suferinta pentru a avea un ingeras

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

daca eu am facut bebe cu fibroame in uter chiar sa ai sperante!
numai ca doctorii aia de la tine par niste scolari.Ce lama,frate?
Dupa avort spontan sau celalalt se sta in pat,la caldura sa nu faci inflamatii pe trompe ca atunci nu mai ramii gravida si e mare pericol chestia asta cu inflamatiile dupa avort-se poate raci in asemenea hal incit sa nu mai ramii gravida-nu glumesc deloc!!!!!.Se da concediu la av.spontan 1 sapt cel putin in romania,dupa 4 zile de spitalizare in care se face tratam.nu gluma.gentamicina,ampicilina,antiinflamatoare-indometacin,diclofenac,esti tare sensibila fizic,nu mai vorbesc de psihic acum.

eu am facut analize asa dupa av.spontan-progesteron,estrogeni,lh,fsh,prolactina.
anticorpi antifosfolipidici-pericol pierderi sarcina de la asta!!
timp protrombina,parca,parca aasa se numea

Se mai poate de la raceli-inflamatii netratate
fibroame sau uter fibromatos,ca mine.
Te-a vazut cineva la eco transvaginal?Ti-a vazut mucoasa uterina-cit masura atunci cu avortul era de vazut...
Cind vii in romania in vizita poate iei legatura de urgenta cu doctorii nostrii ca par mai cu capul pe umeri.

Se da progesteron pentru sustinerea sarcinii cind ai avut av.spontan.E tare bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

chlamidia,ureaplasma,toxoplasmoza,pot fi cauze de av.spontan.Analizele se numesc Complexul Torch pentru asa ceva.Trebuie sa cunoasca doctorii de la tine ca nu or fi asa ..cu pluta.
vezi si tu la rugaciuni colective pentru a avea copil-fetele de acolo au avut rezultate.
Conteaza intr-o actiune sa lucrezi si pe fiziz si spiritual,cu rugaciuni.

Nici nu iti dai seama cit de mult empatizez-daca pot spune asa cu tine.Acum 1 an si ceva eram in situatia ta.
Am reusit insa!Am un baiat perfect,de 3 luni.
Stii ce a spus doctorul la primul control?Ca il voi pierde la 6 luni,voi avea dezlipire de placenta.DUMNEZEU A VRUT ALTFEL,datorita rugaciunilor.


Ia de pe net Acatistul Sfintului Nectarie,Paraclisul Icoanei facatoare de minuni de la biserica Mihai Voda Bucuresti-esti pentru nastere de copii-Odighitria,Ac.Sf.Ioachim si Ana,Ac.Arh.Mihail si Gavril.Spovedeste-te si mergi la dezlegari.Asa vei reusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_g spune:

dana, asa sa faci, cum spune unombun, asa reusesti cu rugaciune, spovedita si impartasita...Cauta pe intrnet acatistul Sfantului Nectarie, e grabnic ajutator...

Eu inteleg ce spui, . AM 41 de ani si mi-au spus ca nu se fac analize pentru pierderi de sarcina mai ales ca eu mai am copii (parca eu venisem cu pluta, nu stiam ca exista analize...). Ma innebunesc cu statisticile lor parca eu nu sunt un om ci fac doar parte din statistici...

Mi-au zis sa astept un CM si dupa aia pot sa mai incerc. Eu nu "incerc" dar nu ma feresc. Voiam macar sa stiu daca am facut ceva in neregula...Despre concediu sau tratament nici vorba, daca nu faci febra, nu curge sange mai mult de 2-3 ore continuu esti OK, poti sa stai acasa.

O zi am stat acasa si dupa aia am mers la lucru. Mie mi-au facut US cand am avut sangerari mici si mi-au zis ca e oprit din evolutie si sa merg acasa sa astept sa se elimine ceea ce s-a si intamplat. Dupa o sapt mi-au mai faut un US si mi-a spus ca mai ramasese ceva si sa revin dupa 10 zile pt un nou US. A vrut sa-mi dea niste medicamente pt ca sa elimin ce mai ramasese dar a zis ca sa mai asteptam ca nu-s sanse de infectie.

La al 3lea US doctora mi-a spus ca am un chist pe un ovar daca stiam de el...nimeni nu-mi spusese. Nedumerirea era: chistul a produs avortul sau a apraut ca o reactie in urma avortului. Nu stiu sa-mi spuna ci doar ca "probabil chistul nu are nimic de-a face , multe femei au". Mai fac un US peste o luna sa monitorizeze chistul.

I-am incredintat sfantului Nectarie aceasta neputinta si il rog pe el sa ma vindece.



Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_g spune:

Sa continui sa iei vitaminele prenatale cel putin 3 luni (asa mi-a zis doctorul de fam, singurul care m-a intrebat cat sange am pierdut si daca ma simt bine). Cam in 3 luni reglezi hemoglobina ca dupa atat pierdere de sange scade m,ult. ALea au si acid folic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

lili,cum sa apara chistul in urma avortului ?invers,chistul o fi cauza avortului.Asa gindesc eu,rational,ce sa zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_g spune:

si eu zic la fel dar toti doctorii spun ca chisturile n-au nici o legatura cu avortul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dananagi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lili_g

Sa continui sa iei vitaminele prenatale cel putin 3 luni (asa mi-a zis doctorul de fam, singurul care m-a intrebat cat sange am pierdut si daca ma simt bine). Cam in 3 luni reglezi hemoglobina ca dupa atat pierdere de sange scade m,ult. ALea au si acid folic
dupa prima pierdere mi-au dat fier.a doua oara nu mi-au dat nimik ca nu am pierdeut mult singe.in scimb mi-au zis sa astept 3 CM,sa iau acid folic si du pa sa ma gindesc la un nou bebe.sa-ti ajute bunul DUMNEZEU sa reusesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dananagi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lili_g

si eu zic la fel dar toti doctorii spun ca chisturile n-au nici o legatura cu avortul
si eu zic la fel.din cite stiu eu chisturile ovariene apar dupa raceli netratate.eu nu cred sa aiba a face chistul cu sarcina.dar sa va zic ceva ce n-am crezut ca este posibil.si este un lucru bun,mai ales cind n-ai incredere prea mare in doctori.dupa ce ai avort spontan,dupa 4-5 zile poti face un test de sarcina.daca mai ai ceva ramas innauntru testul va iesi pozitiv.pe 10 ianuarie am avut pierderea de sarcina si pe 14 am facut un test care a iesit pozitiv.acum iau antibiotice pt infectie si multumesc lui DUMNEZEU ca am inceput sa ma simt mai bine.dar saptamina viitoare vreau sa fac din nou un test sa fiu sigura ca nu mai am nimic.eu am o prietena care stia ca are chist ovaria si dr i-a zis ca nu va putea avea copii niciodata.a facut vreo 3 tratamente si la ultimul ia zis ca tre sa se gindeasca la operatie.dar minune ea era gravida.a intrerupt tratamentul.dr ia zis ca tre sai faca chiuretaj ca ori va pirde sarcina ori va avea un copil cu handicap.ea sia asumat toate riscurile.si acum are o fetita{16 ani}frumoasa,desteapta si sanatoasa tun.in unele cazuri dr isi dau doar cu presupusul.ai grija de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dananagi spune:

buna fetelor.dupa atita suferinta pt pierderea copilului numi pot reveni inca.am pirdut sarcina in 10 ianuarie,am facut o infectie urita.imi ramasese o bucatica de placenta de 7mm inauntru.am facut tratament cu antibiotice in urma careia mi-i s-a declansat candida.fa tratament si pt asta.mi-am facut niste analize la singe si inca nu mi-am luat rezultatul.am 2 luni si 5zile de cind nu mi-a venit ciclul.acum doua saptamini am fost la dr si mi-a zis sa astept inca o luna.nu stiu ce sa mai fac.vreu sa am 3 CM normale si porma sa mai incerc inca o data.sint disperata,nu mai am rabdare.odata cu pierderea sarcinii mi-am pierdut si locul de munca.si cum si in anglia e riza financiara sint probleme cu locurile de munca.imi vine sa-mi iau cimpii citeodata.dar ma incurajez singura si am noroc cu sotul ca-i linga mine,si cu gind la dumnezeu voi trece si peste asta.azi vreau sa-mi fac programare la dr sa vad ce-i cu analizele si cu CM.si sigur imi da tratament cu hormoni.va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Citat:
citat din mesajul lui unombun


eu am facut analize asa dupa av.spontan-progesteron,estrogeni,lh,fsh,prolactina.
anticorpi antifosfolipidici-pericol pierderi sarcina de la asta!!
timp protrombina,parca,parca aasa se numea



Spune-mi si mie, te rog, cand ai avut avortul spontan, sarcina evolua normal? La mine s-a oprit in evolutie in saptamana 5-6, acum as fi intrat in saptamana 8, si medicul mi-a zis sa astept sa se elimine natural, fara chiuretaj. Eu am intrebat daca trebuie analize si mi-a spus ca nu, fiindca cel mai probabil a fost o eroare cromozomiala, ori la ovul ori la spermatozoid, ori cand s-au "combinat". As vrea sa stiu daca si la tine a fost sarcina oprita in evolutie, si daca analizele ti-au fost recomandate pt asta sau fiindca ai avut avort spontan (pe care il astept eu acum) Multumesc mult!

Mergi la inceput