Sinechia uterina..help!

Sinechia uterina..help! | Autor: serry_ann

Link direct la acest mesaj

Buna,am tot cautat pe net dar nu am gasit nimic asa ca recurg la ajutorul vostru..sunt insarcinata (10 sapt de sarcina) iar dr mi-a spus ca am sinechie uterina....a mai avut cineva asa ceva in timpul sarcinii? pot duce sarcina la termen fara riscuri ? nu am somn din cauza asta sunt f ingrijorata ...multumesc anticipat..:)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

sinechia pune probleme in a ramane insarcinata in primul rand. daca ai reusit inseamna ca e o sinechie partiala care se va desface singura pe masura ce creste bebe. de urmarit ar fi la un ecograf bun daca placenta este inserata pe zona de sinechie, adica daca este lipita asta ar presupune ca la nastere nu se va elimina singura va trebui indepartata chirurgical...eu am avut problema asta cu sinechia, la mine acum a mai ramas doar o brida ...

27 Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serry_ann spune:

multumesc irina..sper sa fie bine..dr a spus ca se poate rupe cand bebe creste mai mare si ca risc poate sa apara o hemoragie...am nascut acum un an si 8 luni si cred ca dr a facut excel de zel in a curata ..:( de altfel am spus ca mor atunci,simteam ca imi scoate inima din mine..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

din cate stiu riscul unei hemoragii exista la nastere cand se scoate placenta. eu am avut sinechie aproape totala, urma sa fac histeroscopie operatorie pt a o desface si sansele de a ramane gravi erau minime dupa parerea dr. se pare ca cel de sus a vrut altfel am reusit fara sa desfac sinechia, acum e desfacuta aproape in totalitate , nu am avut deloc sangerari, singurul risc va mai fi la nastere cand se va extrage placenta...

27 Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serry_ann spune:

sa dea Dumnezeu sa fie bine..iti doresc sarcina usoara irina si sa ai un bebe sanatos,sa va bucurati de el..

Mergi la inceput