Trezirea de dimineata

Trezirea de dimineata | Autor: danitin

Link direct la acest mesaj

Am si eu o problema maaare. Lucrez zilnic de la 14.00 la 22.00. cand ajung acasa sunt inca "in priza" si mi-e destul de greu sa adorm. Pana inchei pregatirile de culcare si ajung sa vina somnul se face, de obicei, ora 24.00. A doua zi dimineata, e urgie ... degeaba ma trezesc, ca simt ca n-am pic de energie. Abia mai fac fata la indatoririle minime legate de familie, dar daca nu ma mai intind putin simt ca adorm de-in picoarelea. Nu e un moft, ma simt molesita, fara vlaga, mi se inchid ochii. E nasol rau pentru ca pana la ora 13.00 cand plec spre serviciu trebuie sa fac de mancare, sa fac curatenie prin casa, sa mai rezolva una alta ... si nu reusesc.

Am cautat prin reviste si pe net si am gasit cateva sfaturi pe care vreau sa incerc sa le aplica de maine, de exemplu un pahar de apa baut imediat dupa trezire, o muzica antrenanta, sa ridic jaluzelele sa intre lumina, sa-mi gasesc o imagine frumoasa la care sa ma uit, ...

Voi aveti ceva sugestii, cum rezolvati problema ...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Te inteleg perfect, asa sunt si eu. Depinde de bioritmul fiecaruia.
Eu dimineata daca nu dorm pana la 8:30 minimum, sunt terminata toata ziua, indiferent la ce ora ma duc la culcare.
Nu-mi permit asta decat rar, dar se vede diferenta in zilele cand imi permit.
Ce am observat la mine: daca nu sunt constanta cu orele de culcare/trezire, e mai nasol.




Crinuta si Rayan

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc" target="_blank">Asculta




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Si nu ai putea sa faci o parte din activitatea domestica chiar atunci cand esti in priza, adica de la 22.30 (cand banuiesc ca ajungi acasa) pana la 24.00? Ma gandesc la un gatit, pus masina de spalat, calcat, dereticat prin bucatarie (toate cu sonorul pe minim), insa banuiesc ca se poate. Nu de putine ori eu am pus masina de spalat cand mi s-a nazarit (pe cine sa fi deranjat?), sa calc dupa ce-a adormit cel mic... Si dimineata te trezesti in jur de 8.30-9.00, ceea ce-i ok caci ai un somn complet de 8-9 ore.

Degeaba incerci sa-ti schimbi ritmul tau, daca tu te simti mai plina de energie spre seara si nu dimineata. Pur si simplu, unele persoane nu sunt matinale! Toate sugestiile spuse de tine sunt ok, merg pe o perioada limitata de timp, insa organismul se va resimti si-ti va trimite semnalul ca nu-i asta ritmul sau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

As incerca sa fac din treburi seara dar fica-mea doarme ca iepurasul pentru ca ma pandeste sa vin de la lucru sa-i dau pusi de culcare si sa-i spun povestea. Ceea ce se si intampla. Si adoarme, si asa cam tarziu pentru gustul meu, adica la 22.30 dar probabil ca nu foarte profund, pentru ca se trezeste si daca deschidem usa la bucatarie, darmite daca e activitate intensa gospodareasca prin casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Hmmmm, mie in cazul tau, cea mai sanatoasa solutie, mi se pare accea de a incerca sa mergi la culcare cat mai repede posibil, pana in ora 23:00.
Oricat de energica te-ai simti, eu as spune ca ideal ar fi sa le lasi pe toate ptr. a doua zi, nu bucatareala, sau orice alta activitate domestica.
Poti incerca sa-ti stabilesti un program de rutina, ca si bebeii, un dus, un ceai( ceva relaxant , valeriana, sunatoarea, floarea pasiunii, si mai sunt, dar pe astea le-am incercat eu, si functioneaza)imediat dupa povestioara de seara...cateva minute cu tine, sau cu familia,
exercitiile de respiratie te-ar putea ajuta,vizualizarea...nu stiu, tu te cunosti mai bine, stii ce te-ar putea ajuta si ce nu.
Cu cat adormi mai repede, cu atat mai odihnita te trezesti.
Un somn de 7-9 ore ar trebui sa fie suficient, iti pot spune, ca in cazul meu, daca dorm 8 ore, ma trezesc f prost dispusa , parca lovita de tren.
Daca dorm 7 ore, sau 9 ore....toata lumea e a mea, mut muntii din loc, si am observat asta de-a lungul anilor, nu e o coincidenta.Nu cunosc insa explicatia.

