Dieta Rina (4)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

eu la puiul de seara am mancat langa 1 mar, in loc de salata...
are ceva mai multe glucide decat salata, dar nu mai puteam... salivam dupa 1 mar verde!!!

O mamica fericita!
(M.A. 21.06.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

pai daca salivai...trecem cu vederea


eu ma tot uit la niste cioco...cand am voie???

Un vot pt Ana. multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

ciocolata, NU maine seara, ci poimaine. nu mai e mult...

O mamica fericita!
(M.A. 21.06.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmi spune:

POIMAINE

Jasmi - de scumpa Iulia (10 februarie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza_tania spune:

jasmi, e grau decorticat. l-am luat de la carrefour, e 2.8 lei punga de un kg. il gasesti la raftul cu fasole, orez, etc...

la tara se face coliva din el, dar aia e cu miere, nuci si se fierbe in lapte. are o reteta diferita de ce fac eu.

noi il firbem in apa si punem niste zahar si cacao in el. daca vrei poti sa pui si niste nuca macinata, dar putina, ca aia e voie numai in ziua de fructe. e foarte bun. se fierbe ca orezul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

si eu cred ca imi voi face o mancarica cu cartofi.luiza, tu vorbesti de graul care se face de craciun la catolici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmi spune:

mersi, luiza

mie imi place coliva

Jasmi - de scumpa Iulia (10 februarie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza_tania spune:

nu stiu treaba cu graul de craciun, desi sunt catolica
arpacasul asta e materia prima pentru coliva anyway, e foarte bun, chiar si in varianta simplificata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

"Grau cu miere, nuci si stafideIngrediente:
250g grau decorticat sau arpacas, 100g stafide, 150g nuci maruntite, cateva linguri cu miere dupa gust, coaja rasa (lamaie, portocale), zahar vanilat.Instructiuni:
1 ) Spalam in mai multe ape reci graul.
2 ) Punem graul intr-o oala mai mare, adaugam apa ca sa acopere graul cam un lat de palma si fierbem la foc mic, pana s-a fiert graul.
3 ) Dupa ce s-a fiert si a inflorit graul/arpacasul, adaugam mierea sau zaharul, nucile, stafidele si mirodeniile.
4 ) Dam oala jos de pe foc si o acoperim cu un servet curat, apoi o invelim cu o patura, sau ceva gros, ca sa-si mentina caldura cat mai mult.Se pregateste in mod special pentru Ajunul Craciunului sau al Bobotezei."Am luat reteta asta de pe un alt site.
Am vazut ca nu e neaparat specifica catolicilor. In zona Bucovinei se mananca grau din acesta.
Bunica mea ne facea in fiecare ajun de Craciun graul acesta. Abia asteptam, noi, copiii, acest grau. Bunica nu punea stafide, in rest e la fel. Eu asa am retinut ca e o traditie catolica. Bunica fiind catolica dar si din partea ucrainei/bucovina de dincolo...un amestec de obiceiuri. hai, ca am devenit nostalgica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Bonsoir fetelor, scuze ca am absetatdar nu mi-a mers laptopul astazi a fost la depanat .
Vai cede bunatati amcitit ca faceti, tocanita de pui cu legume,pui la tava .
Eu ma incerc sa postez cum am promis pe zile si pe categorii sa se gaseasca mai usor daca va tenteaza sa arucati un ochi, la proteine cel mai mult mi-a placut bucati de pui cu fasole galbena la cuptor http://bucataria-sylviei.ro/pui-cu-fasole-galbena-la-cuptor-ziua-5-proteine/ ; Ieri am mancat laamidonuri orez chinezesc cu trei feluri de ciuperci http://bucataria-sylviei.ro/orez-cu-trei-feluri-de-ciuperci-ziua-6-amidonuri/ si azi taietei chinezesti cu brocoli si tzuchinni http://bucataria-sylviei.ro/taietei-chinezesti-cu-tzuchinni-si-brocoli-ziua-7-carbohidrati/. Nu ma astept sa slabesc zilele aste dar mi-am facut o pofta.
Monica sanatate multa la fetita si sa scapati cu bine ca e cel mai important.
Nu am apucat sa citesc inca toata cartea o sa ma mai uit si pe ce meniuri sugereaza acolo.
Terry tare bine suna graul cu stafide .
Eu beau diminetat cate 2 cafele si mai beau si dupa-masa cateodata....sper a nu fie o problema .


Mergi la inceput