HAI, Bea! BRAVO Cris_D, Nicolcris! Pufi 2010 (103)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns satulica spune:

buna seara si de la mine...

felicitari ratusca_mica pentru bebe Andrei Ioan!!! sa creasca mare, sanatos si s-o bucure pe mami si tati!

nicolcris, ar fi bine daca ai putea lua un nospa; in caz ca e travaliu fals, asta ar linisti contractiile... dar dupa cum spui tu ca evolueaza lucrurile cred ca bebe vrea deja sa va cunoasca ; asa ca pun si eu cateva incurajari pentru tine:







mami de Marcu (04.02.2006) si 38+ cu Madalina
AMR 11 zile!!! marea intalnire cu minunea noastra e atat de aproape...

www.simonasibogdan.piczo.com/vinebebe!!!?cr=1" target="_blank">Cum creste bebe...
Eu sunt Marcu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

nicolcriss, io zic sa nu mai dai banii pe no-spa





HAI, NICOLCRISS!! VINE BEBE ANDREI!!






SA ne anunti cand pleci, da?



Cris, 37+cu Ema si Ana(2003)
poze
AMR 5 ziulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:






HAI NICOLCRISS!!! HAI BB ANDREI!!!


Cristies, bb Alexis e un scumpel, sa fiti fericiti!!!
Bine ai venit bb Andrei Ioan!!!Refacere rapida Ratusca optimista!!!!
Lucia...ca tot se vb de neuronul gravid...



36+ Maia Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bAly spune:





Felicitari Ratusca!!! Bine ai venit bb Ioan!!!!









Nicolcris, si eu cred ca vine bb!!! Nastere usoara si bb sanatos!!!!




Si noi cu inca o zi data la spate. De ieri n-am mai observat sa elimin din dop. Poate da DD si da rezultate statul la pat, si trecem si noi de 37 de sapt implinite.



Vine Surpriza

Alina 36+ , mamica de 2 fetite, Andreea (27 iulie 2002) si Laura (5 august 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:


Felicitari Ratusca!!! Bine ai venit bb Ioan!!!!




Nicolcris Nastere usoara si bb sanatos!!!!


35+ Yannis Andrei

Poze
AMR 5 sapt !!! Ce putin mai e pana ne vom tine in brate !!! ..
Morcoveii au inceput sa se vada !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Fetele am venit si eu cu niste agitate:



HAI NICOLCRISS!!! CURAJ!!!




Multumim de capitol nou Miremia. Si de treburile administrative ale forumului. Daca permiteti un sfat, fetele de la care asteptam vesti cred ca le putem enumera doar ca ocupa foarte mult spatiu si asa fara toate datele (nu in ce se vede, cand se lucreaza la up-date-uri.
Ce ziceti?

Permiteti sa zic si eu ceva de alaptat? Din "vasta" mea experienta de o saptamana si din ce am mai auzit prin spital si la doctorita de familie? Permiteti nu permiteti...zic si vedeti voi. Treaba cu lapticul pe sani e ok atata timp cat tu nu ai nici o problema. Daca ai rani sau ceva e musai sa te speli cu un sapun de copii pentru ca saliva lui bebe contine enzime si "sapa" ranile. Si apoi tratamentul... fiecare ce-i face bine. Mie garmastanul imi usca mai tare bubele. Poate ca in mod normal ar fi fost bun, dar fara sa alaptezi, cumva sa astepti sa treaca si apoi sa-ti vezi de treaba.
In primele saptamani e bine sa-i dai lui bebe cat vrea, il lasi la san pana il lasa el (adoarme sau ii da drumul) si apoi daca mai maraie il dai pe celalalt tot asa cat poate. Apoi se aplica regula lui Amiss, sa nu-l lasi sa doarma cu sanul in gura, ca nu mai scapi.
Teoretic in aceste doua saptamani se regleaza secretia lactata si nu mai e nevoie decat de un san la o masa.
O alta precizare de care mi-a fost frica si mie. Furia laptelui are o rezolvare preventiva: nu lasi sanul sa se intareasca (sau sa-i creasca temperatura). Deci ori ii dai lui bebe ori il mulgi, oricum masaj in zona intarita. In nici un caz apa calda si apoi sa nu-l scoti ca-ti faci mai rau. Iar compresele reci cica ajuta dar sunt folosite pentru femeile care nu vor sa alapteze si vor sa opreasca lapticul. Asa ca riscul e destul de mare. Si inca o chestie, faceti abstractie de lumea din jurul vostru la prima masa oferita puiului. Abstractie inseamna sa-i dati cu nesimtire afara din salon! Eu am avut noroc ca a trebuit sa-l alaptez prima data in salonul de prematuri, eram singura mamica venita, nu m-a bagat nimeni in seama, am stat aproape o ora timp in care nu stiu cat si daca a mancat dar am incercat. Si a doua oara la fel. A treia insa... se schimbase tura si toata lumea trecea pe acolo plina de sfaturi care mai de care, de dupa ce am terminat nu m-am putut ridica de pe scaun de dureri de coloana.

Elefantica si Plateea, sa nu aud ca n-o sa va descurcati cu alaptatul. O sa vedeti ca vine de la sine. Si ca bebe nu e venit cu barca pe lumea asta. O sa va ajute foarte mult. Al meu face un zgomot de ventuza de zici ce-i asta. Si cand prinde sanul se napusteste ca un uliu. Nu stiu cine l-a invatat, dar stie el ce stie.
Si am observat ca Elefantica vrea sa-i faca concurenta Plateei cu bunatatile. Nici nu stii ce-as manca o ciocolata. A facut mama negresa alaltaieri si am mancat putina. Bebe nu s-a sinchisit, dar nu vreau totusi sa risc.

Vreau sa va multumesc pentru complimente. Mie nu-mi vine sa cred cat de mult s-a schimbat in astea 7 zile... cresc extrem de repede, acum are trasaturi mult mai definite, face gropite in obraji, ieri m-a apucat de medalionul lantisorului...o sa vedeti ce minune mare e...

Si nu va mai plictisesc. Va pup si ma bag la trimis mailuri ca trebuie sa ne vada si pe noi lumea, nu?

Si Ratusca, super atitudine. Bravo! V-am zis si eu ca la spital erau mult mai multe fete decat baieti, nu? Dar sunt putine mamicile curajoase care sa ne scrie si noua.

Cris.dogarel, super suna lasagna. Tu o sa ai cura de slabit cu cea de alaptat doi in unu sau dupa ce termini cu alaptatul incepi slabitul? Ca mie mi-a zis sa nu tin nici o cura cat alaptez (desi sincer nu ma incap blugii decat cu inventia cu elasticul, si doar blugi care de obicei atarnau...).

Bea, cu garmastanul ar fi ideal sa dai dinainte sa ii dai prima data sa suga si apoi dupa si inainte de alaptat. Eu nu mi-am dat prima data si a doua oara se cam stramba. Cu toate astea am facut bubite.

Va pup si va mai citesc.


38+

AMR 2 saptamani!

Bebe e complet dezvoltat. Sa vedem cand o fi pregatit sa ne cunoasca :).

Tati zice sa vii vineri, de ziua bunicului. Dar tu vii cand stii tu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Eu azi am fost in Real .. Am cumparat pampersi si ce mai aveam nevoie pt bebe .. Mi-a cam intrat morcovul in fund cu nasterile voastre si am zis ca daca ma apuca sa ma apuce pregatita. Sapt asta mi-am propus sa-mi termin bagajul pt ca sper rusinea mea nu am facut nimic. Mai am de cumparat vata si tifon pt tronsoane si GATA !!

35+ Yannis Andrei

Poze
AMR 5 sapt !!! Ce putin mai e pana ne vom tine in brate !!! ..
Morcoveii au inceput sa se vada !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

cristies ...e o placere sa-ti citesc postarile....daca nu stiam despre ce e vb...puteam spune ce esti mamica a doua oara...parca ai asa o siguranta in vorbele tale... de informatii

Andreea 33+ -Alexandra Elena +Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

noapte buna va doresc

Andreea 33+ -Alexandra Elena +Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evyme spune:


Am lipsit motivat, de data asta... N-am avut net...

In primul rand, sa felicit noile mamici sa va fie sanatosi bebeii, sa va bucurati de ei si voua refacere rapida si mult laptic buuuuun pt puii vostri!

Eu vin cu vesti nu tocmai bune Am fost azi la eco si se pare ca sunt probleme Dupa cum poate va aduceti aminte, v-am mai spus ca bebe meu a fost mai mereu in urma cu o sapt... Acum se pare ca a ramas cu doua in urma, dar eu incerc sa nu ma panichez... Dr a zis insa ca ar putea fi vorba de retard de crestere intrauterina si ca trebuie monitorizat bebe... Si problema ar pleca de la valorile IR-urilor...
Poate ma ajutati si pe mine, cele care va pricepeti la asta:
- artera cerebrala medie S/D=2.95 IR=0.66 (indice de rezistivitate Doppler si raport S/D indice de rezistivitate scazut, sub limita normalului_)
- artera ombilicala S/D=2.51 IR=0.66 (indice de rezistivitate Doppler si raport S/D indice de rezistivitate peste limita normalului)
- artera uterina dreapta S/D=2.51 IR=0.60 (limite normale)
- artera uterina stanga S/D=2.35 IR=0.58 (limite normale)
Concluzie: raport flux cerebrala medie/artera ombilicala deteriorata

Si alt lucru care nu stiu ce inseamna: lichid amniotic cu ecouri hiperecogene (intens floconat) in cantitate redusa

Eu incerc sa nu ma stresez prea tare, dar dr a zis ca e posibil sa fie nevoie de cezariana de urgenta, ca i-ar fi mai bine lui bebe afara decat in burta... Bebe are acum 2.150 gr...
Daca stiti vreuna ce inseamna valorile alea, si daca chiar trebuie sa ma alarmez... Eu stiam ca valorile normale pt IR sunt pana in 0.6, deci nu mi se pare ca e prea mare valoarea, mai ales ca e vorba de o singura artera, dar nu stiu nimic despre artera cerebrala, nici nu stiam ca exista asa ceva... La dr mea gine am programare abia martea viitoare si n-as vrea sa stau pana atunci in suspans...

35+ David Alexandru... inca negociem
poze gravi
trusou bebe
revelion de gravi


AMR 5 saptamani... nu-mi vine sa cred!!!

Mergi la inceput