Albinutze de Mai-Iunie 2009(51)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicuratze spune:

Buna seara si de la noi,

Fata e super plangaciosa,sta numa in brate sau in ham,m-a cocosat;nici eu nu am stare potrivita de sarbatori.

Mancare mai subtire..piftie,carnati,o salata cu maioneza si friptura..daca mai apuc,placinta cu dovleac.

Andra mananca cam tot asa,mar sau para dimineata,la pranz morcov cu carne de pui (am luat de pe net de tara ) sau cartof,patrunjel,dovlecel,si seara cereale cu lapte,sau mai pun dovleac copt sau sfecla.
Am mai incercat banana,dar se constipa;la spanac s-a iritat si a durut-o burtica.
Si o sa dau galbenus si iaurt la 7 luni, branzica,conopida,la 8 luni,si nu mai stiu,mai vedem.

Spor la treaba tuturor fetelor,si sa aveti sarbatori frumoase!







Elena,mama Andrei (11.06.2009 ) si a lui Radu (21.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Buna seara,buna seara!
Noi am fost plecati la tara ,la sanius ,ne-am intors ieri si maine plecam spre mama,asa ca eu nu fac nimic de Craciunul asta,am facut doar un pic de curatenie si bradutul plus cumparaturile.
Am vazut ca discutati despre bubite pe fata bebelusilor ,si Anto a avut ,dr ei a zis ca i-am dat intr-o zi mandarina si de la aia,oricum stiam ca citricele sunt alergene dar i-am dat ca fraiera.I-am dat cu Lipobase repair ,e si pt piele uscata si sensibila,tocmai buna pt vremea rece de afara.
Alic,trimit si eu acum poza pe mailul comun ,daca se mai poate.

In rest ,maraieli la greu ,ies caninii de jos ,dormim foarte prost,si mai mult "calare" pe burta mea ,se vede ca o deranjeaza f tare,sunt gingiile umflate zici ca au explodat.
Am vazut pozici frumoase de Yioanna,Lavinia,Phillip,Bryana,pe Ruth.
Noi va pupam ,va uram sarbatori fericite ,sa va aduca Mosu' tot ce va doriti(eu sunt tare nerabdatoare sa vad ce imi aduce ) si daca mai reusesc poate intru de la mama sa va citesc si sa va salut.
Pun si cateva poze la semnatura sa o vedeti si pe gaza mea la zapada(cine doreste,evident).

Antonia,minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_MVT spune:

Profit ca nu sunt foarte ocupata la servici

Sa va spun ca papa Eduard. Dimineata mar, para sau iaurt cu cereale. La pranz combinatii din urmatoarele: dovlecel, morcov, cartof dulce, telina, brocoli, spanac, mazare, carnita. Seara cereale cu lapte.

Si eu ma intreb cand sa incep sa ii dau peste. Parerile sunt impartite.

Meniul de Craciun ar fi cuprins friptura si Panetone daca mama nu era aici insa mama saraca bucatareste de 2 zile si a facut sarmale de carne si fara carne (ca sotul meu nu manca carne)si 2 feluri de prajituri. Azi face mancare rece si salta boeuf.

Mie mi-e pofta de pepene murat dar nu cred ca am nici o sansa sa gasesc aici.


la tot stupul


mami de Tudor (24/07/02) si Eduard (02/05/09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Citat:
citat din mesajul lui SSABrya

Carla cum ii dai avovado? fiert sau crud? i-am luat si eu dar inca nu i-am dat.
Si cu cercetarile, sincera sa fiu nu stiu dupa care sa ma iau. Am 2 carti despre diversificare, cumpar in fiecare luna toate revsitele despre copii si creda-ma ca nu stiu ce sa mai inteleg. Ultima carte pe care am cumaparat-o deja ma depaseste f mult. Eu nu ii dau nici jumate din ce ar trebui sa ii dau la varsta ei conform cartii. Si sunt editii noi, nu carti de acum 10 ani.

Si noi am inceput diversifiacarea asa devreme pt ca nu am alaptat-o decat 3 luni. Si asta din vina mea, ma rog acu e prea tarziu pt regrete
Si sunt deschisa oricand sa primesc reprosuri si sfaturi. Eu zic ca mai bine mai tarziu decat niciodata. Si daca mai am timp sa mai indrept ceva in alimentatia ei, de ce nu?


http://photobucket.com/bryannagabriela_photo
http://s761.photobucket.com/albums/xx253/Ssabrya/La%20mare/

http://s761.photobucket.com/albums/xx253/Ssabrya/Nasterea%20Bryannei/La%20mine%20aks/6%20luni/


Scriu schematic, sa nu uit ceva:
1. - Avocado i-l voi da crud, dar nu ma astept sa-l primeasca prea bine. Toate fructele le voi da crude.
2. - Cand m-am referit la cercetarile noi am avut in vedere surse "serioase" cum ar fi OMS, nu revistele pentru copii. Carti despre diversificare sunt foarte multe pe piata si acopera cam toate parerile, pot sa ma apuc si eu sa scriu una, vreti?
3. - Nu este treaba mea sa te judec sau sa-ti fac reprosuri.
4. - Faptul ca ai alaptat numai 3 luni nu este un motiv pentru diversificare timpurie.
5. - Ca sa indrepti ceea ce consider eu gresit in alimentatia copilului tau, ar fi foarte multe de facut. Ca sa le indrepti doar pe cele care mi se par exagerate, atunci gandeste-te sa lasi pana la 1 an orice fel de zahar, unt, kiwi si branza proaspata de vaci. Ar mai fi problema glutenului din biscuiti, gris si paine, dar este in plan secundar.

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


Saby 2-3 ani*******mare(7) oct. 2009*******mare(5+6) august 2009 *******mare(4) iulie 2009 *******mare(3) iunie 2009 *******mare(1)2009 *******mare(2)2009 *******Saby la 2 ani
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Vai de mine, al meu are 7,5 luni si mananca doar cereale, mar fiert, banana si cartof dulce. E drept ca nu am experimentat prea multe, dar nici nu ma grabesc prea tare. La un an poate vom ajunge si noi la un meniu cat de cat:)

Comentarii la meniu pt Ssabrya:
- prea devreme introduse (asta nu se mai poate corecta)
- kiwi nu inainte de un an
- sucul de portocale idem
- untul iar catre 9-10 luni, pana atunci uleiuri vegetale
- branza de vaca si iaurt dupa 8-9 luni, si nu din comert
- cand vorbesti de lapte cu orez/gris/altele, te referi la lapte praf, nu?

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurraa
carla, eu am dat numai legume pana la 6 luni, de fapt tot tzitzi 80% ca fructe am inceput acum la 7 luni cand s-a constipat; nici noi nu mai dam morcov deloc; ma ingrijoreaza ca tot tzitzi e masa ei principala, de fap gresit spus "ma ingrijoreza", dar trebuie sa papa si mancare nu? acum de exemplu piure de legume si suc de fructe si iese cu kk ca branza nu i-am mai dat decat 2-3 lingurite atunci; nu stiu ce sa-i mai dau


mami fericita de Maya Teodora (17.05.09) binecuvantarea si minunea noastra
poze cu noi si printesa ***www.onetruemedia.com/shared?p=925437d7a0f0c96a6a0847&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete Maya***www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09]***www.copilulvedeta.ro/voting.php?cid=2176" target="_blank"> acordati-ne un vot va rugam




Mie mi se pare foarte bine ca la varsta asta sa fie 80% pe san, in timp o sa pape tot mai multe solide si o sa se reduca lactatia. Mai lasa fata sa se bucure de tzatzi .

Sa stapaniti sanatosi tarcul, e super si el si pretul!

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


Saby 2-3 ani*******mare(7) oct. 2009*******mare(5+6) august 2009 *******mare(4) iulie 2009 *******mare(3) iunie 2009 *******mare(1)2009 *******mare(2)2009 *******Saby la 2 ani
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_MVT spune:

Carla sunt de acord cu tine dar uite ce spun ultimele studii (si sursa e officiala):

http://www.kidsdr.com/daily-dose/changes-are-coming-in-infant-feeding-recommendations

Ceea ce ma face sa gandesc ca au dreptate e ca eu am fost diversificata de la 2.5 luni cu suc de portocale. Pe la 6 luni mancam "ciorbita la comun" adica cu sare si toate cele. Pana acum am avut stomac de fier cum spune sotul meu care e foarte sensibil.

Tudor a fost diversificat de la 4 luni, la recomandarea pediatrei, si am inceput cu suc de mar, morcov si portocale. Nu are alergii si manaca de toate chiar nu e foarte inebunit dupa dulciuri.

Concluzia mea: nimeni nu detine solutia ideala care poate fi aplicata tuturor copiilor. Face fiecare cum crede ca e mai bine pentru copilul lui.

mami de Tudor (24/07/02) si Eduard (02/05/09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Salutare si de la noi, si eu sunt in pana de idei de papa. Am introdus morcov, cartof, telina, dovlecel, brocoli f putin, fructe doar avocado cu banana. Dar se constipa, asa ca am scos morcovul, cerealele de orez care si asa nu-i plac, banana.Am incercat doar o data mar fiert, face caca dar pare sa o doara burtica.

Coraly, cum sunteti cu infectia?

Carla, ce detergent imi recomanzi? La Andreea foloseam unul de la Sano lichid, dar aici in cluj nu am gasit magazinul lor.

Alexandra s-a intins ieri si si-a luat o bucatica de paine din mana de la sora-sa si a mancat-o . Am avut emotii ca se ineaca, dar nu a fost asa, s-a descurcat. Asta mica pare mult mai mancaciosa si pofticioasa fata de sora-sa. Nu plange sa ii dau mai repede cum aud la alte mamici, dar ce-i place mananca frumos. A inceput sa mearga in 4 labe, in fata, doar cativa pasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

oana, interesant articolul, citisem si eu pe baby center ceva similar.

US

www.youtube.com/watch?v=2-KuPRYed1Q" target="_blank">Depeche Mode August 25, 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

hei! si eu pe-aici!

Lauraa, fain tarcul! sa-l folositi sanatoase!
si spor la bucatarit!

Carla, Coraly..voi ce parere aveti despre peste? vreau parerile voastre "severe"

Miruta , am ridicat poza si cu tine am incheiat!

Camy, multumim!

ALICe, mamic de bebic Natalic

II DATI UN VOT NATALIEI la pag. 3? multumim!

Mergi la inceput