Si daca te trezestpe la 9, e bai?
Daca trebuie musai sa faci ochi, la o ora cand e somnul dulce si adanc...e greuuuuu, si asta cu bautul apei, imaginea relaxanta, mi se par...apa de ploaie.
Nu prea merge nimic, cel putin la mine nu a mers, am avut si eu o perioada haotica, trebuia sa dorm la comanda, ca mi-era sau nu somn, cand aveam un pic de liniste trebuia sa profit sa ma odihnesc...a fost greu, dar am reusit, cu perseverenta si un pic de...antrenament.

Incearca ceaiul verde dimineata, ma gandesc insa ca ce lene trebuie sa-ti fie....sa te trezesti sa faci un ceai verde, ca sa te poti...trezi




Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si fericita 26+cu...Albastrica/Luana
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:


Danitim, incearca cu orice pret sa reduci ora de culcare.Indiferent la cat te scoli nu ai cum sa nu fi epuizata daca te culci in fiecare noapte atat de tarziu.Exista vreo sansa sa iti schimbi programul / serviciul?
Nu stiu daca esti mama singura sau nu .Dar daca nu esti mi se pare exagerat, cu un asemenea program sa fi tot tu cea care gateste.Daca sotul e acasa dupa amiaza ar trebui sa ii explici ca nu faci fata si ai nevoie de ajutor.Practic din cate spui tu esti 'in priza' non stop.
Nu stiu nici cati ani are fetita daca e la scoala cat esti tu acasa dimineata, daca petreci timp cu ea.
Stiu ca e criza...dar daca nu apuci sa petreci timp cu copilul decat dupa 22.30 (exagerat de tarziu pt un copil), esti mereu epuizata, gatesti, speli, calci si fugi la serviciu, nu ai timp deloc pt tine poate ca ar tb sa te gandesti serios sa cauti alt serviciu.
Bafta!


Errie's mummy and w5+

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Probabil ca se cer mai multe amanunte ca sa intelegeti mai bine situatia. Nu sunt mama singura, sotul lucreaza insa de la 9.00 la 17.00 asa ca el duce/aduce copilul de la gradinita, face partea mai grea de curatenie prin casa (eu am o roblema de sanatate care ma impiedica sa ridic lucruri grele sau sa depun efort fizic intens) adica aspiratul, spalatul podelelor, etc plus ca-si mai ia de lucru si acasa, ca sa completam bugetul familiei. Asadar, ma ajuta mult si nu pot sa cer mai mult. La urma urmei nu ar fi un capat de lume ca dimineata sa fac demancare, cumparaturi (asta nu se intampla zilnic) si curatenia de intretinere. Serviciul pe care il am imi place la nebunie iar domeniul in care lucrez a fost lovit zdravan de criza asa ca ceva asemanator dar cu program mai bun nu e de gasit. Si cu ora de culcare sunt probleme pentru ca eu scap de la serviciu, practic, la ora 22.00. Pana ajung acasa, si in cel mai bun caz, tot e si 20. Culcatul fetitei, povestea, un dus, pregatirile pentru a doua zi (hainutele ei si bagajele pentru gradi) ,doua trei pagini citite ca sa-mi mai scot din cap problemele de peste zi - toate astea imping zdravan ora de somn. Asa ca lucrurile sunt destul de complicate ...

Intre timp am mai citit o chestie interesanta, cica sa-mi stabilesc de cu seara ora de trezire, sa vizualizez cate ore de somn am la dispozitie, sa ma gandesc bine la ele si trezirea va fi mai usoara. Nu stiu daca a fost autosugestie sau chiar functioneaza, dar parca a fost mai usor la trezire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Danitin, eu as alege una din zile in care sa dorm toata dimineata pana la 11-12, sa nu faci nimic altceva decat pt tine. Macare si curatenie poti face, pt cate 2 zile. Probabil corpul tau are de recuperat somn de aceea te simti asa obosita la trezire. Mai ales daca sotul tau o duce pe micuta la gradi as profita de situatie.

Si eu i-am spus doctorului meu ca ma simt teribil de obosita in prima parte a zilei, a zis ca felul in care ma simt peste zi depinde in mare parte de calitatea (nu neaparat cantitatea) somnului de noapte.
Nu vi se intampla sa dormiti 8-9 ore si sa va treziti tot obosite? pt ca in timpul noptii poate sforaim extrem de tare, ne foim, uneori avem cosmaruri, alteori dormim in niste pozitii inadecvate, temperatura din camera aer prea cald sau prea uscat etc... si avem impresia ca am dormit mult dar am dormit prost si nu am avut un somn odihnitor. Proasta functionare a tiroidei sau lipsa unor vitamine iti pot da starile astea de oboseala si dificultati de a te trezi.
Trebuie evitat mancatul seara (mai ales carne) sau luarea unor vitamine in a doua parte a zilei, de exemplu: Vit C da energie daca este luat seara si te tine mai mult treaz.
Eu zic sa te concentrezi mai mult sa ai un somn foarte odihnitor si o sa vezi ca trezirea devine de la sine mai usoara si vei fi mai energica.

Mergi la inceput