sa ne numaram binecuvantarile

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Pur si simplu m-ati emotionat cu postarile voastre
Eu nu am fost maritata niciodata, am stiut de cand am vazut cele doua liniute ca "domnul" tata nu va sta mult langa noi.... eu chiar ma bucur ca si-a luat talpasita cand eram gravida in 6 luni.
Am o minune de baietel si pot spune cu mana pe inima ca toti prietenii din Cluj si cei din capitala au fost alaturi de noi. Imi amintesc cu mare drag cum ne-au ajutat in primele luni, cum am descoperit mamici extraordinare pe acest forum cu care pastrez legatura si imi sint prietene.
Sper sa reusesc sa il cresc pe Luca increzator in el si sa nu sufere pentru lipsa tatalui. Momentan este mic si stie doar ca "tati nu este".
Ma lungesc fara sa zic ceva concret: imi este bine asa cum sint, nu este usor, recunosc (mai mult din punct de vedere financiar), am prieteni buni care sint langa noi.
Desi nu ma cunoasteti pe cele mai multe dintre voi va citesc de multa vreme si va admir.
Mai trec pe la subiect cat de curand

Yagmur si Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Nu m-am putut opri din citit...
Happy, m-a socat povestea ta.... incredibil; iti doresc multa putere. La fel ca si tine si eu stau intr-o carapace, nu ma gandesc la o relatie, imi vad viata doar eu cu si puiul meu desi stiu ca nu este bine si uneori ma simt tare singura....
As mai scrie, dar bantuie seful
Si pupici pentru o prietena si vecina draga... Alexa-Ioana (e cazul sa ne mai vedem si noi ca doar stam la o scara de bloc distanta)

Yagmur si Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yagmur

Pur si simplu m-ati emotionat cu postarile voastre
Eu nu am fost maritata niciodata, am stiut de cand am vazut cele doua liniute ca "domnul" tata nu va sta mult langa noi.... eu chiar ma bucur ca si-a luat talpasita cand eram gravida in 6 luni.
Am o minune de baietel si pot spune cu mana pe inima ca toti prietenii din Cluj si cei din capitala au fost alaturi de noi. Imi amintesc cu mare drag cum ne-au ajutat in primele luni, cum am descoperit mamici extraordinare pe acest forum cu care pastrez legatura si imi sint prietene.
Sper sa reusesc sa il cresc pe Luca increzator in el si sa nu sufere pentru lipsa tatalui. Momentan este mic si stie doar ca "tati nu este".
Ma lungesc fara sa zic ceva concret: imi este bine asa cum sint, nu este usor, recunosc (mai mult din punct de vedere financiar), am prieteni buni care sint langa noi.
Desi nu ma cunoasteti pe cele mai multe dintre voi va citesc de multa vreme si va admir.
Mai trec pe la subiect cat de curand

Yagmur si Luca





Yagmur, ma bucur ca esti bine :).

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Yagmur, frumos nick (ploaie) sper ca soarele sa vina pe strada ta!

Conchita, ai dreptate. Inainte si eu credeam ca tot ce zboara se maninca. Acum am piticul de pe creier care sta de straja zi si noapte si ma face sa fiu realista, cerebrala si rece in gindire. Poate-i dau somnifer din cind in cind si o pun de un one night stand. Glumesc, desigur... De cind sint singura cu fetele sint mereu in alerta. In primul rind sint constienta ca sint singura persoana care poate creste fetele. Si asta ma forteaza sa am grija de mine. Merg la doctor regulat, la dentist, la psiholoaga, la maseuza. Nu mai fumez demult, nu beau, nu fac sex neprotejat... bine, acum chiar ca nu fac deloc hahahhahaha... Duc o viata de sfinta, nici in liceu nu eram asa de cuminte, tot mai ieseam la colt de strada cu prietenul, la un pupat mai lung. De one night stand nici nu se pune problema pentru ca sint tot felul de nebuni in lumea asta, chiar nu merita sa risti siguranta pentru o partida care se poate sa nu fie nici la inaltimea asteptarilor...

Nicol mada, bravo, tine-te de scoala! Ma bucur pentru tine ca iti merge bine la scoala, asta iti va da un sentiment de realizare si este bun la self esteem si in a-ti asigura independenta financiara.

Yasmine tu esti exemplul ca se poate sa iubesti din nou, sa ai incredere si sa mearga pe deplin...

Fetelor, eu chiar nu stau in casa si imi pling soarta. Ma simt bine cu mine, sint activa cu fetele mele, ies afara, sint sociabila cu prietenele mele, in grup, la munca... Sint optimista si vesela asa in general, ma uit la partea plina a paharului. Dar.. cind e vorba de unbarbat care sa se apropie de mine intr-un fel mai personal ...intru in defense... Ori ma uit mai rece de ii piere omului cheful, ori ridic capul intr-un fel increzut.
De exemplu de Simbata seara am fost cu fetele mele la patinoar, erau si niste prietene de-ale fetelor acolo impreuna cu tatal lor care este single father. O cunosc si pe mama lor, sintem vecine ... Fetele patinau in grup, eu de-o parte si tipul de alta. A incercat sa lege o conversatie cu mine dar i-am raspuns intr-o doara, chiar un pic obraznic. Nu am vrut sa il incurajez in nici un fel, nu ar fi potrivit din toate punctele de vedere. Yuck...

Cind am inceput viata mea ca single mother mi-am spus ca voi fi mereu onesta cu mine, cu sentimentele mele. Ca nu voi cauta o cirja emotionala in nici un alt barbat, ca ma voi face bine si dupa aia imi voi permite sa incep o noua relatie. Psiholoaga mea la inceput mi-a spus categoric: nu esti gata de alta relatie. Acum ma tot impinge sa ies afara si sa experimentez. Zice ca sint gata, dar eu sint aia care are retineri.

Am vazut mai demult un film vechi Shirley Valentine. Va las una dintre faze care mi-a placut: http://www.youtube.com/watch?v=OQZZAPp1HhU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Eu nu mai cred in trainicia relatiilor dintre oameni.
Difficult subject.
O relatie buna presupune munca multa si oamenii nu mai sunt dispusi sa investeasca in relatie, fiecare are asteptari proprii, urmaereste implinirea individuala, se foloseste de cuplu de ca o parghie. Daca nu e satisfacut, imediat cauta in alta parte. Mi se pare trist tabloul, infiorator de trist. Multa singuratate si putine iubire in lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Uffff, Casandra o imbratisare mare pentru tine si pentru toate mamele singure!

Trebuie sa existe si barbati buni, trebuie sa mai existe sinceritate si iubire dezinteresata pe lumea asta! Haideti sa nu ne pierdem speranta.

Da, si eu am gindit asa la inceput: daca ala care ma cunostea bine mi-a facut asta, atunci ce sa ma astept de la altul.. daca tatal copiilor mei nu i-a pretuit, cum ii va pretui altul... dar astea sint ginduri negative.

Asa ca am lasat timpul sa rezolve unele intrebari in mintea mea, sa imi inchida unele rani, sa imi vindece unele frici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO Acum ma tot impinge sa ies afara si sa experimentez. Zice ca sint gata, dar eu sint aia care are retineri.
Si eu zic la fel, ti-am mai zis ca-mi place de mor psiholoaga asta a ta:). Ma tot gindeam la problema ridicata de tine in privinta fetelor, ce ar zice de ai avea un partener, pt ca da, is mari si e o problema. Prietena mea buna din liceu si facultate impreuna cu sora ei mai mare cu 2 ani au fost crescute de o mama singura, tatal plecat pe timpul comunismului in USA, dar inaiante de asta divortasera. Greuta problema, pt ca el tatal de peste ocean era idilizat(mama nu a stricat nicium imaginea asta, dar in fine peste ani fetele merg acolo si inteleg singure multe), era vazut prin poze si pachetele de ajungeau de Craciun, mama o femeie jos palaria, desteapata, instruita si frumoasa, am iubit-o si inca o iubesc, a avut o relatie de citiva ani cam cind fetele aveau 8-10 ani pina stiu eu pe la 16-18 ani ai lor, el nu locuia chiar permanent acolo ca era si des trimis la domiciliu de febletea mea doamna C. care nah normal ca nu mai statea la discutii dar era oricum f des acasa la ele. In anii adolescentei e greu cind si fetele au iubiti si mama la fel:)) dar ma rog dupa e o eliberare pt fete, care si-au luat zborul in dif directii ale lumii sa stie ca mama lor e bine, nu e singura si trista, asa ca o jertfa pt viata si binele lor. Intelegi ideea..e complicat adica. Si daca-s baieti, la fel decomplicata e virsta respectiva, asa ca hai ca mai e putin pina la adolescenta lor:) Prea multa vorbarie.De ex la taticul de la patinoar de ce te-ai uitat urit, hai mai ca eu nu vad nici un motiv. Doar era clar ca nu ar fi mers o relatie, insa o discutie lejera cu un barbat singur, hai sa zicem un f mic si nevinovat flirt, un zimbetel acolo, ce s-ar fi intimplat? Asa pt tine ca femeie ca si exercitiu, de ce nu? Pina si astea maritate mai schimba o vorba. Pai apropo de tema subiectului, cred ca astea maritate se tem de divortate tocmai din punctul asta de vedere, isi inchipuie ca aveti o groaza de iubiti si de aia nu-si lasa copiii in preajma, sa nu vada saruturi frantuzesti in loc de desene.Citisem aici nush pe unde ca cica persoanele singure au cele mai mari sanse la o relatie cu cit au mai multi prieteni/prietene, ca astia fac lipeala involuntar cu persoane, in care cel solo ar putea avea incredere cit de cit, adica nu ca pe net ori pub. Adica cam asa ca la Conchita, socializare, prieteni, sport, club de carti de citit ori de jucat etc etc, intr-un cuvint printre oameni. Eu una asa de pe margine pe Conchita o vad maritata si gravida iar in maxim un an-un an jumate, daca o mai vrea si ea:). Acum serios, daca as fi o mama singura cu 3 copii, nu m-as arunca in extremele:-mama sfinta devotata, ori-neaparat cu barbat sfint si bun, doar daca as fi norocoasa sa dau peste the oneDaaar ramin atitea lucruri "intre" care trebuiesc neaparat facute: ce zicea conchita de cluburi, de hobby, de un fitness club ceva, ore de salsa, belly ori mai stiu eu si un drink dupa cu fetele, de prieteni, de iesiri. De un partener asa pt simbata seara pt care sa ma fac frumoasa, sa ma parfumez si sa ma aranjez, asa o seara pe sapt doar a mea in care sa fiu si femeie departe de ochii copiilor. Salutari de la Letizia sta pe genunchiul meu indoit asa ca intr-un fotoliu, daca nu fac pauza o sa trebuiasca sa-l amputez asa-i de "usurica" mititica mea:))Va citesc la o cafea, ca de obicei as fi umplut trei pagini dar tre sa fiu asa mai ps.Lauraa, Casandra,. Laura tu erai atit de volubila, iti simteam zimbetul din spatele monitorului, nu lasa divortul sa te indeparteze de oameni. Ce faci, cum iti este? Cum te descurci? Totusi cred ca in De e mai usor sa fii mama singura decit peste ocean ori in Ro. Din punct de vedere financiar dar mai ales al mentalitatilor. Yasminemai e putin! Nu intru chiar des pe net dar daca trimti sms-uri prietenilor poate imi trimiti si mie, at cind va fi ziua cea mare. mama frumoasa si radioasa.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Vikinga, ai nascut!!! Felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga
Eu una asa de pe margine pe Conchita o vad maritata si gravida iar in maxim un an-un an jumate, daca o mai vrea si ea:).


aoleu, sa te auda Dumnezeu!! nu partea cu maritatu', dar cea cu burtica, da. normal ca vreau. inca de trei ori si dupa aia gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Vik, te cu mare drag si pe tine si pe cei trei ieduti ai tai! pentru Letizia mica si multasteptata!

Ai mare dreptate, am crezut in extrema "sfinta", ar trebui sa ma mai relaxez si sa ma uit in jurul meu.

Asa, nu stau singura si trista in casa, ies afara cu fetele peste tot, ne intilnim cu alte mame, cu prietenele lor. Luna trecuta au aranjat un Girls night out la un bar unde se aduna pompierii burlaci, aia de fac calendare pentru charity :)) Am fost obosita si la 9 jumate seara mi s-a parut prea tirziu sa ies afara, vineri seara, dupa o zi intreaga de munca... Si am ales sa stau acasa, cu unceai in fata si cu un film cu fetele mele.
Dar luna asta au stabilit alta data, tot acolo, pe 20. Cica acum nu mai am scuze, ca este simbata si am timp sa ma pregatesc si sa stabilesc sitter pentru fete. Au dreptate. Am sa ies si eu afara.

Imi doresc o relatie sanatoasa, macar de prietenie, cu un barbat. Bag de seama ca am phobie de ei... dar ca orice frica, se poate vindeca.

La munca un VP, la un lunch meetig mi-a spus ca are un prieten bun pe care ar fi bine daca l-as cunoaste. Am ris politicos si i-am spus ca nu am timp de dating. Poate ca ar fi timpul sa schimb placa!

Mi s-a propus de catre ownerup companiei sa ma duc la cursuri de PMP. Incep in Aprilie si mi le plateste compania. E bine sa merg, cursurile sint la U of T, mai socializez cu oameni care sint la acelasi nivel. Plus ca o designatie in plus imi pica bine la sansele de avansare in viitor.

Saptamina trecuta am trimis invitatii unor prietene de-ale fetelor sa avem party acasa, de Valentine's day. Asa ca voi avea inca 6 fete in casa, la un party cu facutul unghiilor, machiat, masti de fata, si alte chestii... Weekendul asta mergem si la un film, asa ca voi fi ocupata.

Va urez tuturor un weekend frumos!

Mergi la inceput