A H1N1 - cum se pot proteja viitoarele mamici?

A H1N1 - cum se pot proteja viitoarele mamici? | Autor: puiutz_mic

Link direct la acest mesaj

Dragi burtici, in primul rand La Multi Ani si sa aveti parte numai de sanatate, bucurii, impliniri si multa dragoste in Anul ce tocmai a inceput!

Vreau sa punem in discutie un subiect care ingrijoreaza din ce in ce mai mult: GRIPA PORCINA.

Cum va protejati pe voi si familiile voastre? Exista gravidutze care au facut vaccinul? Dar sotii, copii sau ceilalti membri ai familiei voastre? Ati / au avut parte de efecte secundare grave sau neplacute? Oficialitatile ne indeamna sa ne vaccinam. In multe tari europene si nu numai, marea majoritate a publicului si chiar si personalul medical refuza vaccinarea.

Este vaccinul produs de Cantacuzino mai lipsit de riscuri decat cele de import? Ce informatii aveti despre acest subiect?

Ce este evident, din statistici, este ca persoanele nascute dupa anul 1950 sunt cele mai vulnerabile la imbolnavire, in special copiii si tinerii, care nu se protejeaza suficient de bine si vin in contact cu mari colectivitati. Cei nascuti inainte de 1950 se pare ca au avut "sansa" sa mai ia o data contact cu acest virus, organismul "beneficiind" de imunizare si, in consecinta, de o rezistenta mai buna la imbolnavire la acest val pandemic ce a debutat anul trecut.

Astept cu mare interes sa aduceti informatiile de care dispuneti si opiniile voastre legate de acest subiect atat de important pentru vietile noastre!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Din ce am citit pe internet, femeile insarcinate, in special cele aflate in grupele de risc (la ce se refera mai exact?) se pot vaccina numai la recomandarea medicului obstetrician, deoarece vaccinul produs de Institutul Cantacuzino nu a fost inca testat pentru femeile insarcinate...

Voi ce stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza1977 spune:

doctora mea ginecolog mi-a spus sa nu ma vaccinez, insa a recomandat ca ar fi bine ca sotul meu, care sta mai mult in colectivitate la serviciu, sa se vaccineze (si o va face saptamana asta).
eu stau acum acasa cu copilul si sunt insarcinata cu bb2, deci nu sunt foarte expusa, din fericire.
de asemenea, din cate stiu, sunt de evitat: metroul, cinematograful si mai toate spatiile aglomerate. si, cine suporta, sa poarte masca.
multa sanatate!

Gabitza
mami de Denis Stefan (07.11.2008) si 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

multumesc, Gabitza, pentru raspunsul tau. Tine-ne la curent cu evolutia sotului tau daca se vaccineaza, daca a avut ceva reactii la vaccin.

Si sotul meu se gandeste serios sa-si cumpere masca si sa o poarte la cumparaturi, ca dragul de el se duce mai mult singur. Saptamana viitoare am si eu programare la medicul meu ginecolog si o sa-l intreb ce imi recomanda.

Iti doresc sanatate maxima si tie si intregii familii!

Elena 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteropipan spune:

fetelor si eu sunt ingrozita de acest virus nou. mie dr mi-a recomandat sa fac vaccinul( nu cantagrip,ca nu-l avem aici,ci cele din afara)numai ca eu nelucrand si stand mai mult acasa acum ssunt sanse mai putine(sper) sa ma contaminez.iar cand ma duc la supermarket sau in alte locuri incerc sa ma feresc de oamenii care stranuta sau tusesc.asa ca eu am refuzat sa ma vaccinez pt ca nu stiu ce efecte poate avea asupra fatului. sotul meu,insa,care mai toata ziua are contact cu oamenii,si-a facut vaccinul de la GLAXOSMITH ca sa ma protejeze pe mine si bebe.nu a avut reactii adverse nasoale.un pic de febra aproape 38 numai jumate de zi.iar alta zi l-a deranjat un pic gatul.doar atat. eu va sfatuiesc sa ii puneti pe soti sa faca vaccinul.ca nu il face pt voi sau pt ei,ci ca sa va protejati minunea pe care o aveti in burtica.

sa ne apere DOAMNE DOAMNE si de asta.


