***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007(113)***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Lililove, nu stiu cata relevanta are experienta mea cu gradinitzele in De, dar io scriu. Cand scriu relevanta, ma refer la faptul ca uneori lucrurile is diferite, de la land la land, de la scoala la scoala, de la invatatoare la invatatoare/ educatoare..si asta pt ca am citi si comunic cu alte mamici, mai citesc si alte pareri dupa forumuri germane, am o pretena care locuieste in acelasi oras cu noi, dar alt cartier, deci gradinitza e platita de aceeasi primarie si am impresia ca-i alta tara...deci o iei si tu ca un caz particular..

Copii mei merg la o gradinitza de stat, in sistem deschis. adika el are o edu care stie de el, adika o trag la raspundere, in rest el umbla pe unde vrea el. au 17 edu la ei in gradinita sunt 60 de copii, dar nu toate edu sunt full time. au edu de: hol, jos, sus, de sala de miscare, de gradina, de bucatarie, sus /jos, de atelierul de pictura, de werkstatt (aici lucreaza cu scule bormashine, ciment, nisip) de Bauraum (aici contruiesc), edu de sala de citit (lesotheka) de sala de muzica..si mai sunt vreo 2 care sunt "springerine" adika sar pe unde lipseste cineva, bolnav /concediu. Vreau sa precizez ca sistemul asta pe mine m-a naucit, pt ca o edu nu se joaca activ cu ei, sau ii puna sa faca ceva,ii observa si ii ajuta..si, io venita dintr-o tara unde copii stateau pe scaunele, ma intrebam cum ii disciplineaza..sa nu crezi ca-i haos. ma uimeste R cand imi precizeaza, ca nu are voie acolo, de ex in leaganul din gradina, pt ca era bulina rosie la intrare in gradina

in primul an de la 3 la 4 ani, pt ca R fiind nascut in sept chiar e cel mai mik din grupe, aveau unele activitati, dimineatza era in tichet la locul lui, si el stia ca dupa micul dejun, trebuia sa mearga pt 1 ora la grupa de comunicare, sau la gimnastica..etc..in rest in voie. Noi avem min 2 intalniri cu edu lui in an. Se numesc Elterngespräch (convorbirea cu parintzii) suntem doar noi si edu lui. au un dosar in care intial am ramas surprinsa cat de bine au notate info. ele de obicei urmaresc niste indicatori, corespunzatori varstei. R, ca si D mai nou, a stat mai prost la capitolul cominucare, limba vorbita. dar R deja a recuperat ff bine, nu e el cel mai vorbaret copil.
sau de ex, D la 18 luni trebuia sa poata sa piguleasca( orez, de ex) sa se joace cu spuna de ras..etc..
Cand R avea 4 ani si 6 luni am primit un chestionar, sa il completam. Acel chestionar continea info despre el ca evolutie, cum se incadreaza in medii nou, cum comunica, daca are preteni..dar si informatii daca a avut deficiente la nastere..etc..
si, la Sf de martie 09 a fost testat de un medic de la biroul sanatate, de la primarie. Acel medic a mers cam la toate gradi din oras, si a testat copii nascuti pan la 30 sept 2004 obligatoriu, si cei nascuti pan la 31 dec 2004, daca parintii faceau cerere ca vor sa isi inscrie copilul in sept 2010, la scoala.Copii nascuti dupa aceasta data, nu pot fi inscrie copilul la scoala, de ex in 2010 (lege), pt ca daca ai un geniu, scoala permite efectuarea doi ani intr-unul (cunosc si io o sora de la o fetita de la R de la gradi a facut clasaa doua si a trecut intr-a 4-a)
Testul din martie a fost : de limba, de motorica, de vaz de auz, de intelegere (i s-a precizat sa deseneze un om)..nu imi mai aduc aminte ce s-a facut atunci.
R a mai facut o evaluare, la limba, in aprilie. Noua testele astea ni s-au parut ff dificile. pt ca de EX: i se punea un CD si el trebuia sa repete fraza cuvant cu cuvant si sa nu schimbe topica, sau unele fraze erau fara sens..sa vada daca chiar intelege sau e un mik papagal..sau cuvinte grele de pronuntzat sau grupuri de cuvinte..

Dupa aceste teste, evaluare gradinitzei si chestionarul nostru, R a intrat in grupa de Schuki, adika copil prescolar.

Dupa ce a implinit 5 ani, intre 60 si 64 de luni se efectuaze U9. Acest U9 este testul preliminar pt scoala, se face la pediatru (U 1 se face la nastere, U2 la 2 luni..U8 la 4 ani..sunt niste teste obligatorii, platite de casa de asigurari )
La U 9 se verifica daca e balbait (cum vorbeste in general), daca intelege ce ii precizi: deseneaza un copac, pe mama si tata, sau sa ii povesteasca ce a facut ieri..chestii din astea..sunt urmarite tot la fel niste caracteristici..si Testul acesta facut de noi la inceput de decembrie a fost okei, adika pediatru a spus ca e bun de scoala..

Dar, io stiu ca daca lui nu ii place ceva nu face si io nu vreau sa exercit presini asupra lui asa inutil. De ex nu a vrut sa mearga la fotbal, pt ca il considera inutil, si a ales sa mearga la Scoala de muzica..asa ca marti de la 17 la 18 avem curs.

Sa revin, deci din SEpt a inceput aceasta grupa de copii prescolari. Erau 2 seminarii pe saptamana, si includeau si excursii.La aceste seminarii fac multe activitati de grup..un desen comun, sau se deseneaza unul pe altul, sau asculta o poveste si vorbesc pe rand..

Irinusha a precizat bine, (de asta o iubesc io) nu asculta regulile, decat cand ii convine.
La noi nu iese din cuvant, e drept ca io is lejera cu el, dar cand sunt anumite lucruri, nu merge (de ex, cand avea 18 luni, ne-am mutat si am trecut pe plita eletrica si ii placea sa umble la butoane, asa ca nu a inteles, pan nu l-am pus cu mana pe plita sa vada ce se poate intampla, sau el stie ca la ora 20 e in pat iar TV nu e decat vineri si duminica, azi nu se pune ca-i vacanta si geer)

La seminariile astea ale lor vine si o Dna de la scoala. Ea ii obs atat pe acesti copii cat si pe copii la scoala. cu ea ne-am intalnit la sedinta din 5 nov, cand ne-a informat cat de cat despre scoala primara.
Noi stim ca aceasta scoala primara e ff importanta pt toata viata. pt ca notele din clasa a IV vor decide daca el va urma gimanaziu, deci va absolvi un liceul, sau va merge la scoala reala sau mai e una, imi scapa denumirea..
mi-e egal acu daca el la 20 de ani isi va decide soarta, dar nu vreau sa il dau de la 6 ani si nu va avea un start bun, care ii va fi definitiv pe viata. Asta e sistemul, si tre sa il accept. nu merge, las ca recupereaza el.

Educatoarea s-a consultat atat cu cele 2 edu de la grupa prescolara, cat si cu psiholoaga care ii observa si cu directoarea. Le.am vazut rapoartele. Deci, decizia a fost undeva la mijloc. Acu, daca io as fi stiut ca copilul meu e pregatit de scoala as fi insistat, dar stiu ca nu e pregatit.
Logopeda lui l-a testat, la limba e ff bine, Profesorul de inot e multzumit de el, e ff atent si evolueza ff bine, si la gimastica sau muzica e bine clasat..dar va mai ramane un an in gradi.

trimit si editez mai tarziu

Edit: nu a avut nici un impact asupra lui, pt ca nu avea preteni buni printre acei copii prescolari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilly love spune:

Didi...acum citesc! [ in primul rand trebuie sa-l reinscriu pe Cristian la gradi si in al 2-lea rand mama e invatatoare deci oarecum nu imi e strain subiectul].
An@, poate imi relatezi f pe scurt ce anume nu a fost in regula cu dr Topor; eu chiar trebuie sa-l duc pe Cristian la un consult la un ortoped pediatru si am si eu nevoie de recomandari; mersi mult si doar daca ai timp; dupa ce gaseste un ortoped de care sa fie multumita, imi transmiti si mie?

stie cineva ceva de dr. Iuliana Cotrut?

