Gravidute si mamici de Constanta (69)

Gravidute si mamici de Constanta (69) | Autor: madaluta

Link direct la acest mesaj


arhiva:
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33,34, 35,36
37,38,39,40,41,42,43,44,45,46,47,48,49,50, 51, 52, 53, 54, 55,56, 57, 58, 59, 60,61, 62, 63, 64,65, 66, 67
68


LISTUTELE NOASTRE:
Gravidutze, viitoare mamici :

Floricel82 DPN 6-7.03.2010
Delia13 David-Andrei DPN: 16.03.2010
Ela31 Andrei-Gabriel DPN 21.04.2010
Aniska80 DPN 18.05.2010
Ioana_ fota
Elybub
Icmanu
Anuzzaice Alessya Cristina

Mamici (foste, prezente si potentiale gravidutze) :
Adryana_4u- Bianca
Abibrinza- Victor-Catalin si Mihai
A_deju- Eric
Andata - Octavian, Alexandra si Ioana
Andicu- Filip Gabriel
AngeliquedeS - Mihai Viktor alias Pupi
Aniska80 - Denis si
Bavi-
Bisous -Cristina si Victor
Calinclaudia - Clara Maria
Cami Antonia -
Carmenita
Chryssy -Elif
Creem - Maria Sofia
Cris_2081 - Ioan
Crisis81- Teodora
Crixia - Alexia si Ana
Dady68-Andreea si Bianca
DanaDumitru-Riana Maria
Dandusa- Crinuta si Radu Ioan
Daniela76 -Alexandra
Daria Ioana - Casandra si Darius Costin
Dear_bambie- Darius Gabriel si Flavius Mihai
Deiutz - Ana Ilinca
Denise1301 - Jasmin
Dianamaria -Tiberiu
Docdecap - Serban
Ela31- Stefan-Nicolae+
Ellanik - George-Theodor
Elena81 - Sebastian Alexandru
Ege - Arzu Ege si Efe
Elizz -
Eris - Iannis Cristian
Flisa - Luca Gabriel
Fiquelle - Sofia Mariasi
Gabiu - Albert Mihai
Geea - Ingrid-Maria
Happy Uka- Carina Maria
Ina78 - Gabriel
Ingerash M - Alin-Gabriel
Isidora - Isidora si Ioan
Isis_23 - Edith Evelyn
Jojo_miha - Theodora Ioanasi Larisa Gabriela
Jadesy - Cleopatra Lavinia
Larisel- Katya Natalia si Sofia Alena
Lulu 77 - Luca Gabriel
Madaluta - Darius Cristian si Briana Amelia
Maia37 - Andra si Vlad Constantin
Mamacita - Alexandru si Anabella
Mano -
Mary_lou - Patrick Andrei
Menuet - Ana Maria
Mirela79 - Maria
Mokika - Crina si Theodor
Mocutza -Andreea Alessia
Mymy -
Myral - Isabela si Elisa
Nastasie - Razvan Mihai
Ontica Camelia - Alexandra Elena si Teodora Lucia
Pisikuta - Lola
Ralina - Ioana Teodora
Roxanalucia - Victor- Costin
Roxx - Luca Teodor
Roxi79ro- Patris Daciana
Selen80 - Ebru Fatima
Simonasima- Sara Gabriela
Teano -
Tinna S - Andrei si Alexandru Luca
Umfatel-Andreea Elena si Paul Mihai
Ylilimic -
Yannia - Alessandra


ZILE DE NASTERE:

Ianuarie
1-Andrei(Tinna)
6-Casandra(Daria Ioana)si Elif(Chryssy)
10-Andata si Delia13
15-Serban(Docdecap)
17-Ianis-Cristian(Eris)
21-Cleopatra Lavinia(Jadesy)
23-Edith Evelyn(Isis_23)

Februarie
1-Yannia
2-Bianca(Adryana4u)
14-Bianca(Dady68)si Luca (Tinna)
23-Alexia(Ghibuadina) si Ioan(Isidora)
26-Camelia Ontica
27-Alexandra-Elena(onticacamelia)
29-Vlad Constantin(Maia37)


Martie
1-Mamacita
12-Theodor-Ioan
13-Victor-Costin(roxanalucia)
16-Fisun(ege)
20-A_deju
22-Ghibuadina
23-Eris

Aprilie
1-Dear_bambie
3-Andreea_Elena(Umflatel)
11-Alessandra(Yannia)si Gabriel(Ina)
22-Denis(Aniska80)
23-Teodora(Crisis81)
25-Alexandru(Mamacita)si Docdecap
26-Ana-Maria(Menuet)
27-Ina

Mai
1-Lulu
8-Briana-Amelia(Madaluta)si Crisis81
9-Anuzzaice
10-Ralina
12-Daria Ioana
12-Floricel82
14-Darius-Costin(Daria Ioana)
16-Bogdanel(Ellen79i)

Iunie
5 -Madaluta
12-Angelique
20-Irina81
27-Filip (Andicu)

Iulie
4-Happy Uka
7-Tiberiu(dianamaria)
11-Menuet
20-Criss 2081
22-Anabela(Mamacita) si larisa Gabriela(jojo-miha)
23-Isidora si Simonasima
24-Maria(Mirela79)
27-Andreea Alesia(Mocutza)
31-Roxanalucia

August
2-Alin-Gabriel(Ingerash)
5-Teodora-Lucia(oticacamelia)
8-Alexandru-Nicolas(Fiquelle)
9-Roxx
10-Aniska80
12-Crina (Mokika)si Sofia Maria(Fiquelle)
13-Dodo_pui
20-Luca (Lulu)
23-dady68
24-Andicu
26-Alexandra(Andata)
27-Dandusa
28-Theodor(Mokika)

Septembrie
1-Matei-Cristian(irina81)
2-Sara Gabriela (Simonasima)
4-Adryana_4u
6-Ioana_p76 si Mirela79
11-Octavian (Andata)
14-Andreea(Dady68)
16-Mocutza
25-Paul Mihai(Umflatel)
29-Teodora (Jojo_miha)
30-Ege (ege)

Octombrie
5-Riana Maria(DanaDumitru)
6-Esma(Esma Angel)
11-Isidora(Isidora)
16-Efe(ege)
17-Geea
24-Creem si Selen80
29-Bogdan(Dodo_pui)
30-Ioanact
31-Radu Ioan(Dandusa)

Noiembrie
1- Crinuta(Dandusa)si Razvan(Nastasie)
2-Adriana(Nastasie)
7- Maria-Sofia(Creem)
13-Ingerash
16-Mokika si Mihaela si Larisel
20-Nur(Esma Angel)
21-Ellanik
24-Jojo_Miha

Decembrie
4 -Ioana Teodora (Ralina)
5 -Luca(Roxx)
14-Darius-Cristian (Madaluta)
15 Eric(A_deju)
25-Tinna
28-Viktor (Angelique)

INFORMATII UTILE MEDICI SI CLINICI CONSTANTA

MEDICI SI ANALIZE IN CONSTANTA
O lista detaliata cu medici, clinici, laboratoare analize, preturi mai gasiti si la sub. "Informatii utile Constanta"- la aspirante aici

FOARTE IMPORTANT PENTRU !!!
EVITATI URGENTA SPITALULUI JUDETEAN CONSTANTA IN CAZ DE PROBLEME GINECOLOGICE!!! IN PLUS, FOARTE IMPORTANT, REFUZATI CONTROLUL CLASIC PE MASA, MANUAL! NU ACCEPTATI ALTCEVA DECAT ECOGRAFIA!

Discutii despre controlul pe masa in timpul sarcinii: AICI

MATERNITATI - CLINICI PRIVATE
1. CLINICA EUROMATERNA http://www.euromaterna.ro/ - Spitalul privat de Obstetrica-Ginecologie
ARE PROGRAM NON STOP PT URGENTE
Ca locatie este vis a vis de fosta piata de legume pe varianta , intrarea spre str Baba Novac sau fostul sediu al TV Pelin sau de la Galeriile Soveja pe str. Stefanita Voda care duce spre varianta si dupa ce se termina blocurile, pe dreapta este clinica
Medici: Lutescu (ambii), Rusa, Dantes, Raica
Informatii despre clinica -www.obgyn.ro/test/cabinet/archives/264" target="_blank">aici
Tarifele pentru nastere: 4500 RON pentru nasterea normala (vaginala) si 5000 RON pentru operatia cezariana.
PRETURI AICI
MESAJE MAMICI DESPRE NASTERE LA EUROMATERNA:
mesaj Crixia

2. CLINICA ISIS- http://www.romedic.ro/ISIS_MEDICAL_CENTER
Preturi nastere: 1000 euro
CURSURI PRENATALE

1. La cabinet Dr. Lutescu - detalii aici
2. La clinica ISIS - detalii aici

ANALIZE SI TESTE IN TIMPUL SARCINII - preturi aproximative

ANALIZE TRIM. I - preturile sunt de la Synevo aug.2009
Analize contra-cost:
1. Ag HBS = 35 lei; 2. Anti-HCV= 59 lei; 3.Timpi coagulare: 3.1. Timp Quick=12 lei, 3.2. Timp tromboplastina=16 lei; 4. Chlamidya IgA si IgG =45+45=90lei; 5. Citomegalovirus IgG si IgM=45 +45=90lei; 6. Virusul rubeolei IgG si IgM= 39+39=78 lei;7. Toxocara canis-IgG=40 lei;8. Toxoplasmoza IgG si IgM= 45+45=90 lei, 9. Listeria =55 lei TOTAL cca 550 lei!
Analize gratuite - pe baza de trimitere de la med de familie (in caz ca nu gasiti sa le faceti gratuit, pretul lor este in paranteza)
1. Grup sanguin (15lei) si RH (11lei), 2. Rh procreator (sot)(11lei);3. HLG; 4. Uree; 5. Creatinina (8lei); 6. Sumar urina (18lei); 7. Glicemie (8lei); 8. VDRL; 9. HIV 1+2(45lei).

ECHO MASURARE TRANSLUCENTA NUCALA (sapt 12-13) cca 150-200 LEI, urmat de: DUBLU-TEST - 100 LEI (Synevo)

Exemplu de analize si teste facute pana la sapt17 - mesaj Larisel aici

MEDICI PEDIATRI

Dr SIMA ANCA -Tel Cabinet 0241631464 si la Homeomed, unde este si acolo aproape zilnic, 0241.693.355
Paciente-impresii: Lulu77 -"ptr mine un deosebit om si un excelent medic( si homeopat)".
LISTA ESTE DESCHISA PENTRU COMPLETARI

LINKURI UTILE

REMEDII HOMEOPATICE 1, 2,
How to brest feed, Calculul datei nasterii,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe,
www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere,
www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina - saptamana cu saptamana
Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere
www.netmedic.ro/ghid-prim-ajutor/capitolul-v#obstructia-cai-aeriene-copil" target="_blank">Ghid de prim ajutor -BLS LA COPIL- Obstructia caii aeriene la copil

SFATURI DE LA MAMICI PENTRU GRAVIDUTE
Aici vom face o selectie de sfaturi primite la acest topic, multumim mult tuturor care au contribuit cu cate un sfat!
CAP.64 -cuprinde multe sfaturi si discutii ref la infasatul bebelusului, mancarea bebelusi, detergenti bebelusi, greturi in timpul sarcinii, control clasic in timpul sarcinii
Sfaturi pentru combaterea starilor de greata din sarcina; Impotriva aciditatii la stomac; Pro si contra infasatul bebelusului/Pro si contra mancare pt bebelusi borcanase supermarket
CAP. 65 : impresii de la mamici despre nastere, discutii despre cezariana, discutii ref magazine haine gravide]
CAP.66[/b]: sfaturi despre alaptat -mesaj Mamacita











Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia[/red] (08.05.2008)

Blogul nostru-Viatza intre roz si bleu


[blue]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

bun gasit la un nou capitol!
asa cum v-am rugat si in capitolul precedent, toate modificarile pe care le doriti in listutza sa mi le trimiteti pe PMk sa fiu sigura k nu omit vreuna.

