NUUU hotarit E-urilor din hrana zilnica!!!!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maminuta spune:

Carina,.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

cu gandul la voi am facut azi niste painici integrale cu nuca, le-am gasit pe un blog(Ama blog) desi la inceput pot parea ciudate merg de minune cu salata, dimineata cu crema de branza, cu iaurtel, kefir, etc

iata-le Aici si eu le-am papat pe langa o salata cu morcovi si mere...au mers...ca unse

Monica-Elizabet

Retete in imagini

Impresii, pareri, retete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarPlo spune:

Cea mai buna mancare consider ca e cea care poate fi mancata direct asa cum se gaseste in natura, fara prea multa preparare, cum sunt fructele, semintele, salatele.
Astea dau viata in corp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

maminuta nu mai scrie nimeni pe aici??

am vizitat si eu site-ul dr Menci si un lucru care mi-a atras atentia a fost un sponsor da.no.ne (tinte-ti minte Da Nu Ne mai aburiti ???)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

imi faceti pofta sa-mi petrec si eu mai multe ore in bucatarie

Mara , mami de Flavi (7 dec 2005) si Andru (8 ian 2009)

Bijuteriile mele handmade din sarma crosetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariana_D spune:

Eu una sunt sceptica in ceea ce priveste produseele ECO. Parerea mea e ca nicicum n-o sa m-ai mancam produsele naturale ca cele pe care le mancam cu ceva ani in urma.
Astazi faci toxinfectie alimentara de la o rosie din piata ca sa nu mai vorbim de produsele "umflate" cu tot felul de E-uri.
Eu am bunici la tara si primavara incep : porumb tratat, cartofi stropiti pentru gandaci Colorado, vita de vie stropita si ea, combaterea tuturor bolilor si insectelor se face cu "otravuri" asa zis naturale. Solul este deja otravit. Din porumbul tratat, rodul isi ia toate substantele de la radacina cand creste. Fructele si legumele din piata sau supermarket sunt injectate pentru a fi frumoase. Injectiile alea ce contin de fapt?
Salamurile se stie ca au in compozitia lor resturi: capuri de pui, gaturi, gheare....etc etc facute praf si servite noua plus alte si alte substante la fel de toxice pentru organism.
Dar daca tot vorbim de sanatatea noastra cum ramane cu apa poluata pe care toti o bem, cu aerul infestat pe care toti suntem nevoiti sa-l respiram? Mancam sanatos, sa spunem, dar cu baza cum ramane?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns white_lilly spune:

maminuta, am vazut ca ai scris o lista cu alimente bune si rele, ia humusul era in categoria de rele, de ce? humusul facut in casa nu e ok? ma gandesc ca nautul e bogat in vitamine si proteine, ce poate fi nesanatos la humus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Citat:
citat din mesajul lui white_lilly

maminuta, am vazut ca ai scris o lista cu alimente bune si rele, ia humusul era in categoria de rele, de ce? humusul facut in casa nu e ok? ma gandesc ca nautul e bogat in vitamine si proteine, ce poate fi nesanatos la humus?


Era o lista de alimente bune - rele din punct de vedere caloric si preparate in restaurante.
Ai dreptate humusul preparat in casa e ok, dar e caloric intr-adevar.
Mariana: ai oarecum dreptate, dar solutiile care ar fi? Fie sa nu ne pese ce mancam ca oricum murim si oricum totul e poluat sau sa incercam sa tinem sub control cat de mult putem din ce mancam noi si familiile noastre incercand sa facem mai placut si mai lipsit de probleme de sanatate timpul pana la "murim".
Jozsaerika: cei de la firma mentionata faceau intr-adevar niste "claims" exagerate legate de beneficiile produselor lor, dar sunt unele din cele mai curate produse de pe piata in momentul de fata. Ma refer aici strict la gama de iaurturi natur si nu la cele cu fructe/ cereale sau la Danonino. Eu prefer (nu mereu) sa imi fac iaurt in casa si chiar daca nu reusesc, fructele le pun eu singura in ala natur cumparat.
MarPlo: procesare redusa a alimentelor este intr-adevar recomandata, dar toate trebuie facute studiind putin inainte. Sunt destule alimente ale caror nutrienti nu se absorb in stare "raw" de exemplu. Sunt afectiuni care nu iti permit sa consumi totul raw (vezi probleme ale fierii/ stomacului/ sistemului digestiv in general). Dar prepararea e una si procesarea industriala (de care ar trebui sa ne ferim) e alta.


People are always blaming their circumstances for what they are. I don't believe in circumstances. The people who get on in this world are the people who get up and look for the circumstances they want, and, if they can't find them, make them. ~G.B. Shaw

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunifericita spune:

Ce mult mi-a placut ce am citit aici.Bravo.Ma cam speriasem mai jos.Mai ce le gatesc fetele astea la copii ,te sperii.Eu sunt noua ,nu am intraznit sa zic prea multe.Dar mergeti si sfatuitile ca au mare nevoie.Otravesc bieti copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocofleana spune:

apropo eu mai nou incerc sa cumpar poduse biologice.Ce parere aveti?de exemplu am descoperit ca nautul, meiul, hrisca, rubarbarul,amaranul,grau bulgur sunt delicioase!

Mergi la inceput