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilly love spune:

draga Didi, m-am oprit pentru ca mi-au dat lacrimile..razand; esti haioasa rau :"nu asculta regulile, decat cand ii convine....am trecut pe plita eletrica ....ii placea sa umble la butoane, asa ca nu a inteles, pan nu l-am pus cu mana pe plita sa vada ce se poate intampla...Sper ca era doar calda?! God, nici nu pot sa-mi imaginez altceva
O sa continuu maine , multumesc oricum pentru efort- e impresionant

va pup fetelor, e foarte tarziu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Lililove, da era calda. Lui ii placea cum se aprindea beculetzul.
Nu stiu cum sunt altii, parca-s creanga, dar mi-e greu sa descriu un copil, care-i un mic omuletz, in scris pe un forum. nu pot sa spun ca-s cea mai consecventa, iar el nu este cel mai turmentat copil. De ex nu mi-a daramat nicioadata pomul de craciun (pe asta il am in fatza de asta il folosesc ca ex).
Uneori cand le explici copiilor de ce nu e bine sa faca ceva, ei trebuie sa intelega care ar fi principalul efect al acelei cauze.

Uneori, noi, adulti amplificam situatiile pe baza experietelor sau a sentimentelor, vis- a vis de o intamplare.

acu cateva zile am fost la Sea Life in Spyer. si, noi adulti am plecat de acolo cam dezamagiti. Bani multi, vietati marine putine. Evident ca orice dezamagire nu e cu voce tare. si, seara il vad pe R ca inca nu doarme il intreb la ce se gandeste..si imi raspunde: "la rechini, la acvariu "
si, a doua zi vroiam sa il iau pe D la plimbare afara, si il intreb daca merge cu mine, si imi raspunde: "la pesti!!"
deci lor le-a placut ff mult si au ramas impresionati, asa cum cred ca subiectul scoala a fost mai amplu la mine in cap. Bine ca nu ii povestesc ceea ce cred io mereu, ca derut copilul.

Cred ca mesajul de mai sus o sa il sterg, ca nu se incadreaza pe plantatie..dupa ce imi scrii ca l-ai terminat.

An, si io la fel m-am gandit la 2007 si Ana voastra.

Cu ceva timp in urma am renuntzat la statistici din astea cu ani pari/impari pt ca fac uneori rau..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Didi, multumesc pentru aprecieri, intr-adevar, este foarte frumos cu 2 copii.
Eu am citit cu mare interes mesajul tau cel lung, am o prietena buna in Germania cu fetita de 6 ani si are parte de aceleasi experiente. Eu nu l-as sterge, chiar daca nu se incadreaza in topic, mi se pare mult mai util decat multe altele care nici ele nu s-au incadrat in topic de-a lungul timpului .

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Al_Ma spune:

Da, An, ultima data tot sub moderare eram, desi nu-mi explic si am solicitat detalii si de la moderatori, si de la administratori, dar nimeni nu s-a obosit sa-mi raspunda. Vreau sa pun ceva la mica publicitate si nu pot. E aiurea si ma batea gandul sa renunt la orice activitate pe forumul asta. In fine.
Didi, nu le sterge, ce-ai innebunit? Sunt pline de informatii. Cred ca si-ar putea face cineva lucrarea de diploma pe info sociale pe care le dai tu.



Alina si Mara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankaa spune:

Salutare si de la noi.Am intrat sa va urez La multi ani (cu intarziere,ca doar asa am reusit),Sa aveti parte de un an frumos,linistit,plin de impliniri si bucutii...si nu in ultimul rand,sper ca in noul an sa ne reintalnim cu toatele,mamici de capsunei si capsunici,la fel cum eram candva la odiseea sarcinii.
Al meu pitic are o alergie la tot ce tine de cacao...desi n-am exagerat niciodata la capitolul asta.A inceput ca o urticarie urata pe picioare,n-aveai loc sa pui nici macar un ac...asa de multe bubite avea.i-a trecut pana la urma,dar cum au venit sarbatorile si toata lumea face pe Mosul,a reaparut,de data asta doar sub forma de mici bubite.Ma bucur macar k stiu d ce sa il feresc de acum inainte.
In rest crestem,Cantam,dansam,spunem poezii.A avut parte si de o mult asteptata intalnire cu Mos Craciun,de care a fost super incantat.Voi pune si un filmulet si poze in curand,dar oricum nu ma asteptam sa fie atat de entuziasmat la vederea lui.Acum de fiecare data cand se uita p geam si vede ca ninge,spune:"uite mami,ninge.Acum vine Mosul cu saniuta".
Ca tot vorbea Didi de daramat pomul de Craciun,al meu l-a daramat si anul asta si anul trecut.De data asta l-am impodobit impreuna,timp de cateva ore.am incercat sa-l facem cat mai frumos si am si reusit.inainte de culcare s-a gandit el sa mai arunce o privire la globulete...dar cum sa admiri globuletele daca nu le si atingi:)?asa ca a tras de el si a cazut.Bineinteles ca a inceput un plans de suparare ca si cand eu as fi fost de vina ca a cazut bradul,nu el.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

LA MULTI ANI!!! cu intarziere si de la noi.
Un AN NOU mai bun, plin de impliniri si fericire, cu capsunei sanatosi si frumosi ca si pana acum!
Noi am fost plecati la niste prieteni cateva zile si nu am avut net. Andrei s-a simtit super, s-a jucat cu baietelul prietenilor care e cu 2 ani mai mare decat el si cu prietenii lui, in ultima noapte au bocit unul dupa altul in reprize. Cand tacea unul, visa celalalt ceva de joaca si incepea iar scandalul. Voiau sa se joace toata noaptea pentru ca urma sa se desparta a doua zi.
Didi multumesc. Am niste emotii...Dupa atata timp am impresia ca nu mai stiu nimic. Sper sa ma descurc. Ma duc sa ma pregatesc.

Mamica de David Andrei 10 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_So spune:

La multi ani si noi, cu intarziere, c-am lenevit acasa in concediu si n-am deschis calculatorul.

Ckristina, felicitari pentru sarcina.
An@, sa-ti iasa minunea asa cum ti-o doresti. Foarte frumoase pozele de Craciun, ai tuns-o pe Ana, ca parca are parul mai scurt?

Pepsi, ma bucur ca ai scris si sa mai scrii.

Didi, sa nu stergi mesajul, eu l-am citit cu mare atentie si mi s-a parut foarte folositor. Mama, cate chestii urmaresc nemtii! Cand ma gandesc ca dau o gramada de bani la o gradinita particulara unde nu stiu exact ce activitati face, daca mai face ce era in program la inceputul anului. O mai intreb din cand in cand: da' pian mai faci, Mara? Nu, ca nu mai vine doamna. De abia de vreo luna a inceput educatoarea sa ne scrie pe mail ce mai fac si mi s-a parut extraordinar, ce sa mai zic de chestionare, teste, evaluari. Eu am primit dupa primul an de gradi dosarul ei, care continea de fapt "operele" ei, desenele si ce mai facea ea, in anul al doilea am primit, pe langa opere si o scurta caracterizare facuta de profa de creatie si inteligenta emotionala (da' asta fiindca am inscris-o la creatie, altfel n-as fi primit, nu era in programul de baza). In rest, nimic, si e deja grupa mare, la anul e pregatitoarea si gata, vine scoala (vorbesc de nr 1). In legatura cu datul mai devreme, si eu sunt de parere ca trebuie sa fie pregatit copilul, conteaza foarte mult si pentru increderea in el pe care o va avea, una e sa vezi ca-ti iese si tie cum le iese colegilor, si alta e sa vezi ca nu merge. Imi aduc aminte ca ramaneam uneori ultima in clasa la matematica, ca nu-mi iesea a naibii problema, si eram plansa toata dup-aia. Ma rog, ma scuzati ca m-am intins.

Intreba cineva de imunitate, noua ne-a dat pediatra Imunomix, sirop si e destul de bun la gust. O pacalesc pe nr 2 ca e "cafea" (e maroniu) si ne bem cafeaua amandoua. Noi avem in continuare probleme cu greutatea, are 10 kile jumate, cat un copil de un an. Am tot dus-o, am tot analizat-o (si mie imi ziceau ca-s mama rea, Vas, parca tu erai cu asta, cu antibioticul). N-are nimic, de mancat mananca, e vesela, nu-i tace gura, e o smechera si o profitoare (s-a dus o data sa capete bomboana de la tati. Ii da tati una si ea zice: si pentru Mara. Lasa, ca Mara n-a cerut, zice tati. O sa vrea si Mara, raspunde ea. Auzi, o sa vrea, mi-a placut cum i-a inchis gura. Maine poimaine ii zice ca o sa vrea la cinema...)

Ni s-a stricat si noua programul de somn zilele astea, tot pe la 11-12 noaptea adormeau. Veneau pe rand la noi in dormitor sa se parasca: Mara bate din palme. Ana minte. Ana nu ma lasa sa dorm. Mara m-a batut, si tot asa. Sper sa-si revina, ca io cedez nervos.

Unde-or fi fetele noastre, tot sper ca se mai intorc? nu scriam eu prea des, dar chiar imi lipsesc mesajele lor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:


Fetelor, va doresc inca o data UN AN NOU PLIN DE REALIZARI, BUCURII,BANI, DRAGOSTE SI SANATATE!

Didi, ce lucruri interesante spui tu!
Mi-e groaza ca din toamna incepem si noi gradinita si nu stiu cum va reactiona David, cum se va comporta.Tocmai suntem intr-o perioada de razvratire, nimik nu-i convine, tipa, urla, loveste pe cine apuca sau arunca cu jucarii.Nu stim ce sa-i mai facem!
Rog fetele cu pici mai mari sa-mi spuna si mie ce metode mai aplica, cum va faceti intelesi ca noi deja o luam razna.
Acum in aceasta minivacanta ne-a scos niste perle de nu ne vedea sa credem.Intr-o seara tot ii spuneam sa nu se mai arunce in pat peste noi ca ne lovea fara sa vrea neincetat, sotul i-a dat una la fund, a inceput sa urle apoi sa oprit instanta si de oftica a inceput sa tipe isteric apoi se opreste brusc si-i spune sotului:"Te mananc!"(asta ii mai spune el uneori cand nu asculta).Nu ne venea sa credem cu a asociat el ceea ce-i mai spunem cand ne supara.
iar acum 2 zile, ne pregateam sa iesim din casa, tot trageam de el sa-l imbrac, se foia si nu asculta deloc, a ridicat tonul ta'su la el o data si iar ii spun:"Comentezi?"Eram socati de-a dreptul!Imita tot ca nu mai stii cum sa te porti cu el.
Cam asta e problema noastra de baza acum.
De sarbatori am fost la sora mea si am stat in familie.
Punem si poze.
MOSU'&REVELION 2009-2010



Mergi la inceput