Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *50*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

ajutati/ma ca nu stiu ce sa fac, va rog. carol terminat de mancat pe la 9 jumate dimineata, a adormit pe la 11 jumate si de atunci tot doarme. il trezesc? n-a mancat decat o data pana acuma, totusi!

Ioana de Carol Ioan Pataniile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodana spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

crocodana - sigur ROTARIX ii da Amei reactiile astea (foarte frecvent scade apetitul). Cand am intrebat doc de vaccinul asta, prima intrebare a fost "cum mananca?". Imi pare tare rau ca sufera mititica. Si noi am stat in dubii cu ROTARIX-ul care stiam ca foarte frecvent da reactii adverse si administrat unui copil sensibil (cum e Maia mea - ma refer la apetitul pe care il are), ar fi putut declansa un dezechilibru. Reactiile astea sunt normale in cazul ROTARIX-ului, macar stii de la ce sunt. Sper ca frumoasa Ama sa treaca repejor peste starile astea.

Uite, citeste aici despre ROTARIX:

http://www.farmaciiledona.ro/produse/vaccin-rotarix-rotavirus-per-os-gsk-I39479.pdf



h.

minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.


off da , insa speram ca fiind la a doua dozasa nu mai reactioneze chiar asa....oricum daca as fi fost si eu mai atenta nu ma "diversificam" eu cu mult controversata fasole in sapt in care ea a facut vaccinul...

, de Ama
Maestrii se dovedesc in lipsa mijloacelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodana spune:

ama a dat enter si nu am apucat sa scriu tot...

hepilica fetele cu mult drag, sa cresteti mari si cuminti! si multumim inca o data ....prospectul inca il am in casa si l-am tot citit..

, de Ama
Maestrii se dovedesc in lipsa mijloacelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:

Ioana, ai mei nu prea mananca dimineata. Recupereaza dupa-amiaza, seara si noaptea. Nici nu dorm mult dimineata. ei zic sa lasi baiatul sa doarma, sa isi faca somnul, ca probabil de somnic are mai multa nevoie acum. Cat despre schimbat gustul laptelui cu calciul, banuiesc ca ai mei nu sunt pretentiosi, ca nu s-au manifestat niciodata cand le-am pus calciu. Au papat la fel...

Mami ultra-fericita de Matei Aram si Luca Ezram (31.07.2009)
hi5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioanna81

ajutati/ma ca nu stiu ce sa fac, va rog. carol terminat de mancat pe la 9 jumate dimineata, a adormit pe la 11 jumate si de atunci tot doarme. il trezesc? n-a mancat decat o data pana acuma, totusi!

Ioana de Carol Ioan Pataniile noastre


ioanna cand ama era mai mica si dormea mult de tot....ce vremuri ..si eu eram ingirjorata...insa medicul meu "comunist" mi azis ca e mai important sa isi faca somnul ca daca ii este foame se va trezi....si de atunci eu nu o trezesc niciodata sa pape...asa am si simtit de fapt..pt ca daca ii e foame stie sa semnalizeze

, de Ama
Maestrii se dovedesc in lipsa mijloacelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Ioanna81 - eu vreau doar sa-ti spun cum procedez eu cu Maia, nu pretind ca ar trebui sa faci si tu la fel.

Eu o las sa faca cum simte ea. Daca ea nu se trezeste, eu nu o trezesc sa-i dau papa. Asa simte ea ca trebuie sa faca, eu ma repliez. Aaaaa, daca mi se pare mie ca e chiar ceva in neregula...., ca sunt semne care sa-mi indice vreo problema....atunci da, o trezesc. Uite, dupa vaccinul de 2 luni, ar fi dormit non stop fara sa se trezeasca ea sa pape. Atunci o trezeam eu la 3 ore, papa si adormea bustean la loc. Asa a facut aproape 2 zile.
Ba, mai nou, sunt seri( rar - dar ele exista), cand Maia adoarme in leagan si nu se mai trezeste pt baita + papa. De obicei le facem intre 21-22. Asa simte ea... Atunci o ia tati in brate, o duce in patut unde doaaaarme....pana i se face fomica si se trezeste.
Stiu insa sigur ca atunci cand e foame, se trezeste, plange, tipa...etc. Sunt bebei care la varsta asta nu mai papa din 3 in 3 ore. Maia singura si-a facut programul. Ea mai nou papa de 4 ori pe zi.

Cat a papat Carol la 9? Maia a mancat pana la ora asta de 2 ori (190+140).
Este adevarat ca nu e inregula sa pape de 1-2 ori pe zi la varsta asta, dar inteleg ca e o exceptie azi, nu? Ca doar nu face asta zilnic. Au si bebeii zile si zile, dispozitii si dispozitii...ca si noi....

h.

minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Gata, am adormit bucatica buna de dulcinee.

Liliana, Radulesco e un rasfatat, auzi, teatru de papusi...ce reprezentatie, de zile mari! Aplauze la scena deschisa si de la noi.

Crocosdana, eu mananc mai nou orice. Zic mai nou, de vreo luna. Am inceput sa mananc seara absolut orice, de la salate pana la fructe, in cantitati industriale si combinatii nu tocmai fericite. Ana nu a avut nimic mai mult decat de obicei. Daca are zile plangacioase, le face si fara sa fi mancat eu alimente colicioase. Ai fost tare cu "diversificarea" noastra.

Cecilia, in weekend plimbarici la greu. Ieri, ca azi am facut bagajel cu tati, care a plecat peste mari si tari. De abia astep sa se intoarca.
Frumos in weekend a fost faptul ca a fost o vreme superba, cu mult soare si chiar de mers in papucei, cum zice Liliana. Si mai frumos a fost faptul ca am plimbat-o pe mandra 8 ore in carucior si a fost de milioane! A fost prima data cand ne-am aventurat cu caruciorul asa de mult timp. Am avut marsupiul cu noi, pentru orice eventualitate, dar n-a fost nevoie.
Si am mai mers la un gratarel si o bericica aseara. Eu am fost cam stresata ca ai mici ai gazdelor mi s-au parut inca bolnaviori.

Faza faina asera la mexicani: tipa a pus-o pe fetita sa se culce, singura (fata are 9 luni) si eu tot leganam de zor la Ana sa doarma... ma trecusera toate transpiratiile. Ma si gandeam: eu de ce nu sunt in stare sa o las in pat sa se agite pana adoarme? Deja eram pusa pe fapte mari... ca sa ne zica de fapt ca de o saptamana numai reusesc sa o adoarma asa, pana acum tot leganata! Asa ca mai am inca sperante ca Ana va adormi vreodata singura, neleganata! Bine macar ca doarme in pat la ea, ca asta ne mai lipsea.


_
Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)
Don't take yourself so seriously, no one else does...

http://ganduripentruana.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Ioana, eu nu o trezesc pe Ana pentru nimic. Daca ii e foame, se trezeste singura si cere. Noi nu avem programel nici acum, nu pot zice daca mananca la 3 ore, 4 ore... Cantitativ nici atat nu stiu.

Cecilia, ca mi-am adus aminte, de abia astept si eu sa ajungem la pediatru cand se intoarce sotul, sa vedem ce ne sfatuieste cu diversificarea. Ana nu da semne ca nu s-ar mai satura, dar nici in greutate vad ca nu vrea sa ma ia. Incep sa ma ingrijorez un pic, desi alte semne nu are cum ca nu s-ar satura, doarme la fel de mult (toata noaptea, cu o singura trezire mai spre dimineata), e la fel de activa. Dar stiu ca iarasi vin vaccinarile si apetitul ei o sa scada pe masura. De abia astept sa ma vad cu doctorasul sa vorbim despre toate astea.

_
Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)
Don't take yourself so seriously, no one else does...

http://ganduripentruana.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

NelaM - gratarel si soare zici? hmmm...las' ca mai sunt vreo 5 luni si se vor "intampla" si la noi toate astea...

Eu deja ma pregatesc . Am gasit pe net de cumparat (ca sunt reduceri de iarna pt nebuni d-astia ca mine) pt Maia o piscina mica care se umfla, care are si vreo 50 de bile colorate...

Abia astept sa o scot in curte sa se balaceasca. Bine, ce imi doresc eu e una, ce va vrea ea e alta....

Ma intrebai de la un moment dat ce mai face Maia.
Mai, acum in cea mai mare parte a timpului tipa, canta...
De mancat o face la fel de "delicat" ca in toata viata ei de pana acum..., adica papa mai putin decat ar trebui, dar e un copil sanatos si cu un tonus bun...deci nu ne facem probleme. Vineri mergem la doc pt un control + vaccin de 4 luni. Ultima data am fost la doc la 2 luni, asa ca se impune un nou control. In rest, ea doarme cate putin dupa fiecare masa, ne mai si jucam, iesim afara, mai si plangem, unele chestii ne convin, altele nu... d-astea d-ale bebelusilor....

Programul zilnic al Anei care este?

h.

minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Aaa, hepilica, ce frumos, piscina din aceea gonflabila i-as lua si eu Anei (si nu stam la casa). Dar este atat de distractiv pentru ei, incat ma bate gandul. Ce, cada nu am tot plimbat-o de colo colo toata iarna? Tot asa o sa fie si o mini piscina din aceea. Dar poate mai bine os duc afara, in piscina complexului si impacam si capra si varza (eu sunt varza ). De abia astept sa se faca iarasi vara!

Deci si Maia tot din categoria trestie sa inteleg ca este?
Programelul Anei de peste zi este unul usor: mananca, atipeste un pic dupa mase si vorbeste in marea majoritate a timpului. In rest, tot cu mainile in gat sta (daca se poate ambii pumnisori deodata e si mai bine). Are ore active in timpul zilei, in care sta pe salteluta si descopera una ala. Am observat ca prinde din ce in ce mai bine, ea care parca doar ce a aflat ca exista si maini. Picioarele le solicita la maxim, joaca sarba pe loc, loveste cu picioarele pur si simplu.

De plans plange cand e obosita si nu poate adormi sau cand o doare ceva (in speta burta). In rest, zbiara si "vorbim" toata ziua. Daca e frumos iesim si la plimbarica (de obicei cand se satura mami in casa), dar daca nu e soare, nu prea prestam. Seara ne culcam devreme (pe la 7pm) si dormim pana spre dimineata.

Program lejer...mai pe usurica, asa.

_
Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)
Don't take yourself so seriously, no one else does...

http://ganduripentruana.blogspot.com/

Mergi la inceput