Obiceiuri de nunta in Alba

Obiceiuri de nunta in Alba | Autor: Laura25

Link direct la acest mesaj

Buna!

Ni s-a propus sa cununam niste prieteni in Aiud. Ar fi prima data cand am cununa, plus ca noi suntem din cu totul alt coltz de tara. M-ar ajuta daca mi-ati da niste ponturi, cam cum decurge o nunta in zona aia, ce obligatii au nasii, ce ritualuri trebuie urmate. Multumesc anticipat.



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Eu am fost la o nunta in Zlatna, unde mirii aveau doua perechi de nasi, din cate am inteles este obligatoriu (asa imi aduc eu aminte poate sa ma contrazica cineva daca stie mai bine), unde exista un vornic care se ocupa de nunta si de problemele care apar in ziua aceea si care duce mirele la nasi si la mireasa.Acolo nasii si mirii nu primesc invitatii la intrare, si inainte sa se serveasca aperitivul invitatii cu preotul spun Tatal Nostru.In afara de faptul ca au un dans care pur si simplu te ameteste mi s-a parut foarte frumoasa nunta.Nu stiu daca acolo se fac cadouri reciproce intre miri si nasi, eu nu am auzit nimic despre asta.Sper sa te lamureasca cineva din zona aia mult mai bine.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

fata de ce am vazut eu la nuntile din sud aici sunt mai putine obiceiuri.

-mireasa se gateste acasa la ea iar mirele acasa la el. cand mirele e gata pleaca spre nasi, apoi dupa ce se iau nasii se merge la mireasa.

-cum a zis si alexia exista un vornic, practic un maestru de ceremonii as zice eu, care e cel ce organizeaza atat "actorii" principali cat si nuntasii. are niste poezii pe care le spune la plecarea mirelui de acasa, la nasi, cand se ajunge la mireasa, etc. la petrecerea propriu zisa se ocupa de negociat intre cei ce fura mireasa si mire, dar si de atmosfera, invita lumea la dans, etc

-cand se ajunge la mireasa, de obicei se scoate afara din casa o alta fata imbracata, se zice ca e mireasa, si mirele negociaza cu socrii putin, mai mult pentru atmosfera.
-si la noi sunt copii sau oameni care inchid drumul si trebuie sa ii platesti ca sa poti merge mai departe
-depinde de miri daca vor sa intampine invitatii la intrarea in sala, la unele nunti se face asta si aici.
-nasii au ca obligatie sa cumpere lumanarile, sa achite taxa la biserica si sa plateasca rascumparatul miresei. astea sunt standard, sa zic asa.
-se practica din ce in ce mai rar ca mirii sa aiba 2 perechi de nasi.

-la plecare nuntasilor li se da cate o caserola mica cu prajituri.asta daca mireasa nu alege sa faca marturii, ca sunt mai moderne.

in toamna am fost la o nunta pe langa aiud si chiar am rememorat acum toata nunta si nu mi-a venit in minte vreun alt obicei special fata de ce s-a scris

aici nu exista obiceiul ruperii turtei, nu exista obiceiul ca nasa sa fardeze mireasa si sa i daruiasca o oglinda, nu exista braniste, nu se inconjoara o strada cu mireasa si nici nu se varsa cu piciorul galeata cu apa

si un pont: aiudul are o cetate frumusica. majoritatea cuplurilor de acolo isi fac pozele de album acolo. am vazut pozele de la nunta din toamna, si chiar sunt reusite sid e efect, e un cadru extraordinar pentru o sedinta foto altfel



Smile, what's the use of crying/You'll find that life is still worthwhile/If you just smile (Smile - Michael Jackson)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri!
M-a surprins putin ca o sa fie nunta de zi. La noi in Moldova petrecerea la restaurant incepe seara si se termina spre dimineata. Acolo am inteles ca o sa mearga de dimineata la starea civila pt cununia civila, apoi la biserica si de acolo la restaurant, pe la pranz incepand petrecerea. La noi e obiceiul ca nashii sa cumpere voalul si buchetul miresei, mai e in timpul petrecerii un moment cand sa dau nasilor o gaina (intreaga, dar la cuptor, nu vie ) si ei trebuie sa dea ceva bani la cei care o aduc (una-doua din chelnerite de obicei).
Si tot in obligatiile naselor in zona noastra intra pusul voalului miresei si achitarea notei de plata (a miresei)de la cuafor. Plus bacsis la muzicantii care nu uita sa tot dedice nasului mare de 'tz' ori .

Oana, nunta o sa fie in mai, deci cadrul pt sedinta foto o sa fie superb.



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msfetcu spune:

La nuntile din ardeal nu sunt f multe obiceiuri. Obligatia nasilor este de a plati tot ceea ce tine de cununia religioasa. Daca este nunta de zi se pleaca dimineata si la ora 24 este gata nunta. in privinta cadourilor asta depinde de cum va intelege-ti cu finii vostri, nu este o chestie obligatorie. in rest, nasii nu mai au nicio obligatia pentru ca este vornicul cel care conduce nunta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

sint super faine nuntile de zi, am fost noi vara trecuta la sighisoara si e mult mai misto sa petreci toata ziua si la 12 sa mergi la culcare, decit sa chiaunesti toata noaptea

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

nasa plateste tot ce tine de biserica, aici trebuie sa intrebi cate lumanari a cerut preotul si de care! poate spune ca vor scurte nu ca cele din sud,plus sa vezi ce flori alege mireasa ca lumanarile sa fie in ton cu cromatica.
Nuntile incep de dimineata devreme, coafor, vopsit, imbracat dupa care mirele merge dupa nasi pe rand, in ordinea importantei(in cazul in care sunt doua perechi) si impreuna tot alaiul merge dupa mireasa. De la mireasa se pleaca la sfat, se fac poze, se merge la biserica se fac poze si la masa pe la ora 14-15. Nasii le dau bani si eventual un cadou ca sa le aduca aminte de voi:-) un serviciu de masa sau ceva religios.
Depinde de ce tarie are mireasa si daca se impune atunci ea decide florile pt toata nunta nu lasa asta in seama altora. Daca da, atunci ea iti face buchetul asa ca sa-i spui din timp daca vrei sa-l asortezi cu ceva rochie anume:-)Pe la 2-3 noaptea ajungeti in pat cu nervii si picioarele praf:-)
Cam atata...scurt, obositor, scump, dar poate sa fie frumos.

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

putere...pentru cine crede ca nu mai poate!
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Aloooo....nu e chiar atat de rau. Intr-adevar la noi s-a renuntat la obiceiuri. Nu le mai suportau nici cei care spuneau ca le iubesc. Deci...nasii nu au obligatii serioase. Personal daca mai aud o baba care spune "strigaturi de nunta" ...o strang de gat.
Laura, sar`na....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Aloooo....nu e chiar atat de rau. Intr-adevar la noi s-a renuntat la obiceiuri. Nu le mai suportau nici cei care spuneau ca le iubesc. Deci...nasii nu au obligatii serioase. Personal daca mai aud o baba care spune "strigaturi de nunta" ...o strang de gat.
Laura, sar`na....


Sa traiesti ...! Ai ajuns si aici? Cum ai gasit subiectul?
L-am deschis in perioada de cercetari. Acum sunt decisa, deci va pot intreba direct.






Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

De fapt am uitat. Nasii trebuie sa execute un dans in doi de preferinta vals vienez sau vals lent, in cazul in care nu prefera tango sau rumba. Mirii vor dansa asa ceva. Sunt firtosaguri...daca stii la ce ma refer....
Laura...sar`na.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Bine ca mi-ai zis, sa ma inscriu rapid la un curs de dans.



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput