Jocuri,jucarii

Jocuri,jucarii | Autor: Veve

Link direct la acest mesaj

Autor: palmyrah2002
Subiect: JUCARII PT . COPII DE 1 AN
Ce jucarii le mai cumparati la ai vostri bb-i,ca la al meu nu-i place nici una din cele pe care le are.Principalele lui "jucarii" sint:
- sticle de plastic
- cablurile de prin casa
- sertarele
- hirtiutele pe care le face miiiiici,mici si apoi le vira in gurita
Nu se mai joaca cu nici o jucarie din cele pe care le are.Si are......


Autor: vilma
Lego, mingea, bebe-de jucarie...televizorul, videoul, cutiile cu crema ale lu' mami, periuta si pasta de dinti....hartia igienica...pantofii (ai ei si ai nostri)...nu mai stiu...


Autor: oLo
Pana acum n-am cumparat absolut nici o jucarie. Emma a primit o gramada de jucarii care evident ca n-o intereseaza. Dintre 'jucariile' preferate: geanta mea (ii roade cordonul), sticle de plastic umplute cu diverse(fasole, orez, sare samd, bine insurubate si cu dopul lipit), doua masuri de lapte praf lipite cap la cap si umplute cu ceva (fasole, orez), calculatorul (cand ma vede ca stau la calculator vine pas pas si incearca sa apese pe tastatura (de multe ori nimereste tasta 'Esc'), papucii si pantofii (la asta e jeale ca le ia in gura), masina de spalat (cand ii las usa deschisa sa se usuce, imediat vine si-i baga capul inauntru si striga (cred ca-i place ecoul) samd. In concluzie, pastrati banii pt mai tarziu.


Autor: anamaria
O alta idee, care la noi a tinut, doar din cand in cand, ce-i drept: incearca sa-i ascunzi jucariile, da-i cateva odata, apoi altele, ca sa i se para mereu ca sunt NOI... cred ca pe la varsta asta incepusera sa-i placa si caramizile alea de lego, cu care se pot construi diferite chestii...
SPOR LA JOACA!!!


Autor: coryna
Jucarii ar fi prea mult spus: masura de la detergent, sticle de plastic, cureaua lu' tati, geanta, papuci, pantofi (dar nu prea i-l lasam ca sunt "cih"), capacul de la sifonul de scurgere de la baie, tot ce tine de carti, reviste, telecomanda, telefonul si ... mai nou o masinuta - "titiul".
Eu i-l duc la nisip si acolo se uita la copiii mai mari cum se joaca cu galetusa si lopatica lui si sper sa invete de la ei, ca la mine nu vrea sa stea sa-i arat. Nu dispera o sa vina cind n-o sa mai scapam de toti Batman-ii si Superman-ii si toate masinutele si tancurile, avioane , etc... asa ca hai sa ne bucuram ca inca nu trebuie sa cheltuim jumate din salariu pe jucarii.


Autor: palmyrah2002
Asta cam asa este,dar ma gindeam ca numai copilul meu nu este atras de jucariile lui,(masinute,sunatori de orice fel ,etc,toate primite de la alti copii)dar vad ca toti au aceleasi veleitati si probabil ca este firesc la virsta asta,cind sint foarte curiosi,sa-i intereseze absolut tot ce este in jurul lor si nu numai jucariile.Ei sa fie sanatosi si sa creasca mari si "cumiiiiinti"!!Cristina


Autor: kika
Asa este si eu am impresia ca copiii sint de fapt atrasi de lucrurile simple iar jucariile sint cumparate aiurea, sau poate tocmai de aceea nu ii mai atrag caci sint prea multe si prea la indemina. Si eu am spus de o mie de ori ca nu mai cumparam nimic dar de fiecare data nu ne putem abtine si uite asa ne impiedicam la tot pasul de jucarii. Cu putine dintre ele insa se joaca. La un an jucaria preferata era un fel de geamandura cu un cilindru lung pe care baga colacei colorati din plastic de marimi diferite si care facea cling-cling cind o miscai.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Autor: Elena
Subiect: Lego-de la ce varsta ?
Ma gandeam sa-l rog pe sa-i aduca Laurei lego, dar nu stiu daca o sa-i placa...Am vazut ca exista lego si pt. copilasi de 1 an dar ma intreb daca chiar ii intereseaza tipul asta de jocuri la varste asa mici...Laura are niste cuburi de vreo 2 ani dar nu prea e interesata sa se joace cu ele;rareori cand mai da de ele pe acolo ma pune pe mine sa-i construiesc castele si singura ei placere este doar sa le darime, ca la construit nu se prea pricepe, se enerveaza cand vede ca se darima...
Ce alte jocuri..interesante mai stiti pentru copilasi de 3 ani ?


Autor: palmyrah2002
Eu i-am luat lui Mihnea LEGO intr-o galetusa(pt.copii de 1 an).Pasiunea lui cea mai mare este sa arunce piesele in galetusa si apoi sa le rastoarne dupa pat,sau sa-mi dea mie piesele sa le imbin.
Nepotica mea de trei ani si jumatate adora tablita magnetica,pictatul cu degetele,coloratul si mai nou jocul pe calculator.De asemeni adora
sa faca baie la papusi si isi doreste o "papusa cu cadita" si o papusa cu multe hainute pe care sa o schimbe mereu.Ii mai place sa joace cu plastilina si cel mai mult sa rupa caietele fratelui ei mai mare....Pa!PA!Multa sanatate!Cristina


Autor: Elena
Draga Cristina,
Multumesc mult pentru recomandari ! Mi-am adus aminte ca am niste plastilina prin casa si vad ca-i place foarte mult !!...asa ca acum pot sa stau linistita si sa citesc DC...
De colorat nu pare inca interesata. Cat despre LEGO, cred ca si Laurei i-ar place tot faza cu aruncatul si scosul din galetusa..hi,hi
Nu stiu de ce nu-mi merg smilies, dar cred ca e computerul meu de vina...


Autor: Cristina
Elena.......vezi cu plastilina, eu zic sa o supraveghezi pe Laura cand "construieste" ca eu am gasit prin toata casa intinsa ( si pe mobila, pe covor) dupa ce "s-a produs" Sanziana. Cumpara-i niste creioane cerate ( ca n-au varf sa se rupa - de-alea mai groase)si un caietel poate o va tenta sa mazgaleasca. Mai sunt interesante cuburile, trusele de "doctorita" - Sanziana toata ziua ne "consulta" pe noi si papusile cu stetoscopul. Si sunt grozave tablitele magnetice cu litere si cifre. Sanziana asa a invatat toate literele de tipar ( a facut o pasiune pentru litere, mai putin pentru cifre). Mai sunt niste cuburi mari cu orificii in diverse forme si cu formele aferente. de exemplu, un orificiu in forma de triunghi - cauti forma respectiva si o bagi prin orificiu. orificiile sunt: figuri geometrice, animale, stelute, samd. Cuburile au pe o parte si butonase cu diverse melodii si pe alta ceas. Ma mai gandesc si-ti spun daca mai vrei idei.


Autor: palmyrah2002
Draga Elena,
CU PLACERE si daca imi mai vine vreo idee,iti scriu.
Am vazut in Metro o minge de plastic care avea in interior forme geometrice(cred ca despre asa ceva iti scria si Cristina).Aceste forme se "plantau"pe mingea care avea decupajele necesare.A ! Mi-a mai venit o idee:sint niste carticele care au locuri goale unde se lipesc poze autoadezive(gen Pokemon,etc.)sau puzzle pentru copii de trei ani.Multa sanatate!Cristina


Autor: Elena
Pentru Cristina-moderator: cu plastilina vad ca nu e problema, am una care nu pateaza, nu se lipeste de covor, scrie pe ea ca poate s-o bage si-n gura !!
Cat despre tablite magnetice- si Laura are si cu cifre si cu litere pe care deja le-a invatat, asa ca ..sunt fumate.
Papusile nu-i plac, trusa de doctor i-am luat dar nu s-a jucat decat 5 minute cu ea si de atunci zace pe aici neatinsa;
O sa incerc sa caut si eu pe aici cuburile de care ziceati;
daca mai aveti si alte idei, va astept cu mult interes.


Autor: iris
poti incerca totusi cu lego simple, fara prea multe figurine, dar oricum pt tot ce e nou trebuie sa ii arati cum sa faca ceva case , castele pt papusele, strazi, garaje pt masini si sa te joci si tu...apoi puzzle mari si mici, plate sau cuburi, papusi si hainute, carti de colorat; hirtie colorata si lipici, uuuf; ale mele mai sint innebunite dupa vase si tacimuri, toata ziua ar mesteri la ele;


Autor: Alehandra
Poti sa-i cumperiLego daca are 1 an . Sunt difetite tipuri de Lego si cu piese mai mari si eu zic sa cumperi ceva de calitate piesele sa se imbine usor, sa fie viu colorate in special rosu, galben , verde si albastru ,suprafetele sa fie bine netezite . O sa-i placa la nebunie si Alexandra are asa ceva si construim foarte des. Chiar si cuburile sunt binevenite.


Autor: sumisa
Poti incerca si cu lego, dar sa fie cu piese mai mari. Sa fie fata eficienta cand construieste. Daria are o cutie imensa si am observat ca e incantata sa construiasca doar chestii mari, pe care eventual sa se poata urca cu picioarele. Nu prea o atrag chestiile maruntele.


Autor: palmyrah2002
Alehandra,cuburile pe care le ai sint cu imagini sau sint simple?!
Eu caut cuburi cu imagini si nu gasesc pe aici.PA!PA!Cristina


Autor: Ana71
Baietelelui meu de 2 ani si 10 luni ii place sa faca puzzle-uri, binenteles adaptate varstei. Gasesti la Carrefour puzzle-uri cu 12 sau 24 piese, cu imagini din povesti sau cu animale. La inceput, cand i-am cumparat (acum 3-4luni) nu se dadea in vant dupa ele, dar acum are o adevarata pasiune sa le completeze.


Autor: Elena
Puzzle e o idee buna ! Am mai incercat acum vreo 5-6 luni, dar atunci era cam mica si in plus am luat si eu, ca moaca, unu' de vreo 50 de piese si probabil a descurajat-o marimea lui. O sa incerc cu mai putine piese.
Multzam


Autor: Alehandra
Cuburile sunt doar colorate (fara imagini) si cu ajutorul cuburilor Alexandra a invatat culorile . Ex
Hai sa construim un turnulet Verde ca masina bunicului... si ea imi aducea cuburi de culoare verde apoi o rugam sa-mi caute o jucarie care sa aiba aceeasi culoare si uite asa construind si combinand jocurile si jucariile a invatat culorile de baza, incat le recunoaste si daca se uite la varful unui creion cu nuante si tonuri mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Draga palmyrah2002,
mandarina mea are tot un 1 an si conform "prostului" obicei :) a fost ingropata in jucarii. Nimic nu o incanta mai mult de 5 minute. Exercita insa o fascinatie "bolnavicioasa" pentru cutii, reviste si pisica.
Eu i-am cumparat recent o orga care canta foarte frumos,mai mult muzica clasica.A tras de ea in mare viteza si si-a dat drept in nas cu ea.
Asa ca am revenit la cutiile inofensive.
Pupici,Nadina

"Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Autor: DanaR
Subiect: Puzzle de la ce varsta
Baietelul meu Patric, 3 ani, pare foarte interesat de piesele de puzzle din pungile de Sugus. Ma gandeam sa ii cumpar unul sa vedem daca reuseste sa faca ceva din el. Desigur unul mic la inceput.
Ce parere aveti?
Mi-a dat de gandit cand intr-o zi a imbinat 3 piese desi nu se potriveau.


Autor: narcisa
Din pacate, nu stiu cum arata cele din pungile Sugus, dar exista puzzle si e la 3 ani; de obicei sta pe carton undeva virsta; depinde de model, deci de dificultatea imaginii.
Sper sa te ajute sfatul meu.
Noi mai avem un drum lung pina la puzzle
narcisa + Patrick


Autor: iris
exista mai multe tipuri de puzzle:
-cele care au doar o figura intraga care trebui sa intre in lacsaul ei, sint mai multe figuri pe o placa, din lemn sau din carton ;
-puzzle clasic din piese ce se imbin aintre ele, cu numar diferit de piese de la 3-4 piese mari la sute si mii;

iris a inceput sa se joace si a reusit sa faca puzzle din cele simple cu figurine intregi pe la un an si jumatate, iar sara are acum un an si aproape doua luni si se chinuie de zor; citeodata reuseste si e tare multumita, da o tura prin camera si se intoarce sa mai munceasca; dar satu linga ea si sa imi dea mie piesa, eu o pun apropae la loc si ea o aseaza; simte cind a intrat in locul bun si sa vedeti ce fata de iliescu are...
apoi cu puzzel din cele normale, iris s-a jucat la aproape doi ani, a reusit sa il invete pe dinafara si l-a facut de sute de ori cred pe cel cu alba ca zapada din 15 piese si inca alte 3 ; dupa citeva luni a trecut la cele cu 20 de piese si apoi la cele cu 54;
la inceput am facut impreuna dar se descurca bine cu ele;

cred ca daca observi ca ii place copilului si te joci cu el, invata foarte repede; la fel de bine se poate intimpla sa nu il intereseze si asta nu e motiv de suparare; cindva ii va placea, daca va vedea alti copii facind puzzle sau cind va mai creste; dar cred ca e ca si cu orice jucarie, la inceput ii poate cuceri sau le ramine indiferent o perioada; iris facea puzzel in schimb nu pricepea ce rost are sa jucam fotbal..

cit despre puzzle din sugus sau alte produse, acestea sint facute mai simplu si intr-adevar se combina si daca nu recompun desenul corect; asta nu se intimpla cu cele adevarate insa;
cel mai mult mi-a placut la iris ca a gasit o metoda buna sa faca puzzel, si si acum o aplica pt ca functioneaza la puzzle cu nr mic de piese; face intii chenarul si apoi pune piesele din mijloc; m-a lasat muta de admiratie cu chestia asta si uite ca o admir si o laud si aici
; iar la puzzel cu mai multe piese, 35 sau 49 sau 54 isi separa intii piesele de pe margine "maiie" de cele din mijloc = "mizjis", apoi cauta colturile si se apuca de lucru


Autor: lala
vezi ca in Selgros se gaseste un tip de puzzle din cauciuc cu litere, cifre sau animale (sunt niste patrate din care se poate face un covoras). Pustiul meu a inceput cu acelea.


Autor: vilma
I-am cumparat Ancai puzzle din cuburi, din pacate desi l-am facut eu de vreo 2 ori in prezenta ei, nu s-a aratat impresionata si nici macar interesata (de imagine). Il folosim acum pe post de "aruncatori", ceea ce nu e placut daca te nimereste in locuri sensibile..:-(


Autor: zizica
Eu i-am cumparat lui Mihai (la 3 ani)puzzle din 12 piese (unele cu poze de catei dalmatieni) si a reusit sa le faca. I-au placut, dar acum s-a plictisit de ele.


Autor: maska
baietelul meu vlad, face puzzle-ul mentionat de lala de la 1 an si ceva. noi avem cu animale, 2 bucati, din care construieste covorase pentru camera lor.


Autor: alma
Noi am inceput cu puzzle din mai putine piese, pe care le faceam impreuna, pana le invata si le facea singurica. Cu timpul am crescut numarul de piese pana la 200, ea compune personajele, sarcina mea fiind sa termin fundalul, care are aceeasi culoare pe mai multe piese si e mai greu de realizat.
Sunt si puzzle-uri buretate, cu 20-25 de piese, care sunt mai solide si mult mai usor de facut.


Autor: GabrielaG
Anul trecut , cand pustiul meu avea 3 ani ii cumparam puzzle de la libraria DIVERTA.Aveau din acelea cu imagini din povesti si cu piese putine (12 sau 15); lui ii placeau f. mult si aproape saptamanal luam unul nou. Erau ieftine (in jur de 17000) si nu erau in cutie, doar asezate pe cartonul de baza si trase intr-o tzipla.
Poate mai gasesti si acum; sunt f. frumoase imaginile si le poate asocia cu povestile cunoscute sau invatate la gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Autor: Raluca
Subiect: Caut...o jucarie
Si nu orice....vreau o casuta mare in care sa poata intra un bebe de 1 an.Si care sa nu fie periculoasa (ma gandesc la ceva gonflabil..)si sa-mi incapa intr-o camera de bloc. Ati vazut asa ceva???Daca da va rog dati-mi adresa magazinului..multumesc!!


Autor: vilma
Noi i-am cumparat Ancai de la Metro o casuta (costa 400 de mii de lei) care se asambleaza cam la fel cu corturile. Din experienta noastra iti spun ca nu prea i-a placut la 1 an, i s-a parut un pic infricosator. O sa mai incerc si acuma, sa vad daca i-o place.


Autor: Raluca
Vilma, casuta respectiva are suportul metalic????
Ilinca e inebunita de a se ascunde sub birou, masa din bucatarie si de aceea ne-am gandit sa-i aduca mosu' o casuta in care sa se ascunda si sa ne faca cucu-bau.......


Autor: oanaesn
In Prisma sunt multe magazine pt. copii dintre care doua sunt imense si au tot felul de jucarii, ar putea avea si o casuta dar au in general lucruri scumpe...


Autor: alma
Eu am vazut la noi (in Buzau) o casuta foarte frumos colorata, ca un cort, micuta si nu foarte scumpa (in jur de 700.000 lei). Nu stiu cum se monteaza, insa fetitei mele i-a placut, dar e prea mica pentru ea (are aproape 7 ani).
Daca ai drum pe-aici iti pot da numele magazinului...


Autor: diana904
Eu am luat din Metro o casuta cam cum ai vrea tu, dar asta vara, era la articole pentru plaja (saltele, barci etc), nu stiu daca mai sint acum. Tudor care avea 1 an atunci intra perfect, intra si Catinca (4 ani)...intrau si amindoi, cam inghesuiti ce-i drept. CAsuta nu e prea mare, merge intr-o camera de bloc, e gonflabila si in pret intra si un sac cu 100 de bile care se pun pe "podeaua" casei. Bilele sint mari, nu pot fi inghitite, si usoare, nu se pot rani cu ele. Costa tot vreo 400.000.


Autor: Raluca
Alma, zi-mi te rog numele magazinului si cam in ce zona se afla, saptamana viitoare sotul meu chiar va trece prin Buzau..


Autor: ioana
Eu i-am cumparat o casuta din cartoan, foarte frumos colorata, care are usita, ferestre, chiar si mansarda...La inceput nu prea a fost incantat, dar apoi s-a obisnuit. Mai mult, acum o mananca, fiind din carton. Am luat-o de la un supermarchet din centrul orasului Tulcea, era foarte ieftina, dar nici prea rezistenta nu este.


Autor: vilma
Ralu, da, are niste bete din metal, exact ca la cortul clasic, doar ca nu e nevoie sa le prinzi in pamant. Nu are ea (casuta) prea mare stabilitate, in sensul ca daca se apuca sa sara in ea, s-ar putea trezi cu toata magaoaia in cap, dar merge, nu are cum sa se raneasca.
Cam atat.


Autor: monica
Ralu, gaeshti asha ceva GONFLABIL shi fara nici o structura metalica la Lumea Copiilor. Mie mi s'au parut cam scumpe...atin,geau 2 meleoane!! da' erau frumoase rau!!


Autor: anamaria
Ralu, desi nu cred ca mai gasesti acum...
Bogdan este foarte incantat de cortul pt plaja pe care l-a primit cadou de ziua lui, este un cort care nu are decat 3 laturi pline, in fata este liber, betele nu trebuie batute in pamant, se poate monta si-n casa... noi avem marimea XXL, adica intram acolo toti 3, si cred ca va avea loc si din burtica, si apoi la vara poti merge cu el la iarba verde sau la mare...


Autor: danielac
RALUCA, AM SI EU ACEASI PROBLEMA CA SI TINE, CHIAR CAUT PENTRU DIANA O ASTFEL DE JUCARIE, CHIAR NU AM VAZUT NICAIERI SI MA BUCURA SUBIECTUL TAU.



Autor: alma
Raluca, acum am vazut mesajul tau... scuza-ma ca nu ti-am raspuns mai devreme.
Magazinul se afla pe langa Piata de Pasari pe straduta spre Baia Comunala. Imi pare rau ca nu stiu cum se numeste, n-am mai avut drum pe acolo. Insa nu e greu de gasit. Sunt 3 magazine unul langa altul la parterul unui bloc, acesta e cel din mijloc (daca nu ma insel, pe geam scrie ceva de CADOURI) si casuta se vede de afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Autor: ponicid
Subiect: copilul meu se plictiseste
Fetita mea de 1 an si 4 luni este un copil hiperactiv; Nu sta mai mult de 1 minut intr-un loc. Este singurul nostru copil si practic traieste printe adulti. De cand a venit frigul si o scoatem mai putin afara, simt ca se plictiseste rau de tot iar pe noi ne inebuneste.
Cunoasteti jocuri, jucarii sau alte modalitati de a-i umple timpul in mod util la varsta aceasta?


Autor: iris
cred ca toti parintii , mamicile mai ales, simtim ce greu devine sa mai faci fata cerintelor copilului de a se juca, de face ca timpul sa il petreaca in mod placut; cu fetita cea mica mi-a fost greu tare dar cind a avut o surioara deja lucrurile s-au schimbat , aveam o mare preocupare amindoua, si tot simteam ca i-ar placea sa facem si altceva si mai ales cu altcineva -norocul nostru ca am venit in germania!
....cred ca cel mai fain e sa incerci sa 'colaborezi ' cu alte mamici , chiar cunoscute in parc, sa va intilniti, prin rotatie la una si la alta , sa se joace copii linga alti copii, la virsta asta nu se joaca impreuna practic; dar le place sa vada alti copii;
in germania se organizeaza asa numitele grupe de joaca, unde , macar o dimineata pe saptamina mergi cu copiii mici si vad si ei si alta lume decit mami si tati..si mai exisat si grupele de 'alergare' parintii impreuna cu copiii, in salile de sport ale scolilor unde se aduna mai multe perechi parinti-copil ;
stiu ca n-am raspuns la intrebarea ta dar poate v-am dat niste idei;


Autor: Gabriella
Buna!Si fetita mea are 1 an si 3 luni si de asemenea se plictiseste foarte tare,si atunci sta numai in picioarele noastre de nu mai putem face nimic.Ne dispera pur si simplu cu cataratul pe scaune,sa umble la aragaz sa mearga la toaleta sa se balaceasca in wc deci pur si simplu nu o pasioneaza nici o jucarie si doar zanzaniile noastre(gadilat,mers in 4 labe,pititea)dar unde pui ca mai avem si noi scoala si serviciu sa nu mai vorbim de mancare ,curetenie etc.Deci daca afli vreun remediu da-mi si mie de veste ca simt ca mooooooooor.Bye!Bye! Va pupa dulce inca un copil pasionat de plictiseala.
PS Nu mai spun ca a fost si foart racita si nu mai iesit afara de 10 zile ca a trebuit sa facem injectii en gross.


Autor: piskot
Si eu trec prin astfel de momente. Fetita mea este mai mare, 2 ani si 3 luni, si tot se plictiseste din cand in cand. La inceput ii ascundeam o parte din jucarii si le scoteam dupa o luna. O linisteam cu asta pentru o perioada....dar fericirea nu tinea mult Apoi se mai joaca foarte frumos cu o cutie mare de carton, in care se ascunde, isi baga si scoate jucariile dupa bunul ei plac. De foarte mare succes este si leaganul pe care i l-am montat pe hol. Se gasesc de cumparat, din plastic sau lemn, si sunt foarte utile cind mititeii astia o iau razna de plictiseala.Se mai joaca cu BIZZZZ, o albinuta mare de plus, mai mare decat ea, cu care se ia la tranta. Foarte util este un carut pentru papusi, m-a scos din multe jucaria asta. Mai are un casetofon si casete cu melodii pentru copii si povesti, si le pune singura si le ascula, chiar canta odata cu ele.
Se pare ca Mos Neculai a pregatit un sac mare cu LEGO ! O sa am piese prin toata casa !!!!
In rest ne descurcam si noi cum putem !!!!


Autor: sumisa
Un copil de varsta asta sa se joace singur, slabe sperante.
Ce mai poti incerca
- lego
-pictura cu acuarele, cu conditia sa sacrificati un trening sau ceva hainute si un cerceaf cu care sa protejati suprafata de lucru
-sacrificarea unui sertar sau dulap din mobila unde sa inghesuiti tot felul de lucruri, nu neaparat jucarii pe care sa le poata descoperi cand are chef
- un topogan de camera (pe mine m-a salvat de multe ori)
-covorasele acelea dintr-un fel de burete tare cu litere sau cifre care se realizeaza prin imbinarea unor patrate
-un pamatuf din acela de sters prafu( nou bineinteles) poate fi folosit la mai multe chestii inclusiv gadilat
- faina intr-o farfurie de plastic si o cana cu apa din care sa-si faca aluat in timp ce tu esti la cratita ( bineanteles ca se lasa cu murdarie, dar se pare ca fara asta nu exista nici distractie)
daca mai imi vin idei, mai scriu , acum tre sa plec cu daria la gimnastica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Autor: irinai
Subiect: Calut de plastic
Ati vazut cumva prin magazinele din Bucuresti caluti din plastic, gen balansoar?
As vrea sa ii cumpar unul lui bebe si nu am gasit decat niste masinute gen premergator pe care dupa ce i-am cumparat-o nici nu vrea sa se urce pe ea.


Autor: Bobita
Incearca la en-gross Europa, de acolo i-am cumparat eu Mariutei acum 1 an si ceva, sau daca nu la magazinele pentru copii, eu am vazut.


Autor: Claudia Costache
La METRO am vazut in Ploiesti. Cred ca au si in Bucuresti.
Baietelul meu are unul de lemn si este foarte incantat de el.
Cred ca mai repede oboseste calutul decat el.


Autor: DanaRosu
Dar calutz din lemn? cica e cu comanda online...
http://www.frata.assist.ro/scripts/magazin.exe?id=205&session=849&secure=587823


Autor: mirela-00
Am vazut la magazinul Bucur Obor


Autor: vilma
Am cumparat de la Metro, anul trecut, din plastic. Costa in jur de 460 de mii lei. Am vazut unul si-n oferta de la Chicco (vezi in magazinele-reprezentante sau chiar pe internet se poate comanda)


Autor: danielac
Diana are un calut din lemn, luat de la un soi de magazin gen fondul plastic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Autor: iuliana_2002
Subiect: Le plac baloanele bebelusilor?
Buna Ziua la toata lumea!
Ca de obicei eu am o problema mai speciala decat ceilalti: le plac baloanele bebelusilor?
Ieri am cumparat niste baloane ca sa ii agat deasupra patutului o frumusete de baloane, 4 culori
diferite si cand il umflam pe cel galben a inceput sa maraie Claudiu. Am zis ca poate ii trece si
am continuat, l-am legat si am vrut sa ma joc cu taticu ca sa-i dam si lui ulterior.
Nu i-a placut, am abandonat, nu ma asteptam sa nu-i placa.
Ce parere aveti despre asta? Ai vostri copii accepta baloanele?(Precizez: baloane clasice fara forme ciudate
si desene pe ele)
Multumesc,


Autor: Danza
Lui Danutz ii plac baloanele de orice forma si culoare, chiar si iepurii aia caraghiosi. Se culca pe ele, le poarta in brate prin toata casa, le arunca, joaca fotbal. Cand am venit de la maternitate, sora-mea (13 ani) mi-a aranjat camera cu baloane, tot felul de floricele, panglici cu <Bine ai venit!!!> pt. bebe. Mai tarziu am legat unele baloane mai mici la patutul lui Danutz pe suportul de la baldachin si el se ma juca cu ele. S-a speriat un pic cand le-a spart, de aia i-am luat baloane care nu se sparg si se umfla maaari de tot.


Autor: Cretoiu A.
Sebi e inebunit dupa ele inca de la 3 luni!Are o gramada agatate de lampa, patut,premergator,etc. si le rontaie si le sparge cu maare placere, nu se sperie deloc cind pocnesc...
Sanatate si fericire tuturor.
Anto&bb.Sebi(8,5luni)


Autor: Garofitza
Cred ca nu-i copil sa nu-i placa baloanele. Dar eu una, cu firea mea prea protectoare nu l-am lasat sa se joace cu ele decat foarte tarziu, adica pe la vreo 2 ani aproape. De ce ? ca imi era frica sa nu le sparga si sa se inece. Se spune ca sunt hazardoase pentru copii si ca trebuiesc in permanenta supraveghiati cand se joaca cu ele.


Autor: angi_gemeni
Noi am avut baloane la petrecerea de Sf. Andrei si acum, la mot. Au fost fericiti sa vada atatea culori in sufragerie, in camera lor, insa au prea multe jucarii si au fost inconjurati de multe persoane ca sa solicite baloane. Bine, acum ai mei sunt mici si nu cred, de fapt sunt convinsa, ca ar stii sa se joace cu ele. Dar pentru decor sunt minunate!!! Atentie doar la caldura din incapere! Pentru ca , de la caldura, incep sa se sparga si fac un zgomot nu foarte placut pentru bebei. Mai ales cand acestia mai si dorm!


Autor: danielac
Bineinteles ca le plac, Diana chiar a spart cateva si nu s-a speriat deloc!


Autor: Codrutza
Da, da, da !!! Prima oara cand Luca a ras in hohote a fost cand taticul lui a umflat un balon si a inceput sa-l arunce in sus... asta s-a intamplat de Craciun...


Autor: iuliana_2002
Buna!
Scuze ca nu am raspuns, dar am cam fost in criza de timp, ca de obicei.
O sa incerc sa le umflu in alta parte cand doarme si sa i le atarn initial, apoi sa ne jucam.
Precizez ca de 1 luna si 1/2 suntem ff atenti la toti si la toate si nu ne-a placut cand a incercat mami sa umfle balonul.
Pupici la bebici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Autor: mcrmiki
Subiect: Cu ce se joaca copii de doi ani si ceva?
Nu mai stiu cum sa-i consum energia lui Bogdan, este foarte energic si agitat. Mergem pe afara la plimbare, cu bicicleta. In casa ne jucam foarte mult cu lego, cu indienii, cu pistoalele si cu multe alte jucarii.
Voi cu ce le mai umpleti timpul liber?
Miha & Bogdan


Autor: izu
Fetita mea ( 2 ani si 2 luni) are 3 papusele pe care le ingrijeste, le face baita, le da sa manance, le duce la toaleta, le plimba cu caruciorul, iar cand se plictiseste (f des) o pun sa "scormoneasca" in cutia cu jucarii, sa deseneze, sa se uite pe fereastra la pasarele (le pun dimineata piine pe balcon si vin sa manance) sau sa se uite la desene animate. Este foarte agitata, nu sta locului toata ziulica si ma gandesc f serios sa o duc la gradinita pt ca acolo sigur nu va avea timp sa se plictiseasca.


Autor: Andrada
Tai de seara (cind am timp) figuri geometrice, omuleti, etc din hirtie colorata si apoi le lipim pe hirtie. Plastilina. I-am facut in bucatarie, dulapul lui si atunci cind "gatim" amindoi el insira macaroane pe sireturi, sau amesteca "mincaricile" lui in vase de plastic. Ii mai place sa dam cu bita in mingii (baseball). Dar cel mai mult si mai mult ii plac instrumentele muzicale. Are si cumparate (de jucarie) si facute din carton: tamburina, vioara, trompeta, maracas (astea le poti face din doua sticlute de plastic pe care le umpli un sfert cu orez colorat si sigilezi dopul), tobe etc. Citeodata alergam cu ursuleti in brate in jurul casei (si sincer ride din taota inima) sau ne jucam de-a serviciul lui mami, de-a alimentara, de-a doctorul etc.
Mult success,
Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

mai exact ma intereseaza daca aveti careva masini/scutere electrice , pe baterii.....in Cluj sunt la moda si normal ca si Ilinca urla dupa asa ceva insa...pretul e cam mare (parerea mea) iar modelele ce le-am vazut noi merg f. greu iar daca dau peste un mic obstacol se opresc, in plus bateria e gata intr-o zi....
Deci,daca aveti asa ceva dati-mi un sfat, merita sau nu efortul de a cumpara o astfel de masinarie, ce marca, etc???

Raluca si Ilinca (1 an si 8 luni)



dddd
Membru matur

noi avem una peg perego, dar daca nu ai un parc cu alei bune in apropiere o cumperi degeaba. mai ales ca in preajma casei daca iesiti toti prietenii de joaca vor si ei si nu-i poti refuza. o ve folosi destul de putin, pana pe la 5 ani cred eu, dupa care...eu zic ca e doar la moda, poat esa creasca si fara ea. mai bine ii cumperi una normala.


iuliac
Membru matur

Nu stiu cum e in Cluj, dar la noi in parc, copiii se pot plimba cu astfel de masinute contra unei sume de bani (nu stiu cat). Parerea mea e c-ar fi mai buna o masinuta normala sau bicicleta in care copilul sa dea din picioare, sa faca sport. Ca nu vrea el, asta-i alta treaba


Raluca
Membru de baza

Multumes fetelor! Si eu ma gandeam la una normala, asa ca sa invete si ea sa pedaleze nu doar sa admire peisajul....insa inca nu ajunge bine la pedale si se inerveaza.
Asteptam primavara sa fim mai mari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Autor: ticka
Subiect: Jocuri si jucarii pentru copii de 3-4 ani
Sunt in criza de idei nu mai stiu ce jocuri sa joc cu fetita mea de 3,5 ani. I-am luat puzzle-uri cu 12 piese mari, la inceput unul. Pe urma i-am mai luat 2. Acum daca ii amestec piesele a toate 3 puzzle-uri stie sa mi le faca. N-am gasit puzzle-uri cu 20 de piese da sa fie mari ca sa le poata face. Am incercat cu piese mici si deocadata nu-si da seama de desen.
Are cuburi cu desene, dar se plictiseste
De constructor nu s-a mai atins de ceva timp.
Carti de colorat, creioane, acuarele asta doar cand are chef si nu vreau sa o impun. Si daca stam sa desenam nu vrea sa deseneze ea ci ma roaga sa-i desenez eu ca stiu mai bine. accepta doar sa faca razele de la soare, mustata de la pisica, acele de la arici.
I-am luat si placa de desen cu stampilute. Dar e aceeasi problema ma roaga sa desenez eu.
As vrea sa-i mai iau ceva care sa-i dezvolte creativitatea, poate aveti mai multe idei decat mine! Cu drag, ticka


Autor: adi69
Sant niste jocuri cu plastilina,au tot felul de chestiute de taiat si de format plastilina,am vazut o fetita de trei ani jucandu-se cu asa ceva.


Autor: ralu
Fetita mea (3 ani jumate) are un joc cu toate cifrele. Asa a invatat care sunt cifrele. Acum i-am cumparat un joc cu literele alfabetului. Deja isi recunoaste litera I de la Ioana si stie primele 6 litere din alfabet daca i le arat. In jocul asta exista cartonase cu fiecare litera si la fiecare litera inca 6 imagini cu lucruri a coror denumire incepe cu litera respectiva.
I-am luat o carticica pe care erau desenate forme geometrice. Cartea avea anexate niste figuri geometrice de diferite culori, pe care ea a trebuit sa le lipeasca in carte in formele geometrice corespinzatoare. Tot asa i-am luat niste carti-joc in care trebuia sa lipesti niste imagini in casutele corespunzatoare (adica de exemplu era un peste, trebuia lipit intr-o casuta in care era imaginea unui acvariu - asta i-a fost mai greu) Si fetitei mele i-am cumparat puzzel, dar a facut unul dupa care nu i-a mai placut.


Autor: ticka
Ideea cu cartonasele mi se pare mai mult decat draguta. Am sa caut si eu prin librarii. Cu literele am incercat si n-a mers. Nu i-a placut si m-am gandit ca e prea devreme. Dar cu literele si imaginile cu un animalutz sau un obiect care incepe cu acea litera e chiar interesant, cred ca o sa-i placa. Mersi pentru ideii, sunt la mare pret :)


Autor: ciufulici
Salut la mamici de varsta mea mai exact si bebelusa mea are 4 ani si e plina de toate activitatile. Ma incadrez la grupa de varsta nu? Ticka draga, am scapt treptat si de perioada aia cand faceam ca toate orataniile, desi cateodata mai fac si acum depinde de ce cantece noi au mai aparut pe piata, cu broscute, cu vacute, cu ratuste.
Bebelusa mea are ca activitati de baza scrisul si uitatul in carti. Noi ii cumparam cate un pachet mare cu hartie de scris si caiete de desen la greu si bine inteles carti. Cand nu e ocupata cu astea; deseneaza, coloreaza, decupeaza cu un foarfeca mica cu varfuri rotunde si apoi lipeste pe foi ce a decupat. Alteori face puzzle, se joaca cu lego sunt de toate felurile in comert chiar si in ro, popice. Are o trusa pentru doctorite destul de draguta ca imi vine si mie sa ma joc cu ea . Imbraca si desbraca papusile dar mai rar, mai mult le consulta. Modeleaza plastilina pretinzand ca face mancare la papusi, eu chiar recomand tuturor parintilor sa invete copiii cum sa modeleze cu plastilina, ajuta foarte bine la dezvoltarea muschlilor la maini. Avand in vedere ca locuim la casa are in curte o groapa cu nisip si are perioade cand se joaca si acolo, mai face cate o tura cu bicicleta prin curte, mai chinuie animalele vecinilor.
Alteori vrea neaparat un filmulet pentru copii sau desene animate, karaoke pentru copii. Ii place sa cante si sa danseze odata cu cei pe care ii vede pe ecran. Nu are obsesia tv -ului am avut si noi oleaca grija de asta. De pe la doi ani a inceput cu innotatul si ii place grozav, avem perioade cand innotam aproape zilnic. Si mai mult de atat se joaca zilnic cu copii de varsta ei. Acum e in vacanta dar de la varsta de 3 ani noi am ales sa mearga in colectivitate organizata. Mai exact merge si la gradinita. E musai ca aici nu o ajuta limba romana decat sa o inteleg eu. Prin urmare a facut progrese remarcabile si la limba engleza chiar se descurca. Dar sa nu credeti ca scapa de abecedar, aritmetica si toate alea. Am trecut de capitolul liniute, bastonase, stim sa scriem frumos, adica cu litere de tipar. Cititul e doar pe silabe si in romaneste ca vrea povesti de citit. Mai are multe de invatat dar ii place sa se bage in orice, sa faca si ea ceva. Alteori cand am treburi pe la bucatarie sa vedeti ce ajutor de baza am. Ii place sa curete usturoiul sau sa framante o bucatica de aluat si sa modeleze covrigi penru papusi. Mai nou a primt cadou un sah, site daor cum se muta piesele mai departe om vedea cand mai vrea sa se joace cu el Inca sta cuminte pe raft, cutia. Cu tati se joaca de-a magazinul, vine sa cumpere cate ceva de la magazin si odata e ea vanzatoarea si trebuie sa stie sa dea rest si odata e tati cel care vinde si ea trebuie sa stie cat are de primit si cat are de dat pe un mar, o banana,... etc.
Cam asta e cu fetita noastra, nu ezitati sa ii acordati incredere copilului si sa ii spuneti mereu ca e prea mic, dati drumul sa decopere singura lumea.


Autor: cspeana
Fetita mea a facut trei ani acum iunie pe 15 ,in general deseneaza acum deseneaza singura copii ,am inceput sa o pun sa scrie literele si ei ii plac cartile ii citeste lui baby ,ba mai schimba pamperul la papusi .Cel mai mult ii place sa se schimbe de haine si o las pentru ca si eu eram la fel,sau are hartie colorata eu ii tai figurine si ea le lipeste facind floricele .


Autor: Misilicu
Draga Ticka si au am o fetita de 3 ani si opt luni si te inteleg perfect.
Eu ii mai dau Monicutei sa vopseasca macaroane si apoi sa facem margele sau sa le lipim pe hartie alba, sub diverse forme. Cand suntem in casa si nu putem iesi afara( de exemplu aici este sezonul ploios si poate ploua toata ziua) ne jucam jocul cu gasitul unui obiect prin casa, pitita, cantam cantecele, dansam.


Autor: ticka
Ideea e de milioane! Mersi!


Autor: ticka
Cu cititul si cu scrisul liniutelor, m-ai dat gata! Poate sunt o mamica iresponsabila? Nu m-am gandit ca as putea sa incep s-o invat sa citeasca, nici macar nu m-am gandit s-o invat literele. Mi se pare devreme. Sau poate n-am dreptate.... Este adevarat citim povesti, invatam poezii... Nu stiu... mi-ai dat tema de gandire. daca si ceilalti copii stiu sa faca ce face fetita ta, ar trebui sa-mi revizuiesc atitudinea! Offff....Credeti ca sunt o mamica iresponsabila? sau dau prea putina importanta unor lucruri care ar trebui sa fie normale pentru varsta de 3-4 ani?


Autor: ADINUTZA
Sunt de parere ca asta e perioada din viata in care copilul trebuie sa se joace. Va avea timp pentru invatat, fii fara grija! Daca ar fi atat de important ca la 3-4 ani sa stie alfabetul probabil ca i-ar invata la gradinita. Cercetatorii nu recomanda astfel de activitati decat copiilor care manifesta un interes deosebit pentru asa ceva. Baiatul meu are 3 ani si 2 luni si adora sa se zbenguie pe afara, sa mearga cu bicicleta, sa se joace cu lego, cuburi, sa coloreze,etc dar favorite raman cursele cu masinute.


Autor: ralu
La gradinita fetitei mele deja au inceput sa-i invete alfabetul!!!!
Chestia asta o vor continua anul viitor in grupa mijlocie!!!


Autor: ciufulici
Darga ticka reponsabilitatea si-o asuma fiecare cum crede de cuviinta, iresponsabilitatea banuesc ca la fel.
Ce iti pare as de imposibil sa vezi daca bebe al tau vrea sa scrie, sa citesca sau sa numere?! Fetita noastra toata ziua e cu desenatul, scrisul, coloratul. Si am considerat ca daca vrea, atunci am incercat si noi putin sa o ajutam.
De exemplu aici la gradinita copii in gupa I adica de la 3 ani; invata zilele saptamanii, despre culori, numerele de la 1 la 20, alfabetul, figurile geometrice, picteaza cu degetul, au ora de educatie fizica, au inceput sudiul unei alte limbi straine decat engleza si fiecare copil face progrese in felul lui. Mai este o poveste, una e sa obigi un copil sa faca ceva si alta este sa il intrebi daca nu ar vrea si el sa invete sa scrie sau sa coloreze... etc. Totul bine inteles ca o joca pentru el.
Nu stiu ce ii invata la gradinita in ro, dar sunt ferm convinsa ca incearca sa ii invate ceva. Eu am si marele avantaj daca pot sa ii spun asa ca sunt acasa cu ea si am destul timp sa ma joc cu ea si sa o stimulez cum se spune. Am considerat de cuviinta ca daca la gradinita a inceput cu toate aceste lucruri si sunt in limba engleza, acasa sa faca cate putin in limba romana. Este destul de dificil sa ii explic copilului meu intr-o limba pe care poate nici eu nu o inteleg uneori. Dar pot sa spun ca sunt fericita pentru ca fetita mea vrea sa invete aceste lucruri. E foarte bucuroasa cand reuseste sa scrie cate ceva, sa decupeze sau sa citesca un cuvant scurt pe silabe. Ar fi si culmea noi romani sa vorbim cu ea in casa in engleza. Desi uneori se impune, incercam sa ii explicam pe cat posibil si in romaneste.
La grupa doi la gradinita aici deja copii fac sunetele limbii engleze invata sa scrie literele de tipar; mari si mici si chiar operati simple de adunare si scadere. Cu matematica nu e nici o problema 1+1 fac la fel si in engleza si in romaneste. Dar cu scrisul si cititul e diferenta de la cer la pamant intre cele doua limbi.
Deci la noi asa stau lucrurile si consider ca sunt forte multi copii care stiu sa faca aceste lucruri si nu stiu daca varsta la care un copil vrea sa inceapa sa invete este un standard. Trebuie sa stiti ca daca asteptati pe altii sa ii invete pe copiii vostri pai mai asteptati nitel. Daca timpul va permite ajutatii in joaca lor.
Ei sunt dornici de cunoastere si invata rapid de la cei din jur.
Iata ce scrie ralu: "Daca ar fi atat de important ca la 3-4 ani sa stie alfabetul probabil ca i-ar invata la gradinita", acum intreb si eu pentru tine ralu ce e important sa invete copiii la varsta asta?
Tema aceasta cu invatatul si cu scolile s-a mai dezbatut tare si pe alte forumuri. Acum se vede clar, parerile sunt impartite. Si eu vad foarte clar ca depinde de capacitatile fiecarui copil in parte, de locul unde traim, de buget si de unde invata copilul lui x sau a lui y? si de multe alte lucruri.


Autor: ticka
Draga ciufulici!
La gradinita fetitei mele nu invata inca alfabetul, dar am auzit de la alte mamici ca puiutzii lor stiu deja litere si scriu liniute.
Am mai postat un topic, despre faptul ca ultimul timp ca confrunt cu un "Nu pot" categoric. Banuiesc ca acest nu pot este legat direct de persoana mea. Nu cred ca la gradinita invoca acest "nu pot" cand fac activitatile pe care le fac, iar acum vara stau mai mult pe-afara . Am incercat diverse metode si pacaleli si nu merge nimik. Cand am auzit de litere si de liniute m-am panicat. este adevarat ca Sandica nici nu manifesta mare interes fata de litere si scris. Am cumparat acum un an litere cu magnet si le lipeam de frigider, n-a ramas incantata, am incercat dupa jumatate de an... aceeasi reactie. am lasat-o balta. Si acum cand am citit atatea in forum m-am speriat ca am gresit cu ceva si nu mi-am dat toata silinta. Nu ma disculp, poate am gresit nu stiu.....
Ce-i place de-adevaratelea este sa faca puzzle-uri si sa construiasca. Inventeaza povesti (Cea mai recenta cum a zburat ea cu avionul in America) Se joaca si cu papusile, care sunt bebelushii ei si ea e mamica lor.
Iti multumesc pentru raspuns


Autor: ciufulici
Draga ticka
am revenit cu o rectificare ADINUTA spusese; "Daca ar fi atat de important ca la 3-4 ani sa stie alfabetul probabil ca i-ar invata la gradinita" si nu ralu asta cu scuzele de rigoare pentru ralu si promit sa fiu mai atenta la ce citesc. Acum normal intrebarea mea din mesaj este pentru ADINUTA si nu pentru ralu.
Trebuie sa recunosc inca mai invat si din greseli
Nu ai de ce sa imi multumesti. De exemplu eu am stat aprope un an de zile acasa cu fetita si nu prea am avut prieteni, copii de varsta ei cu care ea sa poata comunica, prin urmare eu a trebuit sa incerc tot felul de roluri pentru a inlocui macar in parte ceea ce le lipseste copilor mici joaca in grup si lasatul in voie in aer liber si multe altele. In fiecare seara tati se juca si se joaca inca cu ea. Dar de pe la trei ani am hotarit ca trebuie sa comunice cu copiii de varsta ei, pentru ca lumea ei se marginea la noi si poate la alte cateva persoane cu care ne mai intalneam cateodata. In tot acest timp eu am incercat sa ii spun in engleza, sa ii arat in carti atunci cand ea ma solicita si treptat, treptat a inceput sa faca diferenta intre cele doua limbi. Stia cum trebuie sa salute anumite persaone in engleza sau in alta limba, incepuse sa stie ca daca e X, trebuie sa spuna intr-un fel, daca e Y, sa spuna in alt fel si tot asa.
Nu stiu cat am reusit dar cand am hotarat sa o inscriem la gradinita am avut oarece emotii pentru ca imi era teama de comunicarea in limba engleza si ca totul in jur e nou si ca ea statuse doar cu mine.
Problema nu a fost asa de grea, primele doua spatamani a plans ca vrea cu mamai, adica sa stau si eu cu ea dar nu in calsa , afara pe fotoliu si ea sa se joace cu copiii. Limba engleza nu a fost nici o problema, cei care s-au ocupat de ea au spus ca e mai mult decat bine. Prin urmare s-a integrat relativ usor spunem noi si a inceput imediat sa arate tot ce stie si chiar sa devina lider. Mai mult decat atat a reusit sa termine grupa I si grupa II intr-un singur an. Noi suntem multumiti si uimiti totodata si speram ca cei de la gradinita au apreciat corect progresele ei. Adevarul este ca ii place sa lucreze si acasa si ne povesteste ce face in fiecare zi la gradinita, se mai joaca cu papusile ei si o face pe educatoarea explicandu-le normal, in engleza cam asa cum e la gradinita ei.
Ma gandesc ca nu e greu si nici gresit dupa parerea mea sa incercati zi de zi macar jumatate de ora sa lucrati impreuna la ceva ce ii place ei si aproape de sfrasit sa introduceti ceva nou la joaca ei.
Imi aduc aminte ca prima foaie desenata a bebelusei de la gradinita era semnata de ea si educatoarea a zis ca e neobisnuit pentru ea sa vada asta, sunt foarte putini copii care din prima zi se semneza pe desen. Pentru ca noi tot scriam mesaje la cei din ro si ea a inceput sa scrie mesaje pentru bunica ...etc.
Am uita sa iti spun ca la gradinita au si calculator cu tot felul de joculete pentru ei. Fetita noastra a invatat in schimb de acasa cum sa foloseasca calculatorul.
Poti sa incerci multe lucruri cu ea si incet, incet ai sa vezi ca o sa ii placa si trece si perioada cu "nu pot". Poti de asemenea sa incerci cu scrisul si altele invitand o fetita mai mare care stie deja sa scrie si o va face curioasa. Imi aduc aminte ca deseori cand mergeam la cumparaturi fetita nostra ne intreba, cand o sa ii cumparam ghiozdan, pix, caiete si carti sa mearga la scoala?
Sa vezi acum, e o mica "enciclopedie" de cantece, povesti, poezii.
Sunt tare multe de povestit. Acum comunica fara probleme si in engleza si in romaneste mai putin in limba locala, are prieteni de varsta ei si totul pare sa fie ok.
Iti doresc succes si multi pupici la bebelusa ta de la 2xCiufulici


Autor: ticka
Hai ca au inceput sa mearga toate din bine in mai bine.
Am fost cu ea la magazin si am lasat-o sa-si ia caiete, carioci, foi colorate. Ii explicam la ce servesc si ea zicea ca vrea si ea sa taie ca vrea si ea sa deseneze cu degetelu etc etc. Acasa si sambata si duminika am desenat am taiat am lipit. Ii aratam cum se face si dupa o rugam sa faca pe profesoara sa-mi arate mie cum sa fac. A mers!!!!! Fiecare reusita era recompensata cu stelute colorate desenate in caietul ei (Mersi pentru sfat). Iau placut stelutele si ma tot interba ce sa mai faca ca sa ii mai desenez stelute. Cred ca a prins curaj, cand a vazut ca poate si ea sa faca ce fac si eu. Cred ca ii era frica sa incerce.... habar n-am... ma bucur ca a reusit!!. Asa ca acum sunt happy!!!!


Autor: ciufulici
Draga ticka
Ma bucur enorm daca eu am reusit sa iti inspir ceva care sa te ajute in joaca ta cu fetita. Am facut si noi "cunostinta" indirect cu voi prin intremediul pozelor vaostre, sa va traiasca frumusetea si sa va bucurati de ea. Bebelusa mea a zis ca ii scrie un mesaj ca sa vina la noi sa se joace cu ea si ca ii trimite o poza ca si ea e fetita mare si frumosa. Am domolit-o dar am promis ca o sa iti timitem pe privat daca nu te deranjeaza o poza cu bebelusa noastra. Nu stiu daca e bine sa ma intind aici in amanute cu si despre noi.


Autor: ticka
Saru'mana ciufulici. Sfaturile tale au fost foarte utile si mi-au prins bine! (sunt convinsa ca si alte mamici s-au inspirat ) Daca bebelusha ta ne scrie, ii vom raspunde neaparat . Eu am citit cam tot ce ai postat, asa ca pot sa spun ca si noi va cunoastem si sunt convinsa ca bebitza ta e o dulce!! Daca ne trimiteti si o poza ne vom bucura nespus.

Mergi la inceput