Mostenirea mesianica

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu daca as avea pe cineva din familie mort la Aiud si ingropat acolo as vrea sa i se poata identifica ramasitele, pt a-l putea inmormanta crestineste intr-un cimitir unde sa ma pot duce oricand simt nevoia. Nu sa i se plimbe oasele prin toata tara.
Din cate am inteles, oamenii morti acolo nu au fost aruncati intr-o groapa comuna, ci au fost pusi in morminte separate, ca ar exista si o harta a acestor morminte, deci ar fi fost sanse mari sa fie identificat fiecare mort de acolo. Inteleg ca o mana de preoti au scos toate oasele alea si le-au pus, claie peste gramada, intr-un osuar, anulad familiilor urmasilor orice posibilitate de a-i 'aduce acasa', in cimitirul unde vor, pe cei dragi ucisi acolo. Care oase, iata aflam ca sunt faramitate si impartite dreptilor crestini prin tzara. Si voi numiti asta "venerarea mostelor martirilor de la Aiud?" Oh, Doamne!



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

AkaManah ai perfecta dreptate, din pacate te bati cu minti prea indoctrinate care nu-si permita sa vada altceva...

Intr-adevar cum si-a permis acel preot sa mute/fure oase de acolo?



devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamabear

AkaManah cu scuzele de rigoare si cu speranta ca nu te jignesc, iti spun ca nu poti fi un "dreptmaritor ortodox" (banuiesc ca era vorba de crestin, ca sunt si evrei ortodocsi), daca nu crezi ca Dumnezeu face minuni prin sfintii sai, sau ca cei care au o moarte martirica, dreptcredinciosi fiind, nu devin sfinti.
Te rog sa nu-mi desconsideri inteligenta, faptul ca sunt izvoratoare de mir acele oseminte am constatat-o personal (nu ca as fi avut nevoie de asta ca sa cred). Un parinte calugar, apropiat noua, a adus de la Aiud particele din moastele acelor martiri si ne-a dat si noua, intr-o cutiuta. Mirosul pe care il emana e deosebit, si nu poate fi vorba de artificii menite sa insele (cum ar fi ungerea lor cu mir), pentru ca le avem in casa de vreo 5 luni si intensitatea mirosului difera ; uneori miros mai tare (mai ales in zilele de sarbatoare), alteori mai putin, dar mirosul nu se pierde. Imi imaginez ca pentru cineva care nu e ortodox, sau care e doar cu numele, pare o nebunie, dar acesta e adevarul!

Ce te deranjeaza asa de tare preotul de acolo? Nu il cunosc , nu stiu ce fel de om e, mai pacatos sau mai putin pacatos, (e treaba lui Dumnezeu sa-l judece), dar am impresia ca cel mai tare te supara faptul ca ii numeste sfinti si martiri pe o parte din cei morti in inchisoare. Ei bine eu cred ca are dreptate in aceasta privinta!

Nu va dati seama ce face popa de acolo? Sunteti chiar atat de usor de transformat in victime?

Nu e frumos sa jignesti pe cineva pentru credinta lui! E dreptul fiecaruia sa creada in ce sau in cine vrea ( atata timp cat nu ingradeste libertatea altor semeni), acest lucru nu il transforma automat in victima, numai pentru ca altii nu ii impartasesc convingerile! Nu imi plange de mila, nu sunt o victima!

Credeti ca cei ucisi la Aiud si-au dorit sa izvorasca mir? Eu ma mir cum credeti asa ceva.

Nici unul dintre sfinti, dintre martiri, nu si-a dorit sa izvorasca mir, sa fie cinstit dupa moarte de credinciosi, cu totii au fost oameni smeriti, interesati doar de a face voia lui Dumnezeu, de a placea Lui si nu oamenilor. Faptul ca la unii , osemintele sau chiar trupurile neputrezite izvorasc mir se datoreaza lui Dumnezeu. Asa ii cinsteste El, asa raman ei si dupa moarte o punte de legatura intre om si Dumnezeu, facand cunoscuta puterea Lui.


