Timpul si muzica

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Inteleg. Eu ma refeream doar la compozitiile clasice dinainte de inventiile moderne (doar prin instrumente clasice), sa spunem pana la vremea patefonului. Interesant exemplul. Cat priveste Beethoven, cunosc acea structura dar imi pare inca suficient de "determinista".

Se face tarziu ... adica devreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

da, la beethoven inca simf a 5-a e determinista in mare, mare masura.
Dar sa asculti ultimele cvartete, sau ultima sonata pt pian.
E ceva de vis acolo...fractalu dispare in genuni:)

(sonata pt vioara putea sa fie pt 8 viori si era acelasi lucru. banda e pusa ca sa economiseasca interpreti:D, nu influenteaza ideatica)





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Well ... un fractal este strict vorbind o structura infinita. Dar inteleg ce spui in sensul ca cel care asculta poate sa continue procesul in minte dincolo de incheierea piesei ... si probabil asta e ce ar vrea si compozitorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

scuze pt. stridenta intrerupere ce tocmai o inserez in concert

Am citit intr-o recenzie la Muzicofilia" lui Oliver Sacks (neurolog) ,ca zona raspunzatoare de muzica din creier este mai mare decat zona raspunzatoare de limbaj , astfel pare ca visul teoriei finale interdisciplinare e cam utopic , ceea ce nu impiedica dorinta de a sti .
(Ati citit-o ? Ce parere aveti ? Stie cineva daca datele respective mai sunt de actualitate ?)

Teorii din fizica moderna la nivel celular cunoasteti? Intrebarea mi-a venit gandindu-ma la subiectivitate si obiectivitate , care se combina perfect in mintea umana ( metaforic , spatiul e creierul , iar timpul e gandirea , activitatea creierului , in functie de pct. de referinta pe care le ia ).

Aici inchei intermezzo-ul , cu speranta ca n-am stricat prea tare armonia


http://bazar-livresc.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nu l-am citit pe domnul Sacks, m-as dori cartile lui, am inteles ca sa tradus la noi ceva cu o palarie si o femeie:)

dar exista teorii conform carora sunetul cantat a aparut inaintea celui vorbit, prin mimetism cu ce se auzea in natura.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

"Fizica la nivel celular" adica physics of molecular biology? Cellular biophysics? Nu exista teorii in sensul de teorii fundamentale precum Relativitate, Cuantica, etc. Exista applicatii ale fizicii sistemelor dezordonate, statistica fizica, procese cinetice, dinamica moleculara. Dar tin mai mult de chimie fizica decat de fizica per se. Dar, da, exista multe asemenea metode hibride despre care se poate vorbi. Una moderna despre care stiu explica procesul de transfer prin "porii" peretelui celulei de substante utile ("cargo") proceselor intracelulare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Beren, da' lumea vorbeste ca postulatul luminii e gresit si ca au si probe, nu mai departe de Doppler shift
De ce nu va place termodinamica, ca noua ne place, de aia v-am si dat energia libera si potentialul chimic. E adevarat ca nu-i exacta (adica ne folosim mult de cazuri particulare, asta-i treaba, chimia-i mult la presiune constanta), da' ce, cuantica e? scf, dft, una mai exacta ca alta :p

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Llaura, dezvolta te rog :D



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Nu cred ca e nimic de dezvoltat, e un formalism care in domeniul macroscopic in care traim noi nu face nici o diferenta. Mie intreprinderea ta mi se pare un pic imposibila (da acu' na, stii ca eu-s dintre mitocani ascult Pink Floyd, Fleetwood Mac si U2; si Secunda lui Baniciu) pentru ca toate timpurile pe care le-ai enumerat tu sunt foarte subiective, necuantificabile, iar stiinta opereaza exclusiv cu obiecte cuantificabile.
Nota 1: legatura de care pomeniti voi (as numi-o tentatie) vine din faptul ca omul este o fiinta previzibila, atrasa deci de pattern-uri si simetrie.
Nota 2: cu exceptia chimiei care e o enumerare de exceptii de la reguli aproape niciodata aplicate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pai subiectiv e numa in timpu receptarii, restu sunt perfect cuantificabile (analiza pe partitura la milimetru)


pS da lu bebe ai putea sa-i pui totusi Mozart.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput