Mostenirea mesianica

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Suntem cu totii cu adevarat interesati sa aflam detalii de la AkaManah, asa este? Pana revine, poate pastram intrebarile relevante la suprafata, in loc sa fie deturnate sau mai rau. Nu de alta, dar a fost foarte placut sa avem ultimele 3-4 pagini fara bruiajele dinainte .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Pai cred ca s-a supi pentru ca postul tau suna ca o cearta.

Noi bunaoara stim prea bine, ca nimeni nu isi asuma intreaga istorie. Si mai stim si ca istoria e mai mult sau mai putin mistificata (asta este termenul pe care l-as folosi eu in loc de mitizare)din diverse motive.
Ne intereseaza ideea principala.

Nu ne intereseaza motivul real al lui Mihai Viteazu, sau scurtimea lui Stefan cel Mare asa cum nu ne intereseaza daca Eminescu a fost sau nu sifilitic, asa cum nici peste 40 de ani nu o sa mai intereseze pe nimeni ca 30% din Parlament a respins nu stiu ce lege a lui Boc. In schimb o sa se studieze fenomenul Piata Universitatii din punct de vedere istoric, social cum vrei tu...

Bunaoara stim si ca fenomenul ML a intrunit anumite conditii cand a aparut: chiar economice, chiar sociale, poate chiar de pura imitatie fascistoida.

Stim o gramada de lucruri Aka! Chiar am citit Mari enigme ale istoriei.

Dar, uite ne place sa discutam de aceste fenomene la nivel global. Sa ne dam cu parerea, sa replicam, sa regandim pozitii pe scara istoriei ca oameni neutri ce suntem stiutori doar de cateva file de istorie.

Ne place sa ne corectezi daca gresim. Dar nu ne place sa ne certi ca pe niste copii ce nu reusesc sa-si faca temele de nota 10.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


Da nu v-am certat. Nu era intentia mea. Doar ziceam neste chestii si m-am cam incalzit. Scuze daca asa a sunat. Apreciez foarte mult faptul ca sunteti aici si discutam. Ne lamurim unele lucruri si asta e nemaipomenit.

Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Aka, ce inseamna exact ´´am ucis putini evrei´? Ce inseamna putin?
Si cine a atribuit Romaniei ´´locul doi dupa Germania´´? Clasamentul oricum este MORBID, mi se pare aiurea sa clasifici tarile INDIVIDUAL, numarand capete de evrei ucisi, cand defapt era vorba de un CURENT criminal, care se diferentia doar raportant la imbecilitatea fiecarui popor in parte.




Ups...se pare ca nu am fost clar. Ma grabeam sa merg la Maltezi sa iau ceva pentru niste case de copii din Aiud. Uneori mai fac si lucruri bune...da rar de tot.

Ce voiam eu sa zic cu "Romania a ucis putini evrei"? Raportat la Germania nazista care a ucis aproximativ 6 milioane de evrei..la noi "scorul e relativ mic". Nu ma condamnati ca sunt insensibil la crimele oribile. Vorbeam din punct de vedere al statisticii. Stiu ca e cinic dar e o realitate. Azi toata lumea face statistici. Evident condamn ca orice om normal aceste crime dar, incerc sa caut niste explicatii logice la evenimentele ilogice si inumane care i-au avut in centru pe bietii evrei. Cineva zicea, nu mai stiu cine: "Uciderea unui om e o crima, uciderea a 2 milioane e o statistica.". Evident efortul care se apropie de un secol al evreilor de lamuri aceasta chestiune e extrem de laudabil dar, cu voia voastra imi permit sa emit niste teorii care ar fi grozav sa le dezbatem impreuna fara pasiuni negative.

Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Dar de ce te-ai supi?!

Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.




nu m-am "supi". Daca iti recitesti postarea si nu ai nimic de corectat/adaugat, te trec in banca cu Dorothee si iau dirigentia la alta clasa.
edit
Si-mi retrag si stelutele .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.





NUUUU. Nu vreau ca Dorothee m-a pocnit la ora de dirigentie. :))

Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:

AkaManah, asa fu cum zisasi. Dar sa nu uitam pe cati violau rusii, la un roman violator erau 50 rusi. Crezi ca proportia e corecta?



Cred ca e corecta proportia. Culmea nu? Fac din nou apel la statistica la modul profan. Daca 1% din 700.000 de soldati romani erau violatori...1% din 3000000 de soldati rusi...erau mai multi...dar tot 1% sunt.

Dincolo de asta faptul ca rusii violau, furau, ucideau etc e un fapt care are si alte radacini decat felul de a fi al rusilor. In primul rand stateau extrem de prost cu educatia, venea dintr-o tara extrem de framantata etc. Un alt fapt sta in insasi stilul lor de razboi: inaintau atat de repede incat coloanele cu provizii ramena la sute de km in spatele frontului asa ca Vaniusa trebuia sa manace, sa doarma, sa traiasca din ce putea. Ce era mai la indemana decat jaful sub tutela destul de darnica a razboiului? Un lat fapt era ca OMUL nu conta pentru comandantii rusi. Aveau destui. Nu se preocupau de curatenie si ii terminau paduchii si tifosul exantematic, nu se preocupau de inarmare ca gaseau, cati supravietuia destule arme lasate de dumani, nu se preocupau de hranirea lor pentru ca ...o bucatica de mamamliga se gasea in fiece casa...

Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

AkaManah, iti multumesc pentru Dorothee feedback , dar nu chiar asta asteptam de la tine.
Asadar:

1. Antonescu a fost de fapt baiat bun, nicidecum un criminal nenorocit?
2. Daca nu s-ar fi facut presiuni din exterior, Holocaustul din Romania nu ar fi fost recunoscut in veci.
Negi faptul ca aceste presiuni au fost extrem de necesare?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

AkaManah, mersi de lamuriri. Dar ai uitat sa-mi raspunzi de pe paginile anterioare, care era grupul mincinosilor demascat intr-un final?
Beren, am eu un feeling ca Denizel nu vroia sa analizeze trecutul anticomunist de dupa intrarea rusilor in tara si nu facea aluzie la faptul ca noi n-am fost atat de vajnici si de afiliati la rezistenta anticomunista a altor tari pe care le-ai nominalizat. Ca si aici e cu schepsis: multi dintre cei care au tinut steagul rezistentei romanesti in muntii Fagarasului, Banatului, Apuseni au fost legionari. Si cum eticheta e pusa, hatz la gunoi cu ei.
So, eu tot nu stiu ce a vrut Denizel cu procesul intentat romanilor, poate ca vom afla odata.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ei, ei...Antonescu este si acum o nebuloasa. Guverneaza cu legionarii, apoi fuge sa pupe poala lui Hitler ca sa-i extermine. Cred ca nici el nu stia prea bine ce vrea, in afara antisemitismului, unde s-a dovedit feroce. A dat dovada de calitati in armata (vezi parerea regelui Ferdinand), in rest...

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Beren, am eu un feeling ca Denizel nu vroia sa analizeze trecutul anticomunist de dupa intrarea rusilor in tara si nu facea aluzie la faptul ca noi n-am fost atat de vajnici si de afiliati la rezistenta anticomunista a altor tari pe care le-ai nominalizat. Ca si aici e cu schepsis: multi dintre cei care au tinut steagul rezistentei romanesti in muntii Fagarasului, Banatului, Apuseni au fost legionari. Si cum eticheta e pusa, hatz la gunoi cu ei.
So, eu tot nu stiu ce a vrut Denizel cu procesul intentat romanilor, poate ca vom afla odata.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues



Ingrid, permite-mi te rog:


1. ma hartuiesti cu intrebari la care deja am dat raspunsuri foarte limpezi.
2. nu e treaba mea sa-ti raspund de un catralion de ori, daca nu ai inteles raspunsurile mele limpezi.
3. e treaba ta daca astepti raspunsuri pe care eu nu am chef si timp sa le detaliez, asa cum ai dori, cu nume si pronume, adresa, data nasterii si data comiterii mizeriei impotriva unui semen.
4. e treaba ta daca nu sesizai mizeriile crunte ce se petreceau in jurul tau inainte de decembrie '89.
5. e nepoliticos sa vorbesti cu altcineva despre mine, in prezenta mea, facand presupuneri aberante asupra a ceea ce crezi ca am vrut sa spun de fapt.
6. si, cum ma stii ca sunt degraba varsatorie de sange , iti repet ce ti-am spus mai demult, aceea ca nu prea ma convinge discursul tau anti-legionar .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

N-ai dat nici un raspuns limpede.
Nici macar unul, ti-am demonstrat. Ma rog, daca asta e nivelul de discutie, foarte bine. Nu te hartuiesc, esti culmea, crezi ca toata lumea are o problema cu tine. Si da, chiar sunt antilegionara, cu toate ca nu i-as impusca pe toti, nu-mi plac generalizarile.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput