LMA licurici ian -feb2009(82)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Miere, ma bucur ca Aidan se simte mai bine.Pentru ce i-au dat Prednison? Si eu i-am dat Clarei vreo 3 zile pentru o alergie f.f.f. urata, dar tare n-as fi vrut sa-i da dupa ce am citit prospectul.
Pai mai bine te angajezi tu babysiter pentru Aidan.

Claudia, mamica de puiutz Clara Maria cu falcutze incluse.

http://picasaweb.google.com/cristea.claudia/CRACIUN2009#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

wow miere,nu imi vine sa cred ce citesc,partea buna e ca mai glumesti,conteaza mult de tot spiritul tau. multa sanatate lui Aidan

Aalina,wow ce program incarcat ai si tu,cred si eu ca nu mai ai vreme de nik. Si noi l-am luat pe NU in brate,nu cred ca e de la incapatanare cat vede ca imi atrage atentia.

cuscra,sanatate lui Razvi,va pupam si un weedkend frumos.paramentrii sunt f bine

selene,ce alocatie? Ana primeste din Romania ca i-am facut certificat dfe nastere romanesc si i-au dat romanii. aici mai poti aplica la un ajutor de stat,dar pt mine nu e convenabil ca nu am cetatenia americana si s=ar putea sa fiu afectata,asa ca mai astept. in schimb,Ana pana la 18 ani are asigurare medicala gratuita,scoli gratuite(public school) in functie de zona unde stai. AAA...si mai e ceva,dinc cauza ca sunt home stay mom,statul imi plaste faculatatea,deci din septembrie...cine cerdeti ca va fi stundenta???...daca tot mai stam 1-2 ani macar sa imi echivalez diploma.
Anna,am avzut si eu pozele cu voi...frumoase tare. aha deci si tu il inveti pe Vlad prostioare

Ana in concurs!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arriel spune:

EVA fetita scumpa de Roxana si surioara de Patrick
EDITH

miere mi s-a ridicat parul in cap cand am vazut ca Aidan are si pneumonie. Saracutul, ma bucur ca incepe totusi sa-si revina. Ooh ce preturi la bone, daca cer atat de multi bani, cred ca exista si persoane care le dau atat
cristi multumesc de reteta, o voi incerca zilele astea
crisspy se prezinta foarte bine Razvi la 11 luni, sper sa nu fie ceva grav cu hernia

Mami de Thea Bianca (03.02.2009)

http://www.flickr.com/photos/cristiserban/sets/72157617398070712

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacris spune:

IrinaC, felicitari pentru performantele Papacelului intr-ale mancatului, gata cu bebelusenia...sper sa nu-ti faca probleme sanii. Am simtit si ee ca ai tonusul mai ridicat. Bine ca ai bona de incredere, cred ca mersul la munca o sa-ti prinda bine

Miere, sa speram ca vii cu vesti mai bune de la doctor...Scumpe tare baby-sitteritele pe-aici, of, of, macar ramai cu experienta pe CV daca bani ioc

Crisspy, felicitari pentru parametrii lui Razvi, tare bine se prezinta. Sper sa nu va dea bataie de cap hernia aia, bat-o vina.

Cristi, multzam de reteta, o s-o incerc si eu mai incolo, ca inca nu i-am dat albus la mezina gashtii

Lisa, asa draga, apuca-te de scoala, daca tot ti-o ofera gratis. O sa-ti cam iasa temele pe urechi si pe ochi, dar asta e. Iti recunosc ceva cursuri din Ro sau nu stii inca?

Carlei ii iese in sfarsit al treilea dinte, dupa aproape 4 luni de cand i-au iesit ceilalti, cred ca i-a spart gingia, nu ma prea lasa sa ma uit. Raportez ca a trecut cu bine si prima zi fara suzeta, a adormit mai greu, dar fara scandal, asa ca nici peste noapte nu i-am mai dat-o si a dormit ca de obicei. O sa incerc sa nu i-o mai dau deloc.

Poze...

www.flickr.com/photos/8231022@N06/" target="_blank">...si iar poze

Iulia si Carla (4 martie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

mai iulia,nu stiu inca,saptamana care vine primesc foaia matricola din tara cu care urmeaza sa merg la facultate sa vad ce anume imi recunoste. deja am emotii ca nu stiu sum o sa ma descurc dupa atatia ani

fetelor,Ana isi baga mana in nas,juma de deget... no acum ce fac???


Ana in concurs!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

LA MULTI ANI EVA!!
LA MULTI ANI EDITH!!

LA MULTI ANI Fabian si Teodor, ati implinit 11 lunisoare!!

LA MULTI ANI LAVINI!!! (si mai hai pe la noi la o poveste...ca in vremurile bune cand aveam cu toate burticute)

Multa sanatate la toti bolnaviorii!!

Noi am avut azi o zi plina de realizari: 1) Mister a fost la primul lui tuns, ne-am dus la un salon special pentru copilasi si am venit acasa cu diploma "Primul tuns" si o cutiuta in care avem o suvita 2)am intrat la un magazin de second-hand de unde mereu mai iau carti pentru copii (pretul in magazin aici e cam de 5-10 lire iar in SH le gasesc cu 0.1 lire) asa ca am venit cu o punga plina. 3) am facut chec

Roxana... acum cateva zile ii recomandai Selenei (parca) sa nu-i dea vitamina C la puiul mic seara... am bagat si eu la capsor si parca doarme bebe mai bine. Asa ca... saru-mana de sfat bun!

Selene, aici alocatia la bebei este de 20 de lire/saptamana pentru primul copil si 13 lire/saptamana pentru urmatorii. Trusou nu exista. Totusi, primesti un voucher de 250 de lire pe care trebuie sa-l investesti intr-un cont de investitii (genul la care are acces copilul dupa 18 ani). Asta ca sa stimuleze parintii sa inceapa sa puna banuti deoparte pentru viitorul copilului. Daca ambii parinti lucreaza pot sa ceara "working tax credits", asta depinde de ce salarii au. Dar nu-s multi banii astia.

Miere, tare ma bucur ca se simte mai bine Aidan, sper sa primiti vesti bune si in legatura cu pneumonia (adica vindecarea ei of course).
Cat costa bonele... nu ma mir ca si aici e la fel. Fetelor, sa stiti ca "la noi" adica UK foarte putina lume isi permite bona...de obicei e vorba de "professionals" (gen medici, avocati etc) care au salarii mari si program de lucru f. incarcat. Bineinteles, bonele sunt si ele profesioniste, adica au studii de ingrijire a copilului (se fac cursuri la colegii), diplome ca pot acorda primul ajutor etc, "disclosure" adica cazier, experienta serioasa si nu de genu' "am crescut 3 copii si 2 nepoti + copiii vecinei de la 3", referinte etc. Deci aici o bona full-time primeste cam un salariu mediu pe economie, dar e clar ce ofera, ca are CE oferi, ca se ocupa 100% de ingrijirea SI de educatia copilului/copiilor, in nici un caz de menaj.

Neaparat se face diferenta intre bona (persoana profesionista care se ocupa de copilul/copiii unei singure familii la domiciliul acesteia), childminder (bona care se ocupa la domiciliul ei de cativa copii deci familii diferite - asta avem noi si ne costa cam jumatate de salar mediu) baby-sittera de ocazii (persoana de obicei -dar nu neaparat - calificata, platita cu ora, cu care lasi copilul cateva ore ocazional), au-pair ( persoana ne-calificata de alta nationalitate care locuieste cu tine in casa si se ocupa de copil+menaj usor, traind experienta vietii intr-alta tara)...bani diferiti, cerinte diferite,obligatii diferite...

Uuuffff ce m-am intins...se vede ca doarme bebe si am timp de trancanit!










Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)


"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacris spune:

La multi ani Eva si Edith Sa cresteti mari, frumoase si cuminti!
Rox, multi pupici frumoasei tale!

Dark, puiule, ai incurcat lunile

Lisa, lasa ca te descurci, inceputul e mai greu, dar te obisnuiesti.

Poze...

www.flickr.com/photos/8231022@N06/" target="_blank">...si iar poze

Iulia si Carla (4 martie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Hehe Iulia... asa-i!

Lisa, ce vrei sa studiezi? (Bafta sa ajunga repede foaia matricola si sa ai cat mai putine de echivalat)



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)


"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

La multi ani EVA si Edith!


iulia,cum va descrucati fara suzi?? am pus-o acum pe Ana la somn fara...sa vedem cum va fi.

Ana in concurs!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

buna fetelor

pesmetii aia mie nu mi se par nu stiu ce bun, dar la carol ii plac tare de tot. plus ca ii faci azi si se tin o saptamana fara probleme.

noi am venit de la ziua unui prieten de-al lui carol, tare s-a distrat, dar acuma la final a fost cam obosit

selene, din cate stiu eu, cel mai bine e sa fii mamica de bebe in austria, ei au un sistem foarte pro mame.

Mergi la inceput