Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adriana_elen spune:

Dragi mamici de bebici sunt in impas: am nascut pe 1 iunie. Pentru ca m-a binecuvantat Dumnezeu cu o fetita extraordinara dar finuta asa cum sunt toate fetitele dar mi-a cadorisit si o pereche de tzitzi greu de manevrat pentru ea am inceput sa folosesc pompa d esan pentru a o alimenta cu lapte de la mine. In prezent avem 7 saptamani si ma bate gandul sa renunt la pompa si sa o pun exclusiv la san(i-i mai dau san din cand in cand dar trebuie sa suplimentez neaparat cu lapte la biberon pentru ca oboseste si adoarme cam nemancata). Trebuie sa recunosc ca mi-e teama ca ea o sa refuze exclusiv sanul si toata perioada de adaptare la san o sa ma faca sa pierd laptele. Era cat pe ce sa il pierd din motive de stres dar m-am reglat repede cu ceai din abundenta si granule galactogil. Voi... cele care ati trecut prin asta ce sfaturi imi dati? sa continui cu pompa sau sa o trec la san ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adriana_elen

Dragi mamici de bebici sunt in impas: am nascut pe 1 iunie. Pentru ca m-a binecuvantat Dumnezeu cu o fetita extraordinara dar finuta asa cum sunt toate fetitele dar mi-a cadorisit si o pereche de tzitzi greu de manevrat pentru ea am inceput sa folosesc pompa d esan pentru a o alimenta cu lapte de la mine. In prezent avem 7 saptamani si ma bate gandul sa renunt la pompa si sa o pun exclusiv la san(i-i mai dau san din cand in cand dar trebuie sa suplimentez neaparat cu lapte la biberon pentru ca oboseste si adoarme cam nemancata). Trebuie sa recunosc ca mi-e teama ca ea o sa refuze exclusiv sanul si toata perioada de adaptare la san o sa ma faca sa pierd laptele. Era cat pe ce sa il pierd din motive de stres dar m-am reglat repede cu ceai din abundenta si granule galactogil. Voi... cele care ati trecut prin asta ce sfaturi imi dati? sa continui cu pompa sau sa o trec la san ?

Adriana,
eu as pune intr-una fetita la san, e nevoie de gurita si suptul ei ca sa ti se stimuleze corect sanul deci sa produci dupa nevoia ei! Va urma o perioada grea, plus nu ignora si perioadele de crestere care vor veni, uita-te si pe pagina precedenta! Probabil ca te vei "lupta" un pic acuma cu ea, din cauza ca e obisnuita cu biberonul s-ar putea sa refuze sanul ca vine mai greu.
Ai putea la inceput sa pompezi doi stropi, pana vine laptele mai usor si apoi sa o pui pe ea direct la san. Sau sa faci masaj+comprese calde, tot din cauza asta ca sa vina mai usor. CHiar daca se agita si se maraie ca nu e deloc rau, pana la urma e treaza si deci apta de a manca fara a adormi iara! Insista intr-una, cel tarziu la 4 luni va invata sa manance singura corect de la san.
Evita stresul si neaparat lasa gandul deoparte ca poti pierde laptele. Nu e chiar asa usor cum se zice, tine de mai multi factori si aparae mai rar. Il vei pierde daca continui numai cu pompatul, si, si mai rau, daca dai biberon cu lapte praf.
Se merita pe deplin efortul asta, bebele meu la 7 luni jumate este inca alaptat cam de 7 ori pe zi+ 3 pe noapte in ciuda multimilor de greutati de tot felul pe care le-am avut!

_
Don't feed the trolls!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_elen spune:

sunt deplin constienta de beneficiile alaptatului la san si pt ea si pt mine insa astazi am avut iar o incercare de supt la san si se lasa cu nervisori si frustrari din partea amandoura si laptele venea chiar usor ca facusem dus fierbinte inainte tocmai pentru a detensiona sanul. Lapte praf exclus sa-i dau... o sa merg pe varianta lasata la san cat poate ea, apelez la rezervele din frigider de lapte, golesc sanii cu pompa pana probabil nu v-a mai fi nevoie nici de suplimente si nici de poma.. sincer mi-e groaza de perioada urmatoare dar nici legata la fotoliu sa tot pompez nu mai rezist mult.. in ritmul acesta nu putem pleca niciunde cu trusoul format din pompa, biberoane sterilizatoare samd. Pana acum ne-am facut un semiprogram : la 2h-3h in timpul zilei si noaptea ne trezim doar la 2 si apoi dimineata la 7 . Cu siguranta vom avea niste nopti grozave daca vrem sa trecem exclusiv pe san

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adriana_elen

sunt deplin constienta de beneficiile alaptatului la san si pt ea si pt mine insa astazi am avut iar o incercare de supt la san si se lasa cu nervisori si frustrari din partea amandoura si laptele venea chiar usor ca facusem dus fierbinte inainte tocmai pentru a detensiona sanul. Lapte praf exclus sa-i dau... o sa merg pe varianta lasata la san cat poate ea, apelez la rezervele din frigider de lapte, golesc sanii cu pompa pana probabil nu v-a mai fi nevoie nici de suplimente si nici de poma.. sincer mi-e groaza de perioada urmatoare dar nici legata la fotoliu sa tot pompez nu mai rezist mult.. in ritmul acesta nu putem pleca niciunde cu trusoul format din pompa, biberoane sterilizatoare samd. Pana acum ne-am facut un semiprogram : la 2h-3h in timpul zilei si noaptea ne trezim doar la 2 si apoi dimineata la 7 . Cu siguranta vom avea niste nopti grozave daca vrem sa trecem exclusiv pe san

Imi place modul in care vezi lucrurile, intr-adevar insa e greu. Insa singura metoda este intr-adevar numai cu "incearca, incearca, incearca" Candva se dezvata. Clar ca nu-i convine acuma, doar trebuie sa munceasca in loc sa-i picure direct din biberon lapticul tau.
Nu fi deloc frustrata, gandeste-te asa: ai reusit prin pompat, cu munca asta zi si noapte, sa-ti alaptezi copilul aproape doua luni! Chiar daca nu este chiar 100% cum ti-ai imaginat, ai reusit insa mult mai mult decat au reusit alte femei. Gandeste-te ca unele renunta dupa cateva zile, ca le este prea greu. SI cu fiecare zi care trece si reusesti sa pompezi si sa-i dai laptic, reusesti sa-i dai fetitei tale SANATATE. Nu conteaza cum daca vine direct de la tzitzi sau din sticlutza. Nu-ti fa mustrari de constiinta, ca prin asta nu vei reusi sa scapi.
Propune-ti pt fiecare zi sa incerci sa alaptezi si direct, insa nu vedea f strict ca e musai toate mesele si toate complet la san. Sa-ti fie cea mai mare realizare pe ziua respectiva ca fetita ta la fiecare masa iti acccepta sanul direct pt inceput 1 minut, apoi 2, apoi 3 ...S-ar putea ca trecerea de la etapa de 1 minut la 2 sa dureze 1 saptamana, sau 2 sau 3, nu conteaza. Insista.
Am vazut tot timpul lupta asta cu alaptatul, ca prima lectie ce o primim noi ca si parinti: copilul nostru vrea ceva ce se obtine usor si e frumos, ceva insa ce noi observam ca nu e bine, si noi incercam sa-l indreptam pe drumul ce bun, pentru ca stim ca e mai bine pt el asa. Si cum realizam asta tine numai de doi!
Stiu ca mai ales mediul care ne inconjoara, ne "apasa", ne streseaza cu tema asta, suntem automat mame "rele" daca nu facem 100% cum ni se spune, si mai ales daca nu reusim sa alaptam dupa "imaginea standard"!. Peste tot ni se proiecteaza in jur imaginea perfecta a unei mame care alapteaza fericita un copil in brate, in picioare, intr-o zi senina de vara. Oare cate cazuri sunt chiar asa? Fapt este insa ca fiecare caz in parte e deosebit, suntem multe nuante de gri in contrastul asta mare de alb-negru!
Cat despre plecat: prin venitul lui BB oricum s-a schimbat totul! Cele care nu alapteaza cum crezi ca pleaca? Tot cu tot trusoul, ca nu au incotro daca vor! De acum ni se schimba pentru o perioada oricum locurile unde putem merge, si nu ma refer numai la concedii. Sugar este pana la un an oficial, dar asta nu inseamna ca la 1 an si 2 luni vei putea sa mergi cu el peste tot. Si daca vei alapta pana la 2 ani crezi ca se schimba ceva? Cu copil atat de mic inseamna oricum bagaj si multe restrictii diferite. Mai bine bucura-te de perioada, ca este trecatoare! Locurile raman tot acolo, iar daca e vorba de vreo nunta/ botez/ chef unde ai fi vrut sa mergi si e greu din cauza hranei, gandeste-te tot asa: cei care nu-ti accepta situatia asta complicata de acuma de la voi, nu ti se merita oricum sa ii onorezi cu prezenta ta!
Sper sa te ajut macar cu ridicat de moral!!!
Ralu

_
Don't feed the trolls!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Adriana_elen, si eu te incurajez! Incearca sa faci trecerea de la pompa la san, vei reusi cu siguranta. Si mult mai repede decat crezi.

Eu sunt mamica din decembrie 2009, fetita mea a fost si ea tare slabuta si fragila la inceput, nu avea putere sa pape la san, asa ca adormea nemancata, durau mesele nesfarsit si ... nu erau mese, de fapt, erau motaieli in toata regula.

Am avut sprijinul mamei mele si ii dadeam cu siringa lapte pompat de mine dupa fiecare alaptat. In felul asta, fiecare masa dura 1.5-2h, iar fetita manca din 3 in 3 ore. Socoteam atunci ca 13-16h pe zi doar cu asta ma ocupam, cu alaptatul si operatiuni asociate (muls, dat cu siringa, spalat, sterilizat).

Cam pe la 8-10 saptamani a intervenit schimbarea in bine. Fetita a devenit mai puternica si putea sa suga mai viguros. Eu am continuat cu pompatul, dar puneam laptele la congelator, sa il am la nevoie. Prima zi de san exclusiv a fost asa o sarbatoare, imi venea sa ma laud la toata lumea! La scurta vreme dupa aceea, am renuntat la pompat. Pt ca m-am lenevit, dar si sanii mei si-au reglat productia.

Ti-am povestit cum a fost la mine ca sa te incurajez. Iti inteleg bine situatia, e tare dificil si obositor, dar se poate! Si tu vei reusi.

Asadar: nu renunta, pune bb-ul la san cat de des doreste, tine-l acolo cat mai mult ca tot suge cate ceva. Incearca sa ii dai tot mai putin laptic cu biberonul, eventual scade treptat, cu cate 5 ml in fiecare zi, fii convinsa ca nu va sta nemancat, ci se va reorienta spre san.

Sper sa reusesti, sa ai rabdare si incredere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

ajutor
sunt mamica pt a doua oara.am un baietel de 2 ani jumate
la care alaptatul a fost un chin. a supt frumos pana la 2 luni apoi eu am fact proba suptului si constatand ca nu papa sufivient i-am dat lapte muls cu biberonul completare. asta pana la 4 luni cand nu a mai vrut san asa ca l.am infometat 7 ore si apoi a trecut numai la san pana la 6 luni si apoi nu mai putem sa iii dau sa pape numai in somn in rest ma mulgeam si ii dadeam .pana la un an si o luna

acum fetita de 3 luni a papat in prima luna si la o ora si la 2 si a pus pe ea 1,5kg,frumosss apoi 800 in a doua luna , iar frumos acum ina treia 200 si mai este o sapt. dar problema mea ii ca acum accepta sanul numai o data la 5 ore si atunci papa 60 si gata mentinez ca fac proba suptului de disperata.am incercat sa ii dau dupa si cu sticla dar nu o accepta . ca sa mentin productia ma mulg si ii dau baietelului

pate a influentat si faptul ca a fost 3 sapt pe antibiotic pt ca nu ii mai trecea o infectie urinara dar acum nu mai ia antib de 2 sapt .


