Bravo Oani!!!! Pufuleti 2010 (123)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dandanaG spune:

bine ati venit bAly, acomodare rapida!

noi duminica implinim 6 saptamani si la inceput dormea la el in patut, acum nu mai vrea dar noaptea am observat ca daca il iau cu mine in pat doarme mai linistit si mai mult parca

dar de cateva zile, cu tot cu infacol il doare burtica si nu mai vrea deloc in patut, si ziua doarme la mine pe piept, nu stiu ce sai mai fac, nu pot sa-l las sa planga si nici nu cred ca ar fi o solutie

am vazut ca mai sunt mamici cu aceeasi problema, daca gasiti o solutie fac cinste

si sa va spun ce am facut.............

noi fiind prematuri, am aflat din maternitate(nu de la dr ci de la colegele de salon care erau in aceeasi situatie) ca tr sa facem un contol la ochisori (sa nu aibe retinopatie)
asa ca la 3 sapt o sun pe pediatra s o intreb nde tr sa merg si ea zice
-las ca vorbim la control la o luna-

la o luna:
- lasa draga copilu', ce-ai cu el?

eu am insistat ptr linistea mea si cica sa merg la "orice" oftalmolog

am dat tel ptr progr si intreb ca omu' daca medicul se ocupa de prematuri si la ce varsta sa vin

asistenta cica veniti maine ca va bag prima sa nu stati cu bb la rand, bineeeee......

ma duc si dau peste alt doct
-ce-a patit copilu?
-ii explic situatia
-pai cum sa ma uit eu la retina lui cu ochii inchisi?, deschidei ochii putin sa vedem ( copilul dormea), si imi explica ca retina se afla pe fundul ochiului

-lasa copilu ca n-are nimic, vino pe la 3-4 luni cand are ochii deschisi, oricum daca are retinopatie , nu poti sa faci nimic ca nu a vindecat-o nimeni niciodata, doar ca stii tu ce are.........
daca isi da ochii peste cap ( si exemplifica) este "d-aia naspa"

si plec din cabinet bou............

vin acasa si intru pe net si caut si vad cazuri de bb-lusi salvati de la orbire, pt ca au fost operati la timp

incep si dau zeci de tel pe la alti medici si afluu ca in C-ta este un singur medic care se ocupa de prematuri, are un aparat special si ca trebuia sa facem controlul din primele zile , sau saptamani

si medicul este acum in concediu

am inteles ca se intoarce luni ori pe 8.feb, ori pe 15.feb
nu am putut sa aflu caci e o invidie intre medicii astia si nu iti zic nimic

ma rog sa fie bine, mai ales ca el s-a nascut cu greutate destul de buna pt varsta de sarcina si sa nu avem nevoie de nici un medic tampit

am avut nistedraci zilele astea.........
ce ziceti voi de pediatra mea?nu trebuia sa stie ca se fac controale in spital pt bb prematuri? care o fii obiectul muncii ei? face cuie?





Dana, mamica de Dragos Andrei (27.12.2009)
http://picasaweb.google.com/dandana.grigore/DragosAndrei#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandanaG spune:

m-am intins cat o zii de post
ca ma ascultati si pot sa ma descarc si eu

mamicile care ati nascut prematur,ati facut control?


Dana, mamica de Dragos Andrei (27.12.2009)
http://picasaweb.google.com/dandana.grigore/DragosAndrei#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bAly spune:

Am mai incarcat ceva poze pe contul comun.

Asa si al meu doarme mult mai linistit daca ma simte prin apropiere. Sper incet incet sa fie ok si la el in patut, cind s-a simti el in siguranta mai departe de mami ....sper sa nu fie cind se insoara

A sosit si 'surpriza' noastra...Adrian Theodor

Alina, mamica de 3 copilasi, Andreea (27 iulie 2002), Laura (5 august 2005) si Adrian Theodor (1 februarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui arwen92

fetelor ,am si eu o intrebare la voi:
daca eu nu am lucrat ,poate sa intre sotul in CIC???
chiar daca noi nu suntem casatoriti(inca)?si daca da tot de la 42 zile de la nastere sau cum?


noi ne gandeam sa intre el ca ii primeste la servici fara CM...(au nevoie de el)

cine ma poate ajuta si pe mine?


saru-mana mult!!!

arwen9235+s cu Darius-Matei(mai negociem)
Doamne ajuta sa avem bebei sanatosi!!!





Hai ca incerc sa iti raspund pe rand:
1. poate intra tatal in CIC, indiferent daca tu ca mama ai lucrat sau nu inainte. El trebuie sa fi lucrat 12 luni anterioare sau sa fi fost in perioade asimilate stagiului de cotizare (asta insemmna somaj, student etc). Daca ai nelamuriri dc are sau nu 12 luni inainte de CIC, revin-o tu cu un post aici sa imi zici ce anume a facut in ultimele 12 luni ca sa iti zic daca e acoperit sau nu.

2. poate intra tatal in CIC, indiferent daca sunteti casatoriti sau nu. Tine de calitatea lui de tata al copilului, nu de sot al tau. Deci, e musai sa recunoasca copilul, adik sa se treaca la TATA in certif de nastere.

3. intra in CIC dupa ce termini tu cele 42 zile de CM.





Catalutza 38+ Irina

AMR 2 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arwen92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalutza81

Citat:
citat din mesajul lui arwen92

fetelor ,am si eu o intrebare la voi:
daca eu nu am lucrat ,poate sa intre sotul in CIC???
chiar daca noi nu suntem casatoriti(inca)?si daca da tot de la 42 zile de la nastere sau cum?


noi ne gandeam sa intre el ca ii primeste la servici fara CM...(au nevoie de el)

cine ma poate ajuta si pe mine?


saru-mana mult!!!

arwen9235+s cu Darius-Matei(mai negociem)
Doamne ajuta sa avem bebei sanatosi!!!





Hai ca incerc sa iti raspund pe rand:
1. poate intra tatal in CIC, indiferent daca tu ca mama ai lucrat sau nu inainte. El trebuie sa fi lucrat 12 luni anterioare sau sa fi fost in perioade asimilate stagiului de cotizare (asta insemmna somaj, student etc). Daca ai nelamuriri dc are sau nu 12 luni inainte de CIC, revin-o tu cu un post aici sa imi zici ce anume a facut in ultimele 12 luni ca sa iti zic daca e acoperit sau nu.

2. poate intra tatal in CIC, indiferent daca sunteti casatoriti sau nu. Tine de calitatea lui de tata al copilului, nu de sot al tau. Deci, e musai sa recunoasca copilul, adik sa se treaca la TATA in certif de nastere.

3. intra in CIC dupa ce termini tu cele 42 zile de CM.





Catalutza 38+ Irina

AMR 2 saptamani


saru-mana catalutza!a lucrat 2ani si 4luni neintrerupti cu carte de munca!contractul lui este pe perioada nedeterminata(daca are vreo legatura)

si as mai avea o intrebare:85% cum se calculeaza?
banii de pe cartea de munca sau doar ce a luat in mana?el spre exemplu plateste 200 ron pensie alimentara baiatului cel mare(din prima lui casatorie)
si ultimele 12 luni din ziua cand s-a nascut bebe?

arwen9235+s cu Darius-Matei(mai negociem)
Doamne ajuta sa avem bebei sanatosi!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bAly

fetele am ajuns si noi ieri acasa.
inca o chestie: produsele lactate, se spune pe aici, ca ar fi principalele vinovate pt colicii bb din cauza proteinelor ce le contin. asta nu am stiut-o nici eu si la Laura am cam tras-o. daca imi mai amintesc vreo ceva va spun...



Vine Surpriza

Alina 39+ , mamica de 2 fetite, Andreea (27 iulie 2002) si Laura (5 august 2005)



Bine ai revenit acasa!
La iaurt chiar nu m-am gandit, era printre singurele alimente pe care le mancam

www.flickr.com/photos/10210052@N04//" target="_blank">Mamica de Natalia Maria 20.02.2008 si de Tudor Mario 21.01.2010

prietene DC .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui arwen92

Citat:
citat din mesajul lui catalutza81

Citat:
citat din mesajul lui arwen92

fetelor ,am si eu o intrebare la voi:
daca eu nu am lucrat ,poate sa intre sotul in CIC???
chiar daca noi nu suntem casatoriti(inca)?si daca da tot de la 42 zile de la nastere sau cum?


noi ne gandeam sa intre el ca ii primeste la servici fara CM...(au nevoie de el)

cine ma poate ajuta si pe mine?


saru-mana mult!!!

arwen9235+s cu Darius-Matei(mai negociem)
Doamne ajuta sa avem bebei sanatosi!!!





