Fiv/IA la Medlife?

Fiv/IA la Medlife? | Autor: io2010

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
Sunt noua pe acest forum, ma intereseaza parerea si experienta voastra despre IA si Fiv. Am 3 IA-uri nereusite. In ianuarie am programare la Medlife, sper ca aici sa-mi pot indeplini dorinta de a avea un copil.Fetelor, care ati fost la Medlife, va rog mult, sa-mi impartasiti din experienta voastra.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cocolyso spune:

Eu am incredere in Medlife, chiar daca am facut fiv si nu am reusit, acolo am gasit raspunsurile, intelegere si sprijin la problemele mele.
Am mers la Dr.Dragos Albu, pt mine super dr, insa depinde de fiecare sa fii pe aceeasi lungime de unda.
Eu zic sa mergi la o consultatie si apoi sa tragi concluzia daca merita sau nu, eu zic ca merita.
Sanatate si succes, 2010 sa vina cu bb!

http://lt1f.lilypie.com/9DQWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns io2010 spune:

Cand ai facut fiv la Medlife? Spune-mi ce s-a intamplat, de ce nu s-a prins bb? Tratament cu ce ai facut ? si....cat a costat fiv-ul?
Ma scuzi ca te-am "bombardat" cu intrebari, insa as vrea sa stiu mai multe .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

am intrebat noi de preturi acu vre-o luna:

- FIV-ul 67 de mil
- analize 6-7 mil
- medicamentele de stimulare aprox 20 de mil

Mie mi-a placut, voi merge pe mana lor de data asta dupa un rateu urat la Giulesti.

La cine te-ai programat? Stiu ca reiau activitatea dupa 18 ianuarie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

scuze, am dat de 2 ori acelasi mesaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Buna fetelor,
Si eu voi face fiv la Medlife anul asta, eu sper in aprilie , sunt pacienta dr Albu, pe care il consider un medic profesionist si un om deosebit. E un dr bun, calm, cald si are rabdare si e f sincer.
Si eu stiu ca fiv este cam 65-70 mil, nu stiu exact, analizele in timpul fivului cam 6-7 mil, acum medicamentatia depinde de fiecare. Eu am facut o inseminare si m-a costat stimularea peste 25 milioane.

Mult succes la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns io2010 spune:

Bune fetelor,
Mi-am facut programare pe 12 ianuarie la dr. Albu Dragos. Nu-l cunosc,e prima oara cand voi merge la dansul. Am ales clinica precum si medicul din spusele unor fete care au avut doar cuvinte de lauda la adresa dansului. Eu am fost pacienta dr. Dracea Laura, clinica Gynera. Am hotarat dupa aproape un an sa schimb si medicul si clinica.
Mult succes !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elfisorpufos spune:

Buna fetelor!
Si eu sunt pacienta doctorului Albu Dragos si am embriotransferul pe 10 februarie. Pe 18 ianuarie voi incepe tratamentul cu dipherelin. Am emotii foarte mari pentru reusita dar sper sa am noroc. VA doresc si voua un an cat mai bun si sa fie cu ochisori la toata lumea! Ar fi bine daca am pastra legatura deoarece am vazut ca nu mai este activ un forum care sa aiba ca tema fiv la medlife si cred ca acest topic ar fi important macar din punct de vedere psihologic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

Fiv la Medlife???
hai sa vi-l povestesc pe al meu...si va las sa trageti voi concluziile:

-m-am prezentat cu tot dosarul de analize cerute de catre Comisie...am tratat o raceala mica,am facut un vaccin...m-am reintors dupa tratament...sa vedem cand dam startul stimularii.
-pe toate rezultatele-in prima faza, s-a uitat dr. Bolintineanu...dupa ce am facut "reparatiile" necesare...cu aceleasi analize am fost la dr. Predoi-care a vazut din prima pe HSG-ul meu un hidrosalpinx de toata frumusetea.
buuuuuuuuuuuuuuun....trebuie sa-l operam...bla bla bla...stiti si voi probabil de ce...asa ca amanam stimularea ovariana si programam interventia chirurgicala.
cand am intrebat-o pe dr. Bolintineanu cum imi poate explica faptul ca nu mi-a "vazut" hidrosalpinxul...si ma punea sa incep stimularea cu el acolo...raspunsul dansei a fost:
-nu l-am vazut,nu???...hmmmmm

in fine...se mai intampla...si medici sunt tot oameni...fac si ei greseli...bla bla bla...cunoastem astfel de stereotipii.

fac interventia...astept menstra....fac inhibarea...vine z1 a urmatorului CM...ma duc la eco sa vedem daca putem da startul stimularii.
la eco nimeresc la dr. Albu...care imi spune ca am un chist pe nush' care ovar si ca el personal,daca as fi pacienta lui, nu ar incepe stimularea...intai ar trata chistul respectiv.
buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuun....cu eco in dinti merg la dr. P...care se uita peste analiza...si se apuca sa-mi prescrie puregon...adica incepem stimularea.
eu il intreb de chistul respectiv...ma gandesc...poate nu l-o fi vazut...ca vaz' ca se poarta asta la Medlife...insa imi raspunde senin ca:
-nu ne deranjeaza chistul ala acolo!!!
ok!!!...stie el mai bine...ca doar e seful clinicii de Fiv...si a mai si vazut hidrosalpinxul nedetectate de dr. Bolintineanu.

parcurg toata stimularea...si hai sa vedem cand facem punctia...calculeza dr. P...si iese tocmai Duminica!!!
vaaaaaaaaaaaaaaaaaaaiiiii....da cata impertineta pe capul meu!!!sa ma gasesc eu sa am nevoie de punctie taman Duminica...cand tot omu' e in we...e plecat...are treaba...sau poate vrea sa se odihneasca.
cine sunt eu ca sa-si strice we o echipa intreaga de medici pentru mine???
asadar...vizibil deranjat de situatie...mi-a programat Pregnylul astfel incat sa am punctia Luni dimineata ...si nu Duminica dimineatza asa cum ar fi cazut de drept.
ok...trecem si peste asta.

fac punctia cu bine...am recolta buna...embrioni multi si frumosi...ma hotarasc sa transfer 3 si sa-i congelez pe cei ramasi.
spun intentia mea...si dr.imi spune sa-i comunic dorinta mea dr. Mustata-embrioloaga.
Miercuri dimineata m-au chemat la ET cu embrioni de 48 de ore...vine si dr. Mustata...ii spun ca vreau crio de blastocisti pentru cei ramasi....si-mi spune sec:
-o sa fac crioprezervare vineri,cu embrioni de ziua 4...ca ziua 5 e Sambata si sa nu vin de acasa Sambata sa-mi stric we.

buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuun....cum dreaq sa-si strice ei we???las' ca noi putem sa ne stricam sanatatea,sa ne cheltuim banii,sa ne mutilam sufleteste...insa ei nu-si pot strica we...ca doar nu e vina lor ca noi avem probleme!!!

vineri ma duc sa platesc crioprezervarea si-mi da un bon de casa si atat...ca si cum mi-as fi cumparat pantofi si mi-a dat bon de casa.
intreb daca asta e tot...daca nu primesc un contract,un nr. de identificare,o eticheta,ceva care sa ateste ca am acolo niste embrioni congelati...daca peste un an vreau sa-i transfer si nu ma mai crede cineva ca am acolo embrioni congelati...cum demonstrez???doar cu amaratul ala de bon???
imi spune o aeriana de fatuca din aia de la receptie...ca:
-stie dna dr. embriolog totul...nu trebuie sa va faceti griji dvs.
-ba chiar imi fac...si vreau si niste raspunsuri...daca intr-o dimineata,cand vine la serviciu,da masina peste dna dr. embriolog...si ajunge printre sfinti...atunci cine mama naibilor imi mai identifica mie embrionii???nu e normal sa am si eu ceva...un cod,o eticheta care sa conduca la identificarea embrionilor mei???...ca sunt ai mei...si sunt prima indreptatita sa am asa ceva.

cam asta a fost experienta mea la Medlife...in Octombrie 2008.
Fiv-ul a fost nereusit si transferul de crio la fel...insa nu asta m-a sictirit...ce m-a deranjat teribil a fost:

-atitudinea personalului de la receptie-fatucile alea sunt absolut aeriene...am senzatia ca la angajare sunt alese alea mai toante...altfel nu pot sa inteleg cum de le nimersc numai pe alea.
cati nervi si cate certuri am tras pe la receptie la fiecare vizita la clinica nici nu vreau sa-mi mai amintesc.
ele nu inteleg absolut nimic din ce se intampla in jurul lor si daca nu esti tu extrem de atenta...fie te taxeaza mult mai mult decat trebuie,fie te pun sa faci tampenii...etc etc.

-asteptatul cu orele pe coridoarele clinicii-chiar daca mergeam cu programare,chiar si la monitorizare...tot asteptam ore intregi pana intram in cabinet.
hai ...eu am putut astepta...insa erau multe femei care se invoiau de serviciu sa fuga pana la clinica si le prindea pranzul pe acolo...iarasi la multe scandaluri am asistat si pe aceasta tema la receptia MMf-ului.

