Fiv in Ungaria 87

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinamolnar spune:

Adria
Mie dr. mi-a recomandat o luna pauza intre FIV-uri. Iti urez multa putere ca sa treci peste esec si sa o iei de la capat. Va iesi soarele si pe strada mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Adria, imi pare foarte rau... Te pup si nu te lasa prada depresiei!
Mirela, nu stiu ce sa zic.. o fi ciclu anovulator? Poate te-ai dereglat de la pierderea de sarcina...Cred ca ai 2 variante: sa incepi stimulare, in speranta ca sedezvolta foliculi, dar nu stiu ce se va intampla cu endometrul intre timp.. sau sa astepti ciclul urmator, si sa incepi stimulare usoara mai devreme.
Fetelor, Arefam e acelasi lucru cu utrogestan? Ca vad ca tot progesteronul e subst activa... oare care e diferenta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Arefamul are concentratie dubla, de 200 mg.




"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

feli...te pregtaresti de FET???

mire...asa am patit si eu la FET...nu mi-a crescut endometrul...si m-a amanat cu inca o luna.
in ce zi a menstrei ai endo de 7???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria42 spune:

Mona40, Mirela, Samira, Felicia, Goldi, AlinaMolnar, pamy, ala77, multumesc din suflet pt. gandurile voastre bune si pt. suportul pe care mi-l acordati!
Goldi, scuza-ma ca te intreb, estradiolul si progesteronul trebuie sa le fac la 8 zile dupa ET sau in a 8a zi de stimulare? Poti sa-mi spui si despre progesteronul inj cum ti l-ai administrat ca sa stiu la FIV-ul urmator? A fost combinat cu utrogestanul?
AlinaMolnar si Mona40, vreau sa va intreb cand pot sa fac un ecograf ca sa vad daca nu am chisturi dupa stimulare? Azi m-au cam durut ovarele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_anam spune:

Adria imi pare rau, dar sus capul si mergi mai departe
Alina cum stai cu analizele, le-ai trimis la dr?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_anam spune:

Adria mie drK mi-a recomandat o luna pauza intre FIV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

dia_na, parca tu iei Euthyrox? Daca da, ai facut cumva hormonalele de Z2-3 in perioada in care ai luat Euthyrox?
Ca eu, din cauza ca TSHul a crescut in perioada rece, de aprox 2 luni, iau cate 25 mcg/zi de L-thyroxin si am observat ca mi s-au imbunatatit brusc FSHul si E2ul. Adica, pe ultimele 2 CM, FSHul meu e in jur de 6 U/l si E2ul e in jur de 30 pg/ml, valori prea frumoase ca sa fie adevarate .
Nu mai inteleg nimic: de obicei FSHul meu era in jur de 8 si E2 in jur de 50-60, dar pe atunci nu luam L-thyroxin.



mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

sami si feli
sunt in z8 de cm
am marit doza de estrofem la 4mg, poate mai creste endo, dar ce fac cu foliculii??
al meu plange ca un copil si ma iau si eu dupa el........offf

sami imi place omu tau de zapada........

stati ca a raspuns si nenea Zadori, citez:
¨Dear Mirela,

in case you have no dominant follicle i would suggest you to buy 3 ampulla Menopur injection (as far as i know it is available in Romania).

You should get 1 ampulla tomorrow, 1 on Friday and you should arrive here for ultrasound on Saturday at 11.00.¨

acum ce parere aveti???????

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_na spune:

balanta_tm, si la mine asa e

eu iau 1/2 tableta de euthyrox de 25 si la o luna am facut analizele de Z3, sau chiar Z4 (ca era in 4.01) si mi-au iesit f bune, exact ca la carte; si TSH a scazut de la 4.02 la 2.92, iar restul de valori au fost ff okay

eu am mai observat o chestie, testele de ovulatie se pozitiveaza ff tare si in primul minut (evident in perioada respectiva), tot asa de cind iau euthyroxul

am citit undeva ca tiroida daca nu functioneaza bine afecteaza nu numai mentinerea sarcinii ci si calitatea foliculilor si ovocitelor

peste vreo saptamina si ceva merg sa fac din nou aceste analize de Z3 pt ca merg si la control la Dr. K

astea 2 luni am luat la recomndarea endocrinoloagei la care merg si Duphaston din z15 timp de 10 zile, daca cumva e ceva sa ajute

prima luna nu a fost, dar cel putin regleaza un pic ciclul ca la mine era cam scurt (22 zile)

acum merg peste 3 sapt la Budapesta si la o saptamina cind revin am si control la endo sa discutam toate optiunile



Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

dia_na, parca tu iei Euthyrox? Daca da, ai facut cumva hormonalele de Z2-3 in perioada in care ai luat Euthyrox?
Ca eu, din cauza ca TSHul a crescut in perioada rece, de aprox 2 luni, iau cate 25 mcg/zi de L-thyroxin si am observat ca mi s-au imbunatatit brusc FSHul si E2ul. Adica, pe ultimele 2 CM, FSHul meu e in jur de 6 U/l si E2ul e in jur de 30 pg/ml, valori prea frumoase ca sa fie adevarate .
Nu mai inteleg nimic: de obicei FSHul meu era in jur de 8 si E2 in jur de 50-60, dar pe atunci nu luam L-thyroxin.



mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput