Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *62*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Dana,thx!

Insa intentiile mele de a bucatari saptamana aceasta nu se vor materializa pt ca tocmai ce am primit un super pachetoi cu mancare de la mama!

Sper ca rezista avocado pana in we!


de Natalia (03.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Santo in legatura cu wrapul. Mie mi s-a intamplat sa-l port si mai jos decat il aveai tu in poze (apropo, e tare fain asa pe negru ). Dar fiind Alex in pozitia de broasca, nu ma deranja. Adica, vorba Mamicii lui Simon, trebuie sa te poti aseza cu el, fara sa te incurce picioarele. Imi dadeam seama la plimbare cand era prea jos pus pentru ca se balansa si el mult si se legana cand umblam. Asa nu e bine, nu e sanatos nici pentru el, si nici tu nu poti merge linistita si da dureri de spate.

Eu nu stiu daca wrapul asta de pe wrap.ro e dintr-un material la fel de elastic la sleepywrapul. Poate intra Maria si iti spune, ca ea avea din asta din ro. De ce intreb? Materialele sunt diferite. La moby wrap de exemplu, cat e de faimos, citisem ca trebuie (cam ca la sling) sa iti calculezi cat spatiu ii lasi acolo la bebe sa il bagi, si materialul sta fix. La sleepywrap il leg pe langa mine fix (ca si cum ar face parte din bluza mea, nu atarna deloc). Si acolo il bag pe pui. Si sta la fel de bine si daca e imbracat in pijama, si daca e in costum de cosmonaut de mers la plimbare, cu acelasi spatiu lasat inauntru pentru el, adica deloc, materialul lipit de mine. Nu stiu cum e facut asa materialul.

Incearca sa ti-l legi mai sus pe tine, eventual. Banda aceea din mijloc o pun eu prima in fata pe burta si o pun pana sub sani, duc capetele in spate, le incrucisez, le aduc in fata peste umeri, le bag prin materialul orizontal, le incrucisez si le duc in spate pe talie, intorcandu-le tot pe talie si ma leg. Cand il bag pe el imi dau cat de jos pot banda orizontala (si fiind stransa mai sus, cand o dau jos simt ca ma taie pe burta, ca sa iti dai seama cat de strans o fac) si apoi il bag in x-urile de pe piept, intai intr-unul (eu il bag de obicei de tot, broscuta) si il infasor de tot in materialul ala, apoi aduc celalalt material transversal si in bag bine pe sub el si peste el, si apoi aduc de jos de tot materialul orizontal si il trag peste pui.

Cand il bag cu picioarele afara (doar de doua ori am incercat, ca am vazut ca se zbate acolo broscuta) e exact la fel, dar ii pui materialul din x-urile transversale printre picioare, nu pe sub fundulet si picioare. Apropo, nu stiu ce si cate pozitii ai pe carticica de la wrap.ro, eventual am putea scana noi astea cu sleepy, ca tot pentru newborn era si o pozitie asemanatoare cu purtatul in sling, asa, ca un C intors in jos.

Astept intrebari la explicatiile ingrozitoare.

In decizia de a cumpara sling sau wrap nu as putea ajuta pe nimeni, pentru ca al meu are zile (mai multe) cand nu suporta slingul, si are zile (putine de tot, dar mai recente) cand nu suporta wrapul. Wrapul fiind elastic si asa cu x-ul ala, il inconjoara peste tot, il tine bine fara sa simta o mana tare pe fund sau sub brate sa-l enerveze. Asta al meu se calma instantaneu cand era suparici. La plimbare adormea imediat. In caurucior doar in scandal se putea. In sling nu poate sta broscuta decat daca are cum am mai zis, ceva gros pe langa el (un sac din ala imblanit de carucior de exemplu). In wrap al meu se poate misca din cauza materialului elastic in toate pozitiile. In sling ca sa stea puiul sa nu pice materialul sta fix. Nu e de jur imprejurul lui, deci ca sa fie stabil trebuie sa fie stramt. In wrap daca vrea isi poate ridica mana prin material, cu material cu tot, in sling nu. Dar in ultimele zile piticul plange in wrap si cand il bag in sling (ca in explicatiile Ralucai_u cu materialul sub fund si Ralucai Paun cu tinutul pe o parte ca o tiganca, pentru ca asa se poate craci mai bine sa isi tina genunchii deasupra la sold) e super fericit! Si ne plimbam asa linistiti prin curte, el admira in jur si crede ca l-am scos sa-i arat lumea, nu sa-l adorm . Pentru ca in wrap sta cu burta la mine, si deci numai asa cat poate privi in lateral. Cred ca in ultimele zile a plans in wrap pentru ca el voia sa priveasca lumea mai bine. In sling daca l-am pus pe sold, vede aproape tot spatiul meu vizual. Si dupa 2-3 minute a adormit. I-am tras apoi material si peste cap, ca sa nu-i pice pe spate de somn.