30+
AMR 9
http://www.flickr.com/photos/asteropipan/?saved=1
http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1aeea6bcec93163a416ed

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Eu astept urmatorul consult ca sa ma sfatuiesc cu ginecologul. In schimb, toata casa (sotul, parintii, fratele, prietena lui ) s-a vaccinat si nu au patit nici un efect advers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

Eu m-am vaccinat cand aveam ~ 29 saptamani (asa s-a nimerit, eram in vacanta si am avut mai mult timp sa ma ocup de asta) cu vaccinul de la Novartis, varianta fara "preservatives" pt femei insarcinate ( a fost injectia, nu spray-ul nasal, si nu a avut thimesoral, aditivul cu mercur care se gaseste in toate vaccinurile)

Mi-a fost indicat cu insistenta de dr ginecolog

Nu am avut nici o reactie adversa, nici macar la mana la locul injectiei.

L-am facut mai mult deoarece urmeaza sa calatoresc cu avionul peste cateva saptamani si voi fi in contact cu studenti

32+ viitoare mamica de David Nicholas, asteptat pe 6 Martie 2010
Asa creste bebe

"Making the decision to have a child...is to decide forever to have your heart go walking around outside your body." – Elizabeth Stone

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dediuta spune:

Buna mamicilor,
Sunt insarcinata in luna a treia si trebuie sa recunosc ca mi-e foarte frica de acest virus de gripa porcina.Adevarul este ca evit foarte mult locurile aglomerate dar totusi lucrez intr-un colectiv destul de numeros si riscurile exista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Buna gravidutze!Aseara ma uitam la stiri unde era invitat secretarul de stat al Ministerului Sanatatii.Citez:
A.E.: Ce facem cu copiii si cu gravidele?

A.S.C.: Deocamdata ii protejam si le cream conditii de igiena cat mai bune. Ii alimentam cu fructe si cu legume.

A.E.: Nu poate fi vorba de vaccin in cazul copiilor.

A.S.C.: Nu. Indicatie pentru copiii intre 6 si 15 ani vom avea spre sfarsitul lunii ianuarie, dar pentru aceasta perioada de inca trei saptamani este bine sa fie protejati.

A.E.: Si pentru gravide?

A.S.C.: La gravide, pentru primul si al doilea trimestru de sarcina nu avem indicatie, avem indicatie pentru sfarsitul trimestrului doi de sarcina si trimestrul trei, acolo unde vorbim de o sarcina patologica.

A.E.: Exista si un alt vaccin care este produs in strainatate. El poate fi administrat copiilor si femeilor gravide?

A.S.C: El poate fi administrat pentru ca are indicatia respectiva. Au fost facute studiile si, ca atare, poate fi administrat. Vaccinul Cantacuzino nu are si nici nu mai avem cand sa facem aceasta extindere de program in vederea extinderii indicatiei pentru copiii de la 6 luni la 6 ani.

(AE-Andreea Esca.ASC-Adrian Streinu cercel)

poze
Cristinacu Seby23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca16 spune:

Buna fetelor,

Trebuie sa recunosc ca, oricat as vrea sa fiu de optimista, mi-e foarte frica de acest virus.Eu am 20 de saptamani, insa nici dr. ginecolog nici cel de familie nu mi-au recomandat vaccinarea.Mi-ar fi teama si sa ma vaccinez atata vreme cat acest vaccin nu e testat si nu stiu ce efecte poate avea asupra bb-ului.In familie nu se vaccineaza nimeni datorita controverselor aparute pe marginea vaccinului si nici nu pot eu sa le cer sa faca asta.Eu stau acasa insa sotul si parintii intra in contact cu multa lume.Sper foarte tare sa nu luam acest virus.Apropo, cunoasteti sau ati auzit de gravide care au avut virusul si acum sunt ok? Ca ce se da la televizor sunt doar cazurile dificile.Va pup si sa ne fereasca Doamne Doamne pe noi si pe bebelusii nostri de rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

O gravidutza de pe odiseea mea a contactat virusul de la sot,insa a avut noroc ca a fost o forma usoara,pe care a tratat-o la domiciluiu ca pe o raceala normala(a luat o sg data tamiflu,in rest numai oscilococcinum) si i-a trecut :)

poze
Cristinacu Seby23+

Mergi la inceput