Mostenirea mesianica

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Putem aprecia la aproximativ 1 milion numarul detinutilor politici din Romania anilor 1947-1964.
Fiecare moarte din inchisori a fost la fel de grea. Fiecare om a fost chinuit pana la ultima limita a rezistentei fizice sau psihice. Unii au innebunit, altii s-au sinucis, unii s-au predat, altii au suferit, unii au murit, altii au supravietuit.

Datoriile lor s-au terminat.
Ale noastre de abia incep
.


Ale noastre. Noi. Care "noi"?

Istoricii romani de azi fac o munca absolut extraordinara in a deslusi vremurile acelea.
Din pacate, rezultatele masurate ca sensibilizare a opiniei publice mie mi se par modeste. Romanul de rind pare chiar un pic incomodat de asemenea "restituiri". Parca-i vine sa le inghesuie sub pres, pe principiul "de asta ne arde noua acum?". Generatiile foarte tinere se raporteaza la toata acea perioada ca la batalia de la Calugareni, cu aceeasi distanta si detasare.
Iar rezultatele masurate ca "reinstaurare a dreptatii", daca pot spune asa, sint practic nule. Fostii tortionari zburda linistiti, iar cei care au suferit se sting, unul cite unul, in ignorare.
Citeam intr-un www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Marius_Oprea-_-Suntem_condusi_de_circa_10-000_de_ticalosi_0_193781125.html" target="_blank">interviu cu Marius Oprea despre situatii de-a dreptul halucinante, dosare solid documentate ale unor tortionari capata NUP, torturarea unui om este catalogata ca "abuz in serviciu" care deja s-a prescris, lucruri din astea...

"Condamnarea comunismului" la noi nu a fost insotita nici de un "proces al comunismului" si nici macar de o constientizare la nivel de societate a gravitatii crimelor si abuzurilor comise de comunisti.

Desi, vorba lui Oprea "acest trecut e apasator! Atāt timp cāt nu facem aceasta minima operatiune de exorcizare a acestui trecut, el ne va apasa īn continuare. Si povara lui o vom duce cu noi."


AkaManah, tu, ca profesionist, cum crezi ca va evolua situatia? In celelalte tari foste comuniste cum au decurs lucrurile, similar ca la noi?





www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details


Iti pot spune ca nu suntem sustinuti normal, echilibrat in aceasta munca. Majoritatea actiunilor noastre sunt voluntare, neplatite deci, iar rezultatele sunt extrem de disparate. La nivel central ii suspectez de partinire ordonata de cineva. La noi NU se va condamna comunismul corect si concret pana nu dispare generatia implicata si copii acestora. Eu am facut campanii pe banii mei, mi-am tocat masina prin Apuseni, am luat interviuri si m-am lovit de birocratie la Arhivele Securitatii.Serviciul actual nu imi mai permite sa ma desfasor in voie, nici fizic si nici financiar. Parintii mei sunt niste sfinti pentru ca m-au sustinut in ceea ce parea o nebunie de adolescent intarziat. Totusi documentele orale le am si sunt un bun incalculabil castigat. Spre deosebire de arhivele clasice, marturiile orale sunt perisabile si, odata cu moartea martorului, un punct de vedere unic dispare pentru totdeauna. Eu merg pe premisa ca istoria este o suma de istorii individuale.De aceea toatamunca individuala a zeci de oameni ar trebui adunata. Eu am propus in alt topic o recuperare a memoriei dar am vazut ca nimeni nu a fost interesat. Pacat. Datoria noastra fata de acei oameni inchisi pe nedrept este sa lamurim, sa scriem, sa nu ii lasam sa moara moral. Ziceam in alt post ca ...desi fostii detinuti si-au iertat tortionarii, noi trebuie sa amendam, macar moral acele manifestari excrementiale.

Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorothee spune:

asadar aici au ajuns scuzele de rigoare , si eu ma pregateam sa intreb pe undeva off topic cum/pe unde s-a evaporat subiectul.

in momentul acesta ma gandesc la oameni de stiinta care au ajuns sa creada in Dumnezeu. revin m tarziu cu detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Nu vad ce legatura are asta cu munca de cercetare pe care o face AkaManah ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorothee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sibylle

Nu vad ce legatura are asta cu munca de cercetare pe care o face AkaManah ...