Hai ca incerc sa iti raspund pe rand:
1. poate intra tatal in CIC, indiferent daca tu ca mama ai lucrat sau nu inainte. El trebuie sa fi lucrat 12 luni anterioare sau sa fi fost in perioade asimilate stagiului de cotizare (asta insemmna somaj, student etc). Daca ai nelamuriri dc are sau nu 12 luni inainte de CIC, revin-o tu cu un post aici sa imi zici ce anume a facut in ultimele 12 luni ca sa iti zic daca e acoperit sau nu.

2. poate intra tatal in CIC, indiferent daca sunteti casatoriti sau nu. Tine de calitatea lui de tata al copilului, nu de sot al tau. Deci, e musai sa recunoasca copilul, adik sa se treaca la TATA in certif de nastere.

3. intra in CIC dupa ce termini tu cele 42 zile de CM.





Catalutza 38+ Irina

AMR 2 saptamani


saru-mana catalutza!a lucrat 2ani si 4luni neintrerupti cu carte de munca!contractul lui este pe perioada nedeterminata(daca are vreo legatura)

si as mai avea o intrebare:85% cum se calculeaza?
banii de pe cartea de munca sau doar ce a luat in mana?el spre exemplu plateste 200 ron pensie alimentara baiatului cel mare(din prima lui casatorie)
si ultimele 12 luni din ziua cand s-a nascut bebe?

arwen9235+s cu Darius-Matei(mai negociem)
Doamne ajuta sa avem bebei sanatosi!!!





12 luni inainte de nasterea lui bb. nu conteaza daca pe perioada determinata/ne- atata timp cat are 12 luni anterioare nasterii lui bb lucrate neintrerupt.

indemnizatia de CIC=85% din media veniturilor nete pe ultimele 12 luni. Adik va uitati pe fluturasul de salariu si cat avea la net. Asta pt fiecare luna din ultimele 12, apoi suma o impartiti la 12. Asta e baza de calcul, apoi faceti 85%*baza de calcul si atata tre sa luati. Inteleg unde bati, nu se scade din salariu intai pensia alimentara si apoi se aduna pe ultimele 12 luni, ci cat are pe fluturas. Asa ce-ar mai insemna sa se scada si chiria dc platiti si banii de curent.....

Catalutza 38+ Irina

AMR 2 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia2000 spune:

fetele eu ma uitam de carut si m-a oprit la modelul www.bebelinio.ro/Home/Sistem-lux-2in1-Carucior-cos-landou-Primii-Pasi--cID0--pID1446.html" target="_blank">asta.
Voi ce parere aveti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitica2000 spune:

hello-hello,

vad ca s-au produs multe modificari in ultima vreme. Foarte faina prima pagina, imi place si mie.

observ ca am ramas destul de putine gravidutze, sunt tot mai multe mamici. Felicitari tuturor pentru bebei.

eu sunt inca in asteptarea marelui eveniment, care se va produce undeva intre 13-15 februarie. In rest ne relaxam si noi cat putem ca sa avem putere pentru ceea ce va urma dupa nastere.

ieri am am fost si noi iar la control si bebe a mai pus intr-o saptamana inca 100 gr si sper sa puna cat mai mult sa aiba si el puterea necesara. Cel putin aici, in orasul unde suntem noi arata spitalele intr-un fel. Nici nu se compara cu spitalele de la noi. Totul este colorat, curat,e o atmosfera tare calda pentru un spital.

Cam atat despre mine. Sa ne ''auzim'' numai cu vesti bune.

Lali 38+ David luptatorul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

eu aici
am avut musafiri
si am incercat sa ma odihnesc.
i-am probat niste haine....care nu imi vin deloc..........
si nu am cu ce sa ma imbrac la 6 saptamani cand merg la biserica, si apoi la botez, care va fi in 7 martie............

am ramas cu 9 kile +

asa ca............

am o fusta care imi vine cat de cat..
sper ca pana atunci sa se mai retraga burta.........



ma dor sanii.are cineva idee de ce????????????

nu au noduri sau asa, dar dor..si nu peste tot.asa pe alocuri.........................

ivan s-a cumintit la loc...
azi am ajuns la 16 minute afara.erau 3 grade am stat la soare........................

e binee..............





nu am citit nimic................
bravo la mamicile care au nacsut sa va traiasca puii si nasteri usoare care vor naste d e acum incolo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

v-am pupat pe toate!!!!!!!!!!!!!!si pe toti

Bea de bebe roz Ivan Matei

Doamne ajuta !!!!!!!!!!

Poze Ivan


Mergi la inceput