Ai vorbit serios ???
Tii in casa un asemenea focar de infectii ?
Si-l tot mirosi ???

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei


Ai vorbit serios ???
Tii in casa un asemenea focar de infectii ?





Din aceasta cauza ortodocsii se imbolnavesc mai des decit ceilalti cetateni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Daca "ortodocsilor" li se pare ok sa tina in cutiute ramasite din oasele unor oameni, atunci no comment.

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Daca "ortodocsilor" li se pare ok sa tina in cutiute ramasite din oasele unor oameni, atunci no comment.

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela



Sper totusi ca nu le si pupa, cei care le mai au p-acasa.
Dumnezeule, printre atatia sfinti,moaste miruri si prea-sfintiti, ma intreb cand mai e timp de rugaciune catre Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:

Fara ''scuzele de rigoare'' (care au fost un bun pretext) carei religii apartii? Nu de alta, insa conform ortodoxiei - Nu judeca ca sa nu fii judecat.


Cine este omul, ca sa carteasca impotriva Celui ce a facut cerul si pamantul?

Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!


Ei, trebuie sa te dezamagesc. Sunt dreptmaritor ortodox. Ce sa fac? Soarta.... Si "Scuzele de rigoare" era pentru faptul ca am deschis un subiect nou. Topicul dinainte se inchisese deja si am vrut si eu sa imi spun parerea.

Sar`na Laura.


atunci stii ca ortodocsii nu cred in soarta

Daca vrei sa-ti expui parerea de cercetator, eu cred ca Laura a venit cu o idee buna, si chiar si mutarea la Generale este o idee buna, acolo poti povesti rezultatele cercetarilor tale.

Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunile tale, pentru ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine. (Sfantul Marcu Ascetul)
Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:


Vezi, tu insa-ti spui ca nu stii ce ai fi facut intr-o situatie limita, si stim ca ptr ei situatia asta n-a fost de-o zi sau o saptamana. Au fost aruncati acolo si multi dintre ei nu credeau ca vor mai iesi vii. Indiferent ce-au facut nu e dreptul nostru sa-i judecam, sa-i ironizam sau sa le cerem socoteala.

Asa cum am mai spus discutia de pe topicul asta n-a mai avut o tenta religioasa, se vrea a fi o ancheta in care initiatorul vrea ''sa ne deschida ochii'' , vrea cu orice pret sa aiba dreptate. Seamana un pic as zice cu reeducatorii care vroiau cu orice pret ca cei intemnitati sa zica ca ei, sa semneze orice, sa accepte orice.

Cine este omul, ca sa carteasca impotriva Celui ce a facut cerul si pamantul?

Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!


Vezi tu, stimata colega?! Ce ai spus ma face sa imi doresc o reeducare. Unii dintre noi au nevoie, macar de un "refresh memory". Eu am dreptatea mea. Expune-ti punctul de vedere si poate iti voi da dreptate.Nu am scris postul initial din dorinta de a initia o discutie pe teme religioase. Nu sunt un om religios, sunt un crestin. Nu faceti cofuzie intre aceti termeni. Cei care iau de bune toate vorbele popii sutn persoabe religioase, cei care sunt decenti in manifestari si in abordarea scripturilor...sunt crestini.

Sar`na Laura.


1 - nu tie iti era adresat
2 - nu-ti sunt stimata colega de cercetari
3 - nu ma cunosti ca sa ma cataloghezi. In fond ce-ai vrea, sa-ti spun ca cercetarile si afirmatiile tale sunt corecte? Am voie sa pun si eu la indoiala tot ce scrii tu?
4 - atunci muta subiectul in alta parte, nu la Sufletul Credintei. Topicul, care a dat nastere acestui subiect creat de tine, punea tocmai accentul pe partea crestina a reeducarii, ori tu aici discuti faptic.

E dreptul tau sa intelegi ce vrei din reeducare, e dreptul fiecaruia din noi sa inteleaga ceea ce s-a intamplat acolo insa faptul ca vrei sa ne convingi ca tu detii adevarul si noi trebuie sa-ti dam dreptate e deranjant. Lasa-i pe cei indoctrinati (asa cum te-a sfauit deus) sa creada ce vor, in fond cu ce te deranjeza?

Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunile tale, pentru ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine. (Sfantul Marcu Ascetul)
Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Date fiind apucaturile morbide proaspat expuse va rog sa faceti un exercitiu de imaginatie si sa va inchipuiti efectul aparitiei printre adoratorii de zgarciuri in carne si oase (sic!) al unuia care inca mai bâtâie - Iustin Parvu echipat cu discursul urmator:

Sa te duci, romane drag, fara frica, direct spre vârful sabiei, ca strabunii nostri cei viteji, sa te duci ca o torpila japoneza, sa mori în brate cu vrajmasul!...Lupta este deschisa. Luptati pâna la capat!
Cu cine!? Eh, cum cu cine?
Evreii con­duc lumea si amer­i­canii lucreaza pen­tru ei si cred ca au ajuns sa o stapaneasca deoarece nu mai au nicio sfi­ala.
Caci cine este in spatele tuturor urgiilor, si crimelor din toata lumea?
toate lucrurile duc la aceiasi concluzie: ca sunt iudeii de alta data care au ucis 14 mii de prunci...si azi au acelasi plan de criminalitate in viata poporului crestin ortodox.

Din fericire pentru noi, Bunul Dumnezeu n'a lasat plaga pe pamant fara leac asa ca in cazul de fata, nesperat, prostia este auto-limitanta, proaspetii kamikaze fiind starpiti din fasa:
Daca mama va lasa copilul sa fie vac­ci­nat, este ca si cum l-ar da la moarte ... Caci in fond cipul ce este? O arma impotriva omu­lui.


Acu' eu cred ca istoria romanilor are o particularitatea exceptionala. De fiecare data cand ii recreezi conditiile initiale se repeta intru'tocmai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ica 1975

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:


Vezi, tu insa-ti spui ca nu stii ce ai fi facut intr-o situatie limita, si stim ca ptr ei situatia asta n-a fost de-o zi sau o saptamana. Au fost aruncati acolo si multi dintre ei nu credeau ca vor mai iesi vii. Indiferent ce-au facut nu e dreptul nostru sa-i judecam, sa-i ironizam sau sa le cerem socoteala.

Asa cum am mai spus discutia de pe topicul asta n-a mai avut o tenta religioasa, se vrea a fi o ancheta in care initiatorul vrea ''sa ne deschida ochii'' , vrea cu orice pret sa aiba dreptate. Seamana un pic as zice cu reeducatorii care vroiau cu orice pret ca cei intemnitati sa zica ca ei, sa semneze orice, sa accepte orice.

Cine este omul, ca sa carteasca impotriva Celui ce a facut cerul si pamantul?

Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!


Vezi tu, stimata colega?! Ce ai spus ma face sa imi doresc o reeducare. Unii dintre noi au nevoie, macar de un "refresh memory". Eu am dreptatea mea. Expune-ti punctul de vedere si poate iti voi da dreptate.Nu am scris postul initial din dorinta de a initia o discutie pe teme religioase. Nu sunt un om religios, sunt un crestin. Nu faceti cofuzie intre aceti termeni. Cei care iau de bune toate vorbele popii sutn persoabe religioase, cei care sunt decenti in manifestari si in abordarea scripturilor...sunt crestini.

Sar`na Laura.


1 - nu tie iti era adresat
2 - nu-ti sunt stimata colega de cercetari
3 - nu ma cunosti ca sa ma cataloghezi. In fond ce-ai vrea, sa-ti spun ca cercetarile si afirmatiile tale sunt corecte? Am voie sa pun si eu la indoiala tot ce scrii tu?
4 - atunci muta subiectul in alta parte, nu la Sufletul Credintei. Topicul, care a dat nastere acestui subiect creat de tine, punea tocmai accentul pe partea crestina a reeducarii, ori tu aici discuti faptic.

E dreptul tau sa intelegi ce vrei din reeducare, e dreptul fiecaruia din noi sa inteleaga ceea ce s-a intamplat acolo insa faptul ca vrei sa ne convingi ca tu detii adevarul si noi trebuie sa-ti dam dreptate e deranjant. Lasa-i pe cei indoctrinati (asa cum te-a sfauit deus) sa creada ce vor, in fond cu ce te deranjeza?

Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunile tale, pentru ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine. (Sfantul Marcu Ascetul)
Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!


1. intru-cat eu am initiat subiectul era normal sa ma simt vizat
2. vrei, nu vrei imi esti colega de forum
3. cercetarile mele sunt confirmate de sute de alti cercetatori.Nu te-am catalogat. Am avut doar o reactie normala.
4. de ce nu e bun subiectul unde este acum? Daca ii spune "Sufletul credintei" trebuie sa avem subiecte tabu? Facem un subforum pentru necredinciosi si unul pentru "dreptmaritori"?

Nu tin neaparat sa am dreptate.Nu imi sta in fire. Datoria mea e sa pun la indoila afirmatiile facute si sa caut raspunsuri. Nu ai observat ca, atunci cand nu iti pui intrebari, nu ai raspunsuri? Fa iun exercitiu: pune-ti intrebari despre lucruri simple din jurul tau si vei fi uimita ce raspunsuri gasesti. Evident imi poti pune la indoiala afirmatiile, nu sunt absolute, nici macar nu am acesta pretentie absurda. Zici ca e deranjant faptul ca imi sustin afirmatiile. Eu macar le sustin cu argumente, voi "dreptmaritorii" nu le sustineti logic (pentru ca nu e posibil conform dogmelor ortodoxe), le impuneti. Sintagma dupa care va ghidati "Crede si nu cerceta" are cu totul alte origini, fiind atribuita; filozofului grec Celsus, ce a trait în secolul al II-lea dupa; Cristos, un opozant al religiei crestine. Filozofia sa a fost combatuta ani mai târziu de teologul crestin Origen Adamantius în lucrarea “Contra Celsus”, mijloc prin care numeroase citate din opera lui Celsus s-au pastrat, deoarece scrierile sale nu s-au pastrat. Celsus dorea sa ridiculizeze modul în care oamenii simpli erau convertiti la crestinism, fiindu-le bagata pe gât o religie noua cum era crestinismul. In schimb in Scriptura Matei spune: Cere si ti vi se va da; cauta si si veti afla; bate si ti vi se va deschide. Ca oricine cere ia, cel care cauta afla, si celui ce bate i se va deschide. (Matei 7, 7-8). Biserica a pastrat ce ii convine pentru a da sens orbirii...Cu tot respectul, nu cred ca Dumnezeu vrea niste candidati pentru Rai, condusi pe pamant de reprezentantii unei institutii care a primit 2 lovituri mortale de-a lungul istoriei: Marea Schisma din 1054 si Reforma. Dupa parerea multor oameni bisericile traditionale SUPRAVIETUIESC doar de mai bine de 500 de ani. Zbaterea lor, incoerenta, departarea de mesajul crestin indica fara indoiala acest fapt. Stii cum as caracteriza ortodoxia? Cu un bec inconjurat de un abajur foarte bogat. Becul e cuvantul lui Dumnezeu si abajurul sunt traditiile milenare. Nu mai este lumina, nu mai ai acces la credinta din cauza traditiilor.Asta este un fapt pe care nu il poti contesta.Reforma a eliminat balastul si a simplificat accesul credinciosului la adevarata credinta. Nu vezi ca in bisericile traditionale ai parte de un luuung monolog greu de inteles din cauza "randuielilor"? Asta e parerea mea si va provoc sa imi aduceti argumente ca gresesc.

Sar`na Laura.

Mergi la inceput