contractii

contractii | Autor: babicyyy

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor sunt noua pe forum si sunt insarcinata la 30 sapt cu 2 fetite , am avut contractii destul de dese am primit tratament cu salbutamol si diazepam , as vrea sa stiu daca a mai primit asemenea tratament cineva si daca afecteaza copii aceste medicamente ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

esti racita..sau dc ai primit salbutamol?



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenadina spune:

eu am avut tratament pt amenintare de nastere prematura la 32 de sapt gynipral nospa in perfuzie continua timp de 5 zile, tot cu contractii eram.daca sarcina e mare nu au de ce sa faca rau medicam prescrise de medic,fetii sant formati deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Diazepamul relaxeaza musculatura uterului, si eu am luat injectabil, e ok.
Salbutamol iei pt probleme respiratorii sau pt contractii?
In mod normal salbutamolul se ia la probleme respiratorii, astm...dar am cititi pe prospect la Ventolin (Salbutamol)
"Desi salbutamolul administrat intravenos si ocazional sub forma de tablete se foloseste in conducerea nasterii premature, necomplicata de placenta praevia, hemoragie antepartum sau toxemie gravidica, se recomanda sa nu se foloseasca in cazul iminentei de avort."
Exista si alte tratamente pt contractii si impiedicarea nasterii premature. Mai ai putin, incerca sa stai cat mai linistita, cat mai mult in pat. Sarcina usoara in continuare, pana la termen.


www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005),Luana-Emilia(28.01.2009)
and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009),Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)
My baby, my joy, my heart, my gift from God
Light a candle for Alma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babicyyy spune:

LA MULTI ANI FETELOR !!!! Salbutamolul am primit pentru contractii m-am mirat si eu cand am citit prospectul defapt este un vasodilatator.De cand le iau nu am mai avut contractii , oricum astazi am luat ultimele pastile si vedem dupa....

Mergi la inceput