ajutatu-ma ca imi doresc sa o alaptez la fel de mult cum imi doresc sa traiesc

http://community.webshots.com/album/563804150HZBgfghttp://community.webshots.com/album/564423497VFSaCi poze noi

http://community.webshots.com/album/564423497VFSaCi?start=12

Veronica -mami lui Marc-Andrei 25.02.08 si 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

F multi copii (inclusiv fetita mea mai mare) pe la vreo 2 luni, asa, oarecum brusc trec de la mancatul f bine si linistit cu luat excelent in greutate la mese chinuite, scurte, cumva ultragrabite. In perioada asta papa putin si iau greu in greutate desi ar avea de unde ca lapte e destul. In timp isi revin la sentimente mai bune ptr mancare (a mea a inceput sa adore sanul la 6 luni cand am inceput diversificarea si l-a adorat pana la 2 ani si 9 luni), asta daca nu ai parte de n bebe mofturos rau (cum a fost cazul la noi). Deci poti sa-ti spun ca si Timeea a luat bine in primele 2 luni (1,3 kg in a 2-a luna) si apoi extrem de prost, 300 de grame de ex in luna a 3-a. Lapte aveam ca si eu mulgeam ce nu papa ea disperata sa nu pierd laptele . Eu una nici n-am incercat biberonul, ptr ca avea de unde manca dar nu vroia mai mult. Am auzit tot atunci si de bebelusi pe lapte praf care faceau la fel, mancau maxim 60 de ml.
In cazul tau, ai putea sa vezi daca totusi nu e ceva care o face sa nu aibe pofta de mancare: sa-i repeti urocultura (poate nu a trecut infectia sau a recidivat), sa-i verifici gurita sa nu aibe ciupercuta (candida) in gurita dupa atata antibiotic, sa nu-si fi dat peste cap echilibrul florei intestinale dupa antibiotic (ar merge niste probiotice), sa nu aibe o anemie secundara infectiei urinare etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

diana probiotice a luat tot timpul pe parcursul tratamentului, caca ii normal, cu urme si de verde prin el , in gurita o dau cu o sol din farmacie, urocultura am repetat-o luni si de ex si acum ii ora 11.30 si nu a papat de la 7. noaptea manaca mai linistita. ma vad nevoia sa o adorm dar si adormita papa numai ca 60 ca am masurat-o. nu pot sa va spun nervi mei....ca si aseara am muls dintr-un san 110 dupa ce a papat ea pe care i-a primt fratioru cu paiu,(macar ata multumire ca nu ii arunc)
zau ca nu mai pot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui veronicka

ajutor
sunt mamica pt a doua oara.am un baietel de 2 ani jumate
la care alaptatul a fost un chin. a supt frumos pana la 2 luni apoi eu am fact proba suptului si constatand ca nu papa sufivient i-am dat lapte muls cu biberonul completare. asta pana la 4 luni cand nu a mai vrut san asa ca l.am infometat 7 ore si apoi a trecut numai la san pana la 6 luni si apoi nu mai putem sa iii dau sa pape numai in somn in rest ma mulgeam si ii dadeam .pana la un an si o luna

acum fetita de 3 luni a papat in prima luna si la o ora si la 2 si a pus pe ea 1,5kg,frumosss apoi 800 in a doua luna , iar frumos acum ina treia 200 si mai este o sapt. dar problema mea ii ca acum accepta sanul numai o data la 5 ore si atunci papa 60 si gata mentinez ca fac proba suptului de disperata.am incercat sa ii dau dupa si cu sticla dar nu o accepta . ca sa mentin productia ma mulg si ii dau baietelului

pate a influentat si faptul ca a fost 3 sapt pe antibiotic pt ca nu ii mai trecea o infectie urinara dar acum nu mai ia antib de 2 sapt .


ajutatu-ma ca imi doresc sa o alaptez la fel de mult cum imi doresc sa traiesc

http://community.webshots.com/album/563804150HZBgfghttp://community.webshots.com/album/564423497VFSaCi poze noi

http://community.webshots.com/album/564423497VFSaCi?start=12

Veronica -mami lui Marc-Andrei 25.02.08 si 14+

Veronicka:
Problema care descrii tu poate avea mai multe cauze:
- pozitia de alaptat: folosesti doar una sau ai incercat pe toate si la toate face "nazuri"?
- la 12 saptamani BB au o perioada de crestere brusca de ca. o saptamana iar incepand cu 14 1/2 pana la 19 1/2 e perioada de la 4 lunijumate. Unii BB manaca mai rau altii fffff des in perioada asta. Daca cumva esti in perioadele astea, nu-ti fa griji, este trecatior. Faci bine ca il mulgi, daca se poate pune-l la congelator, nu se stie nici o data cand ai nevoie de el. La congelator poate sa stea max 6 luni si se dezgheata "usor si treptat" . Odata dezghetat si incalzit nu se mai ingheata sau se reincalzeste!Se poate reda la BB cu metode alternative nu neaparat sticla, de ex se picura cu siringa in gurita sau se da cu lingurita sau se da dintr-un paharel, tinut sub limba in asa fel incat sa lipaie ca o pisicuta cnad isi bea lapticul.
Luatul in greutate este subiectiv, atata vreme cat ea ia in greutate constant (nu neaparat in norme!) are un tonus bun, nu e "ametita" somnoroasa, plangacioasa samd totul este ok. Doctorul oricum iti zice, si daca zice sa suplimentezi tu hotaresti daca o vei face. EU personal nu as suplimenta,mai bine as avea un copil mai mic. Pentru ca astfel de faze vor fi in toata perioada copilariei si alegem noi cum consideram sa trecem peste ele!
- Poate sa fie o faza si de la caldura
- poate sa ii iasa dintii in osul maxilarului
- poate avea o iritatie in gurita samd...
- Daca nu are nimica din astea, exista si perioade de "greva la supt" si dupa un an poate aparea o "autointarcare" in sensul ca BB refuza complet sanul tau (nu apare decat extreeeeem de rar sub un an, la varsta de 3 luni e aproape imposibil!).
Bine face ca nu-ti accepta biberonul stie micuta ce stie Biberoanele, suzetele si protectoarele de silicon a sanilor duc la asa zisa "confuzie a alaptatului" si una din manifestari e tocmai refuzul sanului mamei, cu timpul ajungandu-se la intarcare. Daca folosesti ceva dina stea renunta urgent la ea, mult contact cu BB (piele pe piele), pus cat mai des la san in toate pozitiile posibile, statul in vana cu BB face de multe ori minuni!
Nu in ultimul rand e de zis ca unii copii chiar mananca la 5 ore ca program normmal de mancare, dupa cum am scris mai sus, daca totul e ok cu ea si cu mancatul la 5 ore nu ai de ce sa-ti faci griji...


harnici la de 36 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Te cred ca nu mai rezisti, am trecut si eu prin asta, tot ce pot sa-ti spun e ca e doar o pasa si va trece, trebuie sa ai nervii tari sa rezisti tentatiei de-ai da cu biberonul completare sau si mai rau sa sa-i dai doar cu biberonul ptr ca apoi e greu s-o intorci la san. Acum e o perioada noua in viata micutilor, incep sa vada mai clar si mai departe, sa se arate interesati de lumea din jur, nu mai sunt niste papusi care stau cum le pui si papa linistite, nu mai au "timp" sa piarda stand cuminti la san.
Plus poate fi si ce a zis Sunshine , caldura, dintii... Stati cat mai dezbracate amandoua (contact piele la piele) faceti baie impreuna si da-i sa si suga acolo in cada in apa, incearca diferite pozitii de supt, alapteaz-o in timp ce te plimbi cu ea in brate...
Inca odata curaj, o sa treaca

Mergi la inceput