Sezatoarea canadiana (169)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Buna fetelor! Ma mai tineti minte? Nu prea intru eu des, insa va mai citesc din cand in cand, cand ma lasa piticania.
Voiam sa intreb fetele din Montreal (in special Nelia, stiu ca ai ei copii au multe acitivitati) ce activitati recomandati, unde si incepand cu ce varsta? (inot, gimnastica, patinaj, etc) Patrick are abia 21 de luni, as vrea sa mergem mai mult undeva unde sa ne consumam energia, sa ne amuzam si eu si el, avand in vedere ca e iarna, e un copil tare energic care duce dorul alergatului in parc.
Ce experiente aveti cu locuri ca Recreathèque, Funtropolis, Musee des enfants, sunt bune pentru cei sub doi ani?
Ce locuri faine de organizat zile de nastere ati recomanda?

Vad ca discutati despre ce se aduce in Canada, adevarul e ca mie mi-ar fi fost tare de folos o pilota (sau macar o patura) la inceput. Am ajuns in aprilie, bineinteles ca nu mai dadeau caldura, noua insa veniti din tarile calde din Romania ni se parea al dreacu de frig, asa ca la inceput am tremurat bine de tot, pana ne-am invrednicit sa ne luam o pilota, ne-am invelit cu toate hainele ce le adusesem la noi. Bine ca daca ai timp sa cauti inainte de a te muta in apartamentul tau, e mai bine sa o cumperi de aici decat sa o cari.
Hainele ne-au servit si de pat in prima seara, pentru ca am cumparat o saltea gonflabila insa am uitat sa luam baterii . Asa ca prima noapte am dormit efectiv pe parchet, pe toate hainele una peste alta, inveliti cu gecile si am tremurat tinandu-ne strans in barte. Deh, amintiri, amintri...

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

DanaP merci de strigare
Eu tot am vrut sa trec pe aici, dar evenimentele de saptamana asta m-au depasit... Luni vroiam sa urez la multi ani sarbatoritilor ( si tuturor si scuze, ca de obicei, pentru intarziere), apoi marti la fel, sa urez sanatate Isei (nu a fost totusi o zi prea norocoasa pentru mine, ca am facut un accident cu masina mea noua, folosita doar 20 de zile... a fost cam nasol momentul, nici acum nu sunt prea bine psihic, dar nu ma mai gandesc la asta, ii multumesc lui Dumnezeu ca eu si copii suntem intregi), apoi miercuri am avut alta zi grea (am aflat si eu cat de important este sa tii pentru tine unele informatii, despre privacy pe internet/facebook, vorbit juma' de zi in Romania sa ii linistesc pe ai mei ca sunt bine, dupa ce au aflat de la o persoana "binevoitoare" care poate a si exagerat putin de erau ai mei sa pateasca ceva cu inima, a plans mama si tot asa... ).
No, si cu cursurile mele de engleza de 2 ori pe sapt. si cu inscrierea mea la programul de undergrad si cu o gramada de chestii care trebuie sa pregatesc (btw merci mult Nelia pentru persoana aceea pentru traduceri, la tel pare o doamna de treaba si ne-am inteles la un pret sa ne convina la amandoua).

Sanatate multa Nelia tie si familiei, Isa sper sa treaca repede bobo

Viitoarelor canadience, impachetare usoara si drum bun (sau sa ne vedem cu bine).
Ankalaura unde in Laval ai gasit de inchiriat? Esti sigura ca totul este ok?
Eu as ezita sa vin direct in Laval, pentru simplul fapt ca as fi cam departe de "actiune" (locul unde iti rezolvi multe din treburile de inceput este centrul si zona in jurul centrului Montrealului). Doar daca nu te muti in Laval langa un metrou si atunci si deplasarea poate fi mai usoara (nu uita ca distantele sunt intradevar mari aici).
Stii, niste prieteni veniti aici la 2 ani dupa noi si pe care i-am gazduit, au spus (ca prima impresie) ca este mare risipa de spatiu aici. Asta face ca distantele sa fie mai mari.
Unde in Laval vrei sa vii? Eu stau in Laval (si mai sunt destule fete de aici care stau in Laval, la case) si m-as putea interesa putin de zona, de casa (daca arata ok si in realitate), etc.
Despre ce sa aduci si ce nu... fetele ti-au raspuns foarte bine inaintea mea, si mereu este subiectiva problema asta. Eu inca mai folosesc (de ex.) ambele pilote si 1 sau 2 invelitoare de pilote (nu stiu cum sa le zic), pt ca dimensiunile paturilor nu sunt ca in RO (aici queen este de latime 152cm, king 198cm, etc.).

Revin cu alte sfaturi (curand, sper)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zavalita spune:

In aprilie nu mai dau caldura??!!Auch!Dar de nins ce stiti?din experienta desigur...
In constanta a nins si nins vreo doua zile si e ca in povesti...alb, frumos, -8, fara vant, avem munti de zapada prin intersectii, dealuri de omat langa trotuare,chiar imi place...mai putin prin mijloacele de transport in comun unde ma simt ca o sardina. Au blocat autoturismele cu impinsul zapezii inspre trotuar(cu masinile de gunoi carora le-au amplasat o lama) si au dat iama oamenii in autobuze si maxi taxi..cosmar e putin spus. azi mi-am sfasiat pantalonul in maxi taxi, incercand sa fac loc unei cucoane sa treaca in fata.cred ca eram vreo 25 de oameni pe culoarul de trecere si soferul tot mai lua oameni. ieri am asteptat o ora pana cand a venit un autobuz RATC arhiplin in care nu au mai reusit sa se urce prea multi calatori..si aia impingandu-se la maxim,unui tip i s-a prins geaca afara..dar de lasat nu s-a lasat.e groaznic.


Donia de la OIM( cei care se ocupa de medicale )poti sa-ti iei bilet de avion cu British Airways la un pret mai bun se spune... dar mie 875 USD nu mi se pare ieftin.Cand am facut medicalele in decembrie, era un anunt cu preturile practicate in extrasezon, eu am retinut 500 si ceva.asta da pret! o sa ma informez si eu mai indeaproape saptamana viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Citat:
citat din mesajul lui zavalita
Dar de nins ce stiti?din experienta desigur...


poti sa mai zici o data auch... cel putin pentru Quebec.
Macar aici sunt mai organizati, deszapezesc imediat, autobuzele sunt destule sa nu se sfasie oamenii, uite aici ceva poze cu iarna din Montreal: http://images.google.ca/images?gbv=2&hl=en&sa=1&q=montreal+winter&btnG=Search&aq=f&oq=&start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:



Ce-mi place mie ca mai pun si altii intrebari si eu trag invataminte!!!

Na canadezelor draga ca va mai "zapaceste" si altcineva, nu numai eu!

Nelia, sanatate si aveti grija de voi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

monicutza_bb, bin ca ati scapat cu bine, nici nu vreau sa ma gindesc ce a fost in sufletul tau. Masina, chiar daca e noua si frumoasa, tot masina e, bine ca sinteti voi bine.

Subscriu la toate sfaturile lui Ana, Denisam si DanaP, adu ce crezi tu ca o sa folosesti si nu trebuie sa le cumperi. Nu baga bani in cizme, oale si altele pe care nu le ai inca.
Daca ai incredere in gusturile prietenilor eu le-as cere sa-mi cumpere haine pt iarna viitoare ca in citev aluni o sa fie la juma de pret dar eu una nu ma las niciodata pe mina altuia, deh, bibilica.

nasuc, Puerto Vallarta nu are plaja cu nisip foarte fin ca in Caraibe, e mai mult ca la Marea Neagra, nu ca aia ar fii rea, nici vorba dar cum cautai plaja perfecta... De Los Cabos ti-a explicat bine Inacanada dar desi pare superb, eu zic sa te mai gindesti la curentul ala de care zicea ea si copil.

Preturile se schimba de la o zi la alta si numai cele cu plecare imediata (adica in weekend) au preturi mai bune, la restul, cel putin in cazul meu, erau din ce in ce mai sus.

Doloress, cred ca ai fost tu ghinionista cu caldura, in general dau caldura atit cit e nevoie si da mai nine uneori si in aprilie , la inceput, dar se topeste repede.

ankalaura, si ai mei citesc si la virsta asta dar le este mai usor sa utilizeze un dictionar online, si trebuie sa recunosc ca au dreptate desi eu fac parte din aia inraiti care tin cu dintii la carti si nu imi cumpar book reader.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Zavalita rectific, de la 1 mai nu mai dau caldura. Noi am aterizat pe 21 aprilie, ne-am mutat incepand cu 1 mai. Insa noua ni s-a parut tare frig. Oricum in apartamentul ala am tremurat bine si iarna urmatoare, de aceea am zis ca niciodata nu ne mai luam chirie cu caldura inclusa, insa noi suntem si tare frigurosi, nu prea ne place sa stam gros imbracati in casa. De exemplu noi aveam acolo 19 grade, ne certam mereu cu administratorul care zicea ca 19 grade sunt OK, ca suntem noi veniti din tarile calde si nu ne adaptam, zicea ca daca da caldura mai tare ii sar quebecosii in cap. Intr-adevar, mai apoi am vazut, la prieteni quebecosi ca asa stau ei, sunt programati genetic pentru nordicitate cred, eu am colegi care au deschis caldura in casa iarna asta de vreo cateva ori, numai atunci cand scadea termometrul sub -10.
Cu zapada, ai sa vezi, fata de Romania sunt tare bine organizati. Eu in 6 ani nu am intarzaiat niciodata la servici din cauza vremii (bine ca am folosit mereu mijloacele de transport in comun si metroul, e mult mai practic decat masina personala, zic eu, pe timp din asta).


Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Mimitete intr-adevar, in blocul ala am fost tare ghinionisti, insa na, asa e la inceput cand nu te primeste nimeni ca nu ai job si garantii, am acceptat si noi ce ni s-a oferit. Ne-au pus sa-l varuim, ne-au dat o galeata de vopsea care ne-a ajuns numai pentru bucatarie, am mai cerut si ni s-a zis sa ne-o cumparam singuri, asa ca am mai cumparat noi o gramada, plus ustensile. SI sa vezi cum arata apartamentul, in ultimul hal. In fine, am trecut peste, acum sunt numai amintiri frumoase.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Mihaela esti o draguta, mersi mult . Si acum imi tremura sufletul cand ma gandesc la bufnitura aia (numai sunetul mi-a ramas in cap) si apoi la copii in spate care intrebau ce s-a intamplat, m-am uitat repede in spate sa nu ma loveasca si pe mine cineva. S-a intamplat pe autoruta 15, chiar pe pod intre Laval-Mtl si nici nu ma puteam da jos din masina sa vad in ce stare e.
Masina mea... a fost noua si frumoasa, acum... sa vedem cum iese din service si sa vedem cat imi creste asigurarea (sper eu sa ma ierte, ca a fost primul eveniment ever).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jessie spune:

Buna, fetelor!
Desi au trecut doar 3 ani si un pic, mi-aduc si eu aminte cu drag de primii pasi pe taram Canadian.
Sfatul meu pentru viitoarele canadiene e sa aduceti ce aveti, dar nu mai cumparati nimic in plus de acolo. De exemplu eu in Ro purtam doar cizme imblanite, aici n-am purtat niciodata asa ceva. Haine de pat am adus si noi dar nu le-am prea folosit pentru ca nu se potrivesc cu patul nostru. Un set de farfurii l-am adus mai ales pentru ca are valoare sentimentala pentru mine si il folosim si acum, chit ca intre timp am mai primit vreo 2 seturi
Cu caldura, cat am stat in apartament, n-am avut NICIO problema, dimptriva deschideam geamul ca nu mai puteam de cald !
Dictionare am adus si noi dar nu le-am deschis aproape deloc. Eu sunt « addicted to google » si mi se pare mult mai practic. Carti am adus si o sa-mi mai aduc cand mai merg in Ro, mai ales din cele pe care le consider « de suflet ».
Daca mai aveti intrebari, va raspund cu drag daca stiu . Nu avem copii, asa ca la partea asta mai putin, dar in rest, cu mare placere !

Mergi la inceput