Fiv/IA la Medlife?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

fara doar si poate scapa de hidrosalpinx inainte sa te apuci de Fiv.
si asa sansele de reusita sunt cum sunt..e pacat sa le mai si diminuam cu bna-stiinta.

multa bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medut spune:

Citat:
citat din mesajul lui io2010

Buna fetelor,
N-am mai scris de cateva zile de noua mea experienta. Am fost la prima consultatie ,Medlife, Dr. Albu Dragos, prima impresie a fost :un medic deosebit, calm, cu multa rabdare si cu mult profesionalism a verificat toate investigatiile, analize facute pana la momentul de fata .Facand cele 3 Ia-uri a considerat ca trebuie sa trecem mai departe- Fiv.Dupa 2 zile m-am prezentat la ecografie endovaginala- surpriza mare pe trompa stanga s-a vazut hidrosalpinx 3/4 cm. A fost destul de dura vestea primita pentru ca varianta de a scapa de aceasta formatiune este laparoscopia. Fiv in acest caz scade de doua ori rata de reusita. Inca nu m-am hotarat ce fac in continuare, as risca Fiv ,la recoltarea de ovule se va face o punctie si va aspira tot lichidul din trompa.Care dintre voi fetelor, v-ati lovit de aceeasi problema? Efectiv, nu stiu ce sa fac in continuare, nu vreau sa regret mai tarziu !!!!




Eu am avut acelasi caz, FIV cu hidrosalpinx , m-a punctionat inainte de a incepe stimularea. La mine a fost confundat cu chist, punctia d echist a fost cumplit de dureroasa, fara anestezie.
Fiv-ul nu a reusit, hidrosalpinx-ul s-a refacut in 2 luni la loc. Dr. Cocei spune ca lichidul ataca embrionul si e toxic, cu specificatia dansei ca sunt concluzii de la medicii din strainatate, pe care ea ii considera fff avansati in FIV. Acum imi pare rau ca am facut fiv cu hidr. dar nici macar dr nu stia, darmite eu. A fost o cheltuiala de energie si de sperante cumplita...Ma tot gandesc ca poate de aceea nu am reusit... Iti pove ce am patit eu, in cazul tau e bine sa te consulti cu Dr si sa asculti de el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Si eu sunt de acord cu fetele, laparoscopie intai sa rezolvati cu hidro, si apoi incepeti fivul. Ai incredere in dr Albu, e un medic f bun si spune lucrurilor pe nume.
Nu tre sa iti fie frica de laparo, este o interventie sub anestezie totala si te poti reface relativ repede.
mai bine mai astepti o luna, doua , trei si faci laparo, decit sa pleci la drum cu aceasta indoiala si cu sanse mai mici.
Multa bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

io...viono la cap hidrosalpinx..si vei afla mai multe

eu sunt una din acele fete care sufera de acest cumplit diagnostic

e cel mai dur care poate fi vreodata
op si curatat de hidrosalpinx trompa stanga in dec 2008
iar in 10 luni sa refacut din nou hidro..si nu asa si sa extins la ambele trompe..iar in curand ar treb sa ma operez si sa scot ambele trompe ptr a face FIV..

deci elimina hidrosalpinxul din tine si trompa defectea caci se va reface di te vei opera la infinittt apoi

anul 2010 va fi anul meu de reusita.... caci doamne doamne ne va ajuta si vom fi si noi parinti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

pogonici,nu speria fata.
nu e chiar atat de dur acest diagnostic...si eu am avut...interventia nu a fost deloc grea...iar recuperarea imediata.
"the best thing to do" cand ai hidro este sa scoti trompa...asta e de la dr.Kovacs citire-si tine foarte tare la aspectul asta...nu clipsare,nu curatare...ci scoatere!!!
deh...daca stiau si medicii din RO care m-au tratat pe mine chestia asta...poate nu ajungeam sa fac SEU nr. 3 pe trompa aia doar curatata...dar...deh...ghinionul meu ca nu m-a dus capul sa ma orientez mai devreme catre medici din strainatate...mai priceputi pe semne!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Fetelor voi care facetzi fiv la Medlife...
Am auzit ca ar fi plecat dr.Bolintineanu? sau este doar un zvon nefondat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

nop...nu e zvon...chiar a plecat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna

a facut cineva histero cu dr Albu?
face anestezie ca la punctie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goggy spune:

eu am facut histero cu deliana predoi, daca te incalzeste cu ceva, si se poate face cu anestezie generala la cerere, pt ca e mai scump.
Eu initial am mers pe mana ei, cu locala, dar in timpul procedurii am facut o criza de spasmofilie din cauza durerii si m-au adormit.
Sincer, eu iti recomand sa ceri generala din start.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

mirela , eu am facut acum exact 1 luna histero cu dr albu ..am avut o multime de polipi..cum a zis dr albu"de mult nu am mai vazut asa ceva"..am mers pe anestezie locala ..nu te doare procedura in sine de indepartare polipi (daca e cazul) , ci de manevra a ustensilelor .. daca te stii cu un prag de suportabilitate bun , mergi pe locala , daca nu .. cere generala ..eu am vrut musai sa vad ce e acolo

aaa.. si un sfat , daca faci cu locala sa ajungi mai devreme pt pregatirea interventiei-->ti se va pune o perfuzie cu analgezice , si cu cat se consuma mai mult din perfuzie pana la interventie , cu atat mai bine ..

orice alegi bafta si rezultat beton


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein




MTHFR C677T genotip heterozigot

Mergi la inceput