Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (28)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Rocsy intra si tu pe www. cu ro la sfarsit si da bodyuri si o sa le vezi pe cele cu capse.

Sabina 23+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Anca16 : bine ai venit si sarcina usoara in continuare ! O sa vezi ca o sa te simti foarte bine in "mica noastra familie".

R_ocsy 20 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

Salutare!

Legat de body-uri, si eu sunt fan cele cu capse de sus pana jos, sa nu trebuiasca trase peste cap.

Sterilizator - eu am Avent cu aburi, este super, eu in general sunt fan produse Avent. Din ce am auzit cel mai bun sterilizator e cel cu aburi, oricum preferabil sa nu fie la microunde.

Biberoane - tot Avent am avut de la inceput si avem, lui Luca i s-au potrivit de minune, am incercat si cu Nuk, Nuby sau altele dar nu-i placeau, curgeau ba prea repede ba prea incet. Poate incerc dr. Brown's ca am auzit si eu ca ar fi bune.

Oricum, asa cum mai zicea cineva aici, sfatul meu e sa nu il obisnuiti chiar de la inceput cu biberon. Si daca va trebui sa ii dati completare pana va vine laptele mai mult, faceti cum fac la maternitate: dati-i cu siringa. Daca se obisnuieste cu biberonul se leneveste si nu mai vrea sa suga la san, pentru ca e mai greu. Si tot din acelasi motiv in prima luna (sau pana prinde bebe bine tehnica suptului la san) nu se recomanda suzeta.

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si 20+ cu Alexandru Matei
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca16 spune:

r_ocsy: Multumesc.Eu ma simt ca acasa pentru ca va citesc cam de la inceptul sarcinii, insa nu m-am incumetat sa si scriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Alexandra in maternitate primea completare cu biberonul. Alex a baut mix san si biberon pana mi-a secat mie de tot lactatia cam pe la 2 luni. Nu am avut lapte si asta a fost.

Sterilizator si noi tot de la Avent am folosit. Il mai avem inca. Am fost foarte multumita de el. Peria de spalat biberoane este tot de la Avent, o folosesc de atata timp si este super.

Biberoanele Avent le-am folosit doar pana la un an, apoi am luat obisnuite din comert cu tot feluld e desene animate si animalute. Din alea mai bea si acum Ale.

Sabina 23+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Virgi17 spune:

Buna fetele,

Am si eu cateva intrebari pentru voi.Vorbiti aici de produsele Avent si de body-uri care se inchid cu capse intr-o parte. Voi de unde le-ati procurat si in general care sunt magazinele pe unde va opriti pentru a lua lucrusoare pt bebe.Eu am luat destule prospecte de la Baby expo insa mi-e greu sa ma gandesc acum spre care din magazine sa ma indrept si zic ca tot experienta voastra e mult mai utila.

Pe de alta parte, ce credeti de mediatizarea asta excesiva legata de gripa porcina?O fi ceva adevar la mijloc cum ca au explodat cazurile, sau alte interese or fi la mijloc? O prietena care locuieste in Luxemburg ma intreba ca ce e cu isteria asta de la noi legat de porcina,ca ea ar fi vrut sa vina cu bebele ei de Paste in Romania(acum are 4 luni bebe) si se intreaba serios daca sa mai faca drumul sau nu...Nenii astia la teve spun ca gravidele din trim 2 incolo ar trebui sa se vaccineze, doctorita mea mi-a spus ca in nici un caz nu e indicat.Pana una alta, incerc sa stau in casa cat mai mult si sa evit aglomeratiile. Cu masca inca nu am inceput sa merg pe strada...dar daca trebuie, o pun.
Ce parere aveti?

Virginia 20+ Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Virgi posibilitatile sunt multiple in functie de buget. Din pacate nu le vei gasi pe toate la un loc si noles voles tot va trebui sa umbli. Eu incerc mai intai sa epuizez internetul, ptr ca e cea mai comoda varianta si apoi voi lua cateva magazine la rand printre care Carrefour, Marks&Spencer, Miniblu, daca ma tin balamalele m-as duce si in Dragonul Rosu. La Ale am avut niste compleuri de la Azis care au fost super bune.

Legat de gripa porcina, nu stiu ce sa zic. O fi sau nu gaselnita, Dumnezeu stie, dar eu de vaccinat nu ma vaccinez. Atata timp cat vaccinul nu a fost testat pe gravide si copii nu o sa fiu eu cobaiul lor. Cat despre ceea ce zic la TV, vb si ei, ce sa faca, daca asa e directiva de sus.

Sabina 23+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Salutare burtici!

Eu am absentat ieri caci am avut o zi plina... De dimineata m-am dus la camera de garda la Giulesti sa vad ce e cu atatea contractii. Aveam si 7,8/ora. M-am gandit ca poate dau de doctora mea pe acolo insa nu am avut norocul asta. Doctorul care m-a consultat a fost foarte dragut, insa m-a socat haosul general de acolo, gravidele cu burtica de 8-9 luni care asteptau in picioare sa intre la consult... Initial au vrut sa ma interneze, dar apoi s-au hotarat sa-mi dea concediu, caci statul pe scaun la birou e cel responsabil de desele mele contractii. Cand am auzit de internare mai ca nu m-au busit lacrimile... Cand mi-a luat tensiunea... 14 cu 9. Cu siguranta a fost asa mare de la starea de panica pe care o aveam, caci de obicei e in jur de 11, 12 cu ceva. A... si cica am si placenta jos inserata. Urmeaza sa vad la morfofetala cat de jos... Ideea e ca m-am ales cu un concediu de 2 saptamani, in care sper sa ma fac bine, caci planuiesc sa ma relaxez cat de mult pot

cordelia, incearca sa nu-ti faci griji inutile in legatura cu bb. Asculta ce-ti spun doctorii si fii optimista caci inseamna enorm!

nana, esi o fericita cu 6 kg in plus... insa te inteleg ca ti-e destul de greu sa te acomodezi cu noul "look". Si eu am aceeasi problema cand ma uit in oglina, iar eu am pus dublu cat tine pana acum. Eu ma consolez cu ideea ca dupa sarcina o sa fac tot ce-mi sta in puteri sa dau jos kg in plus si sa arat chiar mai bine decat inainte de sarcina Trebuie sa reusesc!

Monica felicitari pentru confirmarea de 100% a caruciorului albastru, dar si pentru bb sanatos. Eu cred sincer ca dimensiunile mai mici ale femurului nu sunt o problema, deoarece fiecare organism se dezvolta in ritmul lui si nu pot fi toti puisorii nostri trasi la Xerox. Sa veniti cu vesti bune din Ungaria

Alina... imi pare rau pentru starea ta de oboseala. Macar sunt frumoase visele? Eu una nu ma pot plange de ele acum pentru ca de cand ma stiu visez foarte mult si imi si aduc aminte dimineata. La mine sunt foarte rare noptile fara vise. De o saptamana incoace o visez pe Maya aproape in fiecare seara, in special cum alaptez Tu ce fel de vise ai?

Cris, M-a amuzat teribil visul tau Bine ca nu te-ai trezit poftind tot la shaorma

Sabina.... uf... nu ai scapat de injectabile. O sa nasti in curand... mult a fost, putin a ramas. Sa-ti dea Doamne Doamne sanatate multa si contractii cat mai putine Foarte frumos din partea sotului tau ca se face atat de util. O fi inteles si el ca e cazul sa se implice mai mult ca sa fiti in siguranta si sanatoase toate trei

Gabriela, saracuta de tine... imi inchipui cat de frustratata ai fost cu alaptatul, mai ales ca nu ai avut parte de spijinul celor apropiati. De data asta va fi cu siguranta mai bine, avand in vedere ca detii mai multe informatii

anca16, bine ai venit printre noi! Sarcina usoara in continuare iti doresc!!! Da-ne datele tale ca sa apari si tu in listuta si incearca sa-ti pui si tu semnatura cu nr de saptamani, ca sa stim cum sta treaba

Virgi, sa stii ca si eu ma intrebam daca ar fi cazul sa imi pun masca, mai ales ca circul cu metroul. Acum ca am inrat in concediu, 2 saptamani voi sta mai mult in casa iar apoi vad cum mai stau treburile. Eu tind din nou sa cred ca e o isterie manipulata prin mediatizare excesiva, insa de ce sa-mi asum riscuri inutile si sa nu ma protej daca o pot face... De vaccinat insa.... su siguranta nu o s-o fac!!!

Foarte instructive discutiile voastre despre biberoane si tot soiul de ustensile adiacente. Pentru noi, burticile la prima sarcina, sunt cu adevarat binevenite.

Ma duc acum, caci avem niste amici care ne vin in vizita si le-am facut ciorba radauteana, caci sunt innebuniti dupa ea si pe aici nu se face. Cand le-am servit prima oara au fost care au mancat si cate trei portiiMai trebuie sa fac mujdeiul... Va pup burtici, si va doresc o sera frumoasa.

Mira fericita 21+cu Maya Alexandra

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca16 spune:

Sper ca am reusit cu semnatura.Nu stiam cui trebuie sa dau datele : UM 20.08.2009, DPN 24.05.2010 si voi fi mamica de baietel

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Hello!

Scuze pentru lipsa insa am avut numai program plin; pe langa Philip cu urechea lui (din fericire e ok acum insa antibioticul tot 15 zile trebe dat), agitatii cu veniri din Ro-plecari in Ro, cumparaturi, etc.
Azi l-am serbat pe Yann la un loc de joaca f fain; am stat 5 ore, noroc ca mi-am luat la mine sa vad filme ca altfel ma plictiseam enorm.

-Sterilizator am avut cu aburi, la microunde; bun/rau cu asta am trecut de perioada cu sterilizarile (incepand de la o luna a baietilor)
-biberoane am avut mai multe modele, chiar nu cred ca sunt asa savante unele fata de altele;
-la carucioare chiar m-am uitat azi la locul de joaca (erau o gramada de bebei) si in continuare nu imi plac cele la care trebuie sa pui scaunul de masina pe carucior cat e bebe mic; dupa mine scaunul de masina trebe sa stea acolo in masina linistit; mi se pare greoi sa il tot cari, cu tot cu bebe;
-in schimb mi-a placut asa ceva:
http://montreal.kijiji.ca/c-buy-and-sell-baby-items-strollers-carriers-car-seats-quinny-buzz-W0QQAdIdZ176470584#

Despre hainute, si mie mi-au placut body-urile cu capse nu cele de pus peste cap, nu mi-au placut deloc caciulitele de legat sub barbie asa ca nu am folosit.

Azi am avut de luat un cadou pentru o fetita de 2 ani. Uau ce complicat mi s-a parut! Ma bucuram eu ca sunt multe sortimente insa si cand e de ales dintr-atatea.... Dar tare faine sunt.

Sabina, imi pare rau ca ai inceput totusi cu injectiile insa imi pare bine ca iti fac bine; le faci acasa?
Anca, bun venit aici!
Mira, eu am stat mult in spital insarcinata fiind cu gemenii si stiu ca nu e deloc frumos. Insa am fost pe principiul ca daca asa cred dr ca e mai bine, asa sa fac. Asa ca daca vezi ca nici odihna nu te ajuta la linistirea contractiilor poate iei in considerare cateva zile sub observatie in spital. Ai grija cu placenta jos inserata ca e nasol. Am si eu (adica era la echo din 9 dec), insa se pare ca pe la 30 de sapt e final diagnosticul si daca e asa, nici un litru de apa nu mai poti ridica; e mare riscul de nastere prematura, ceea ce nu e de dorit deloc.

Virginia, eu sunt convinsa (adica stiu) ca e doar o afacere din care incearca unii si altii sa scoata cat mai multi bani.

O seara frumoasa,

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 23+

Mergi la inceput