nu-i nimic ca nu vezi tu legatura...nu-i bai, nu tot ce nu vezi tu nici nu exista.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorothee spune:

ma documentez si revin, acu treb sa plec..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Iti pot spune ca nu suntem sustinuti normal, echilibrat in aceasta munca. Majoritatea actiunilor noastre sunt voluntare, neplatite deci, iar rezultatele sunt extrem de disparate. La nivel central ii suspectez de partinire ordonata de cineva. La noi NU se va condamna comunismul corect si concret pana nu dispare generatia implicata si copii acestora. Eu am facut campanii pe banii mei, mi-am tocat masina prin Apuseni, am luat interviuri si m-am lovit de birocratie la Arhivele Securitatii.Serviciul actual nu imi mai permite sa ma desfasor in voie, nici fizic si nici financiar. Parintii mei sunt niste sfinti pentru ca m-au sustinut in ceea ce parea o nebunie de adolescent intarziat. Totusi documentele orale le am si sunt un bun incalculabil castigat. Spre deosebire de arhivele clasice, marturiile orale sunt perisabile si, odata cu moartea martorului, un punct de vedere unic dispare pentru totdeauna. Eu merg pe premisa ca istoria este o suma de istorii individuale.De aceea toatamunca individuala a zeci de oameni ar trebui adunata. Eu am propus in alt topic o recuperare a memoriei dar am vazut ca nimeni nu a fost interesat. Pacat. Datoria noastra fata de acei oameni inchisi pe nedrept este sa lamurim, sa scriem, sa nu ii lasam sa moara moral. Ziceam in alt post ca ...desi fostii detinuti si-au iertat tortionarii, noi trebuie sa amendam, macar moral acele manifestari excrementiale.

O societate normala ar fi trebuit sa stie sa profite de entuziasmul celor ca tine (pentru care ).
La noi, deh, ca la nimenea :((.

Vom profita insa noi, cei de pe DC.
Am sa te rog sa continui cu relatarile tale!


Spui ca fostii detinuti si-au iertat tortionarii, atitudine in fata careia ma inclin, (desi, sincera sa fiu, depaseste limitele a ceea ce pot eu intelege).
Dar ceilalti? Fostii tortionari oare cum se raporteaza azi, la "faptele tineretii"? Pe ei i-a intervievat cineva?

---------------

Dorothee, pentru gindurile tale legate de "oameni de stiinta care au ajuns sa creada in Dumnezeu", am sa te rog sa deschizi alt topic.
Ar fi pacat sa-l deturnezi pe asta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Dorothee, eu n-am zis ca nu exista, am zis ca nu vad legatura. e o diferenta! Astept sa te documentezi atunci ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorothee spune:

iileana don't panic, nu-l deturnez

ma documentez deocamdata

cat despre rugamintea ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Cu fostii tortionari e aproape imposibil sa vorbesti. Am reusit sa iau numai cateva interviuri de la fosti gardieni de la Aiud. In rest doar ce am prins de ici de colo. Nu risca sa vorbeasca dar, eu cred ca nu considera ca au facut ceva rau. Doar datoria. Pana la urma nu sunt in pozitia sa judec. Uman...pare extrem ce au facut si chiar este. Oricum sub umbrela datoriei se ascund multi monstri.

Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Iileana, nu cred ca o sa se face ceva concret in urmatorii 25-35 de ani. Cate o panarama de proces, de ochii lumii, unde nu e nimeni condamnat (sau e condamnat cu suspendare).Pentru ca foarte multi din fostii securisti sunt inca 'in activitate', pe la SRI, ca au informatii cu ajutorul carora pot sanataja/influienta decizii ale oamenilor care au puterea (politica, executiva, juridica, mass-media etc) si care la randul lor nu sunt 'fara pata'. Apoi vor veni copii lor sau discipolii lor. Lucrurile vor merge din inertie la fel inca cateva zeci de ani. E trist, e tragic de-a dreptul dar eu nu vad sa evolueze altfel lucrurile. Romanul de rand e prea ocupat sa supravituiesca (capitalismului de cumatrie, crizelor economice, schimbarilor climatice, noii 'revolutii culturale' care ii umple creierul de la tv cu subcultura) ca sa ii mai pese de ce s-a intamplat inainte de revolutie (ba chiar sunt unii care privesc cu nostalgie si istorisesc cat de bine era, ca aveau toti servici si casa). Depinde de noi, sa ne educam copiii in asa fel incat sa aiba un spirit al dreptatii mai accentuat decat al nostru. Istoricii o sa isi faca treaba, mai devreme sau mai tarziu, o sa aduca adevarul la suprafata. Ce o sa faca societatea mai departe ... ramane de vazut. Eu nu sunt prea optimista.



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput