Gravidute prin FIV (57)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dana_bebe spune:

Am gasit aceasta rugaciune scrisa de Ditu la Mamici de septembrie - octombrie - mi-a placut mult:

"Rugaciunea femeii insarcinate
Imparate Sfinte, Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Izvorule al vietii si al nemuririi, iti multumesc ca in casatoria mea m-ai facut vas ales al binecuvantarii si al darului Tau.
Caci Tu Stapane ai zis:”cresteti si va inmultiti, umpleti pamantul si-l stapaniti!”

Iti multumesc si ma rog: binecuvinteaza acest rod al trupului meu care mi-a fost dat de catre Tine; ocroteste-l si-i da viata intru Duhul Tau cel Sfant; da-i lui crestere intru sanatate si trup curat cu madulare bine intemeiate.
Sfinteste trupul lui, mintea, inima si toate simturile si daruieste acestui prunc care se naste suflet intelept si intemeiaza intru el frica Ta.

Inger credincios, pazitor sufletului si trupului ii daruieste. Pazeste-l, tine-l, intareste-l si-l adaposteste pe el in pantecele meu pana in ceasul nasterii lui si nu-l tainui pe el in pantecele maicii sale pentru ca mainile Tale l-au alcatuit dandu-i viata si sanatate.

Doamne Iisuse Hristoase intru Atotputernicile si parintestile Tale maini incredintez copilul meu. Aseaza-l pe el sub mana Harului tau si prin Sfantul Duh sfinteste-l si-l inoieste intru viata vesnica ca sa fie madular al cerestii Tale Imparatii. Amin.

Intru tot Milostive Doamne Iisuse Hristoase, dumnezeul nostru cauta si ma pazeste pe mine roaba Ta de frica si de duhurile rele care cauta sa strice lucrul mainilor Tale, iar cand va veni ceasul si timpul meu, izbaveste-ma de dureri. Lumineaza-mi neputintele cele din timpul iesirii si da-mi putere la nastere. Fa-o grabnica prin Atotputernicul Tau ajutor ca slava lucrului Tau este aceasta si taria Atotputerniciei Tale, lucrul Harului Tau si a inimii Tale milostive. Amin.

Imparateasa mea preabuna si nadejdea mea, Maica Lui Dumnezeu, bucuria celor necajiti, ajuta-ma ca sunt fara de ajutor. Mijloceste Tu si roaga-te la Fiul Tau Iisus Hristos, Dumnezeul nostru, sa-mi binecuvinteze timpul acesta in care port prunc, sa usureze greutatea sarcinii si sa daruiasca binecuvantarea Sa peste pruncul pe care il voi naste; ca nu stiu alt ajutor mantuitor si nici alta nadejde si scapare ca sa ne pazeasca si sa ne apere. Ca intru a ta mijlocire si ajutor, slava si multumire intru toate inaltam, unuia Dumnezeu in Treime, Facatorul tuturor, acum si pururea si in vecii vecilor.
Amin!"

Claudia, Castelana - multa sanatate parintilor vostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_bebe spune:

Miruna- te rog frumos sa stergi ceva - este scris in josul paginii: pentru parola va rog sa dati pm la ... "dana_bebe". Dana_bebe nu are parola si nici nu o vrea. Poti sterge tot ce am modificat eu ... pana la urma nici nu e important ... sunteti mai importante voi!

Am sters mesajele anterioare nu avea sens sa le las - nu asta a fost intentia sa creez scandal sau sa deranjez pe cineva sau si mai grav sa enervez.
Am sa evit sa rapund la provocari de acum inainte. Pana la urma e mai usor sa intorc si celalat obraz decat sa dau si eu.

De ieri am inceput cu Progesteronul injectabil - fac 2 pe zi - unul dimineata si unul seara - contine 250 mg de Hydroxy progesteron caproat. Din pacate azi la 9 cand trebuia sa pun Crinone(utro) vaginal am vazut ca a inceput sangerarea nr. 3. E mai mica dar tot e.

O zi frumoasa!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Dana, progesteronul acela nu este retard ? Faci 2 fiole pe zi ? Mie, fara risc de avort ce-i drept, mi s-a recomandat 1 fiola la 4 zile.
Din pacate, dupa o luna juma' de injectari, trebuie sa fac o pauza pt ca am dezvoltat un soi de intoleranta, la locul ultimelor 2 injectari a ramas cate un nodul care imi da mancarimi .
Am facut 2 injectii in Ungaria, la clinica, repede, din picioare, fara fasoane, iar acasa, cu mamica din dotare ... ba ma durea, ba ma intepa, ba ma manca . Esti tare daca ti-l faci singurica, e solutie uleioasa si e mai dificila.

Castelana, sanatate multa mamei tale, te-am citit mereu pe cand erai la FIV si stiu ca mamica ta e tare incercata, dar ca e o luptatoare si lucrul acesta este mai important decat orice doctor sau medicament.
Doamne ajuta !
Huski, cred ca esti atat de fericita ca mai e atat de putin si visul se implineste .




"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

goldi si eu la fel fac o fiola de 250 mg la 4 zile si am aceeasi reactie mai ales ca mai des le fac pe partea dreapta si acolo e mancarimea dar de cand ma chinui putin si le fac si pe stanga (adica alternez ) am scapat de mancarime.Nodulii se formeaza de la faptul ca trebuie apasat ca sa se raspandeasca solutia (fiind uleioasa);daca nu se raspandeste se aduna intr-un loc si de acolo nodulul-dar care dispare dupa vreo 4-5 zile.Asta e explicatia data de dr ,eu mi le fac singura si de asta am crezut ca fac ceva gresit dar nuu se pare ca se mai intampla chiar daca le face un profesionist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_bebe spune:

Asistenta care mi-a explicat cum sa le fac a zis sa injectez fffff incet chiar daca dureaza 1-2 minute. Si mie mi se pare mult 2 pe zi dar pana maine faca asa maine vad ce zice dr. dupa eco. Am mai scapat de o bucatica de cheag azi poate scap de tot si gata!
Rubia vreun sfat special pentru mine? Primele 2 nu au durut deloc, deloc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Castelana, Claudia sanatate parintilor vostri. Stiu cat de greu. Va imbratisez. Dea Domnul sa fie bine.
Fetelor, durerea trece, se pare ca burta atarna prea greu. Am cumparat pernita pentru burta cand dorm si trece durerea. Am eu centura dar trebuie ceva care sa imi tina burta in sus. Centura sprijina burta spre coloana dar nu spre umar. Bine ca am aflat misterul durerii.
Va pup pe toate.

 23+  si
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Claudia79 draga, imi pare rau pentru tatal tau, este greu mai ales asa departe, apoi si cu responsabilitatea unei vietisoare ce porti inauntru si care-ti cere sa te controlezi si sa fii tare sa nu afectezi din cauza emotiilor cursul sarcinii. Incerc si eu sa nu mai fiu ca in septembrrie cand am plans pana am facut o laringita ce m-a sacait mult timp dupa cu tuse cu tot. Ma rog sa fie sanatate si sa fie bine pana-n vara cand ne ducem acasa in Europa si sper sa o prind pe mama.
Ai si tu grija de tine si minunea ce sta inauntru tau!
sarcina usoara, sanatate si putere sa le duci pe toate si sa iesiti bine din situatia asta!


Hepilica, multumesc mult, esti asa de draguta! Incerc sa fiu bine si sa am puterea de a sustine a mea familie mult incercata, asa de la distanta, dar uneori nu mai pot si uite asa va amarasc si pe voi. aici ar trebui sa scriu numai despre minunatii, ca doar asteptam un dar de la Dumnezeu!
Scuze daca uneori mai fac sa "transpire" din problemele personale!
Cand ma uit la semnaturica ta si vad ca nu mai este mult si faceti 4 luni, nu-mi vine sa cred! Felicitari si sa fiti sanatosi!te pup

Elenada, multumesc pentru incurajari, nu stii cat de bine imi fac asemena povesti. Stiu ca va fi greu si avem speranta ca poate si de data asta va invige mama si se va recupera. multumesc pentru cuvintele frumoase! Acum asteptam si noi si fac si eu ce pot, o sustin cu cate un telefoane, informatii despre voi si rugaciuni.
pup mama fericita de pitici!

Carmelly, merci, speram sa fie mai bine in viitor cu mama mea, ultimile zile oricum au cam inrautatit situatia generala, cica rabdare si sa asteptam. asta si facem.
sarcina usoara si ai grija de tine!

Iana fericit-o, esti acasa? cum e cu doua minuni mici si delicate?
Pup mama de gemeniti si te asteptam cand ai timp pe la noi sa mai bagi un ochi!

Huski, te pupicesc si gata bagajul de spital, da? stam aici sa facem galerie sa stii!

fetele va pup si sa aveti grija de voi!
sanatate la toata lumea!


castelana fericita 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui castelanaC[/

Ma rog sa fie sanatate si sa fie bine pana-n vara cand ne ducem acasa in Europa si sper sa o prind pe mama.

castelana fericita 29+


Castelana - mi-au dat lacrimile cititnd mesajul tau. iti doresc din tot sufletul sa reusiti sa treceti peste incercarea asta si sa fiti cu totii sanatosi. sa va bucurati impreuna toata familia de mogaldeata care va aveni pe lume de Paste. iar bunica sa fie sanatoasa si DD sa o ajute sa isi tina nepotul in brate si sa il stranga la piept dragoste, bunatate si calduraasa cum numai o bunica draga stie sa faca. sanatate multa.

atat ma duce pe mine capu' asta. m-am gandit sa iti aduc poate un zambet pe buze. gasesti mai jos poze cu maia mea draga.

http://picasaweb.google.com/Danutica73/MaiaDraguta#

te imbratisez.

h.

minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica
Castelana - mi-au dat lacrimile cititnd mesajul tau. iti doresc din tot sufletul sa reusiti sa treceti peste incercarea asta si sa fiti cu totii sanatosi. sa va bucurati impreuna toata familia de mogaldeata care va aveni pe lume de Paste. iar bunica sa fie sanatoasa si DD sa o ajute sa isi tina nepotul in brate si sa il stranga la piept dragoste, bunatate si calduraasa cum numai o bunica draga stie sa faca. sanatate multa.

atat ma duce pe mine capu' asta. m-am gandit sa iti aduc poate un zambet pe buze. gasesti mai jos poze cu maia mea draga.

http://picasaweb.google.com/Danutica73/MaiaDraguta#

te imbratisez.

h.

minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.


Mai hepilica, iti multumesc din suflet pentru tot. cat de frumusica este minunea ta mica si ce fericita trebuie sa fii!!!!
Multumesc din suflet, chiar mi-ai inseninat ziua cu pozele tale!
sa fiti sanatoase si sa va bucurati una de alta!
te pup


castelana fericita 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

hepilica ai o minune de fata, cu ochi mari si rotunzi...e o scumpa!!!
Noi la ultima eco am primit niste poze f frumoase, din care se vede f clar ca baiatul meu seamana cu mine si cu taica-miu. Eu seman cu tata f bine. Oare se pastreaza fizionomia asta? Eu ma gandesc ca se mai si schimba pe parcursul anilor....desi imi place ideea sa semene cu mine

Nu am emotii INCA, ma tot gandesc cum o sa fie, daca o sa mi se rupa apa si o sa ajung 'uda' toata la spital in crucea noptii sau poate frumos pe 02 feb cand ne-am programat. Bagaj de spital n-am, o sa imi iau niste cosmeticale pt mine si cam atat.

Sper saptamana asta sa ma invrednicesc sa spal hainele copilului, paturile, lenjeriile,...tot stau cu gandul ca a le spala echivaleaza cu venitul lui bebe!!! si am o retinere....
Mai bine m-as mobiliza sa fac declaratiile de impozit pe profit si tva pt firma mea, ca poate nasc si mai platesc si amenzi pt asta. Nici de astea nu am chef. Desi trebuie.

Castelana vreau sa te intreb daca prin partile alea ale lumii unde locuiesti tu acum se recolteaza celule stem. Care e opinia si trendul pe acolo?
Noi ne-am hotarat sa nu recoltam. Si am primit felicitari pt decizie, desi mai am momente cand ma gandesc ca poate ar fi bine sa recoltam. Nu stiu. Doctorii si mamele de pe acolo ce zic?
Multumesc frumos.


Insanatosire grabnica mamei tale.


36+

Mergi la inceput