in considerare erau:

1. dispar din peisaj (cum bine zicea Mindy)
2. ii explic in ce situatie de cacao m-a adus si incerc sa-l fac responsabil, ceea ce s-ar putea sa-l aduca la realitate - desi e posibil ca asta ar starni doar ceva pareri de rau si mila din partea lui
3. ii explic ca este imatur emotional, alearga dupa cai verzi pe pereti si oricum nu are sanse sa gaseasca ceea ce vrea (acesta se mai numeste si santaj sentimental :) lucru pe care si el mi l-a aplicat mie spunandu-mi ca nu o sa iubesc pe altcineva mai mult decat pe el)

pana una alta, ieri i-am zis ca nu mai ma mut acolo nici daca ma roaga in genunchi... si astazi nu i-am mai raspuns la ultimele mesaje..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Parerea mea este ca ar trebui sa ii dai ani buni sa-si dea seama ce vrea. Mai ales ca ai copil.

In toata treaba asta e bine, cred, sa nu risti sa astepti sa vezi cand se hotaraste el sa-ti joace viata. Joacati-o singura.
Daca el nu poate sta fara femeie atunci lasa-l sa isi vada de femeile lui. Nu puteti fi doar virtual impreuna tinand cont ca omul nu are de gand sa se aseze cu tine la aceeasi casa si la aceeasi viata.

Ia-o asa: "mi-am luat teapa!!!!!!" Ce faci cand iti iei teapa? Stai cat mai departe de tepuitor. Prima data e vina lui. A doua oara e vina ta. Stiu ca din punctul de vedere al sentimentelor ai fi pregatita sa renunti la tot pentru omul iubit, dar rational ar fi sa mai cauti pentru ca nu ai gasit ceea ce iti trebuie.

Ce faci daca te muti cu fata, cu scoala sau gradi, nu am retinut ce varsta are copilul, o scoti dintre prietenii ei, anturajul si mediul cu care s-a obisnuit si te intorci dupa doua luni cu coada intre picioare ca s-a gandit el peste noapte ca e prea devreme sa coabitati impreuna? IO nu as risca sa-mi dau copilul in halul asta peste cap. Si chiar daca ai vandut lucruri din casa, insemna ca ai bani sa-ti iei altele la loc. Mai bine sa le pierzi pe astea decat sa-ti distrugi rostul tau si al copilui pentru un idiot care nu stie ce e cu el.

Asta ar trebui sa-ti atraga atentia in mod deosebit: nehotararea lui si intamplarea, in special ca e divortat. Ia stai tu stramb si gandeste drept si intreabta-te de ce a divortat si incearca sa gasesti raspunsul. Daca e din vina lui, insemna ca a stiut nevasta-sa ce a stiut de l-a dat naibii, ca nu isi dau femeile barbatii degeaba afara pe usa. Daca e din vina ei, atunci poate a fost doar un nefericit care nu mai are curaj sa se arunce in relatii serioase si iar ar trebui sa-ti vezi de drum.

Tu ai nevoie de om pe care sa te poti baza nu pe oameni care-ti pun viata pe muche de cutit!!!! Adica eu asta cred ca ai nevoie, acum tu stii!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ann1907

deci variantele care le luasem eu in considerare erau:

1. dispar din peisaj (cum bine zicea Mindy)
2. ii explic in ce situatie de cacao m-a adus si incerc sa-l fac responsabil, ceea ce s-ar putea sa-l aduca la realitate - desi e posibil ca asta ar starni doar ceva pareri de rau si mila din partea lui
3. ii explic ca este imatur emotional, alearga dupa cai verzi pe pereti si oricum nu are sanse sa gaseasca ceea ce vrea (acesta se mai numeste si santaj sentimental :) lucru pe care si el mi l-a aplicat mie spunandu-mi ca nu o sa iubesc pe altcineva mai mult decat pe el)

pana una alta, ieri i-am zis ca nu mai ma mut acolo nici daca ma roaga in genunchi... si astazi nu i-am mai raspuns la ultimele mesaje..


io zic s-o asculti pe Mindy.pct 2 si 3 uita-le, barbatii n-au nici timp si nici chef de a aasculta sau de a da explicatii.

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput