Creierul si credinta

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Se face o confuzie intre morala si pragmatism. Copilul sau animalul nu aleg ceea ce este bun in sensul moralistilor ci ceea ce este profitabil in sensul evolutionistilor.


Nu, experimentul la care ma refer izoleaza specific notiunea de echitate. Ii dai rasplata X (nu neaparat "utila" in sensul supravietuirii, adica nu mancare, jucarii) pentru actiunea Y. Dupa ce stabilesti asta ca fiind "regula", ii dai X-1 in loc de X. Copilul si-a manifestat revolta, frustrarea fata de comportamentul "nedrept". Mi se pare greu de argumentat ca exista o functie-cost de maximizat aici, in sensul evolutionismului/decision theory.

Daca ai avut/educat caini, recunosti ceea ce spun imediat. Iar pana la 2 ani, un caine inteligent este comparabil in multe aspecte cu un copil normal (si e un compliment pentru ambii!).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Sincer, desi filmul e bine realizat, unele episoade din Cosmos, seria comentata de Carl Sagan in anii 70, sunt mult mai iluminante. El a fost un astrofizician celebru (la Cornell univ. cand era deja faimos) si initiatorul mai multor actiuni interesante, cum ar fi trimiterea prin naveta Voyager 1, in afara sistemului solar, a unei inregistrari de aspecte fundamentale ale umanitatii, in speranta ca va fi gasita si descifrata de alte forme de viata. Bibliotecile publice au de obicei seria Cosmos completa pe disc.


Beren, seria Cosmos am vazut-o cu mare drag, fara sa pierd vreun episod, pe la (probabil, ca nu stiu exact cand a fost difuzat de TVR) varsta de 9-10 ani. Au trecut ceva ani de-atunci (aproape 20 ), asa ca mi-a fost mult mai aproape si am inteles mult mai bine filmul, din cauza asta l-am luat drept exemplu.

Mi-ar face mare placere sa revad documentarul cu pricina, dar nu stiu daca il pot gasi si revedea in Romania (poate mai degraba pe youtube).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren
Nu, experimentul la care ma refer izoleaza specific notiunea de echitate. Ii dai rasplata X (nu neaparat "utila" in sensul supravietuirii, adica nu mancare, jucarii) pentru actiunea Y. Dupa ce stabilesti asta ca fiind "regula", ii dai X-1 in loc de X. Copilul si-a manifestat revolta, frustrarea fata de comportamentul "nedrept". Mi se pare greu de argumentat ca exista o functie-cost de maximizat aici, in sensul evolutionismului/decision theory.

Tit-for-Tat este imbatabil. Tendinta spre cooperare este cea mai buna strategie in sistemele multiagent. S-au facut concursuri cu programe care mai de care mai sofisticate (Axelrod descrie in amanunt concursurile in celebra lui carte The Evolution of Cooperation). De fiecare data a castigat programul Tit-for-Tat sau versiunea lui mai ingaduitoare Tit-for-Two-Tats. Sistemele evolutive (precum cele biologice) selecteaza in timp aceasta strategie. Nu este vreo alegere divina ci minimizarea functiei cost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Cine spune ceva despre alegere divina? Simtul moral nu are nimic de-a faca cu conceptul de divinitate, in discutia asta. Iar daca tu poti sa scrii pe hartia functia cost care este optimizata atunci cand imbratisezi un caine sau un copil, as numi asta o realizare remarcabila. Pana si Nash ar fi invidios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren
Cine spune ceva despre alegere divina?

Noi doi, nu.
Citat:

daca tu poti sa scrii pe hartia functia cost care este optimizata atunci cand imbratisezi un caine sau un copil, as numi asta o realizare remarcabila.

Pe mine m-au rapus niste amarati de tensori (), nu ma incumet la ceva mai provocator.
Unii fizicieni afirma ca cel mai rapid simulator al Universului este Universul insusi. N-ar fi de mirare ca cea mai simpla descriere a imbratisarii sa fie chiar imbratisarea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Io ma bag unde stiu - adica la partea cu limbajul.

Teoria, pe scurt scurtului, e asa: omul este programat genetic sa invete limba (limba materna sau prima limba, se intelege, a doua limba nu se 'achizitioneaza', se 'invata') si asta se demonstreaza foarte usor. In procesul de 'first language acquisition', orice copil (in afara de 'feral children', cum e www.feralchildren.com/en/showchild.php?ch=genie" target="_blank">Genie, da dovada de language creativity - adica intelege si produce propozitii pe care nu le-a mai auzit si nu le-a mai rostit. In lipsa Gramaticii Universale - care e innate - asta nu s-ar putea intampla. Copilul de patru ani al unei lingviste produce la un moment dat urmatoarele chestii: 'Mummy, what's a typewriter?' / 'It's that thing over there' / No, that's not a typewriter, it's a typewrite'. Asta inseamna ca, fara sa aiba specific instruction in limba materna, copilul stie intuitiv ca -er in engleza e sufix de agent, iar masina de scris nu poate fi un agent.

Bun si atunci ce naiba e gramatica universala? E un set de principii (invariabile) si parametri. Adica oricine se naste cu setul asta de principii in cap. Un exemplu de principiu ar fi ca nu exista limba fara substantive sau fara notiunea de agent, de ala care face ceva altcuiva deliberat. Copilul care se naste in Ro e expus la o anumita cantitate de romana si i se seteaza principiul pe un anumit parametru (invata ca nu-i nevoie sa exprimi subiectul in propozitiile romanesti). Copilul care se naste intr-un spatiu vorbitor de engleza e expus la o anumita cantitate de engleza si i se seteaza principiul pe alt parametru (invata ca e nevoie sa exprimi subiectul in fiecare propozitie, mai mult, subiectul sta intotdeauna in fata predicatului).

Chestia e two-fold. In primul rand, e nevoie de stimul ca sa-si seteze parametrii. In al doilea rand, stimulii respectivi sunt foarte saraci, majoritatea mamelor folosind un limbaj simplificat adica motherese. Deci, cum face copilul ala sa invete limba fara instructor si cu un stimul foarte sarac?

Feral children nu au parte de exposure la limba respectiva. Mai mult, sunt gasiti si recuperati dupa ce-a trecut perioada critica - adica the window of opportunity era inca deschisa catre the language acquisition device.

Va rog sa-mi scuzati tonul ex cathedra; am incercat cat am putut sa-l evit;)

Si ca sa bag un degetel infrigurat in marea credintei, eu nu am foarte multe certitudini. Cred insa ca - si asta e o teza extremista pe care mi-o asum in totalitate - ca limbile nu sunt diferite decat la nivel de vocabular (adica suntem inca in Babel dar nu stim) si ca Dumnezeu e Cuvantul la modul cel mai literal.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Foarte interesant, Mihaelka. Dar daca limbajul matematic dezvoltat in comunitati complet separate in timp si spatiu este acelasi (fara variabilitatea limbajului in sens uzual), nu putem presupune ca de fapt limbajul universal este cel axiomatic-logic al matematicii? O reprezentare incompleta a structurilor matematice este muzica. Este muzica un candidat la limbaj universal? Sau asta ar fi meta-Babel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Mihaelka, iti place Chomsky!

Copiii salbatici crescuti de lupi si alte jivine, gasiti dupa varsta critica nu mai pot invata decat cateva sute de cuvinte si nu pot forma decat propozitii extrem de simple. Precum cimpanzeii cei mai "invatati" care au ajuns sa stapaneasca un bagaj de 1-200 de simboluri cu care sa formeze propozitii simple de 2-3 cuvinte distincte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Unii fizicieni afirma ca cel mai rapid simulator al Universului este Universul insusi.


Capcaunule, asta trebuie citita tongue-in-cheek. "Cel mai rapid" aici inseamna damn slow, ca suntem asa de stupizi incat nu vom reusi sa gasim solutia inainte de a fi inghititi de gaura neagra ...

Haideti sa infiintam clubul pro-Chomsky-DC, am fi in good company: Viggo Mortensen i-a dedicat un album (Pandemoniumfromamerica) in 2006.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
Cred insa ca - si asta e o teza extremista pe care mi-o asum in totalitate - ca limbile nu sunt diferite decat la nivel de vocabular (adica suntem inca in Babel dar nu stim) si ca Dumnezeu e Cuvantul la modul cel mai literal.

Adica, asa cum incepe Evanghelia dupa Ioan, la inceput a fost cuvantul. Logosul. Informatia. Infomateria ...

Mergi la inceput