Dar nu reusesc inca sa ma obisnuiesc cu slingul. Sunt pe drumul cel bun. Inca nu pot sa-mi bag singura copilul acolo si sa mai si reglez de material apoi, ca sa-l strang pe langa copil. Mami tine fundul copilului si eu trag de materialul de la inele . Dar o sa invat. In wrap v-am zis, il bag singura intr-un minut. A, si de la sling m-a apucat asa o durere bizara in partea dreapta. Eu daca il tin asa pe sold simt nevoia sa contrabalansez si ma aplec in partea opusa, ca si cum chiar l-as tine eu cu soldul. Nu reusesc sa stau dreapta...

Oricum, sentimentul si dupa ce il pun in wrap, si dupa ce il pun in sling, e uimitor . Sa il ai pe pui asa lipit de tine, pui mana pe spaticul lui... e ceva incredibil, cand il tii in brate nu poti savura ca ti-s ocupate mainile cu sustinerea lui.

Na, si tocmai dadusem exemplu cu wrapul ca prea fac reclama...


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Ralukule, pe timp de vara poate fi folosit wrapul? Natalia mea e super calduroasa si nush dc l-ar suporta pe piele.

Eu cu slingul suntem best friends! Cum ea nu sta in carucior deloc, n-as fi reusit sa ies din casa, sa ma duc la magazin..Imi este atat de ciuda ca am luat caruciorul..si cat l-am cautat, nu mai zic! Deja imi fac planuri sa-l marit, cumnata mea vrea sa faca un bebe si il voi da ei.

Asa, spuneam de sling..ieri am tinut-o pe Natalie cam 2 ore si ceva si deja ma durea tot corpul. Imi prinsesem si inelele prea sus si ma apasa pe umar si ea e greuta...si ma tot gandesc fie la wrap fie la un mai tai ca la astea sa distribuie greutatea pe tot spatele. DAR, problema mea este ca Natalie e super activa si vrea sa vada tot, sa atinga si nicicum nu ar sta cu fata la mine si in mai tai mi-ar fi frica s-o pun in spate.
Cred ca voi mai studia un pic si o sa vad ce-ar fi mai potrivit.

Lulluby, tu intrebai daca e posibil sa cada din sling. Nu cade, nu are cum dc pui copilul corect.

Aaaa Raluk, eu nu-i pun manutzele inauntru ca nu-i place. Isi face de lucru cu inelele, mai linge coada de la sling ca eu o ridic sus si-o infasor pe inele.


de Natalia (03.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Dana ai fost tare cu kiwi

Ralu la cat e de natural, la mine rezista in camara mai mult de o luna avocado. Numai dupa deschidere sa fiti atente, ca sa il mai pastrati (daca papati feliat pe paine si va trebuie doar cateva felii o data) stropiti cu lamaie ce ajunge la aer, altfel se innegreste pe deasupra.

Cu guacamole deci... ideea e sa fie ceva acid ca sa nu se innegreasca avocado. Asta poate fi suc de lamaie/lime, suc de rosii sau rosii, sau ambele variante. Pe langa acid, se mai pune ceapa (de preferat rosie ca-i mai dulcica), ardei taiat marunt si arome si condimente.

Asta e o reteta cu lime si www.bbcgoodfood.com/recipes/9088/bestever-chunky-guacamole" target="_blank">asta e o reteta cu lime si rosii. Eu de obicei fac cu lamaie si rosii vara si cu lamaie si bulion iarna. Nu il pap cu chipsuri .

Dana felicitari pentru guacamole, masca cu avocado si pentru naut! Nautul e superb si in salata, prima data cand ai zis de rosii si ceapa am crezut ca asta ai facut. Cred ca decretez nautul unul din ingredientele mele preferate, ca oriunde am mers pe langa Mediterana, la masa cautam si salatele cu naut, si humusul .

Apropo, Nela, poate ma bag in seama neintrebata, ziceai la inceput ca nu stii care e nautul. La noi se foloseste mai rarut, dar acolo il gasesti cred la tot pasul, e garbanzo beans sau chickpea.

Am cautat site-ul lasat de Monis sa vad daca reteta de www.len.ro/2010/01/hummus/" target="_blank">Hummus de acolo e cea pe care o fac eu. Dar nu e. Desi sunt sigura ca e delicioasa. Care zic eu ca e diferenta intre "pasta de naut" si "hummus"? Tahini adaugat. Tahini e pasta de susan 100%. Eu nu ma gasesc in Baia Mare de vreo 4 ani, era la metro pana atunci la raionul exotice. Mi-am facut o data din susan bagat in blender dar a durat mult pana a macinat semintele. Apoi mi-am cumparat din Grecia cateva borcane sa am .

www.bbcgoodfood.com/recipes/1577/houmous-with-veg-sticks" target="_blank">Asta seamana cu reteta mea. O, www.bbcgoodfood.com/recipes/3521/dead-good-houmous" target="_blank">asta si mai tare, ca pun chimin macinat.

Dar nu ma pricep la cantitati. Eu daca am papat asa ceva stiu ce gust trebuie sa aiba, nici prea mult tahini ca ti se lipeste de cerul gurii, nici prea putin, sa semene la gust doar cu o pasta de fasole. Macin cu blenderul boabele fierte de naut (nu arunc apa, ca mai adaug daca am nimerit pe un soi mai uscacios, nu cremos). Adaug apa aceea, ulei de masline, tahini, usturoi, sare, suc de lamaie cateodata. Si gust sa vad ce mai trebuie sa pun din astea. Inca o reteta clasica si inca una. Daca eu nu fac pe cantitati, va tot ofer mai multe posibilitati, poate va plac unele explicatii mai mult.

Dana in Iulius Mall la fast food-urile alea este si unul pe dreapta chiar unde incepe patratul cu mesele care serveste din astea mai orientale. Aia care tot timpul ofera la gustat falafel. ( de ce imi fac iar pofta cu un fel de mancare facut din naut?) Acolo gasesti la gustat si hummus cateodata.


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Intru si eu asa, pe fuga, sa va salut pe ziua de azi!
Raluk, si eu am ramas foarte impresionata de povestea ta, esti intr-adevar o femeie minunata din toate punctele de vedere! Sunti sigura ca esti cea mai buna mamica pe care ar fi putut-o avea Alex!
Dana, imi place mult de tot cum gandesti! Am vazut-o pe Ana cea frumoasa, are ochisorii negri, asa-i?
Sa stii ca eu am cantat la pian de la gradinita pana la inclasa a 11-a si a fost cel mai mare cosmar al vietii mele!!!! Am urat pianul, din tot sufletul, mi s-a parut ca mi-a stricat copilaria. Am facut scoala de muzica pentru ca asa au vrut parintii, dar nu imi placea deloc-deloc. Ma puneau sa cant la spectacole, in fata a zeci de oameni, si eu tremuram de frica de fiecare data. In clasa a 11-a am jurat ca nu ma mai ating de pian si asa am facut, acum cred ca nu mai stiu nici notele, si pe atunci cantam chestii complicate. Eu pe copiii mei nu o sa ii chinuiesc cu asa ceva, deca daca or sa-si manifeste ei dorinta.
Daca nu gasesti fiole de ginseng, spune-mi si iti trimit eu cu cea mai mare placere!
Fetelor, ginsengul asta chiat vad ca are efect la mine. Imi mai cad doar cateva firel. Ma dau cu el de vreo doua saptamani, din doua in doua zile, ca asa ma spal eu pe cap. Acum o sa alternez ginsengul cu placenta. Din ce am citit eu pe net, placenta hraneste firul de par, iar ginsengul il intareste si il ingroase, plus ca il face sa creasca mai repede. Acuma sa o vad si pe asta!
Monica, ce bine imi pare ca ai aparut si ca sunteti bine!
Si ai vazut ce spunea Lucia? Ca si-ar dori ca Davidosul sa faca un copilas cu Emma mea! Dragoselul ce zice de asta? Nu sare la bataie?
Luci, am reusit si eu in sfarsit sa vad pozele cele noi cu grasunelul frumusel cu ochisorii albastri ca cerul! E o minunatie, dar cu ce il hranesti mami de are asa bulanase? Stiu, stiu, nu trebuie sa imi mai zici, de la Milka aia i se trage!
Monikus, un pupic si de la mine!
Fetelor, nu mai am timp sa va scriu ca tocmai a pus sotul un film. Va pup pe toate!
Aaa, inca ceva. Astazi am umblat dupa cadou pentru nasi si nu m-am hotarat la nimic. Nu am gasit Zara home in Mall Baneasa, cred ca nu am stiut eu unde sa caut.
Dar mi-a venit o idee insa nu stiu daca e potrivit asa ceva. Am vazut ca exista la Ikea carduri cadou. Ma gandeam sa le iau niste carduri din astea de o anumita suma, sa-si ia ce isi doresc de acolo. Acuma nu stiu daca nu cumva or sa se supere. Ca e ca si cum le-as da bani. Ce ziceti? E aiurea sa fac asta?

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucapaun

Ralukule, pe timp de vara poate fi folosit wrapul? Natalia mea e super calduroasa si nush dc l-ar suporta pe piele.

Eu cu slingul suntem best friends! Cum ea nu sta in carucior deloc, n-as fi reusit sa ies din casa, sa ma duc la magazin..Imi este atat de ciuda ca am luat caruciorul..si cat l-am cautat, nu mai zic! Deja imi fac planuri sa-l marit, cumnata mea vrea sa faca un bebe si il voi da ei.

Asa, spuneam de sling..ieri am tinut-o pe Natalie cam 2 ore si ceva si deja ma durea tot corpul. Imi prinsesem si inelele prea sus si ma apasa pe umar si ea e greuta...si ma tot gandesc fie la wrap fie la un mai tai ca la astea sa distribuie greutatea pe tot spatele. DAR, problema mea este ca Natalie e super activa si vrea sa vada tot, sa atinga si nicicum nu ar sta cu fata la mine si in mai tai mi-ar fi frica s-o pun in spate.
Cred ca voi mai studia un pic si o sa vad ce-ar fi mai potrivit.

Lulluby, tu intrebai daca e posibil sa cada din sling. Nu cade, nu are cum dc pui copilul corect.

Aaaa Raluk, eu nu-i pun manutzele inauntru ca nu-i place. Isi face de lucru cu inelele, mai linge coada de la sling ca eu o ridic sus si-o infasor pe inele.


de Natalia (03.09.09)


eu coada aia o aduc inca o data peste el si mi-o prind in cealalta parte sa nu atarne.

Pe vara sigur o sa le/ne fie cald in sleepywrap (nu stiu altele cum sunt). Asta e un material mai grosut, si vine si legat de 3 ori peste copil. Asa ca ori ne luam www.mybabynest.com/" target="_blank">baby nest, ori ne confectionam unul (zi-mi daca gasesti undeva material elastic de vanzare, aici nu am gasit...), ori ne luam www.ergobabycarrier.com/" target="_blank">ergo carrier. Si eu deja ma gandesc cum il/ma plimb toata vara. Cine stie, poate va da semne ca ii place in carucior (yeah, right )


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Cristina, este Zara home acolo! Eu am luat pt nasa Nataliei un colier si pt nasul ei butoni, nu erau in set, dar se potriveau. Cred ca le-a placut, sper adica

Mai, cu hummusul asta..azi am incercat sa fac. Nu mi-a placut prea mult ce-a iesit, e cam fad si consistenta e diferita fata de ce am mai mancat eu. O sa citesc si retetele de la Raluk sa vad ce difera.


