refuzul la alaptarea naturala

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Baietelul meu cel mic a avut/are reflux gastro-esofagian si a avut genul asta de comportament la supt, asociat si cu lipsa cresterii ponderale in luna cu probleme mai mari; intre 2 si 3 luni. Timp de 3 sapt nu a luat nimic in greutata si plangea la supt. Al meu regurgita si destul de mult, de cand s-a nascut(si acum la aproape 5 luni ma face praf cu lapticul pe care-l scoate).
Trebuie sa te inarmezi cu rabdare, fiindca e o problema destul de frecvent intalnita la bebelusi, dar si care se rezolva in timp, deci nu sunt solutii miraculoase, care sa imbunatateasca situatia peste noapte. Ce poti face: cand o vezi ca se arcuieste si refuza sa suga, ridic-o la verticala, ajut-o sa scoata aerul, sa se linisteasca si da-i sa suga din nou, asta de mai multe ori pana cand crezi ca a mancat suficient. Regula cu 30min/san nu se poate aplica la orice copil. Dupa ce faci asta, ar trebui sa incerci sa o hranesti la un interval mai mare (peste 2 ore), ca sa nu ai surpriza ca la supt sa aiba dureri de la laptele nedigerat care refluxa chiar canbd ii dadeam masa urmatoare. E eram disperata cu asta! Si dupa 4 ore, al meu scotea laptic branzit si avea dureri. I-am mai dat si picaturele: la noi a mers cu Sab simplex, in cantitati destul de mari, inainte de mese (a mers e mult spus, ca faza acuta a problemei am depasit-o cam la 2-3 sapt dupa ce am descoperit care-i problema).
Si acum il vad cu dureri (si refuzul acela de a suge), dar se hraneste bine si ia bine in greutate.
Sanatate.


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinela spune:

Important este ca tu ai lapte. Eu am nascut prin cezariana, lactatia mi-a venit f greu, am alaptat pana la 4 luni doar cu mameloane de silicon pt ca am sfarcurile prea mici ... Daca copilul ia in greutate nu ai de ce sa-ti faci griji. Nu conteaza ca sta 10 min sau o jumatate de ora da-i sa manace la cerere cand ii e foame e f important.

Mergi la inceput