-felul josnic in care iti arunca in fata-inainte de a intra la punctie,acordul pe care esti cam obligat sa-l semnezi-ca doar esti cu ovarele plesnind in tine si nu mai ai cale de intarcere...acord prin care clinica este absolvita de orice vina in cazul in care dai coltul pe masa lor in timpul punctiei.

-domnisoara Andreea...alta placere teribila...comunicarea cu ea...asteptam muuuuuuult si bine telefoanele ei...ca mereu uita sa ma sune sa-mi spuna ce trebuie sa fac mai departe.
intr-o zi...am fost la monitorizare dimineata...dr. trebuia sa-mi prescrie dozele de puregon pentru urmatoaele zile insa a intrat in operatie si urma sa astept telefonul Andreei pentru informatiile necesare....si mi s-au lungit urechile asteptand...ca Andreea tot nu a sunat.
era deja 6 seara...si eu la 7 trebuia sa fac injectia si nu stiam ce doza sa fac...am pus mana pe telefon si am sunat-o pe Andreea...insa....surpriza....avea telefonul inchis.
eram in preajma clinicii...m-am dus acolo...si dadeau sa ma puna pe goana alea de la receptie pe acolo...am dat cu ele de pamant de le-au mers fulgii...habar nu am cum au gasit-o pe Andreea-pe un tel. personal banuiesc...ca m-a sunat ea in 20 de minute...si ce credeti???
era in tren Andreea...se ducea acasa sa petreaca we...si ma suna ea cand ajungea...ca doar nu era graba,nu???

toate astea plus intreaga lor atitudine si modul in care au abordat cazul meu m-au facut sa raman cu un gust amar...desi plecasem la drum plina de incredere,speranta si optimism.
am fost deja in strainatatepentru o noua incercare...acolo medicii sunt mult mai atenti fata de pacienti...o atitudine total diferita fata de Medlife...au avut suficient timp sa-mi raspunda la toate intrebarile mele.
cu aceasta ocazie am aflat ca schema ce mi-a fost prescrisa nu a fost cea mai inspirata...iar dozele presrise...au fost cam de cal.
in fine...sa spunem ca sunt eu extrem de ghinionista...de am patit toate astea...insa stand stramb si judecand drept...Medlife-ul este inca la stadiul "experimentare" a Fiv-ului.
este o parere personala pe care mi-o mentin.
evident ca exista si reusite acolo...putine la numar...insa eu personal as recomanda alte locuri pentru o astfel de incercare.

hai sa zic ceva si de bine...dr. Albu imi place extrem de mult...pot sa spun ca mi se pare cel mai OK medic de acolo de la Fiv.
mi se pare un medic foarte atent si comunicativ.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elfisorpufos spune:

Destul de socanta relatarea ta Samira, iar referitor la prestatia fetelor de la receptie am citit pe multe site-uri relatari asemanatoare. Imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva dar este rezultatul relatiilor interumane existente in sistemul nostru de sanatate. In fond mare parte dintre cei prezenti acolo au venit de la stat asa ca nu trebuie sa ne miram prea tare. Din pacate eu personal nu pot sa fac aceasta interventie in alta parte asa ca toate sperantele mele sunt legate de aceasta clinica si de persoana lui Albu Dragos. CA sa pot merge mai departe trebuie sa cred ca va fi bine. Iti inteleg revolta, de fapt toti cei care traim aici cred ca putem sa intelegem prin ce ai trecut dar nu prea avem alternativa.Asta este. Fruntea sus si sa speram ca maine va fi mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Samira,

imi pare rau de experienta trista traita.
Am trecut si eu printr-un FIV ingrozitor la Giulesti.

Acum sa povestesc experienta scurta cu dr. Albu: deci ma duc eu la el cu dosarul doldora de analize facute in 5-6 ani de umblat din doctor in doctor, am pierdut 2 sarcini si m-am tot investigat si nimic! Si ce face d-nul doctor?
Imi da alte analize, multe, scumpe. M-am codit dar totusi le-am facut si SURPRIZA: am o mutatie genetica C677T care duce la oprirea sarcinilor in luna mica, deci puteam sa fac eu cate vitro vroiam si sa pierd cate sarcini ma mai lasau varsta si sanatatea!!!

asa ca eu raman pe-aici, sper sa fac vitro in februarie sau martie.

Mergi la inceput