de Natalia (03.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:

seara buna!!
in primul rand LA MULTI ANI IOANNA!, SA FII FERICITA SI SANATOASA SI SA TE BUCURI DE PUI
tot in primul rand LA MULTI ANI PUII DE MIMIKA!!! LA MUUULTE JUMATATI DE ANI! mare placere imi face sa spun urarea asta.
uram La multi ani tuturor puilor sarbatoriti azi

in al doulea rand ma laud ca azi am fost in parc cu puii si cu fi-mea si cu prieteni cu catel si tare bine a fost...s-au jucat javrele ca in vremurile cand fi-mea era unicul copil al familiei

dar ce? ma bag si io in discutia cu ghegeturi: mi-au placut maxim postarile danei si ale ralukai si m-au facut sa fiu nostalgica...tre' sa va marturisesc ceva: io am nevoie de babycook, nu de alta dar bucataria mea e nemobilata din lipsa acuta de fonduri. d-aia imi crapa inima in mine cand va aud cu retete de prajituri si mancaruri si io nu am cuptor sa imi fac praji de casa. la tiramisu nu poftesc ca nu imi place. in afara de asta...raluk...ca tu ai zis de frustrari cu exemplul wrapului...la naiba...ca wrapuri pt gemeni nu cred ca exista si nu inteleg de ce...la cati uameni inteligenti se afla pe lume, nu s-a gandit unul si noi...cum sa atarn doi pui la o singura purtatoare...asa ca la cele un miliard de posturi cu scheme/pozitii/modele injur in gand si trec mai departe...poate cand o sa fac o fetita (cu doo picioare ca cu patru am) o sa am si eu ocazia sa intreb: wrap sau sling?
in afara de asta, cea mai frumoasa jucarie a lui bebe cu ochi si bebe si falci o sa fie fi-mea, nici un gadget nu o poate egala...jur!!!



Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Cristina multumesc mult . Bine ca ai aparut, sa vad si eu pozele de care ziceau fetele. Pe cand ma gandeam ce mortala e cum se tine de picioare dau next photo si vad cum si-l baga unul in gura . Ce fain!!! Abia astept sa faca si Alex asa! Si ce faini ochi are . Apoi chiar ca si Emma e grasunica tare, nu se vede ca tu tot slabesti. De aia cred ca s-a orientat Davidosul inspre ea , bine ca nu mi-a atacat nora .

Editez ca am uitat sa spun de cadouri. La noi nici nu se practica, le-am dat noi asa, ca am vrut sa fim recunoscatori ca ne-au ajutat mult la nunta. Si acum, ai mei nasi au venit din Timisoara, iar de ai lui Relu ne tot folosim ca e verisoara lui si e doctorita pediatra la un spital. Noi le-am luat cate un set de vase de inox, ca nasele amandoua sunt pasionate de bucatarit. As fi vrut tacamuri, ca erau mai putin voluminoase, dar nu am gasit cum am vrut. La nunta tot asa, nu se asteptau, ca la noi nu se fac cadouri la nasi, si le-am luat niste seturi de cergi, tzoluri din alea de lana stil maramuresean.

Cu Ikea eu m-as bucura, apoi nu stiu cat sunt ei de protocolari. Dar poate vor sa vada ca te-ai gandit la ei personal si ai gasit un cadou. Si mie imi suna bine cum spunea Monique, icoane cu Sf. Ioan, poate chiar gasesti valoroase. Sau poti lua icoane din alea argintate, ca si alea sunt frumoase si valoroase, daca tu crezi ca ar aprecia.

Editez a doua oara: cum ar fi ceva "pereche", ori ceasuri asemanatoare, ori bijuterii ca si cum ar fi set pentru amandoi?

Aaaaaaaaa, stai un pic, stiu ca voiai imprimanta foto si zicea Moni ca sunt scumpe. Mai cauta, pe net sunt si la 200 de ron. Relu a vrut neaparat acuma cu Alex sa ne luam si noi, mai ales ca nu aveam imprimanta deloc. Si a luat un multifuctional de la HP cu imprimanta, scanner, xerox. Si imprima si poze superbe! Vezi ca am vazut ceva www.emag.ro/multifunctionale/multifunctional-hp-c5280-a4--pHPQ8330B" target="_blank">asemanator, dar nu modelul nostru, la 540 ron parca era. Acum vad ca nu-l mai au. Deci fara alealalte bliz blizuri, doar foto, e si mai ieftina.


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:

cristina, zara home se afla si in mall afi, ala mare din cotroceni. au lucruri faine, fusei si eu pe acolo. in afara de asta am o sugestie/propunere: am vazut un magazin minunat cu lucruri de bucatarie faine in galeria de la carrefour baneasa. si inca una: lucruri mai deosebite decat cele de la ikea sunt la kika (si mai scumpe, e adevarat)...

Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia

Mergi la inceput