COPII CU ALUNITE PE FATA...CE FACEM?

COPII CU ALUNITE PE FATA...CE FACEM? | Autor: mirelam

Link direct la acest mesaj

Buna
As vrea sa stiu si eu parerea voastra referitor la alunite.
Poate mai sunt fete pe aici care au copii cu alunite pe fata (nu numai...interesanta e si parerea celorlalte care nu au). Si m-ar interesa in special la baieti, o sa vedeti de ce spun asta.
Baietelul meu are 12 ani si are o alunita pe fata, chiar deasupra buzei de sus (gen Cindy Crawford). O are din nastere dar normal ca era mica atunci, acum odata cu cresterea copilului s-a marit si alunita.
El e foarte dragut asa, toata lumea ne spune ca va rupe inima fetelor cu alunita aia, ca ce norocos a fost etc. Este o alunita din aceea care nu e proeminenta, se simte foarte putin la atingere, doar ca de cand s-a marit baiatul are cateva firicele foarte mici si subtirele de par pe ea (deocamdata firele de par se vad doar daca te uiti atent si in lumina foarte puternica).
Temerea mea este ce va face cand va trebui sa se barbiereasca...ca aici e problema, daca era fata era ok dar baietii trebuie sa se barbiereasca, nu?
Genul asta de alunite se pot scoate?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Mie dermatologul mi-a spus ca alunitele cu care ne nastem nu prezinta nici un pericol si nu ar trebui scoase. Cele care apar ulterior nu-s ok...dar nici alea nu e bine sa le scoatem pe motive estetice, decat in cazul in care dermatologul decide ca e cazul.


Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

scuze de off-topic : ar putea fi un semnal de alarma faptul ca fetitei mele i-au aparut alunite DUPA nastere, treptat pe parcusul celor 2 ani si jumatate ? s-a nascut fara alunite, acum din cele 8 alunite aparute, numai una este mai deschisa la culoare si foarte putin proeminenta, restul sunt plate, de culoare brun inchis.

mirela, daca medicul dermatolog considera ca nu este o alunita cu risc, poate fi scoasa, sunt diferite metode (cauterizare, laser)
dar poate baiatul tau isi va lasa mustacioara
sau, cand va ajunge la varsta barbieritului, ca sa nu-si raneasca alunita, ar putea folosi crema epilatoare in zona respectiva(crema dizolva firele de par)

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Printesa mea este in concursul Pampers, aici
http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1068 si http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1043
Multumim pentru orice vot primit !

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Nu cred ca trebuie sa te alarmezi. Dar e bine s-o vada un dermatolog. Numai el isi da seama. Mie mi-a zis ca "cele cu care nu ne nastem nu-s ok"...dar asta nu inseamna ca toate...ci doar ca medicul trebuie sa le vada. Mai tine si de ten.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Baietelului meu cel mare i-au aparut 2 alunite plate mici, una pe obraz, una in zona inghinala...ambele dupa vacante la mare. Dermatologul mi-a spus ca nu reprezinta o problema, dar sa nu uit de crema de protectie niciodata. Pe fata il dau vara, chiar si cand nu suntem la mare, daca soarele e puternic si ii dau sepci cu cozoroc care sa-i umbreasca fata.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Nu stiu daca are relevanta, dar ai mei sunt foarte blonzi si mandoi au alunitze iesite dupa nastere. Eu nu m-am alarmat deloc, pt ca si eu am si cateva din cele alecopiilor sunt asezate exact in acelasi loc cum le am eu si am banuit ca e si oareshce mostenire. Ca o chestie dragutza, fata are una sub un san si una sub buric, mai jos. Si radeam cu taic;su ca peste cativa ani o sa vrea bluze pana la alunitza de sub san si pantaloni/fuste pana la cea de sub buric



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

SI Matei al meu care este tot blond are foarte multe alunite aparute dupa nastere, plate, de culoare brun inchis.
Eu personal nu m-am alarmat pentru ca sotul meu cred ca are in jur de 100 de astfel de alunite.
Iar medicul il vede destul de des pe Matei si nu mi-a spus niciodata nimic.
Dar, data viitoare cand merg la medic, daca nu uit, o sa-l intreb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