Anutza: si eu am cerut de curand referinte despre medicii ginecologi buni ramasi in spital pentru fina mea si inca o prietena. Numele care mi-au fost date au fost Peteanu si Rusu ( solopenko) Elvira. persoana care mi-a facut recomandarile lucreaza cu ei in spital si am mare incredere in ea si in recomnadarile facute.
eu am nascut ambii copiii in judetean si nu am avut nici cea mai mica problema. Poate si pentru ca nu sunt o persoana foarte pretentioasa. Si acum daca as mai naste, tot in judetean as face-o pentru ca mi se pare o suma enorma( raportat la salariul meu de profesor)cea perceputa in clinicile private.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaAlex spune:

salutare!
madaluta pentru capitol nou...am ras cu lacrimi de patania cu cafeaua si de fatzucile celor doi poznasi...blogul tau si alte 2-3 bloguri de mamicix2/3 ma fac sa-mi mentin moralul pe linia de plutireca de cand cu frigul asta ne tot "distram" prin casa si au grija cei doi cumintei ai mei sa insire, scoata, ascunda, strice toate bunurile noastre...

larisel, iti scrisesem un mesaj, dar din eroare l-am sters, vroiam sa completez cu nr de tel al dnei dr copaciu-550888, este dr. pediatru cu specializare alergologie...dupa mine(n-am studii de medicina) ce are natalia arata ca o dermatita atopica...daca vrei iti trimit pe pm ce produse am utilizat eu la fetita mea (a avut cateva episoade de dermatita atopica pana la varsta de 1 an, care slava domnului nu au nascut alergii grave)...oricum nu te ingrijora inutil.

apropo, din cate stiu eu (posibil sa ma insel, desi nu cred) toate cazurile din judetul constanta( institutii sanitare de stat sau privat) cu complicatii la nastere (mama sau copil)ajung la spitalul judetean constanta, iar daca si aici sunt depasiti de situatie se trimite cazul la bucuresti... deci nu va lasati seduse de confortul/luxul unitatii sanitare, interesati-va ce pot face in cazul in care copilul are probleme respiratorii de exemplu sau proaspata mamica are hemoragie puternica sau vreun stop sau intampina complicatii de alta natura, ce aparate de mentinere a vietii au in dotare si ce doctori auxiliari mai au ...
am dezvoltat in alt capitol cum am nascut la sp.jud cta in 2006 si mai apoi cezariana in 2007 la mangalia, ceea ce vreau sa subliniez e ca am urmarit sarcina 2 la dr. cristurean si s-a nimerit sa se opereze el inaintea mea cu 5 zile, astfel ca m-a preluat colegul lui zaher...concluzia: si doctorii sunt oameni, desi noua nu ne convine...ca atare, sarcina usoara si nastere si mai usoara...
din ambele unitati sanitare am plecat fara nimic in plus (virusi, bacterii, stafilococi sau alte asemenea), doar ca in 2007 era mai curat decat in 2006, dar nu mi-a convenit ca nu aveau sistemul ca in cta, sa fie copilul in camera cu mine.

ufffff, m-am intins, dar ...LA MULTI ANI!!!celor ce si-au serbat ziua de nastere, andata, delia13, Serban(doc), Edith (Isis_23) si celor cu nume de sfinti

toate cele bune
mami de Bibi(07.07.07)& Nana(23.08.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anutza_26 spune:

Neata fetelor,
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Aseara a venit si sotul meu cu o listuta de ginecologi din spital dupa ce a cerut pareri de la colegele lui. S-au adunat pe lista urmatorii dr.: Moise, Tomescu Aneta, Tica, Dobre Mihaela, Peteanu si Solopenko Elvira. Am o preietena care a nascut ambii copii cu dna dr Solopenko, fosta Russu si mi-a spus numai lucruri bune despre ea. Si o colega a sotului la fel, am cautat si pe google si m-am hoarat sa merg la dansa. Am sunat si m-am programat la o consultatie pe 6 feb. Va spun parerea mea dupa ce am s-o cunosc personal. Oricum se pare ca pana la urma se gasesc si medici in spital cu care sa nasti in siguranta.
Madaluta, Dana, si eu am nascut-o pe Teea la judetean si va impartasesc intocmai parerea, mai cu seama ca am avut si ceva complicatii in timpul operatiei si am vazut pe pielea mea ce bine e sa nasti intr-un spital unde exista medici de toate specialitatile.
Sper sa fie bine la a doua nastere. O sa mai intru sa ne mai conversam, in masura in care ma lasa fii-mea. Acum am timp sa scriu ca se uita la mickey mouse ..
Va pup si pe voi si pe piticii vostri!

Ana

In asteptarea minunii!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Buna dimineata!
Larisel ti-am admirat printesele,cat sunt de frumoase,cred ca e minunat sa ai gemeni ,cred ca este si greu .
Fetelor am si eu o intrebare la voi,ati dat Fe copiilor preventiv sau in urma analizelor,mi-a dat pediatra sa-i dau Fe Larisei insa o alta doctora mi-a zis ca de ce sa indop copilul,i-am facut cumva analize si are deficit de-i dau Fe? si sincer are dreptate insa nu stiu ce sa fac,Teodorei i-am dat si Ca si Fe tot asa preventiv .
Desi am zis ca mai dorm un pic pana se trezeste Teo ma duc mai bine sa-mi fac o cafea in liniste,va pup o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

A fetelor care sunteti cu florile de camera,majoritatea florilor au iceput sa se ingalbeneasca,toata lumea imi admira florile cat sunt de mari si frumoase si acum nu-mi vine nici mie sa ma mai uit la ele,stiti vre-un remediu ,aveti idee de ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela31 spune:

Anutza26, dr, Dobre Mihaela nu mai este la judetean ci la Euromaterna. Eu cu ea am nascut baiatul si acum tot cu ea am sa nasc. Daca mai era la judetean acolo nasteam dar asa merg la clinica.

Si astazi ninge fetelor. Mai am ziua de azi si apoi de luni intru din nou in concediu medical 2 saptamani.

Maine 30 ianuarie vrem, nu vrem trebuie sa iesim cu baiatul ca sa ii luam ceva caci face 4 ani. Am baiat mare si sunt mandra.


Stefan Nicolae( baiat de gradinita)+28 Andreea Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anutza_26 spune:

Jojo Miha,
Fe se da preventiv pt profilaxia anemiei la bebelusi intre 6 si 9 luni sau ceva de genul asta. Eu i-am dat de pe la 7 luni pana la 10. De data asta nu se pune problema analizelor si a existentei vreunui deficit. Din cate imi amintesc se da trei luni, zilnic. Pediatra ( Dr Dumbrava) mi-a explicat la momentul acela ca pe la 6 - 7 luni se cam termina rezervele pe care le are bebele din nastere si se da la toti bebelusii la fel ca vigantolul.

Sper ca te-am ajutat,

Ana

In asteptarea minunii!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

jojo: si eu i-am dat Fe lui darius in primul an tot la recomandarea medicului, tot fara analize. apoi i-am facut de cateva ori analize si hemoglobina e cam mica, are anemie feripriva deci se impune tratamentul in continuare.Din cate am inteles Fe se asimileaza doar cat e nevoie, restul eliminandu-se.
la calciu stau altfel problemele si nu prea se reocmada fara analize. Daca e in exces el se poate depune in locuri unde nu erate nevoie...

La flori din pacate nu ma pricep prea mult. Poate e caldura prea mare, sau poate ai deschis geamurile si au trecut brusc de la caldura la frig, sau poate au ceva paraziti pe frunze sau in pamant...Alte motive nu-mi vin in minte. Sau poate le-ai avut pe balcon si le-ai bagat in casa brusc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaAlex spune:

salutare!
Jojo...si eu le-am dat fier la ai mei la sfatul pediatrei, insa nu mai stiu cat timp...am impresia ca o sticluta de fier haussman la fiecare...caat pentru flori- inseamna ca ceva nu le prieste, -poate nu au lumina, poate stau prea aproape de calorifer sau pe pervaz si e prea rece...as merge pe chestia cu lumina, cunosc pe cineva care e mare iubitoare de flori si stiu (m-am mirat chiar cand am aflat) ca iarna le tine un bec aprins 24/24 ore ...incearca si tu, poate le ajuta.

Ela ce baiat mare aiiii,...la multi ani! asta ca sa nu cumva sa uit maine...si felicitari pentru fetitza din burtica .

Anutza, tu ce ai in burtica si cati ani are Teea?

toate cele bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anutza_26 spune:

Dana, Teea are 1 an si 8 luni iar in burtica am .. se pare baietel.. cu o certitudine de 90%, de 22 sapt. O sa aflam mai sigur ce e sapt viitoare pe 5 cand mergem la dna dr Ciufu sa facem 3D sau 4D nici eu nu stiu exact ce.

Nu stiu cum se intra la semnatura ca mi-as schimba si eu semnatura. Mi-a ramas semnatura de cand eram aspiranta...

Ana

In asteptarea minunii!!

Mergi la inceput