mami, ma dor labutele

mami, ma dor labutele | Autor: Mi-Ka

Link direct la acest mesaj

Pisicuta mea, adica fetita mea in varsta de 3 ani se tot plange de vreo 2 luni ca o dor "labutele", adica piciorusele si mai exact imi arata zona din spatele genunchiului si un pic mai sus (imi cer scuze, dar nu stiu anatomic cum se numeste ).
Acum eu nu stiu daca ea doar vrea sa o iau in brate, la fel ca pe surioara ei mai mica sau daca chiar o doare intradevar; ce-i drept si cand iesim pe afara, amandoua, imi tot spune sa o iau in brate ca pe ea o dor labutele.Insa cert este ca mi se plange mai des in ultimul timp, chiar aproape zilnic si eu nu stiu ce sa cred.
O sa vorbesc si cu pediatra sa vedem ce zice si ea si poate ne da trimitere la un ortoped pediatru; are si putin platfus, posibil ca de aici sa vina durerea?
Voi ati patit asa ceva cu puiutii vostri? E cazul sa ma ingrijorez?




___________________

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Cand l-am dus pe fimiu la gradi i-am cumparat niste papucei de interior mai deosebiti. Baietelul meu se vaita sera ca il dor talpile si picioarele , plangea saracutul, ii faceam masaj si reusea sa adoarma. Dupa apox 2 sapt am luat papuceii acasa sa-i spal si i-am inlocuit cu niste sandalute. In felul asta ne-am dat seama ca era de la incaltaminte. Nu cumva i-ai luat incaltari noi de iarna? poate fi de la asta.
Mai poate fi si de la crestere, la fel de bine cum poate fi de la rasfat.
Bineinteles ca toate acestea nu exclud discutia cu pediatra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Un pediatru te va putea trimite la un ortoped care in cel mai bun caz te trimite la un tehnician pentru facut talonete. Am mers intai pe varianta asta si am pierdut o gramada de timp, plus ca am facut talonetele la o Ortopedica obisnuita. Mulajul pt talonete a fost luat cu un indigou si atat. Acum cateva luni am aflat de o Ortopedica unde se lucreaza computerizat. Exista o placa de presiune si se verifica cum apasa copilul in timp ce sta (spre exemplu unul din baietii mei se sprijina mai mult pe stangul) iar apoi copilul este pus sa mearga si se verifica cum calca in timpul mersului. Talonetele sunt gata cam intr-o saptamana si la proba se stau cam 2 ore. Se verifica si in incaltamintea + taloneta cum calca si se modeleaza si remodeleaza pana cand calca cat mai bine.

Toata povestea asta nu exclude niste analize obisnuite la pediatru. Poate fi o lipsa de calciu, chiar un aslo marit (reumatism) sau doar sa iasa in parametri normali - dar vei sti si vei sta linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Eu stiu ca in lunile cu R, copiii iau vitamina D3, o luna da, una ba.
Copilasul tau ia vit D ?
Durerile ar putea fi de crestere.
Sanatate puiutilor tai.


allinta

SARBATORI FERICITE !





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

allinta, acum nu mai ia vigantol...a luat pana pe la vreo 2 ani...Banuiesc ca daca ar mai fii trebuit ne-ar fii dat pediatra, dar oricum o sa o intreb

gabitza si eu m-am gandit ca poate fii de la incaltamintea de iarna...ce-i drept anul asta are alte ghetute decat cele de anul trecut... Insa la gradi merge numai cu masina, nu prea mai umbla pe jos cu frigul asta, iar in casa are papucei de casa, pantofiori si cu toate astea tot mai spune ca o dor labutele...

anya, nu stiu daca in oras la noi este vreun cabinet ortopedic cu aparatura computerizata, dar o sa ma interesez

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Eu asa stiu de la pediatra si de la alte mamici; copiii pana la 7 ani iau vitamina D asa cum ti-am scris in primul mesaj.


allinta

SARBATORI FERICITE !





Mergi la inceput