Buna
MIRELAM
si eu sant fericita posesoare a unei alunite deasupra buzei superioare,,e draguta si da un farmec aparte,, o am de la nastere si eu si varul meu care o are exact ca fiul tau.
El are deja 30 de ani si se barbiereste chiar demult timp fara sa aiva ceva probleme cu ea,,,in general si-o ocoleste cu lama dar se intampla sa se mai si taie si atunci sangereaza,,,,,,
In timp a lui a mai crescut fata de a mea care parca se micsoreaza,,poate fi din cauza barbieritului.
Saptamana trecuta am fost la dermatolog cu copii mei exact din aceeasi problema,,,au cateva alunite de la nastere si cateva aparute cam de un an,,,pe gat si spate si am observat ca tot cresc si din ele sant mai inchise la culoare.Au fost testate cu dermatoscopul si ale copiilor si a varului si Dr a spus sa stam linistiti ca totul e in regula.
-la varul meu i-a dat o crema sa isi dea cand se mai taie ,copiilor la fel si inafara de supraveghere peste cateva luni si crema de protectie ptr vara nu am primit nimic altceva
Pot fi inlaturate daca dorim dar am hotarat sa mai amanam,,,,,
Ca si lucru bun pot sa spun ca intradevar iti da un farmec aparte.
Numai bine,,,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Da, asa este, acest gen de alunita da un farmec aparte.
Si Andrei al meu e tare dragut cu ea dar are si momente cand zice ca si-ar fi dorit sa nu o aiba. (nu inteleg ce-l deranjeaza ca eu am incercat de mic sa-i explic ca e mai deosebit cu alunita).
Am tot auzit pareri ca acest gen de alunite sunt periculoase, ca daca sunt taiate din greseala se pot transforma in tumori maligne. Din cauza asta ma tot gandesc ca poate e mai bine sa fie scoasa. Bine ca acum depinde si ce isi va dori el cand va fi mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

Mirelam
intradevar POT DEVENI MALIGNE,,,,,dar nu e un lucru sigur,,tot asa pot sa NU DEVINA,,,,
dupa parerea mea e prematur sa stai cu stres si frica de pe acum ca daca si-o va taia si atinge va deveni maligna,,,e o probabilitate nestiuta de nimeni,,,varul meu se barbiereste de vreo 15 ani si inca nu s-a intamplat nimic,,,eu nu sustin ca nu se poate intampla pe viitor sau ca toate cazurile sant la fel,,,dar tinuta sub control e cel mai bine...
Nu agreez sfaturile si parerile unora care sustin ca; orice drob de sare iti sparge capul sigur; se poate intampla sa nu cada sau sa cada pe langa,,,,,,daca intelegi,,
Adica in felul asta am putea sa ne stresam din orice,,,cancerul e in floare si boli sant cu duiumul,,,
Dupa parerea mea si e doar o parere,,,e mai bine sa o scoata daca va deranjeaza sau o tineti sun control cu dermatoscopul pana se hotareste ce vrea sa faca cu ea,,,ca sa fiti voi linistiti...
Orice hotarare ati lua va sant convinsa ca va fi bine....
Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Tot de la dermatolog stiu, ca eu imi urmaresc alunitele anual:
alunitele care apar dupa nastere, majoritatea asa sunt programate genetic. Adica or sa apara indiferent ce facem, in locul unde trebuie sa apara, ca asa e gena de la parinti si asa au iesit incrucisarile.
Eu de exemplu am o piele de neamt, asa mi s-a spus, cam atipica pentru clima noastra. Iar pustiul cel mare m-a mostenit.
Alunitele se urmaresc, orice semn ca isi modifica forma, culoarea sau textura poate fi un imbold sa mergeti la un control. Cele rele sunt cele cu marginea neregulata, prea inchise, n-are legatura daca sunt plate sau in relief. Daca sufera leziuni, iar e de mers la dr.
Sanatate multa!


Mergi la inceput